Clicky

Jump to content

Tutorial instalare Jelly Bean 4.1.2

Recommended Posts

Root se face cu Odin, descarci de pe net CF-Root SGS3, eu am avut versiunea 6.4, restartezi telefonul în download Mode, pui fișierul cu Odin pe telefon și face root, apoi descurci de pe market aplicația GalaxySim Unlock, va primi drepturi de root, și îți va face Unlock la Sim, trebuie sa plătești parca 13 lei, îți cere aplicația, apoi si telefonul decodat, liber de retea, eu am tot S3 cumpărat de la Orange România, l-am luat prin martie 2013, și acuma de 1 saptamana am rootat telefonul, am făcut apoi deblocarea lui și am instalat pe el varianta oficiala de jelly bean 4.3 de la Cosmote, câte nu este plina de aplicatiile preinstalate de la Orange.

Merge fără probleme, sta mai bine la baterie decât 4.1.2 care era înainte instalat pe S3.

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk

Vad ca după ce am instalat noul rom de Cosmote am pierdut dreptul de root, dar oricum nu mai aveam nevoie de el. Teoretic dacă pui tot ROM Oficial pe el nu ar trebui sa pierzi garantia la telefon, cu condiția să-l trimiți în service la ESD București și nu la Orange, chiar dacă telefonul e cumpărat de la Orange.

Pai nu merge normal, trebuie sa pui root special pentru telefonul tău, cauți pe net cum se face root la modelul tău de telefon, sau pe forumul XDA, dar sper ca ai mai făcut asta, vezi ca poți strica partiția de boot de la telefon și nu mai ai ce face cu el, este pe riscul tau

Sau mergi la service sa facă ei ce ai nevoie, sau citești 3 zile pe forumuri tot ce poți păți dinainte sa te apuci de lucru.

Pentru început este suficient un reset la default sa scapi de toate aplicatiile și datele din telefon, va fi curat, ca și cum acuma l-ai cumpărat

Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk