Clicky

Jump to content

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

1. Stie cineva diferenta dintre aceste 2 folii?
Folie de protectie Momax Crystal Deluxe pentru Samsung I9500 Galaxy S4 - eMAG.ro si Folie de protectie Momax Clear pentru Samsung I9500 Galaxy S4 - eMAG.ro. Si sunt bune? sau sa ce folie sa cumpar ?
2. Ce husa imi recomandati? Vreau una sa arate ok si sa nu fie nici foarte groasa (pana in 130 de lei). SGP Neo Hybrid e scoasa din calcul pentru ca nu este disponibila pe galben (si nu dau 50 de lei pe langa 135+10 lei transport, doar pentru o rama galbena), iar cele care acopera ecranul nu imi plac.

Pentru S4 alb.

Maine sau poimaine (caut 2 telefoane vechi pentru a le da "verzilor" deoarece nu primesc chiar orice telefon, iar reducerea e de 15euro/ telefon si primesc 3), dar eu ii pun husa si folie din prima zi. Asa ca vreau sa stiu de dinante spre ce as opta. Am vrut sa cumpar de la firma SGP, dar ba nu sunt disponibile si totusi cam scumpe..

Bateria este foarte buna am inteles fata de S4, ecranul mult mai luminos, 1GB de Ram care poate vor conta peste 1, 2 ani. Sunt niste atu-uri, dar parca 32 de milioane e prea mult. Inca nu e in oferta Cosmote, Note3-ul. Am inteles ca prin februarie va aparea si S5, dar sunt zvonuri..

Deci de la Samsung te poti astepta de la orice. Iei ceva si dupa 3 luni apare altceva mai bun si al tau te chinui sa il vinzi la "juma" de pret...

Ce nu imi place la Note 3 este faptul ca mi se pare totusi cam mare, cam patratos, imi place mai mult S4 sincer la partea frontala decat Note3, dar asta e o chesti de gust. Ma voi gandi, mai am 1,2 zile ma chinui cu telefoanele ca am numai de la portocalii si acelea nu prea sunt primite de cei de la Cosm..e.

Nu e de colo o reducere de 45 de euro + vreo 2 milioane alta reducere ca imi pun o extraoptiune de net. La 17 milioane mi se pare un pret foarte bun, pentru abonament de 1 an si 105-110 lei pe luna. Ma gandesc ca Note 3, daca era in oferta ar fi fost pe la 22-23 sigur la acelasi abonament si extraoptiuni.

Bateria este foarte buna am inteles fata de S4, ecranul mult mai luminos, 1GB de Ram care poate vor conta peste 1, 2 ani. Sunt niste atu-uri, dar parca 32 de milioane e prea mult. Inca nu e in oferta Cosmote, Note3-ul. Am inteles ca prin februarie va aparea si S5, dar sunt zvonuri..

Deci de la Samsung te poti astepta de la orice. Iei ceva si dupa 3 luni apare altceva mai bun si al tau te chinui sa il vinzi la "juma" de pret...

Ce nu imi place la Note 3 este faptul ca mi se pare totusi cam mare, cam patratos, imi place mai mult S4 sincer la partea frontala decat Note3, dar asta e o chesti de gust. Ma voi gandi, mai am 1,2 zile ma chinui cu telefoanele ca am numai de la portocalii si acelea nu prea sunt primite de cei de la Cosm..e.

Nu e de colo o reducere de 45 de euro + vreo 2 milioane alta reducere ca imi pun o extraoptiune de net. La 17 milioane mi se pare un pret foarte bun, pentru abonament de 1 an si 105-110 lei pe luna. Ma gandesc ca Note 3, daca era in oferta ar fi fost pe la 22-23 sigur la acelasi abonament si extraoptiuni.

Nu mai bine il iei la liber?

Nu cred ca va aparea S5 in februarie, te poti orienta dupa lansarile anterioare din seria Galaxy.

Nu instalați ca are sigur knox bootloader si o sa va para rau.

Da, are "Samsung KNOX Implementation (KNOX bootloader and dedicated application)"  http://www.sammobile.com/2013/10/17/exclusive-i9500xxuemj5-leaked-android-4-3-test-firmware-for-galaxy-s4-gt-i9500/

dar au inceput sa apara solutii si pentru Knox  http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2250824

eu unul nu prea dau importanta knox-ului asa ca am trecut pe 4.3

se vede imbunatatirea de pe partea UI-ului 

la o prima vedere bateria pare sa tina mai bine( dar abia dupa 2-3 zile pot sa imi fac o idee mai exacta daca e asa sau nu)

au schimbat cateva iconite > schimbare spre bine

lag-ul la accesarea dial-erului e la locul ei

ma deranjeaza ca nu au bagat file manager-ul din Note 3 chair daca nu prea il folosesc 

altceva nu prea imi trece prin cap acum 

Edited by razvanrudy

Nu se merita instalat. Rupe bateria în doua. M-a ținut cam 3 ore de ecran aprins. În ideea pe stock 4.2.2 am 5 ore și cm 10.1 am 6 ore. romul se mișcă oky însă trebuie ajutat de un kernel bun care momentan nu exista fiindcă samsung nu a dat sursa kernelului stock.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 4

Eu astept 4.3 oficial, dar sa vedem cand apare. Cam in 1, 2 saptamni credeti? Bateria nu ma multumeste momentan.. sa aiba nevoie de cateva cicluri de incarcare, descarcare pentru a fi la nivelul ei optim?  S3 la inceput consuma 1% pe ora noaptea, dupa o luna cam 4% dupa 7 8 ore, deci o mica diferenta in bine.

De ce intreb asta ? Pentru ca nu vad decat o foarte, foarte mica diferenta intre S3 si S4 la baterie si auzisem ca ar tine pe la vreo 25% in plus, ceea ce ar treb sa se vada.

Nu se merita instalat. Rupe bateria în doua. M-a ținut cam 3 ore de ecran aprins. În ideea pe stock 4.2.2 am 5 ore și cm 10.1 am 6 ore. romul se mișcă oky însă trebuie ajutat de un kernel bun care momentan nu exista fiindcă samsung nu a dat sursa kernelului stock.

Te referi la 4.3 oficial de germania sau la "Knox free" caci in cazul meu am observat o imbunatatire , sau , ca sa nu supar pe nimeni, bateria tine la fel ca 4.2. Oricum inclin catre o mai buna autonomie , sa zicem un 10-15%.

@Razvann la ce 4.3 oficial te referi?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Edited by razvanrudy

Ma refer la knox free fiindca nu am de gând sa îmi blochez bootloaderul. Am avut echoe rom varianta 5.0. Romul era oky dar papa bateria. Mie îmi consuma undeva la 45-60 de min de ecran aprins cu 15% din baterie în funcție de rom. 4.3 ajungea la 30 de min in ideea în care folosesc telefonul la fel.