Clicky

Jump to content

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Am si eu o nelamurire dar poate puteti sa ma lamuriti , am vazut recenzia la htc one, sony experia z ,m-am jucat si putin pe s4 si am vazut ca lipseste ceva , si anume photo sphere ?! De ce nu a fost implementata ? Sincer as fi vrut functia asta :( poate chiar mai mult ca htc zoe , drama shot , sound and shot si ce mai e pe s4 , htc one sau pe restu . Imi place mult ideea de photosphere si m-as fi jucat cu ea muult decat cu restu :(.Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Photosphere nu face mare lucru.Ideea e buna dar pacat ca nu imbina pozele foarte bine.Sunt sigur ca o vor imbunatati la urmatoarea versiune sau cine stie, poate o vor scoate din optiuni.Si asa cam subtire lista cu optiuni in Android 4.2.2, aici chiar su t de acord cu o customizare de la producator.Sincer sa fiu imi lipsesc unele lucruri la Androidul stock, de exemplu playerul stock nici nu are egalizator. :(.E ok sa aduci functii noi specifice, dar cu o limita.Am vazut ca spunea Razvan ca S4 are in jur de 9GB utilizabili.Acest lucru ma deranjeaza deoarece putine aplicatii si jocuri se pot muta pe card.Pentru ce mi-as cumpara S4: aplicatiile acelea pentru masurarea umiditatii, temperaturii, gesturile, smart scroll,screen mirroring.In rest HTC One castiga la toate capitolele.

• Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Da, am anunțat acum câteva minute într-un articol. Sper să și primim un exemplar în teste cât de curând!

HTC n-au nimic de pierdut. Sunt pe un trend descendent de cand au lansat Nexus One. Publicitatea negativa este tot publicitate, iar Samsung cred ca nici nu se vor deranja sa raspunda. Pentru Samsung e

El zicea ca firma Samsung va aduce mai repede L-ul pe telefoanele Samsung.

Posted Images

Cum adica la toate capitolele? Daca la baterie, camera este mai ok S4, Gorilla Glass 3, DDR3 ram fata de DDR 2 pe HTC One, posibilitatea de a schimba bateria, de a pune card, ecran mai mare in aceleasi dimensiuni (telefoanele sunt aproape identice ca marime, unul e mai inalt si celalalt e un pic mai lat)? Pai nu se poate cumpara si de 32 GB?

Razvane, eu inca nu am vazut S4 si nu l-am simtit in mana. Asa cum am mai spus, feelingul este foarte important atunci cand imi place sau nu un telefon.

Din punct de vedere vizual, diferenta dintre S2 la S3 este mult mai mare decat de la S3 la S4, acestea doua fiind foarte asemanatoare.

In ceea ce priveste ce este sub capota, nu stiu care diferenta este mai semnificativa, desi nu-mi dau seama de ce ar dori cineva sa le ia in considerare.

Utilizatori de Note2 care sa renunte la el si sa treaca la S4, nu prea cred ca vor fi. Iar daca vor fi, acestia vor avea motive serioase sa-si doreasca asta.

Cel mai probabil, vor fi oameni cu mana mica sau femei.

Altminteri, daca esti zdravan la cap si daca nu ai vreo pasiune care sa te roada pe interior, asa cum are Feri, atunci nu cred ca ai avea motive sa-ti doresti sa treci la S4 de la Note2.

Eu nu as face asa ceva nici mort. Si spun asta fara sa fi simtit inca S4 in mana.

Cum adica la toate capitolele? Daca la baterie, camera este mai ok S4, Gorilla Glass 3, DDR3 ram fata de DDR 2 pe HTC One, posibilitatea de a schimba bateria, de a pune card, ecran mai mare in aceleasi dimensiuni (telefoanele sunt aproape identice ca marime, unul e mai inalt si celalalt e un pic mai lat)? Pai nu se poate cumpara si de 32 GB?

Cu ce crezi ca te ajuta CGG 3? De spart se sparg toate, nu ai ce sa le faci.Testele acelea cu zgarieturi cu tot felul de cutite si ciocane nu sunt relevante pentru ca nu ajung eu in viata reala sa zgarii telefonul cu astfel de minuni.Singurele care reflecta realitatea sunt testele cu cheile, la care mai toate protectiile rezista.Pune tu niste cristale de nisip pe ecran si sa vedem daca mai faci vreo diferenta intre CGG 2 sau 3.Deocamdata nimic nu rezisa la asa ceva .Difuzorul de pe One face de ras si unele laptopuri.Si acolo nu am vrut sa zic doar ca are 9GB disponibili ci si faptul ca acei ~6 sunt ocupati cu prostioare de la Samsung.Asta e opinia mea.Eu nu am o marca preferata, daca imi place un telefon mi-l cumpar.Si inca ceva, plasticul acela are avantajele lui dar si dezavantaje.In timp acesta se strica.Am un coleg cu S3 care nu il tine in husa.Platicul de pe spate a inceput sa se ingalbeneasca, a aparut o dunga inestetica in acea portiune unde plasticul se indoaie atunci cand scoti capacul.Si de curand l-a scapat si partea din spate s-a fisurat, ei bine acm acea gaura s-a innegrit si a capatat un aspect foarte urat.Un alt plus pentru One e Beats audio care chiar isi face treaba, camera lui la care nimeni nu cred ca are ceva de comentat.Sper ca Mobilissimo sa primeasca telefonul in teste si vom vedea cu adevarat cine castiga batalia anul asta.Eu telefonul nu il mai schimb, cel putin pana apare noul Nexus phone. ;).Dar prefer sa privesc lupta asta in care Samsung se simte amenintat de One si plateste reviewuri mincinoase despre rival.Astept ca LG sa scoata ceva care sa rupa gura targului si sa se intoarca roata Edited by Mihnea

Putin probabil ca LG sa faca ceva semnificativ pentru partea de sus a pietei de smart-uri.

Chiar zilele trecute am vazut vreo cateva modele de LG, daca nu ma insel, chiar rivalul lui Note2 si mi s-au parut mahnite. Groase, necioplite, nefinisate. Nu stiu, nu vreau sa gresesc, dar asta mi-au transmis.

Si eu mi-as dori sa existe pe piata mai multi competitori cu modele care sa conteze, lucru care ar putea sa-i determine pe liderii actuali sa nu mai fie atat de insensibili la dorintele clientilor.

Samsung este unul dintre cei mai nepasatori producatori de telefoane. Daca o sa-i fie amenintata pozitia, poate o sa se intample ceva si in tabara coreenilor de la Sammy.

Mihnea, conteaza fiecare cum isi tine telefonul. Iti arat pozele cum arata S2 cand l-am vandut dupa 1 an de zile, si iti arat si cum arata S3 luat din noiembrie. Nu are nici macar o zgarietura pe el. Daca il tine fara husa e treaba sa sau fara folie. O arata mai frumos, dar dupa cateva luni.. Si iPhone-ul 5 si One fara husa vor avea zgarieturi stai linistit. Toate au avantaje si dezavatanje. Totul tine de gust. Cum spunea cineva.. numai cand vezi culorile alea si pe One acel gri, negru.. Se poate schimba, dar parca te uiti la alt tip de ecran. Ecranul e principalul atuu al unui telefon, doar ca unii prefera LCD, altii Amoled.

Am spus si eu Mesersmith, doar cei care se plictisesc prea repede, care pot renunta la ecran mai mare vor trece de pe Note 2 pe S4, in rest nu. Dar trec cei care au S2 si S4, merita sa isi ia S4, parerea mea.

Tot așa pot să-ți arăt și eu un note 1 absolut impecabil, pe care atât cât l-am ținut eu, nu a avut folie pe ecran, iar husa a fost din aceea de tip pungă.

Dacă tipul ăla dă cu el de pământ, să fie sănătos, nu telefonul e de vină, ci idiotul care îl posedă. Telefoanele astea chiar nu sunt pentru toți ciobanii, asta e clar.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Intr-adevar, daca faci o astfel de investitie trebuie sa ai si grija de el.Am vrut sa scot in evidenta cum se comporta plasticul in timp fara protectie.Cum a spus si Alex Stanescu in review-ul lui One, acel aluminiu se zgarie destul de greu, si eu confirm asta din ce am incercat la Vodafone :D.Htc s-a axat mai mult pe aspect decat pe folosinta.Ar fi fost imbatabil daca ar fi avut Air gesture, Smart scroll si alte minuni din astea.Ce am mai sesizat la S4: accesorii oficiale foarte scumpe!!Ca sa pui in valoare toate acele functii trebuie sa dai bani grei pe banderole care masoara pulsul si toate cele.Ca sa il folosesti la capacitate maxima trebuie sa mai cheltui pe putin inca 700 de lei.Daca ar fi sa imi cumpar S4 as lua pe albastru, asa eu zic ca prinde mai bine cu Touchwiz, care e bazat si el pe astfel de nuante.Am postat si eu o cerere ca Mobilissimo sa primeasca telefonul in teste, sper sa se intample cat mai repede.

Cum pe albastru? De unde stii ca va fi S4 pe albastru?  Ai incercat sa zgarii HTC One, cu ce :D? Eu zic ca daca dai o cheie pe el se zgarie. Cred ca nici S4 daca incerci nu il zgarii (ma refer daca incerci in magazin). Asta se intampla in timp. Totul tine de noroc.. cum iti cade. Desi am grija foarte mare de telefon, folia este destul de zgariata. Doamne fereste, odata iti e nevoie sa cada si e praf, indiferent de ce telefon este. Sunt curios cum arata S4 pe negru desi e un gri din ce am vazut. Unii spun ca ar fi mai frumos pe alb, desi mie imi plac telefoanele albe. E posibil sa vina si alte culori, poate si albastru.

Mihnea, stai putin, ce treaba are aici HTC-ul? Am inteles ca ai incercat sa zgarii carcasa lui S4, nu? Ca asa ai postat acolo unde ai pus poza cu S4.

Am spus ca am incercat la HTC one, vezi postul de mai sus -"Cum a spus si Alex Stanescu in review-ul lui One, acel aluminiu se zgarie destul de greu, si eu confirm asta din ce am incercat la Vodafone".Greseala mea, postul era un reply pentru Razvan care m-a intrebat de S4 pe albastru si apoi de scratch testul meu de la Vodafone. :D

Edited by Mihnea

Pai asta nu e albastru?i1w13fukkqe.jpg

Am incercat putin cu cheia, dar nu foarte tare pentru a nu dauna telefonului.Rezultatul:NIMIC!!.Sunt incantat de acea carcasa, cu mult peste cea a lui Iphone 5 care e un dezastru.

Eu am citit postul asta si aici faci referire numai la S4. L-am citit si pe celalalt, dar am crezut ca ai facut asta cu ambele.

Mihnea, ziceai ca la Samsung se face plasticul spate urat, dar aici ai avantajul ca poti schimba usor acel capac, sau baterie... La Htc daca pateste ceva, trebuie schimbata cu totul carcasa. Ai vazut ca daca iti cade (cred ca esti de acord ca asta se poate intampla oricui, deci nu e una din acele situatii de care ziceai ca nu te intalnesti cu ele in viata reala) se face urat chiar si aluminiul ala deja laudat, plus ca mai sar alea pe la difuzoare. Daca iti cade si se loveste pe la colturi, ceea ce e foarte probabil, ce faci, te apuci sa pilesti acel aluminiu, sa il aduci la o forma cat mai buna? :D Eu zic ca tot Samsung are avantaj datorita constructiei non-unibody, chiar daca e plastic.

Edited by steff195

Orice carcasa are dezavantajele ei.Cand spuneam ca nu te intalnesti cu astfel de situatii ma refeream ca nu ajung sa zgarii telefonul cu un cutit sau sa il lovesc cu ciocanul cum vezi in sute de videoclipuri pe youtube.Nu ma ajuta nu nimic ca il lovesc cu ciocanul daca la prima cazatura il matur de pe jos.Deocamdata nu exista constructia perfecta, daca pui plastic pe ecran il zgarii mai usor dar iti da un feelling de ieftin cand apesi pe ecran si se lasa usor in jos, la sticla e invers.La Note III sper sa se schimbe lucrurile, se zvonea o carcasa de aluminiu dar vom vedea.Nu sunt impotriva plasticului dar sa ii dea un aspect premium, ca la Ativ S  .Ia zi tu, cae arata mai bine din astea 2(ma refer la textura)? ^_^

samsungativs81.jpgsamsunggalaxys4photorea.png

Edited by Mihnea

Nu exista Samsung albastru. Asa pare acela in poze, dar exista momentan doar negru si alb. Acea textura pe S4 alb nu se simte, deci e colorata pe carcasa. Poate nu am dat eu bine cu unghia, cred ca era mai ok daca chiar era texturata carcasa..

Doh! Bravo mesersmith! ;)

Sincer, nici mie nu imi prea place plasticul care da aspect ieftin, (am mai spus cu alta ocazie ca asta as schimba la Note 2 daca m-ar intreba cineva), dar atata timp cat se poate desface si implicit schimba mai usor il prefer oricarui material superior acestuia, atata timp cat constructia e unibody, care e mai greu de "refacut" in caz de accidente.

Eu am avut One X, carcasa unibody, cu care am intampinat pete galbene pe display, motiv pentru care am studiat pe net cum sa ii schimb display-ul, chiar aveam de gand sa comand unul nou ca sa-l schimb singur, caci am mai schimbat touch-uri sau display-uri la telefoane cu touchscreen, dar la One X am incercat inainte de a da comanda sa vad daca il pot desface (aici situatia fiind ceva mai complicata, fiind carcasa unibody) si daca pot schimba acel display, dar am reusit doar sa trag un pic (cu grija, deci nu prin bruscare) de carcasa spate prin partea inferioara a display-ului, caci de acolo se arata ca se incepe desfacerea telefonului, dar nu am reusit sa scot partea din spate, ci doar s-o "casc" un pic, iar dupa aceea, renuntand la idee, deja telefonul deja avea un scartait, un joc al carcasei spate, ceea ce m-a facut sa imi zic ca nu mai vreau carcase unibody, sau experiente similare. M-am intrebat daca il scoteam de tot pe urma cum ar mai fi facut... deci pas...

Mihnea, legat de situatiile de care ziceai in ultimul post, exact asta ziceam si eu, ca de cazut se poate intampla oricui, sau eventual zgaraiat de la chei, ceva, dar sa dai cu diverse obiecte gen ciocan sau stiu eu ce unelte mi se pare exagerat. ;)

Cat despre Note 3, nu vreau neaparat aluminiu, poate sa fie si plastic, chiar are niste avantaje si acesta, dar sa scape de look-ul asta ieftin de chinezarie. As vrea rama laterala sa fie ca la S4 , plata si mai bine definita, iar spatele sa fie mai mat, nu stiu, sau chiar ca la Note 1. Eu, daca avea Note 2 capacul spate ca la Note 1, eram mai multumit.

Edited by steff195