Clicky

Jump to content

Tutorial instalare Jelly Bean 4.1.2

Recommended Posts

Ce variantă îmi recomanzi? Am reușit să instalez ultimul syah dar instalând întâi philz, este o nebunie pe xda. Se pare că este o problemă cu 4.1.2, nu intru în detalii.

Alte romburi ai mai încercat? Eventual ceva pe bază de 4.2.2?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Eu sunt neat lss lite. E ultimul. Mi se pare si cel mai stabil. 4.2.2 am increcat cm 10.1 dar e mai oky neat rom cel putin pentru mine. Am fost si eu ca tine si am incercat o groaza de romuri pana acum. Cele mai stabile sunt neat rom si cm cu kernel stock.

Nordic sunt 3. Incearca sa urmaresti care lsn lsd etc.... incearca sa te stabilesti la un rom. Nu are rost sa bagi 5 intr-o sapt. Fiindca daca nu esti atent poti sa iti brick-uiesti telefonul

Salve colegi.

Revin cu o problema legata de Samsugul S2 cumparat de la RCS-RDS. Am incercat sa instalez si eu cwm-touch-6.0.1.2-i9100.zip, intrand in recovery, se instaleaza dar la primul restart dispare. Am rascolit putin cu gogule si am gasit varianta conform careia nu merge cu kernelul stock. Asa ca am revenit la tuutorialul colegului Scary, si cu versiunea kernelului Syah de acolo, telefonul intra in bootloop (parca asa se numeste- imi apare logo-ul cu Yn si Yang care clipoceste si nu mai face nimic). Am icercat cu o versiune mai noua de Syah acceasi problema.

Pe XDA am incercat varianta de aici http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1118693, si . Se instaleaza dar la reboot, ecranul se face negru sunetele se aud, dar nu mai revine nimic pe ecran. daca apesi pe ecran se aud sunete, se blocheaza deasemenea ecranul, dar vizual nu se mai vede nimic........

Am dat wipe am reinstalat JB 4.1.2. Nordic si am vazut acum ca mi-a aparut pe card un folder CLOCKWORK, care nu poate fi sters.......

Gresesc undeva? Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns. Va stau la dispozitie cu alte amanunte daca mai aveti nevoie .

Eu cred ca tu ai incercat sa instalezi varianta de siyah pentru ics desi aveai deja jelly bean sau aveai gingerbread. Intr-adevar pe kernel stock nu merce cwm 6. La restart iti dispare.

Eu as recomanda o instalare curata a unui rom stock(LSS Nordic) si eventual root-at cu cwm super su daca ai nevoie. Recomand sa folositi Mobile Odin Pro pentru o flashuire si rootare mai usoara. Nu costa o avere si iti face viata mai usoara in cazul in care testezi des rom-uri stock.

Nu ti-as recomanda sa treci la custom-uri decat daca te simti stapan pe tine in ale android-ului. Multitudinea de setari care o sa o ai s-ar putea sa iti placa sau s-ar putea sa iti complice viata.

Eu sunt la primul (4.1.2.-nordic a fost prima mea incercare)...... asa ca sunt novice. Inca sunt stresat ca mai am garantie 1 an juma'.

Nu te stresa pentru garantie. Exista oricand posibilitatea sa treci inapoi pe rom-ul cu care ti-a venit telefonul. Doar sa stii care e acela. Chiar daca ti se strica mufa USB si tot poti sa iti pui Rom-ul stock cu Mobile Odin. Deci, fii pe pace :).

Sigur era syah pentru jelly bean. Doar că după ce am încercat să îl pun, am aflat că si fost probleme cu cwm 6. Strica secvența de recovery. Și da dispărea după restart.

Problema era că nu puteam să revin la stock. Iar sd cardul meu devenise read only. Acum sunt cu un kernel philz, deși 4.1.2 meu nordic îmi arată că am kernel stock........ Este o ciudățenie. O să încerc după ce mi se încarcă râșnița, un nou tribal cu wipe înainte și după. Poate așa își revine. Am auzit de mobil Odin momentan am o „jenă financiară“, din care nu reușesc să ies. Așa că rămâne vis erotic achiziționarea acelui soft. Sper să nu îl brick-uiesc, o să urmez din nou tutorial tău, cînd m-am abătut de la el, am dat-o în bară.

Voiam să încerc un rom fără blotware-ul de la Samsung. Pe sd card am aproximativ 10gigei de cărți, iar media scannerul mă omoară cu rescanarea lor.

Merge fără nici o problemă, dacă nu iau în considerare battery drain-ul. Dar poate trebuie să se „așeze rom-ul“? Oricum în configurația asta îl mai las 1-2 zile, dacă nu își revine atunci o să-l instalez de la capăt.

Și-a revenit și cardul.

Edited by Parintzelu

Lasa-l cateva cicluri de incarcare si descarcare full si instaleaza dupa o sapt. Nu te grabi. Mai vezi ce romuri sunt. Pana la urma ce rom ai? Pls nu zice nordic ca nu imi dau seama exact care e

Un mic offtopic:

As aprecia dacă colegii forumisti pe care i-am ajutat prin acest tutorial m-ar ajuta și ei cu un vot la comentariul soției, Any Beudean la comentariul din articol:

http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/gadgets/baterii-externe_17210.html

Mersi! :)

• 8 months later...