Clicky

Jump to content

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

• Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Da, am anunțat acum câteva minute într-un articol. Sper să și primim un exemplar în teste cât de curând!

HTC n-au nimic de pierdut. Sunt pe un trend descendent de cand au lansat Nexus One. Publicitatea negativa este tot publicitate, iar Samsung cred ca nici nu se vor deranja sa raspunda. Pentru Samsung e

El zicea ca firma Samsung va aduce mai repede L-ul pe telefoanele Samsung.

Posted Images

<p>Am publicat <a style="text-decoration:underline;" title="review samsung galaxy s4" href="http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/samsung/samsung-galaxy-s4-pre-review_16978.html">articolul pre recenziei</a> Mobilissimo.ro.</p>

Iata si primul droptest:

Nu ajuta totusi la nimic acest test, daca ai ghinion se sparge orice telefon ar fi. Totusi pare mai ok decat S3. Plasticul din spate nici nu sare, marginea fiind dreapta ajuta si ea un pic. Ecranul se sparge, dar am inteles ca ar avea marginea mai inalta un pic decat ecranul ceea ce este ok (am uitat sa ma uit cand am butonat telefonul).

Samsung Galaxy S4 octocore.Este si un test intre cele 2 versiuni octo/quad...iar diferentele sunt nesemnificative.

Asta inseamna ca Samsung s-a descurcat foarte prost, iar Quallcomm foarte bine. Cum poate un A15 sa fie cu peste 100 puncte fata de un A9 ?

Oricum, si cei de la Qualcomm au o tehnologie care nu foloseste toate core-urile la maxim, ci le foloseste independent, fiecare core putand fi solicitat altfel (Asta am vazut in reclama lui Optimus G cu S4 Pro, insa presupun ca aceasta tehnologie se intalneste si pe 600).

Si nu cred ca e doar clock-speed-ul. Pentru ca si One cu cei 1.7 vs 1.6 scoate cam la fel.

Iata o comparatie cu multe cifre a ecranelor S3-ului, S4-ului si iPhone-ului 5 (eu nu stiam ca daca folosesti telefonul pe luminozitate automata, acesta este mai luminos decat pe manual (cu lumizotatea 100%), acum 1 saptamana am aflat butonandu-l mai mult in soare si umblat la luminozitate. nu prea il folosesc pe automat, asa ca acum e bine de stiu in aer liber, sa il dau pe luminozitate automata):

http://www.displaymate.com/Galaxy_S4_ShootOut_1.htm

Ce mi s-a parut ciudat la S4:

- cand am verificat cateva poze pe luminozitate manuala 100%, parea un pic, dar foarte putin mai luminos S4;

- cand am dat pe o pagina de net, aceeasi pe ambele, am vazut ca S4 se vedea gri, adica parea a nu fi dat la maxim...Am verificat, si am dat la maxim luminozitatea telefonul, luminozitatea in browser si am verificat sa nu fie pe power saving. Ce putea sa fie altceva ? Diferenta de luminozitatea in favoarea S3-ului era foarte mare.

Care aveti banii la saltea si vreti sa-l cumparati, maine la ora 18 la insula Samsung din AFI Palace se pune in vanzare. Primii 100 de cumparatori beneficiaza de ceva surprize nestiute. Sursa e contul de facebook Samsung Romania.

Primesti un voucher de 100 de euro, dar nu se stie daca va fi ca anul trecut adica acei 100 de euro sa fie scazuti din pretul telefonului. Anul trecut era scris clar aceast lucru, acum doar ca este primit un voucher de 100 de euro pentru primii 100 de cumparatori de S4. E posibil acum sa fie folosit ulterior pentru alte achizitii. Am intrebat pe facebook, inca nu mi s-a raspuns.

Nu s-a afisat niciun pret. Daca ar fi 600 de euro ca la Orange, 100 de euro daca s-ar scadea ar fi ceva de genul 2250lei, ceea ce ar fi foarte ok. Dar imi e tema ca pentru chestia aceasta va fi ori mai scump ori acel voucher nu te va ajuta sa scazi din pretul telefonului, asa cum fusese anul trecut. De aceea fusese "omor" acolo :)).

Inca nu-s hotarat, dar in fiecare zi mai apare cate o poveste legata de HTC, care ma dezamageste. Daca ar fi aparut pana acum HTC, probabil il luam de mult, insa asa am avut timpul sa ma gandesc si sa compar avantaje si dezavantaje.

Sincer sa fiu m-a cucerit S4.La inceput eram cu HTC One dar in timp am observat cateva minusuri.Acea husa flip era mai interesanta daca ii faceau un sistem de prindere cu magnet pentru ca asa e inutila.Nu ofera nicio protectie.Oricum, ingenioasa ideea chenarului decupat pentru date esentiale.Deocamdata am vazut ca ar aparea maine in tara la magazinele partenere Samsung, si din cate stiu exista un stand special amenajat de Samsung la Flanco. ;) .

Edited by Mihnea