Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Am vazut ca se plangea cineva de semnalul Wi-Fi pe S4. Acum nu inseamna ca la toti e aceeasi problema. El spunea ca nu a facut niciun update si eram curios daca din cei care detin au probleme cu semnalul wi-fi sau cu viteza sa?

la intrebarea ce am rezolvat.........................am rezolvat problema........................insa nu cum vroiam eu

din pacate a trebuit sa merg pe varianta returului produsului caci nu am reusit sa-i conving ca nu sunt toate la fel(problema cu surubul)

insa ca si impresie mentionez ca nu red ca imi voi lua alt S4 , cel putin nu atat de repede

ca si impresie despre S4

arat frumos , chiar daca e plastic , imi place foarte mult cum arata , cum se simte in mana

pe partea de soft........................dezastru , nu stiu sigur daca doar al meu avea aceste probleme insa le avea

pe scurt: 

- se bloca foarte des , daca ii dadeam 3-4 "click-uri" consecutiv.efectiv ingheta pentru 2-4 secunde(o data a stat chiar 15-20 de secunde)

-semnalul wi-fi , se deconecta foarte des, cam o data la 2 secunde reaparea informatia precum ca s-a conectat la wi-fi

-cand ieseam din meniu in home-screen , dura cam 2 secunde pana reaparea si widget-ul cu vremea

-pe partea de bluetooth nu am reusit sa il fac sa imi transmita muzica din player-ul samsung catre casetofonul masinii.aparea pe display-ul casetofonului(alpine) informatia cu melodia si artistul , mergea sa dau next , dar nu primeam nici un sunet.Banuiesc ca e ceva de la player deoarece

Tune In radio(app din Google Play) mergea foarte bine.  

repet e posibil ca aceste probleme sa le fi avut doar terminalul meu , dar..................

mai multe nu am reusit sa testez caci l-am dus inapoi.

sper totusi sa fi fost doar al meu cu aceste probleme caci as vrea sa imi iau altul.imi place foarte mult , dar dac cineva(dintre cei care il au) confirma problemele ce le-am avut , atunci raman la iPhone-ul 5.macar la asta stiu ca merge tot ce stie sa faca.

Chiar sunt foarte uimit de ceea ce citesc pe aici si de parerile posesorilor de S4 , cu toate ca poate unele dintre ele sunt un pic cam exagerate si par ca sunt doar niste probleme izolate in rest observ ca sunt anumite probleme generale care apar la toate s4 'urile. Zic ca sunt uimit deoarece la al meu note 2 chiar nu am intampinat probleme de cand il am si sunt foarte multumit de el, se misca f bine ,fara larg sau mai stiu eu ce probleme de genul asta (in afara de acel mic lag atunci cand deschid prima data msg, contactele ) chiar nu ma asteptam la asa ceva din partea lor , oricum sunt de parere ca cu siguranta aceste probleme vor fi rezolvate cu un update dar acum sa vedem cand.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

note 2 am vazut si eu si merge mai bine....eu zic sa asteptam s4 google edition

La noi va fi imposibil de gasit.Va fi disponibil doar in SUA, ca si HTC One de altfel.Daca va fi adus de vreun magazin online la noi cred ca va fi cu un pret nesimtit.Nu uitati cum s-a intamplat cu Nexus 4, cand nu era in stoc pe Google Play, ajungea si la 500$ pe Ebay.Singura alternativa e sa instalati Romul stock Google cand va aparea.Chiar nu ma asteptam sa se planga atata lume ca capitolul software, la Galaxy S3 nu cred ca s-a plans nimeni.Oricum, rusine Samsung!Eu zic sa semnam o petitie ca cea de la Gsm arena, dar pentru romuri fara bloatware:D

Sent from my GT-P7300 using Tapatalk HD

HTC One Google Edition poate fi cumpărat din Google Play. Bănuiesc și că S4 Google Edition va putea fi achiziționat tot din Play Store. ;)

HTC One Google Edition poate fi cumpărat din Google Play. Bănuiesc și că S4 Google Edition va putea fi achiziționat tot din Play Store. ;)

Da, dar doar din Statele Unite.Plus ca garantia nu este valabila

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta

M-am ''jucat'' putin cu S4 la MediaGalaxy .Arata excelent se misca bine , nu m-am uitat la camera ca era prins in chestia aia anti-furt , dar am putut ''cotrobaii''

putin prin el si doamne ce tare ii dar ii cam mare la 5'  si am citit ca sunt mai multe optiuni ale lui si varainta Active (cea rezistenta) si arata bine este din metal dar varianta Active cica ii mai slaba decat varainta ''stoc'' de ce nu puteau si ei sa faca o varanta mai rezistenta din metal nu din acel plastic stupid  ,  dar cica din cauza ca nu au avut timp destul si bla bla .

Orcum as alege HTC one doar pentru ca arata magnific este un telefon foarte bun iar camera de 4.0 UltraPixeli este fabuloasa la lumina scazuta.

Am facut si recenzia.Va rog sa nu criticati aici, imi trimiteti mesaj daca e ceva....

Foarte bun review-ul. Ai muncit ceva la el.

Sent from my Samsung Galaxy S III

Foarte bun review-ul. Inca nu l-am urmarit pe tot, dar eram curios cum faci poze macro pe S4? Ca nu am vazut functia Macro ca pe S3.

Multumesc!!! Nu are functia aia de macro, conteaza si ce selectezi acolo la Masurare.Am scos o aplicatie pentru camera de pe play store si acolo e macro dar nu e nici o diferenta.

Edited by DaniJ90

I-am mai raspuns lui Razvan, dar probabil n-a citit postarea mea. La masurare setezi spot, aia e macro. Nici la S2 nu mai scrie macro dupa update-ul la JellyBean.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Ciudat, inseamna ca au facut asta selectiv, pe diferite modele de telefoane, pentru ca la Note 2 functia se cheama tot macro.

Dupa ce am vazut review-ul lui Dani...chiar nu imi pare rau ca detin doar Note 2.Cu exceptia unor functii si ecran Full HD nimic nou si deosebit.

Sa vedem cu ce vine Note 3...poate acolo va fi ceva mai spectaculos.

In privinta design-ului eu zic ca mai mult sau inspirat de la Note 2,atat ca forma(mai patratos) cat si acel buton Home care este identic cu cel de pe Note 2.

Sigur posesorii de Note 2 imi vor da dreptate....si aici nu vorbesc de orgolii.......sau alte fantasme :)

Ai dreptate Feri, de asta ziceam eu ca nu seamana asa mult cu S3, este mult mai patratos si se observa cel mai bine cand e ecranul aprins.Cred ca functia aia de macro dispare o data cu 4.2.2, dar se poate selecta de la Masurare sau puteti scoate din google play o aplicatie pentru camera si o sa fie functia sun numele Macro.

Am inteles ca nu a disparut ci este altfel denumit(spot).

Se vede si in filmarea ta ;)

la intrebarea ce am rezolvat.........................am rezolvat problema........................insa nu cum vroiam eu

din pacate a trebuit sa merg pe varianta returului produsului caci nu am reusit sa-i conving ca nu sunt toate la fel(problema cu surubul)

insa ca si impresie mentionez ca nu red ca imi voi lua alt S4 , cel putin nu atat de repede

ca si impresie despre S4

arat frumos , chiar daca e plastic , imi place foarte mult cum arata , cum se simte in mana

pe partea de soft........................dezastru , nu stiu sigur daca doar al meu avea aceste probleme insa le avea

pe scurt: 

- se bloca foarte des , daca ii dadeam 3-4 "click-uri" consecutiv.efectiv ingheta pentru 2-4 secunde(o data a stat chiar 15-20 de secunde)

-semnalul wi-fi , se deconecta foarte des, cam o data la 2 secunde reaparea informatia precum ca s-a conectat la wi-fi

-cand ieseam din meniu in home-screen , dura cam 2 secunde pana reaparea si widget-ul cu vremea

-pe partea de bluetooth nu am reusit sa il fac sa imi transmita muzica din player-ul samsung catre casetofonul masinii.aparea pe display-ul casetofonului(alpine) informatia cu melodia si artistul , mergea sa dau next , dar nu primeam nici un sunet.Banuiesc ca e ceva de la player deoarece

Tune In radio(app din Google Play) mergea foarte bine.  

repet e posibil ca aceste probleme sa le fi avut doar terminalul meu , dar..................

mai multe nu am reusit sa testez caci l-am dus inapoi.

sper totusi sa fi fost doar al meu cu aceste probleme caci as vrea sa imi iau altul.imi place foarte mult , dar dac cineva(dintre cei care il au) confirma problemele ce le-am avut , atunci raman la iPhone-ul 5.macar la asta stiu ca merge tot ce stie sa faca.

chiar nu vrea nimeni sa imi confirme/infirme problemele ce le-am avut cu al meu S4??Macar sa stiu daca era de vina doar terminalul meu sau cam asa se comporta in general.caci dupa cateva investigatii am ajuns la concluzia ca nenoroci...tii de la magazin au vrut sa imi vanda terminalul care l-au avut pt prezentare caci nu aveau altul "negru" pe stoc in fine.............

I-am mai raspuns lui Razvan, dar probabil n-a citit postarea mea. La masurare setezi spot, aia e macro. Nici la S2 nu mai scrie macro dupa update-ul la JellyBean.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Ciudat, inseamna ca au facut asta selectiv, pe diferite modele de telefoane, pentru ca la Note 2 functia se cheama tot macro.

Sunt putin in ceata. La Note2 sunt amandoua, iar spot este exact la mettering, exact unde spuneti voi.

Faza e ca eu am si macro, la focus, ceea ce inseamna ca nu a fost inlocuita o functie cu o alta, ci doar s-a renuntat la una.

Iata:

Screenshot_2013-06-04-22-24-14.png

Screenshot_2013-06-04-22-27-55.png

@razvanrudy, Problemele alea eu nu le am, cred ca au fost doar la tine, singura de acolo ce o am si eu, e faza cu widgetul de la vreme, in rest nu am avut nici una mentionata de tine acolo...

Spot este unul din modurile de masurare pentru a determina expunerea, nu are treaba cu Macro, care se refera la distanta obiectiv - obiect, camp de profunzime si altele. Asta e, au scos-o. Probabil dupa indelungi si elaborate studii de piata si ecologice si-au dat seama ca fotografii streseaza buburuzele si floricelele :D

https://en.wikipedia.org/wiki/Metering_mode

https://en.wikipedia.org/wiki/Macro_photography

Mda, n-are mod macro dedicat, ori te bazezi pe auto-focus ori faci focus manual. Intr-un singur review am vazut ca s-a mentionat ca S4 nu are macro dedicat, in rest toti au ars-o cu macro in sus, macro in jos, fara sa spuna ca de fapt S4 nu are macro.