Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Atenție cei care aveți s4 la baterie. Am descoperit ca și a mea începuse sa se umfle. După vreo ora de resoftare am ajuns la service autorizat care au schimbat bateria fata sa verifice dacă am root măcar. Măcar am rezolvat treaba și acum am rom Samsung oficial. Sfatul meu este sa fiți atenți la baterie sa nu va explodeze când aveți telefonul la încărcat. Știu ca sunt cazuri mai rare dar vorba aia "paza bună trece primejdia rea"

Sent from my LG GPad using Tapatalk 4

Edited by ionutzvip

se pare ca ne vom pricopsi cat de curand cu Kit Kat.

http://www.sammobile.com/2014/01/10/exclusive-i9505xxufna1-leaked-android-4-4-2-kitkat-test-firmware-for-galaxy-s4-gt-i9505/

oricum slabe sanse sa il lanseze inainte de lansarea lui S5 plus ca daca nu umbla la TW degeaba il mai lanseaza

din primele informatii nu sunt schimbari majore ci mai degraba de look

Exact. Status bar e alb și în rest nimic.... Uitasem, și un shortcut pentru camera în lockscreen.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Totusi , citind opinii ale celor ce l-au instalat , se pare ca , per ansamblu , telefonul e mai fluid.

Sa speram ca au rezolvat , sau rezolva pana la lansarea oficiala ,  si cu eterna problema a TW , caci sinceri sa fim e unul din marile minusuri 

am sa ii dau si eu o sansa , macar cateva zile , si revin cu impresii

L.E.

dupa ultimul update am observat ceva straniu in Google Chrome:

in momentul cand sunt afisate toate tab-urile deschise(vizibile) ecranul face ca o instalatie de pom (nu stiu exact ce termen sa folosesc sa intelegeti cat mai bine). este singurul loc unde am vazut acest efect si nu e permanenta, uneori apare acest efect si alte ori nu

mai are cineva aceasta problema?

In aceasta situatie ma refer by8y8asy.jpg

Edited by razvanrudy

Dupa 2 zile de 4.4.2 pot zice ca nu e nimic nou sub soare. Nimic din ce era rau nu s-a reparat , dar , na , totusi sa nu uitam ca e un leak.

Pe scurt :

- a reaparut acel efect de mov cand faci scroll intr-o pagina cu fundal negru si text alb(cel mai suparator aspect pt mine)

- lag-ul din contacte / telefon nu a  disparut ( a doua cea mai suparatoare chestie)

Cam astea sunt minusurile descperite pana acum si daca la primul chiar nu ma asteptam sa reapara , la al doilea ma asteptam sa il fi imbunatatit. poate in versiunea finala , ce ma astept sa vina si cu noul TW , sa nu mai existe aceasta problema

In schimb pot spune ca prin meniu si intre pagini se misca mult mai fluid , se "simte" ca s-au mai optimizat tranzitiile

Au aparut cateva setari noi prin meniu foarte utile din punctul meu de vedere (a se vedea pozele).

Imi place foarte mult faptul ca au schimbat iconitele din bara de stare si le-au facut albe pe toate , caci prea semana a pom de craciun cu toate acele culori.

Cel mai important am observat ca semnalul GSM si WIFI sunt mult mai bune. 

Pana acum nu am intalnit blocari , force close-uri sau alte probleme exceptand cele 2 mentionate la inceput.

Comparatia privind performantele o fac intre acest leak si ultimul ROM oficial de 4.3 pentru Romania(MKF)post-2798-0-43204500-1389711426_thumb.pngpost-2798-0-81995900-1389711427_thumb.pngpost-2798-0-36754500-1389711429_thumb.pngpost-2798-0-09014500-1389711431_thumb.pngpost-2798-0-83530900-1389711432_thumb.pngpost-2798-0-20425600-1389711434_thumb.pngpost-2798-0-87055100-1389711435_thumb.pngpost-2798-0-26800700-1389711437_thumb.pngpost-2798-0-73261100-1389711441_thumb.png

L.E.  Pe acest rom s-a rezolvat si problema cu Google Chrome

Edited by razvanrudy

razvanrudy, Comutare automata retea e al lui Samsung sau al lui Android ? Ce inseamna, ca daca e in preajma unui WiFi cunoscut trece automat pe WiFi si cand iese din raza lui trece automat pe date operator ? 

@candrei  eu nu am scos nimic , doar daca au scos ei acele tranzitii. Am sa verific in "developer mode" sa vedem daca gasesc ceva

@Innoxius    Nu stiu daca tine de Android sau de Samsung , e in meniul de setari avansate pentru wifi. Din avertizarea initiala(caci am dat sa nu mai apara) este vorba  de o functie care te ajuta ca in momentul in care esti conectat la un wifi si conexiunea este instabila(la 4.3 aparea in notificari un mesaj precum ca conexiunea la wifi e instabila) comuta pe date mobile iar cand wifi-ul se "redreseaza" si are din nou semnal bun comuta de pe date pe wifi inapoi.

Ideea in sine e buna dar daca nu ai un plan de date serios trebuie sa ai grija ca aceasta optiune sa fie debifata(default vine debifata)

Trecerea de pe wifi pe date mobile in momentul cand iesi din raza de acoperire a respectivului wifi se face automat indiferent de versiunea ROM-ului atat timp cat ai activat si wifi si date mobile in setari.

o noua iconita si avertizare post-2798-0-06493700-1389717754_thumb.png

a aparut in momentul cand mai aveam 350 de mb disponibil pe telefon si nu a disparut pana nu am ajuns la cel putin 1gb liber.

Sincer nu stiu daca e ceva nou sau si la 4.3 aparea , caci inainte nu am reusit niciodata sa il incarc atat de mult.Acum l-am incarcat la refuz sa vad cum se misca si pot sa zic ca nu am vazut nici o diferenta intre momentul cand era fara aplicatii si momentul cand mai aveam 350 de mb disponibil

Cu aceasta ocazie(incarcarea multor aplicatii) am avut parte si de prima eroare : mi s-a inchis Google Play , insa fara alte probleme , descarcarile in curs au continuat 

Am uitat sa mentionez ca meniul si tastatura sunt mai "frumoase" , nu stiu exact cum sa ma exprim , dar arata mult mai bine , parca e mai polisat ,srisul e mai clar , mai bine definit , tastele mai bine definite.

Deasemenea am descoperit tastatura tip 4X3 care nu stiu daca este si pe 4.3 , plus aparitia iconitei de BTH

post-2798-0-42271800-1389718825_thumb.png

Părerea mea este ca nu au făcut ceva wow cu 4.4.2. Câteva setari în plus pe ici pe colo și iconițe albe. Așteptăm noua interfață de tw. Apropo ai la opțiuni dezvoltator art? Din câte am citit parca ca nu e în tw. Bateria cât te tine, ma refer la ore de ecran aprins și ore în total?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Edited by ionutzvip

Nu gasesc nici un ART dar din cate am mai citit se pare ca nu exista in acest leak.sincer nici nh stiu exact unde ar trebui sa fie . despre baterie tind sa zic ca tine o idee mai bine dar s-ar putea sa ma insel.l-am cam frecat zilele astea si nu stiu ce sa spun.de maine urmeaza sa il folosesc in mod normal si sa vedem ce iese.

Sent from S4 powered by 4.4.2 KitKat

Găsești ART in opțiuni dezvoltator>setati mediul de execuție.

Trimis de pe Nexus 5

Tot nu gasesc. Am avut azi inca un S4 cu 4.3 oficial pe el si nu gasesc nici pe acesta ART-ul. Nici macar <setati mediul de executie> nu apare

Revenind la ce ne doare cel mai mult , se pare ca bateria de pe 4.4.2 se duce mai repede.

Scoase , ambele , dimineata(la ora 09:00) de la incarcat si la ora 15:00 pe 4.3 mai aveam 62% iar pe 4.4.2 doar 44%

Toate functiile activate(wifi , gps , date mobile , gesturi , etc) si luminozitatea la 100% fara auto activat.

Oricum nu luati ca etalon acest test deoarece sunt 2 terminale diferite si chiar daca am folosit aceleasi setari sunt multi factori care ar fi putut influenta testul.

Meniul se vede ca e mai "polisat" pe 4.4.2 , scrisul mai clar , tastatura mai bine definita(cu toate ca nu am reusit sa vad exact unde si ce au schimbat)

Functia de <comutare automata retea> exista si pe 4.3. 

Salut prieteni! Am un Galaxy S4 cu android 4.2.2, mă gândeam să fac update la ultima versiune. Dar înainte am zis să mă interesez puțin în legătură cu ultima versiune. Voi cei care aveți Galaxy S4 cu ultima versiune de android ce părere aveți? Aduce ceva nou, și ce anume? Se merită să fac update-ul? Și în cazul în care îl fac, mai pot reveni la 4.2.2 dacă ceva nu îmi place ultima versiune?

Trimis de pe al meu GT-N8000 folosind Tapatalk

Samsung nu se dezminte. :D  Parca ii vad acum pe cei cu S4 cum dau cu degetul pe plasticul lucios si injurand in gand :P.

Samsung launches Galaxy S4 Black Edition with Note 3-like faux leather finish

Cert e ca acum arata mult mai bine, se simte si el mai a telefon.

Știu, dar nu știu cum dracu pot să promoveze plasticul sau mușamaua ca o chestie faină. Bineînțeles departamentul de marketing este de vină pentru aceste denumiri total neinspirate.