Clicky

Jump to content

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

PocketNow:

LE: Cred ca acum cei de la Samsung au eliberat acel embargou, ca vad review-uri peste tot: Android Authority, Engadget, TheVerge, TechnoBuffalo, PhoneDog, PocketNow.......

LLE: Cat sa nu mai zic de comparatii... PhoneArena e full: comparatii cu alte telefoane, comparatii ale camerelor, ale display-urilor, ale performantelor (benchmark-uri) etc. Edited by Andrey
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Da, am anunțat acum câteva minute într-un articol. Sper să și primim un exemplar în teste cât de curând!

HTC n-au nimic de pierdut. Sunt pe un trend descendent de cand au lansat Nexus One. Publicitatea negativa este tot publicitate, iar Samsung cred ca nici nu se vor deranja sa raspunda. Pentru Samsung e

El zicea ca firma Samsung va aduce mai repede L-ul pe telefoanele Samsung.

Posted Images

Se pare ca din 29 aprilie apare si la Vodafone. Momentan e trecut ca indisponibil pe site.

https://www.vodafone.ro/shop/telefoane/samsung-galaxy-s4.

E 400 de euro la abonament RED 65. Se subintelege din pret Magaria de care da dovada Vodafone.

Din pacate Andrey sunt foarte multe comparatii cu telefonul S4, dar nu cu versiunea finala sau softul cu care vine la vanzare. Am vazut ca deja GSMArena si Phonearena au schimbat in review-urile sale, la camera, la sunet. Pacat ca au comparat cu alte telefoane de exemplu la capitolul camera foto & video, iar S4 va sta mai bine decat in acele comparatii. De aceea sunt si multe filmulete pe youtube cu un pic de lag. Eu unul nu am vazut lag pe S4, parca un pic cand am umblat prin meniu: mi-am ales o directie, am schimbat rapid 3,4 pagini si dupa aceea m-am intors la cea de dinainte. Oricum o sa mai verific. Ce e bine ca acolo unde S3-ul meu avea "probleme cu lag-ul" la S4 nu le vad. Am incarcat cu ram-ul sters apelurile la S3-ul meu langa S4.. si diferenta era enorma ca durata de incarcare. Adica de 3 ori mai rapid se incarca S4.

Se pare ca primii care vor cumpara S4 sambata ora 18:00 locatia AFI (locatia e sigura, ora nu) cred, deci nu stiu sigur, va rog sa cautati, vor primii un voucher de 100 de euro. Nu se stie daca e ca anul trecut, adica cu acel voucher sa poti cumpara S3 cu 100 de euro mai ieftin decat pretul sau sau doar 100 de euro cu care poti cumpara accesorii sau alte chestii de la magazinul lor. Poate ne va da cineva informatii mai detaliate si mai corecte.

La 65 de euro abonament ma astept sa-mi reduca 399 de euro din pretul de 400. La Orange il iei cu 400 de euro la abonament de 29 euro/lunar. No comment privind diferenta. Deja la Orange pare mana cereasca fata de Vodafone, desi nici Orange nu exceleaza la capitolul preturi. Daca imi prelungesc abonamentul actual pe 2 ani, Vodafone imi vinde telefonul la 584 de euro :)) Oare atat de prost sa fiu incat  sa nu pun 15 euro in plus si sa-l cumpar la liber de la Orange ?

Si la portocalii este bataie de joc. Am vrut sa ma uit de S4 la abonament de 1 an la Orange (abonament Pantera de 23 euro), iar pretul este doar cu 50 de euro mai mic decat telefonul luat la liber. La Vodafone nu vreau sa ma uit :)).

Eu doresc un abonament doar de 12 luni, deoarece schimb telefonul in fiecare an. Am inteles ca primele telefoane care vin la Orange nu ar fi branduite si ar venii neblocate in retea. Deci si update-urile pentru aceste S4-uri vor venii mai repede, nu cum vin la Orange dupa o gramada de timp fata de restul (Cosmote, Vodafone si telefoanele luate la liber).

Ar fi bine sa fie asa (sa nu mai blocheze telefoanele in retea si sa le branduiasca, plus ca cer 100 de euro pentru deblocarea unui S3..), nu doar pentru primele loturi.

Bizaaa, pe acest forum este cel putin o persoana care vrea sa-si cumpere acest telefon. Te rog sa explici ce ai vrut sa zici cu "telefon pentru analfabeti", nu de alta, dar sa nu fie considerata jignire si sa se lase cu alte chestii.

Nu cred ca as avea foarte multe de explicat. Este de ajuns o simpla citire a postului de deasupra in care se pot numara cu usurinta cel putin 10 greseli gramaticale si dezacorduri, ca sa nu mai spun de incoerenta exprimarii. Acesta e motivul pentru care l-am numit "telefon pentru analfabeti", pentru ca domnul caruia ii apartine acel post se pare ca isi doreste cu ardoare acest telefon. Inainte sa fim mari cunoscatori ai tehnologiilor octa-core, etc, ar fi bine sa mai punem mana pe o carte de gramatica, cel putin unii dintre noi. Asta e parerea mea, cu telefonul nu am nimic insa nu ma pot abtine cand vad pe diverse forumuri cum unii care au probleme mari de exprimare si de cunostinte elementare ale limbii pe care o vorbesc ard de nerabdare sa- si ia ultimul gadget aparut. Nu ca nu ar avea dreptul sa-si ia, dar macar sa invete sa se exprime corect daca tot doresc sa se exprime public.

Ca sa nu mai pomenim de cei care dau lectii intr-un domeniu pe care nici ei nu-l stapanesc. Inainte de etc nu se pune virgula, pentru ca etc este prescurtarea de la et caetera (si ...), Asa cum am invatat la scoala (in cazul in care avem scoala in CV), inainte de si nu se pune virgula. QED.

Nu cred ca are rost sa explic eu aici ce scoala am sau nu am in cv. Ideea este ca m-ai rugat sa explic de ce am facut prima afirmatie si cred ca am explicat destul de clar de ce am catalogat asa acest telefon, raportat la persoana care si-l doreste. Referitor la partea cu "etc" ai dreptate, am gresit.

Eu am inteles ideea ta. Sper ca ai inteles-o si tu pe a mea: aratarea cu degetul (intr-o forma destul de necolegiala) catre cineva care face greseli de gramatica, cel care arata cu degetul nefiind nici el "usa de biserica" in domeniu. Consider subiectul inchis.

Referitor la partea cu "etc" ai dreptate, am gresit.

Din afirmatia ta sa inteleg ca toti care doresc S4 sunt analfabeti, iar cei care au iPhone au in CV multe licee si facultati terminate. Eu recunosc, am scris in graba si de pe telefon, dar in loc sa vorbesti la subiect ai gasit sa atragi atentia, cum ca "unii" sunt ok si altii vai de mama lor. Nu avem nevoie de comentarii care sa umple paginile aiurea, in care unii se lauda ca au 2 facultati (una peste drum si alta in spatele blocului, ca in filmuletele cu Garcea de pe net, era o gluma nu vreau sa se inteleaga altceva). A gresi este omeneste. Am corectat, am vazut si eu ca am scris foarte aiurea ( adica nu se intelegea mare lucru din ce am vrut sa spun, dar folosind telefonul si scriind in graba... da, nu este normal, ar trebui sa citesc inainte de a da pe "butonul" de postare), dar nu cred ca e cazul sa spui ca cei care doresc acest telefon sunt analfabeti.

Oricum incheiem discutia pe "subiectul" acesta. Eu unul mi-am recunoscut vina si am corectat, dar mai usor cu generalizarile sau atacurile fara rost (mai bine te refereai la persoana mea decat sa afirmi ca cei care doresc telefonul sunt intr-un anumit fel).

Iata si doua review-uri in limba romana:

http://www.nwradu.ro/2013/04/review-samsung-galaxy-s-4-vedeta-anului/

http://www.connect.ro/2013/04/18/samsung-galaxy-s4-review-avem-un-nou-rege/

Spuneam ieri ca avem un sample pentru teste primit de la Samsung Romania pentru 2 zile. Alex a si reusit sa ii faca un scurt preview, asa cum v-am promis, desi tare ar fi vrut aseara sa vada meciul Bayern - Barca :P

Deci pre review-ul Mobilissimo.ro:

Note 3 va fi o varianta a S4 cu un ecran mai mare, imbunatatit in toate privintele , un adevarat PowerHouse.

Am observat ca Samsung cam urmareste review-urile seriei galaxy S. Vede de ce se plange lumea, si imbunatateste Seria Note incat nu prea ai ce sa ii reprosezi (exceptand dimensiunile; pentru unii).

Va rog sa nu intram in off-topic.

Cred ca se refera la faptul ca "minusurile" de pe Galaxy S sunt "remediate" pe Note-uri. Adica Note-ul mereu vine cu ceva in plus fata de Galaxy S. Eu sincer cred ca normal era sa fie invers, dar asta e strategia Samsung. M-ar bate gandul sa astept Note 3, desi cred ca pana atunci o sa am S4-ul, dar dimensiunea telefonului care va creste fata de Note 2 ma va face sa raman la S4.

Se pare ca din 29 aprilie apare si la Vodafone. Momentan e trecut ca indisponibil pe site.

https://www.vodafone.ro/shop/telefoane/samsung-galaxy-s4.

E 400 de euro la abonament RED 65. Se subintelege din pret Magaria de care da dovada Vodafone.

Cu RED 65 costa 169,00€

Se pare ca primii care vor cumpara S4 sambata ora 18:00 locatia AFI (locatia e sigura, ora nu) cred, deci nu stiu sigur, va rog sa cautati, vor primii un voucher de 100 de euro. Nu se stie daca e ca anul trecut, adica cu acel voucher sa poti cumpara S3 cu 100 de euro mai ieftin decat pretul sau sau doar 100 de euro cu care poti cumpara accesorii sau alte chestii de la magazinul lor. Poate ne va da cineva informatii mai detaliate si mai corecte.

Oricum ar fi, accesoriile pentru Galaxy S4 au un pret foarte mare. Spre exemplu daca urmariti review-ul lui S View, MF spune ca acea "coperta" costa cam 70$, ceea ce este enorm pentru un asemenea accesoriu. Mai ales cand te gandesti ca Flip Cover-ul de la S3 e in jur de 30$, care vine cam 100 lei, deci.....