Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

va multumesc.

alte nedumeriri :)

1.aveti idee autnci cand faci poze se poate scoate sunetul enervant de poza fara sa dai pe silent? am incercat sa dau chiar la minim sunetul sau mai incet si el se aude tot tare.

2.functia de macro nu mai exista? sau isi da el seama automat cand e ceva de macro?

3.poti ascunde anumite dosare sau poze? de ex toata lumea, colegi prieteni vor sa vada telefonul, sa se joace cu el. cum faci daca nu vrei sa isi bage nasu peste tot? :)

La punctul 1,cel putin la Note 2 se poate.Intri in camera->setari->sunet obiectiv.

O sa isi ia banii ianpoi daca il duc la fier vechi :D

Eu pur si simplu cred ca aceste teste sunt irelevante, ca si benchmark-urile.

Cand in viata de zi cu zi iti va fi impuscat telefonul cu un glont de calibrul 50?

Raspunsul e simplu: Nicciodata !

Phonebuff pur si simplu desfinteaza S4 in acest video.Nu sunt chiar 25 de argumente dar la aproape toate au dreptate.

Imi cer scuze daca nu se vede linkul dar scriu de pe telefon si nu am optiune de introducere a linkului :D

Mihnea, sunt de acord cu multe din motivele lor, dar unele sunt pur si simplu puerile sau inventate. La sunet a scos 4 motive trase de par cand trebuia sa fie unul singur: HTC One are sunet mai bun. Iar faza cu HTC One care are mai multe wallpapers e deja penibila. Sigur alegerea unui telefon consta in 6 wallpapers in loc de 5 :D

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Ce mi-a placut cel mai mult acolo la partea de software, cand trebuie sa selectezi o rubrica ce trebuie apasata chiar in partea de sus a ecranului.Acest lucru nu este implementat pe S4 care are ecranul prea mare.Swype-ul acela e ''revolutionar'' in comparatie cu concurenta.Mi se pare mult mai bine finisat soft-ul de pe One, cum au spus si ei : e mult mai curat si bine gandit.Si eu care credeam ca HTC era subtire la partea de soft.Nu e exclus ca cei de la Phonebuff sa fi primit ceva '' atentii'' de la HTC pentru ca acest video e special facut pentru a pune Samsung-ul in umbra.Pana la urma oamenii aia nu traiesc numai cu placerea de a vedea cum cresc vizionarile pe Youtube . Asa nu inseamna ca numai cu asta se ocupa

Oamenii aia primesc bani de la Google pt. vizualizarile de pe youtube, la fel si pocketnow, lockergnome, mkbhd si toti ceilalti. Ei traiesc din youtube, asta e job ul lor, de asta toti insista pe "like, share, subscribe", nu fac asta ca un hobby. Probabil si Mobilissimo s-a inscris la parteneriatul cu youtube, deci si ei vor primi bani pentru vizualizarile review-urilor lor.Nu cred ca astia au luat bani de la Htc pentru ca asa cum spun si la inceput urmeaza un video cu S4 "peste" htc... Oricum multe din motivele lor sunt puerile. Dar per ansamblu S4 pare o jucarie ieftina comparat cu htc-ul, asta e evident. un review sincer pentru Htc One e cel al lui Lockergnome. omul asta chiar stie ce spune, mai ales ca vorbeste despre utilizarea normala a unui telefon, nu despre toate tampeniile de benchmark uri si specificatii tehnice de pe hartie. El face review-uri despre utilizarea normala a unui telefon, nu abereaza cu octa core uri in timp ce in filmare se vede lagul telefonului prezentat, cum se intampla multora pe youtube

Edited by Bizaaa

Imi vine greu sa cred ca traiesc doar din youtube.Daca stai sa te gandesti , la Pocketnow sunt multi redactori.Daca nu ma insel sunt vreo 5.Site-ul lor are nevoie de hosting.Daca imparti sumele primite de la Google atat pe administrarea portalului si fiecarui redactor nu cred ca te-ai alege cu mare lucru.Mai de graba e ceva ,, after job'' tot ce fac ei.Acum despre telefon.Nu toate benchmark-urile sunt proaste.Daca te referi la Antutu si Quadrant, atunci da, acelea sunt chiar proaste.Cele mai relevante teste sunt cele in materie de procesare grafica.3D Mark, NenaMark chiar si Geekbench care se ocupa de CPU sunt teste relevante.Adevaratul test este cel de transcoding, acolo se reflecta puterea fiecaruia.S4 chiar pare o jucarie pe langa HTc.Toti invoca faptul ca poti scoate bateria.Dar sa fim seriosi, cati dintre noi schimba bateria inainte de a schimba telefonul cu totul?O baterie are o durata medie de viata de 3 ani.La cum sunt construite smartphone-urile in zilele noastre, nici nu ajungi la 2 ani cu unul.

Edited by Innoxius

Nu, nu, chiar am vazut un video pocketnow in care unul din ei spunea ca doar asta face si castiga foarte bine. Nu e afterjob, e exact ce face si Mobilissimo, la o scara mai mare si cu impact pe tot globul, nu doar local.

Un site cu review-uri si stiri, multe filme pe youtube, prezenta pe toate canalele de socializare cu link uri catre filmele si review-urile lor... Crede-ma, din asta traiesc. Nu e hobby, ii poti intreba pe cei de la mobilissimo despre asta, cred ca iti pot spune mai multe. Si mobilissimo e o afacere, poate a fost hobby la inceput. Iar Lockergnome, cel cu filmuletul de mai sus e o legenda in domeniul asta, el altceva nu face. Si castiga bani multi, foarte foarte multi, din parteneriatul cu youtube si din diversele site-uri pe care le administreaza. Sute de mii de dolari. Niciunul din numele mari de pe youtube nu face asta ca hobby. E o meserie de vreo 2-3 ani incoace pentru multi. Gandeste-te ce inseamna pentru o companie faptul ca lockergnome are zeci si chiar sute de mii de vizualizari la un clip. Inseamna ce ce prezinta el acolo e vazut sigur de oamenii aia si e mult mai ieftin sa l plateasca pe el o firma sa prezinte un produs decat sa si faca reclama la TV in state unde secundele de publicitate costa de cca 10-20 de ori mai mult ca la noi de exemplu. Cum prezinta el produsele nici nu i mai intereseaza, important e pentru ei ca lumea aude de produsul lor. Daca te uiti la multe din clipurile lui o sa vezi reclame semi mascate la o mie de produse, incepand de la starbucks pana la haine si tot felul de gadgeturi. Si avand foarte multi urmaritori firma care si face reclama prin el are o audienta asigurata la un pret mult mai mic, pe youtube decat pe tv.

Edited by Bizaaa

Chiar mi-ar părea bine ca cei de la Mobilissimo să câștige niște bănuți după urma review-urilor. Munca din spatele acestora este colosală și sincer mie îmi place ca munca să le fie plătită, pentru că așa e bine și așa este frumos, să fii plătit pentru munca ta. Review-urile lor sunt foarte bune, pot spune cele mai bune din .ro și mi-au folosit de multe ori, așa că eu dacă îi pot ajuta fiind un follower pe Youtube atunci nu ezit deloc :)

Avem mai multe surse de venit, printre care din fericire și YouTube de curând. Nu vă gândiți la o suma mare, deocamdată acoperă doar 1/4 din cheltuiala cu recenziile (doar recenziile). Baza sunt reclamele de pe site, și venitul ce ni-l aduc site-urile soră în limba engleză. Legat de branduri, niciodată, niciun brand, nu ne-a propus bani pentru review favorabil. Allview și Evolio ne mai lasă câte un produs spre păstrare, dar de regulă îl dăm la concurs și întotdeauna îi facem o recenzie corectă. Legat de YouTube, da, se poate trăi din asta, dar nu e simplu să devii popular, chiar dacă ai talent pentru asa ceva.

Niciodată n-am suspectat pe nimeni de la Mobilissimo că ar fi vândut unei mărci anume. Imparțialitatea îmi place cel mai mult deși altora cum sunt cei de la PR-ul HTC sau Samsung nu le place faptul că se spun lucrurilor pe nume. Nu pot să vă urez decât spor la treaba foarte bună care o faceți și sănătate multă. :D

De fapt, la PocketNow sunt 9 editori(daca intri pe PocketNow si dai in baza paginii vezi) dintre care 6 fac videoclipuri (astia sunt trecuti in pagina Youtube, desi numai Jaime si Michael fac, ca Brandom cad ca a cam disparut, la fel ca Joe, iar acum s-a apucat si Anton). Insa toti 9 au articole pe site.

Tu crezi ca, spre exemplu, Alexandru Stanescu sta numai de videoclipuri? El nu merge la munca? Adica filmeaza un video in 30min (sa zicem) dupa care sta si doarme ? Si chiar daca ar castiga sa zicem 10mil/ luna (desi nu cred) nu ar merge si la un job sa castige si din alta parte, iar asta sa ramana ca hobby?

Plus ca daca el face recenziile si scrie recenziile asociate, nu e singurul. Articole mai scrie si Mircea Vasile, Radu Iorga, M. Zainescu, Emil Dragota merge la evenimente internationale, Erwin se ocupa de promovarea pe site-urile de socializare... Iar banii se impart.

Cat despre @lockergnome, in cazul in care nu ai observat isi promoveaza PROPRIUL SITE cu reduceri, chiar daca vinde produsele altora, el castiga bani dupa urma site-ului. MKBHD nu stiu ce legatura are. Iar altii in genul Jon4Lakers, Tysiphonehelp au un moment la finalul episodului in care prezinta sponsorul episodului respectiv, pe cand PhoneDog e cu BestBuy. Chiar si cu Oppo Find 5 care l-a primit din China facea reclama la Best.

Iar lockergnome traieste numai din asta pentru ca are sute de vlog-uri (cred ca face 2/zi) + review-uri tech, deci... are de unde castiga. Insa cum ziceau unii, zici ca a luat amfetamina inainte. Rade in prostie si se prosteste. Asta nu imi place mie si poate ii atrage pe altii.

Scuze de pergament :)

LE: Mi-am adus acum aminte, incercand sa ma conving daca ArenaIT si Areal IT este acelasi (vezi urmatorul post)! Alex mai lucreaza si la TVR (si Areal It)

Edited by Andrey

Review-ul e facut de un personaj care semneaza sub numele de Darius. Daca puneam cel mai tanar membru al forumului mobilissimo sa faca un review complet, tot iesea un articol de 5 ori mai mare si mai coerent.