Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Nu se pierde garantia daca pui cu odin rom oficial pentru tara si operatorul tau. Asa stiam eu.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Sa vedem daca au imbunatatit ceva. Pe alte forumuri se plange lumea ca smearingul e mult mai vizibil (in setari, cand misti intr poze. In combinatia de negru cu alte culori. Din ce am inteles motivul ar fi urmatorul: S4 si Note 3 au primele ecrane Amoled cu subpixeli si la care se inchide negru complet. La S2, S3 pe care le-am avut se observa ca negrul este gri sau orice altceva decat negru nu :)) ). Eu i-am schimbat ecranul si cand e la luminozitate mica nu mai e negru cu un gri verziu. Si nu se mai observa acel smearing. Sa vedem dupa instalare daca imbunatatirile despre care vorbesc altii: baterie mai ok, se misca mai fluid le vad si eu :)). Sp1tfire tu ai 4.4? Vreo diferenta fata de 4.3?

Daca se pune Rom stock (oficial Samsung)... contorul si Knox-ul raman neschimbate. Testat de mine de mai multe ori pe S II si pe S4. (mai precis niciodata nu am folosit Kies)

@Mesersmith ,daca o persoana are probleme la soft si duce telefonul in service pt. schimbare de soft (nu update sau upgrade) , cu ce crezi tu , ca cei de acolo pun softul pe telefon ?...binenteles ca folosesc Odin ,deoarece nu prea ai cu ce altceva (contorul si Knox-ul raman neschimbate) . Nimeni nu foloseste in service Kies sau OTA, pt. schimbare de soft (ele se folosesc pt. update sau upgrade).

Knox-ul se poate declansa si de la update prin Kies(sunt multe persoane care au patit ,pe XDA se pling foarte multi ),cei de la Samsung au aflat despre aceasta problema, in urma reclamatiilor care au aparut, asa ca se pare ca nu mai sunt asa de exigenti in legatura cu Knox.

Logic, asa ar trebui sa fie. Dar să-ți povestesc puțin din pățaniile mele.

Colegii de forum știu că eu nu agreez soluțiile custom si ca întotdeauna am pus numai rom-uri stock, evident, cu Odin.

La un moment dat, am zis să încerc și altă variantă de rom. Tot stock.

Am pus o varianta de Germania sau Austria, m-am jucat puțin cu ea, nu m-a impresionat cu nimic in plus fata de ce aveam si am zis sa pun varianta ce-o aveam, in caz de garantie. Eu ma fripsesem deja, big time.

Pun rom-ul la loc, restart si verific confortul. Ce sa vezi?...aveam 2.

Exact de câte ori pusesem rom-uri.

Si mie mi-a căzut fața, știind clar că în service si ei folosesc tot Odin, lucru văzut cu ochii mei.

Acum am pus 4.3 stock sau cat dracu e, varianta cu knox. M-a mâncat și acum sunt si mai cuminte, din exact motivele de mai sus. Abia am reușit să-i fac root. Ca dacă se întâmplă ce povesteam mai sus si knox-ul sare in sus, nu e bine, ca mai am garantie pana la sfârșitul anului.

Ciudat, nu?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Am facut update-ul la 4.4.2. Sunt mai mult nemultumit decat multumit. Se misca mai bine, dar smearingul e mult mai vizibil acum..(trecem peste asta,desi nu mi se pare ok la banii acestia sa fie asa probleme).. problema mare este la baterie. Sistemul Android si SO Android apar la baterie a consuma foarte mult. Gen 15%, respectiv 6%. Pe 4.3 aveam 4, respectiv 3 (chiar gasisem un printscreen in dropbox). Ideea ca am inchis Google Now, inchis GPS-ul, inchis tot din setarile Google. I-am dat si un factory reset si tot cam asa. Cu greu depasesc 3 ore de ecran. Sa mai astept cateva incarcari - descarcari sau nu are nicio treaba. Ce as putea face? Un sfat. Multumesc anticipat pentu raspuns

Mai lasă-l câteva cicluri. Așa pățeam și eu. Acum mă duce 4-5 ore cu stock rom fata de 5-6 de cm.

Eu zic ca da, din moment ce merge sa schimb programul, volumul, sa inchid televizorul etc. Doar ca nu se aprinde :-?? apas pe semnul ala rosu..licare becul de la TV dar nu se aprinde.

Mai lasă-l câteva cicluri. Așa pățeam și eu. Acum mă duce 4-5 ore cu stock rom fata de 5-6 de cm.

Asta arata diferenta dintre Touchwiz și Vanilla. Nu mai e nevoie de alte cuvinte.

Trimis de pe Nexus 5

Ai cea mai mare dreptate. Acum tine de gusturi. Personal nu îmi place stock android cum ai pe nexus. E prea sărac. Însă folosesc cu plăcere cm.

Edited by ionutzvip

Cum l-ai luat ca ma interesează și pe mine.? Este capacul original de pe s4 black edition?

LE:Am intrat la ei pe site și am dat comanda. Poate îmi ajunge după sărbători. Ma costa cu transport 70 lei.

Edited by ionutzvip

Cum naiba de costa asa mult transportul Bucuresti - Constanta ?

Capacul costa 54 lei si 16 lei transportul !!!

Eu am comandat doua capace(una pt. un prieten) ,deci 108 lei si in total am platit cu transport cu tot 122 lei.

Deci transportul a fost 14 lei ...dar Bucuresti - Alba ,e totusi o distanta 354 km... fata de Bucuresti- Constanta = 198 km.

Toată comanda a costat 68.57 dar eu am rotunjit când am postat. Curierul a costat 14.43. 😀 Îmi ajunge marti sau miercuri.

Edited by ionutzvip

Pedro, e simplu. Oricare curier are un preț pe primul kg, indiferent de cat se ocupa din acel prim kg.

Apoi, in funcție de greutate, se adaugă costuri pentru fiecare alt kg.

Unii au si intervale de greutăți taxate la fel.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Ce parere au posesorii de S4 despre telefon dupa atata timp de utilizare ?

Il recomandati ? A ajuns la 1600 de lei la eMAG, dar momentan nu mai e pe stoc.

Eu sunt foarte mulțumit. Vroiam sa imi fac un upgrade anul asta la telefon dar am renunțat. Se mișcă bine, bateria e oky iar pana vă aparea un telefon care sa ma atragă voi rămâne cu el.

Ps: plus ca pot pune ce rom vreau pe el.

Edited by ionutzvip