Clicky

Jump to content

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

• Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Da, am anunțat acum câteva minute într-un articol. Sper să și primim un exemplar în teste cât de curând!

HTC n-au nimic de pierdut. Sunt pe un trend descendent de cand au lansat Nexus One. Publicitatea negativa este tot publicitate, iar Samsung cred ca nici nu se vor deranja sa raspunda. Pentru Samsung e

El zicea ca firma Samsung va aduce mai repede L-ul pe telefoanele Samsung.

Posted Images

Pozele facute cu S4 de tine Sp1t nu sunt foarte ok. Scrisul este blurat. Am vazut si eu asta cand am facut cateva poze cu S4..Nu inteleg, mai ales fiind laudat si aratand foarte bine pozele facute pe site-urile de specialitate.

Iti dai seama ca eu fac poze asa cum face orice "average joe". Nu stau cu trepiedul dupa mine si nici nu astept jumatate de ora sa apas pe buton. Eu nu le fac pentru vreun review, le fac sa vedeti cum ies pozele facute de un utilizator comun in conditii normale.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Poze cu Palatul Parlamentului si un macro cu o panseluta, n-am gasit un mac sa-l dedic lui Gastarbeiter :))  Remarc faptul ca obiectele aflate in miscare se vad foarte bine, insa pozele facute in conditii de soare puternic mi se par destul de sterse, nu-s atat de suprasaturate culorile cum am vazut pe diverse site-uri.

post-23-0-56090300-1367299657_thumb.jpg

post-23-0-64809500-1367299666_thumb.jpg

post-23-0-43916700-1367299679_thumb.jpg

Imi mentin opinia cu privire la pozele facute cu telefonul. Pentru hobby is destul de ok. Nu inteleg de ce insista unii pe calitate foto la smartphone similar cu o camera foto dedicata. Daca vrei ceva profi mergi pe solutii dedicate, nu pe variante hibrid, pentru ca nu se vor ridica niciodata la capacitatea si performantele unui device dedicat.

Sent from my Android device

Mi se pare mie sau se misca mai bine i9500? Si la baterie sunt tot pe acolo sau chiar mic avantaj pentru I9500.

Si sa nu uitam inca o diferenta in favroare i9500-ului. Are chipset audio Wolfson, I9505 care este la noi oficial nu are.

O miime de secunda in minus la deschiderea aplicatiilor e ca o picatura intr-un ocean. Este insesizabil in utilizarea de zi cu zi. Chipul audio din I9500 posibil sa fie mai bun, dar asta conteaza doar pentru cei care asculta muzica in casti. Eu sunt multumit de cum se aude I9505. Sunt curios cate omlete poti face pe S4 Exynos. Avand in vedere ca au probleme cu productia si nu cred ca i-au facut cine stie ce optimizari, posibil sa "arda", in sensul propriu, mai puternic decat Qualcomm. Qualcomm frige la fel de tare ca Exynos-ul de pe S2.

Eu nu cred ca frige Octa-Core, de ce sa friga ? Are 28 nm..Si Snapdragon 600 are lafel, cred ca dupa ce faci urmatoarele update-uri, presimt ca nu o sa se mai incalzeasca asa. Parca si S3 se incalzea la inceput, dupa nu cred ca l-am simtit de 2, 3 ori cald (adevarat cu husa pe el, dar la S2 se simtea si cu ea..).

Am aflat de ce ies pozele nu foarte suprasaturate ca pe site-uri. Vezi ca ai folie pe camera :D :D, daca vrei o poti da jos, daca nu tine-o pentru zgarieturi.

Procesoarele frig pentru că sunt deosebit de puternice. Și răcirea este pasivă nu activă, de aia se încălzește așa. În principiu plasticul este foarte prost conductor de căldură din păcate. Aluminiul preia căldura și o disipă. Totuși dacă vor să nu se mai încălzească trebuie să facă optimizări software radicale nu să se joace. Vă dați seama că un telefon de ăsta nu rezistă mai mult de 3 ani.

Pai ce afecteaza folia aia la poze, claritate, culori? Atat timp cat se aude ca tine mai ok bateria, nu cred ca se incalzeste tare. Ti-am spus e ceva anormal ce se intampla cu S4 cu Snapdragon. Avand 28nm ar trebui sa fie mai "rece" ca un S3, iar luat in mana si butonat, "ardea" incomparabil mai cald decat S3. Am auzit ca au aparut cateva update-uri pentru Vodafone Romania, probabil o sa apara si pentru restul. Eu zic ca nu o sa se mai incalzeasca asa tare.

Eram curios cum ti se pare bateria fata de S2, desi la inceput stiu ca tine putin primele incarcari (adica nu e la nivel maxim). Si cat de repede se incarca ? (la fel stiu ca la inceput ia mai mult, chiar si 4 ore jumate mi-a luat la primele incarcari pe S3, acum vreo 2 ore maxim)