Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Pai chiar inainte sa deschizi aplicatia in S Health iti spune ca datele poate fi eronate din o gramada de cauze. E misto sa te lauzi ca ai pus țânșpe senzori, dar mai tragic e ca informatiile au o marja de eroare prea mare. Concluzia: n-au nicio utilitate. Epic fail

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Multe app software sunt marketing si nimic mai mult, sunt puse sa ia "ochii". Nu ma mai impresioneaza "minciunelele" astea! Daca vrei sa fii prostit, e treaba ta, sunt banii tai. E greu sa revolutionezi an de an in acest domeniu, dar ma enerveaza minciunile ieftine aduse an de an si ma mira "disperarea" multor cumparatori ce asteapta anual portia de fraiereala din partea producatorilor si ma amuza plansetele ulterioare!

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk HD

:lol:

O precizare: sa nu se inteleaga gresit, nu am nimic cu nimeni, cu atat mai mult cu posesorii/iubitorii de S4 ori iPhone etc., ci mi-am exprimat doar parerea personala vizavi de ceea ce citesc pe forum. Respect dorintele tuturor, chiar daca in privinta unora am indoieli mari.

In rest, toate cele bune!

Sarbatori Pascale pline cu de toate!

Sent from my GT-N8000 using Tapatalk HD

Nu stiu daca te referi la mine intr-un mod mai mult sau mai putin subtil, dar eu tin sa evidentiez punctele slabe sau negative ale telefonului, pentru ca cei care ar vrea sa-l cumpere, sa stie la ce sa se astepte. Daca daca te uiti doar la reclamele Samsung si citesti review-uri "umflate" de pe majoritatea site-urilor tech, o sa crezi ca vei avea o racheta NASA, insa nu-i asa.

In niciun caz nu ma lamentez ca am dat banii pe telefon si nici nu l-am cumparat pentru "marketing gimmicks" pe care le tot promoveaza Samsung. Stiam ce cumpar, pentru ca nu-i primul telefon Samsung pe care l-am avut, si stiam exact ce aplicatii voi folosi din tona de bloatware preinstalata.

Am dezactivat mai mult de jumatate din aplicatiile proprietare Samsung, pentru simplul fapt ca mi se par inutile. Singura optiune care mi se pare utila si pe care o folosesc e Smart Stay, sa nu se inchida ecranul atunci cand te uiti la el. Cert e ca la momentul actual, dintre telefoanele Android de top nu ai ce alege, in afara de S4 sau HTC One, si fiecare vine la pachet cu "bube" mai mari sau mai mici.

Eu am ales S4 din doua considerente:

- suport software oficial destul de rapid si pe termen indelungat fata de ceilalti producatori

- mi s-a parut un telefon future-proof pentru urmatorii 2-3 ani

In concluzie, postarile mele nu sunt strigate disperate dupa banii pe care i-am dat, ci sunt opiniile pertinente ale unui utilizator de S4, opinii care apar rar sau chiar deloc in articolele de pe site-urile de profil. Puteam foarte bine sa laud tot ce tine de telefon si sa ridic in slavi Samsung, dar daca n-o fac nu inseamna ca sunt dezamagit de telefon. Cred ca potentialii cumparatori isi pot face o idee despre cum functioneaza in mod real aplicatiile pe care le lauda Samsung si daca intr-adevar au nevoie de acele aplicatii.

Nu, nu sunt marketing, toate functioneaza perfect, esti tu rau. Toate merg cat se poate de bine, am vazut eu aici, doar nu ar fi in stare vreo companie sa-si prosteasca publicul:  :)

Cautam postarea cu reclama de pe topicul S4 ( #919, pag 46) in care cineva a zis ca nu trebuie sa te iei de pe reclame (cititi ca sa stiti despre ce e vorba :) )

O caut si o gasesc. Mirare! Tu ai postat. Iar acum vii cu acest argument care, crede-ma, mi-l imaginez iesind din gura unui copil de cativa anisori. Serios.

Acuma nu stiu cata gluma si cata realitate a fost in ce ai postat, insa.... mda

Da, era ironica...postarea unui copil de 30 de ani :) Eu nu mai cred de mult in reclamele lor, nici in ale lui Samsung nici in ale lui Apple, acestia din urma exagerand si mai si cand se lauda ca au inventat roata cu fiecare nou telefon.

Andrey, ideea era ca tre' sa judeci singur, pe cat posibil, ce e pe bune ai ce e marketing. Si dupa cum spune si Spitfire aproape toate functiile astea promovate de ei sunt inutile pentru majoritatea, ca sa nu zic ca nici nu functioneaza ca in reclama.

Eu repet, cel mai important lucru la un telefon mi se pare experienta de utilizare, nu specificatiile tehnice si functiile care nu prea folosesc celor mai multi dintre noi. Pe mine ma intereseaza, in ordinea asta, urmatoarele: calitatea sunetului in convorbiri, utilizare rapida pe net, sa nu aiba lag si sa nu se blocheze sistemul de operare, camera foto si modul cum arata aparatul pe care il tin la mine 12 ore pe zi, ca doar n-o sa ma uit de 100 de ori pe zi la ceva ce nu-mi place. Atat. De asta nu am mai ales Samsung dupa ce-am trecut prin S2 si S3. Si crede-ma e mare diferenta intre ios si samsung la cel putin 3 aspecte din cele enumerate mai sus.

Edited by Bizaaa

Bizzaa, cred ca am avut aceeasi problema. deci ai avut s3 si ai trecut la ifon5 in loc de s4, corect? eu mi am luat S4 si acum regret putin pentru ca nu am ales ifon desi am stat mult sa ma gandesc. ce poti sa spui? cum e trecerea de la android la ios? cum e ftionarea mai cursiva vs ecranul mai mic? ai 16G? iti ajung?

In ultimii ani am avut asa: Iphone 1, ma rog, primul iphone pe care l-am luat din state a doua zi dupa lansare (:)) cand nu stiam ce iau da l-am luat cu 200 de dolari, iphone 3g, dupa care am zis sa trec la altceva ai am luat s2 pe care l-am tinut un an si ceva si mi-a placut. Apoi am luat s3 pe care l-am tinut doar doua luni pentru ca avea lag, se misca greu si sincer sa fiu nu prea-mi placea nici cum arata, chestie subiectiva. Si anul trecut am trecut din nou la Iphone.

Pentru mine trecerea a fost usoara pentru ca am vrut un telefon care sa se miste repede si atat. Nu ma intereseaza widget-urile, live wallpapers si chestiile astea, nici cand aveam Samsung nu ma interesau.

Mie mi se pare ca ios ul e cel mai stabil sistem. In 5 luni de cand am tel asta nu s a blocat nimic niciodata, nu am avut nicio problema cu el. Eu nu zic ca S4 nu e bun, probabil e foarte bun, dar daca te intereseaza lucrurile pe care le-am enumerat eu mai sus Ios-ul e ideal. Si legat de marimea ecranului, pe cuvantul meu ca pe Samsung nu ma uitam niciodata la filme pe youtube, pe asta ma uit la foarte multe desi are ecranul mai mic. Lucrul asta e probabil din cauza designului telefonului care imi place mult mai mult si ma face sa pun mana mai des pe el.

In concluzie, daca nu ai avut Ios pana acum, merita sa-l incerci. Sigur iti va placea si-l vei aprecia mai mult utilizandu-l, nu doar citind pe net pareri. Am mai multi prieteni care au trecut de la Samsung la Apple si toti spun ca nu inteleg de ce nu si-au luat Apple pana acum dupa ce l-au folosit cateva zile.

Asa, daca stai sa te iei dupa parerea unuia sau altuia de pe internet stiu ca Apple suna a telefon de fite, telefon de figuri, scump si slab in specificatii, dar utilizeaza-l si vei vedea ca e un telefon extraordinar ce are toate functiile de care ai nevoie si se misca mai repede decat concurenta, chiar si fara quad core, octa core sau mai stiu eu ce.

Referitor la cei 16 gb....am acum in telefon 256 poze, vreo doua filmulete, doua albume intregi de muzica si circa 30 de aplicatii. Si am liber 8,9 giga din 16. Dar mai ai 5 giga in cloud, adica iti incarca automat pozele, muzica si filmele acolo daca vrei tu asta si le poti oricand copia inapoi pe telefon. Plus ca mai este di dropbox-ul pe care il folosesc si mai am si acolo 5 giga. Deci in total am la dispozitie undeva la 25 giga, ceea ce pentru mine e arhisuficient.

Sper acum sa nu-mi sara tot forumul in cap ca vorbesc aici despre alt telefon, eu doar am raspuns mai detaliat la intrebarea ta :)

Edited by Bizaaa

1. sacadarea cand navighezi prin meniuri, cred ca si cu 3 giga de ram, tot la fel se "cacaie". tranzitiile sunt din topor asa uneori...vezi cand deschizi camera, dupa ce face poza, sau cnad deschizi inchizi aplicatiile...e un delay o cacaiala specifica andoridului desi am inteles ca la sistemele cu android nativ e mai ok. adica acel efect butter nu e deloc butter la s4.

2. culorile sunt sterse si acum chiar nu stii ce sa alegi.

3.uneori mi se pare ca treb sa apas de mai multe ori ca sa imi ia comanda ca si cum nu simte atingerea din prima.

4. au aparut tot felu de drop teste pe net...ifon vs s4, la toate s4 iese cu ecranu crapat rau

5. mai e faza cu semnalul, in casa imi scade cum pun mana pe el desi in convorbiri totul e ok.

1. Eu folosesc Nova Launcher Prime, nu pare a avea lag. Oricum nu ma dau in vant dupa TouchWiz. Poti incerca varianta free de la Nova Launcher. Lag-ul e insesizabil sau daca mai e prezent e mult mai redus.

2. Daca setezi luminozitatea manual, deja de la 30% in sus culorile sunt mai aprinse. La mod ecran daca setezi pe dinamic, culorile sunt cele mai saturate. Am observat ca daca ai setat pe automat tot ce e legat de ecran, culorile si luminozitatea lasa de dorit. Probabil unele setari se bat cap in cap daca sunt pe automat.

3. De cand am activat senzitivitatea crescuta a ecranului pentru a putea fi folosit cu manusi, nu mai am probleme de genul.

4. Drop-tests sunt relative, poti scapa cu telefonul intreg dintr-o cazatura nasoala sau poti sa-l crapi la o cazatura usoara. E sub iphone la capitolul rezistenta, dar sper sa nu-l scap :lol:

5. Stau intr-o zona cu semnal prost si n-am mai mult de 2 linii la semnal, dar nu scade indiferent cum l-as tine.

Nova îl dai jos de pe Play Store și nu ai nevoie de root. Există o variantă gratis și una cu bani, care oferă câteva funcționalități în plus.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

TouchWiz e mult mai complex decat un simplu launcher. E un framework pe baza caruia functioneaza toate aplicatiile Samsung. Insa daca setezi ca launcher default Nova Launcher, atunci launcherul din TouchWiz nu va rula.

Legat de semnal, conteaza de firma de unde ai cartela, abonament, de zona unde stai. Din ce stiu, nu detin S4, are si modul 4GLTE, alege doar 3G nefiind necesar 4G-ul, doar daca ai abonament foarte scump..Cred ca va creste semnalul. Si mai incearca sa il pui doar pe GSM si dupa sa pui mana in aceeasi zona.

Te duci dupa la setari->despre telefon->stare si o sa scrie semnal. Cand e pe GSM in 2-3 minute maxim, trebuie sa fie la -50,-60dBm.

1. Cei 2 care aveti S4, am si eu o rugaminte. Seara pe bezna, "apelati" *#0*# si scrie reciver si e fundal negru. Pe bezna totala, sa va uitati la ecran la distanta de 10-15 cm fata de el, sa imi spuneti si mie daca mai apare ceva. Pe S3 apar puncte micute, iar negrul este gri, pe S2 aparea galben ecranul in loc sa fie negru. Si nu erau cazuri izolate..

2. Deci am mai auzit pe cineva in alta parte, ca in browser setat la maxim apare mult mai putin luminat ca S3. Asa mi s-a parut si mie, este sau nu pana la urma asa? Poate nu setasem eu ceva, dar diferenta era foarte, foarte mare.

3. Ati primit vreun update pana acum?

1. Pe modul receiver ecranul este alb

2. Mi se pare ok browserul, daca setezi luminozitatea din cadrul setarilor browserului.

3. Niciun update inca pentru versiunea COA.

Setari Nova > Sertar > Grupuri sertari si apoi apesi pe plusul din dreapta sus. Asta daca te referi la aplicatiile din launcher. Daca vrei sa pui pe ecran mai multe aplicatii intr-un folder le pui una peste alta si se creeaza automat un folder

Pe vibration, am gresit eu...(chiar sunt curios daca se mai vede problema cu negrul Galaxy-urilor S). Mie mi s-a parut gri nu alb S4-urile butonate de mine. Mult sub S3 la luminozitate care era mult mai luminos.

Murica, asa arata launcher-ul meu. Prefer sa am numai foldere, in loc de aplicatii separate. E mai practic si ocupa mai putin spatiu, decat sa stai sa derulezi prin toate aplicatiile instalate.

post-23-136766794902_thumb.jpg