Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

De exemplu, am vazut air view pe un S2..

Esti sigur ca nu ai incurcat denumirile ? (Nu ca ar fi greu cu tot Android-ul redenumit de Samsung)

Credeam (si pare logic) sa aiba legatura cu sensitivitatea crescuta a noului ecran de pe S4.

Atunci ce motiv ai mai avea sa treci pe S4 daca ai acum un S2/Note (probabil va fi introdusa si perintr-un rom.....)

Ai doua variante. Prin Kies si pc sau OTA, adica Over The Air, ceea ce inseamna ca update-ul se face direct pe telefon.
Pentru OTA, o sa ai nevoie de wifi, pentru ca update-ul e destul de mare, cca 1giga, si pe 3g e mai dificil.
Apoi, te duci in setari/about device/software update/update. Ar trebui sa ai tot aici si setari de update automat si restrictia ca acesta sa se faca numai pe wifi.
Descrierea aceasta este de pe Note2 sau S3 si e posibil ca la S4 sa fie putin diferit asezate. O sa-ti confirme unul dintre colegii cu S4.
Daca alegi varianta Kies, il instalezi de aici, cuplezi telefonul prin cablul de date, astepti sa se conecteze, driverele le contine Kies-ul si nu trebuie sa-ti mai faci griji de asta. Dupa ce s-a conectat, in mod normal ar trebui sa fii notificat automat ca exista o versiune noua de soft.
Daca nu te anunta, inseamna ca nu exista o versiune noua de soft pentru ROM-ul pe care il ai tu.
Daca ai root, il vei pierde daca faci update prin Kies. Nu stiu daca se va intampla acelasi lucru si prin OTA.

ScreenShot004.jpg

Probabil ceva shimbari minore "sub capota", dar nu rezolva problema ecranului, deci posibil sa fie o limitare hardware faza cu scrisul care apare deformat cand faci scroll. In schimb vad ca update-urile actualizeaza acum si firmware-ul camerei foto.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Pai din asta reiese ca Nexus 4 are un potential foarte mare si ca Samsung sa grabeste sa scoata firmware neretusat, neoptimizat.Astept totusi ca lag-ul de prin meniuri sa dispara pentru ca la un asemenea pret trebuie sa se ridice si la standardele celor mai pretentiosi.Google va lansa urmatoarea versiune de Android in aceste zile, sunt curios cat va dura pana cand va ajunge si pe Samsung  :)

Ai vazut cum merge un soft fara Touchwiz pe Samsung?Eu am incercat CM10.1 si pot spune ca este mai rapid decat softul stock Samsung.
A,si am uitat....dispare de tot lag-ul.

Si vad ca tu compari merele cu perele.
Normal ca primul care primeste update de la Google este Nexus,apoi restu'.Dar trebuie sa recunoastem ca Samsung este printre primii care primesc dupa Nexus.

CM10.1? cum il bag? inlocuieste si nova launcher? azi am folosit tel ca telecomanda la un model vechi de tv cu tub si merge f bine :) mai putin ca nu pot apela direct canalele din doua cifre

scoate google s4 cu stock Android. sunt curios dacă va merge direct și pe astea sau e nevoie de ceva "hackereala"

vă fi disponibil din 26 iunie în US

Sent via smoke signals

Nu te grabi sa il pui.Din moment ce Google a anuntat S4 cu firmware stock, s-ar putea ca acela sa fie instalat, si cine stie , poate cu o smecherie de pe XDa il vei putea transforma intr-un veritabil Nexus.Trebuie sa te documentezi mult inainte sa instalezi un ROM, trebuie sa vezi exact cum se instaleaza, daca are probleme.E imposibil sa nu se planga vreunu ca nu merge ceva sau ca si-a brickuit telefonul ;)

pai si ce nu se poate pune si la s4?m am saturat de lag...nu dispare cu nimic....

uite aici

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=2162

Tu ai i9505 . te pui pe citit tutoriale, pui custom recovery, citeste la fiecare rom vezi care iti convine si il pui. 

Daca e prima oara cand te lovesti, de root, custom recovery si custom rom, o sa iti para greu la inceput, dar in cateva zile daca depui putin efort si atentie o sa stapanesti procesul binisor. 

Quick TIP: Romurile CM / AOKP sunt pur vanilla. Adica nu mai ai touchwizz si resturi de prostii de la samsung. Chiar daca alegi un Custom ROM cu Touchwiz are trebui sa fie mai rapid decat stock si cu ceva mai multe optiuni. Cand facem ROMuri pentru S3, custom romul meu era mult mai rapid decat cel stock.