Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

@Erwin e posibil cand vei avea ocazia sa faci un rewiew intre GT 9500 si GT 9505? Vreau sa-mi iau s4 si sigur imi voi lua peste catava luni. Problema este ca nu stiu care, snapdragon sau octa. Mi-as dori sa vad la mobilissimo un astfel de rewiew daca veti avea resursele necesare.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Din cate am inteles varianta Octa (i9500) nu va sosi in Romania. Pot doar sa vorbeasca cu prietenii de peste Prut, cum au facut la Oppo Finder.

Sau poate reusiti sa il convingeti pe Anton D. Nagy sa vi-l imprumute, pentru ca stiu ca el primeste (sau cumpara) din UK. Poate acolo vor fi disponibile amandoua.

Stiu ca nu ajunge in Romania pe caile oficiale. Dar mai sunt si neoficiale. Mobilissimo are mai multe sanse sa testeze unul inaintea mea.

Poate se va intampla ca in cazul lui Galaxy Tab 2 10.1, cand un cititor a oferit tableta pentru review.

Insa Mobilissimo nu face comparatii. Iar daca ar incepe sa faca, ar innebuni toti cu x vs y, a vs b, x vs d.........

Teoretic e acelasi telefon Galaxy s4. Ma intereseaza per ansamblu vreau sa stiu ce imi iau snapdragon cu lte sau octa care se zice ca e mai bun dar nu are lte. Pt mine lte nu e neaparat un must have. Vreau doar cea mai buna varianta la s4

Am sa intreb la QuickMobile daca vor aduce si versiunea Ocata si revin cu informatia! Pana atunci ne-ar ajuta daca ati face solicitari pe pagina Samsung Romania de Facebook, pentru a ne trimite SGS4 in teste. Cine stie, poate-i sensibilizeaza!

Am sa intreb la QuickMobile daca vor aduce si versiunea Ocata si revin cu informatia! Pana atunci ne-ar ajuta daca ati face solicitari pe pagina Samsung Romania de Facebook, pentru a ne trimite SGS4 in teste. Cine stie, poate-i sensibilizeaza!

Prezentarea si mai ales aducerea S4-ului cu elicopterul, locatia, etc. a facut sa ajunga stire si pe PhoneArena:

http://www.phonearena.com/news/Samsung-flies-the-Galaxy-S4-in-with-a-helicopter-to-launch-it-in-Romania_id42076

Iata poze cu viteza 4G de la portocalii (a prins si 35mbps download, dar nu am facut poza atunci), destul de ok. Ma gandesc ce sa aleg intre Exynos si Snapdragon ca Exynos duce doar pana la 43,2mbps care ar fi de ajuns, dar la upload nu stiu pana la cat.. doar pana la 5mbps sa fie ? Nu am vazut nicaieri cifre la cat poate ajunge upload-ul pe S4 cu Exynos..

Si mai jos niste poze facute cu S4, dar nu prea am focalizat calumea, nu par sa fi iesit chiar foarte bine. Le-am facut cam in graba. Alte setari si alte nebunii pe S4 inca nu am descoperit cum sa focalizeze cel mai ok :)). Nu mai focalizeaza lafel de repede daca misti ecranul si dupa il fixezi pe ceva sau poate era setat ceva pe acolo sa nu fi fost cumva macro..

Unde ai facut fotografiile? Vom scrie un articol pe acesta tema.

[...]Pana atunci ne-ar ajuta daca ati face solicitari pe pagina Samsung Romania de Facebook, pentru a ne trimite SGS4 in teste. Cine stie, poate-i sensibilizeaza!

Done ;)

Am scris atat pe pagina Samsung Romania cat si pe pagina Samsung Mobile Romania.

Le-aș scrie și eu pe Facebook că nu m-ar durea lăbuțele :D dar miercuri seara le-am dat de dulce, chiar dacă era miercuri și este și postul mare. M-au enervat foarte tare, așa că i-am înjurat, dar și așa nu le pasă lor, îi doare la Vasile de ce spunem noi.

Am trecut acum 10 min si pe la s4 sa vad ce face :)). Pot sa va spun ca sunt foarte incantat de el ,aproape din toate punctele de vedere( bine , atat cat am putut sa-l studiez ). Se simte excelent in mana, dupa parerea mea muult mai bine ca htc one, si chiar iti da o siguranta de un telefon solid chiar daca este din plastic , acest lucru apropae ca nici nu se simte , la camera nu prea pot sa ma pronunt prea mult dar mi au placut cum au iesit pozele facute in magazin, este foarte fluid nu am intampinat lag sau sa agate. In comparatie cu One pot sa va zic ca s4 pare a fi un telefon mult mai tineresc sa zic asa , la one sunt niste culori mult prea inchise ( ma refer la meniul lor si tema acestora ) iar ecranul lui s4 chiar pot sa zic ca face diferenta , fiind mai mare ai senzatia de un ecran aerisit si placut la privire/utilizare . Asa ca o concluzie dupa ce am vazut si s4 si one ca spun ca sunt FOARTE MULTUMIT de al meu note II chiar nu imi pare rau de alegrea facuta.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Uitati aici un playlist pentru Galaxy S4: 

. Aveti aici o sesiune de Gaming, cateva comparatii, review pentru cateva functii si aplicatii ce vin preinstalate.... Am observat in ultimul timp ca s-a marit destul de mult playlist-ul, deci asteptati-va la mai multe.

P.S. In loc sa pun mai multe videoclipuri, va las pe voi sa selectati ce va intereseaza :)

Prezentarea si mai ales aducerea S4-ului cu elicopterul, locatia, etc. a facut sa ajunga stire si pe PhoneArena:

http://www.phonearena.com/news/Samsung-flies-the-Galaxy-S4-in-with-a-helicopter-to-launch-it-in-Romania_id42076

Iata poze cu viteza 4G de la portocalii (a prins si 35mbps download, dar nu am facut poza atunci), destul de ok. Ma gandesc ce sa aleg intre Exynos si Snapdragon ca Exynos duce doar pana la 43,2mbps care ar fi de ajuns, dar la upload nu stiu pana la cat.. doar pana la 5mbps sa fie ? Nu am vazut nicaieri cifre la cat poate ajunge upload-ul pe S4 cu Exynos..

Si mai jos niste poze facute cu S4, dar nu prea am focalizat calumea, nu par sa fi iesit chiar foarte bine. Le-am facut cam in graba. Alte setari si alte nebunii pe S4 inca nu am descoperit cum sa focalizeze cel mai ok :)). Nu mai focalizeaza lafel de repede daca misti ecranul si dupa il fixezi pe ceva sau poate era setat ceva pe acolo sa nu fi fost cumva macro..

Cum de nu e mai nimeni la Orange?Coada era in spatele tau, sau cu totii s-au lamurit cand au auzit ca e din plastic? ;)

Tin minte anul trecut in Orange Shop erau vreo 3-4 persoane la S3, norocos cel care a apucat sa-l manuiasca...

In Pitesti de abia a aparut Xperia Z la Vodafone, ce sa mai vorbim de One...  :(.Noroc ca am aruncat o privire la el in AFI.

Cei de la QuickMobile mi-au spus ca vor importa si versiunea Octa. Cand? N-au putut sa-mi raspunda!

Ms mult de informatie. Banuiam ca va fi adus si versiunea octa. Acum urmeaza sa vad 9500 sau 9505 :D

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Usor, usor vad prin multe parti oamenii incantati de S4. Deci toata lumea a apreciat ceva la S4 :D, dar toata lumea macar 2, 3 chestii fata de S3 sau nu neaparat fata, chestii care au iesit in evidenta sau le-au placut. Pana si, imi scapa numele Dan Paul sau ceva de genul, care stiu ca era pasionat de produsele Apple a avut numai cuvinte de lauda.

Cateva din cuvintele sale:

Trebuie sa marturisesc ca dupa ce am vazut o gramada de fotografii, hands-on-uri si alte review-uri de afara eram putin sceptic. Nu prea ma incitase.

Opinia mi s-a schimbat de indata ce am pus mana pe el. Galaxy S4 are un display incredibil.Reflecta foarte putin lumina.

In al doilea rand, este foarte usor. Sta bine in mana in ciuda dimensiunii. Android-ul se misca bine, cursiv si vine burdusit cu o gramada de chestii: Drama Shot, Sound&Shot, STranslator, Smart Pause, Air View/Air Gesture.

Designul este curat, iar combinatia dintre display-ul foarte luminos, marginile argintii si spatele texturat este de mare efect. Mi-a placut cu arata modelul pe negru (Black Mist). Este mai serios si mai impunator.

Am fost placut surprins sa constat ca mi se infirmasera conceptiile cu care venisem la lansare. Daca bateria face fata display-ului imens, iar softul va merge impecabil si nu se vor descoperi tot felul de bug-uri, Galaxy S4 este cireasa de pe tort!

Erwin, pozele au fost facute in Orange Victoriei. Din pacate am ajuns cam tarziu, as fi facut mai multe poze, dar sincer nu prea am stiu cum e cu focalizarea adica nu a focalizat prea bine, ma bate tehnologia cu S3 in buzunar :)) ), are foarte multe moduri de a alege a fotografia..

Erwin, te rog daca se poate ne-ar fi de ajutor, pentru mine de mare ajutor,  dar cred ca pentru toti cei care doresc Samsung Galaxy S4 sa alegem intre varianta Exynos si varianta Snapdragon. Stiu ca Snapdragon suporta LTE(4G) viteze de 100mbps download si 50mbps upload. Am vazut la Orange viteze de 35mbps download si 10mbps sau prin jur upload. Ca cifre sunt ok si pentru varianta Exynos 5 Octa, care are doar H+ adica 43,2mbps download. Nu am inteles si nu am gasit nicaieri viteza maxima de upload. Daca o poti afla, raman recunoscator sau cineva care poate gasestei informatia pe undeva. Sunt curios, deoarece repet, am aflat ca varianta S4 cu Exynos are chipset audio Wolfon care ar fi foarte, foarte bun, bateria ar tine mai bine si cifrele in teste. (daca viteza de upload ar fi si ea una ok as prefera varianta cu Exynos, daca se dovedeste ca bateria este mai ok)

In primul rand pentu mine, dar si pentru cei care incep sa isi doreasca S4.

Deja primul stoc de la Orange este epuizat :D. Multumesc anticipat pentru ajutor, daca se poate Erwin.

Razvan...Razvan.....

Deja ma faci sa innebunesc si sa-mi doresc si eu S4 cu toate ca inca nu l-am simtit in mana...si nici nu sunt fan Samsung.......

Mama lui de curiozitate.....si de reclama agresiva......  :D

Sincer sa fiu nu m-a dat pe spate la inceput. Dar totusi am invatat fiind doar de 2 ani fan-ul telefoanelor cu touch, ca nu vin telefoanele cu mare upgrade-uri sau sa nu avem mari asteptari de la an la an (sincer daca venea S4 cu aluminiu sau alt materiale de calitate nu vreau sa fiu rau, dar HTC One nu stiu de cate ori mai putin se vindea..). Adica mici imbunatatiri. Dar ce e clar, la toate capitolele sau cel putin egal la unele cu S3. In sfarsit se misca bine, ceea ce am vazut pana acum. Deci acum e o lupta egala intre HTC  si Samsung, ca toti se gandeau pentru HTC One, stiu persoane datorita faptului ca Samsung S3, S2 agatau cateodata. Functiile sincer sunt foarte interesante, unele chiar utile. Pana acum unele le dezactivam tineam activ doar acea chestie cu apelul direct si a vibra cand il iau in mana. Dar functia de a misca telefonul usor si a muta in pagina mai sus sau mai jos   :D mi se pare utila. In acest fel nu atingi ecranul si din atingere poti intra pe alta pagina (mi s-a intamplat).

Asta mi-am dorit margini mici si ecranul de aceea iese asa in evidenta :D. Ecranul cat tot telefonul aproape. Ce nu imi place este faptul ca butonul de volum este mai sus decat S3, probabil datorita faptului ca ecranul e mai mare si il tii in alt mod in mana. Probabil e o chestie cu care te obisnuiesti.

Daca lansa si LG un Optimus G2 cred ca concurenta era si mai acerba ;)

HTC are aluminiu,Samsung...celebru' plastic iar LG venea cu sticla....

Trebuie sa recunoastem ca LG vine puternic din spate....si daca continua asa,contracandidatii trebuie sa se gandeasca......

De ce apreciez eu HTC si HTC One? Nu ca mi l-as lua, dar pentru faptul ca a adus un design si materiale ok, iPhone pe acolo un pic probleme cu iPhone-ul 5 totusi da o senzatie placuta in mana. Asa invata si Samsung si LG sa faca telefoane de calitate (fara plastic ca pe S3, S4, Note 2 sau LG Optimus G Pro). Pentru cei care au Note 2, doar daca au bani si renunta la marimea ecranului ar trece pe S4, restul asteapta Note 3 (sa nu fie cumva prea mare). Dar pentru cei care au S3 si ceva bani, sincer merita S4. Am spus bine, desi nu multi au fost de acord, diferenta dintre S3 si S4 e mai mare decat diferenta dintre S2 si S3, parerea mea ( bateria, camera, lipsa lag-ului, ram-ul suficient, senzatia plasticului, Gorilla Glass 3, problema rezolva in sfarsit cu albul, ecran mai luminos..).

Deci sa scoata si LG Optimus G2 si HTC One sa vanda bine, astfel vom avea telefoane din ce in ce mai bune, fiecare ridicand stacheta pe o anumita categorie (unii design, altii sistem de operare fara lag-uri, erori, altii functii, altii telefoane cu camera mai performanta decat pe multe camere compacte(nokia), etc.).

Daca este sa ma gandesc foarte sincer......inca ma bate gandul sa schimb Note 2 pt Optimus G ;)

Asa cum tu ești fan Samsung...asa sunt eu fan LG :)

Da, l-am urmărit cu mare atenție ;) Să pierd eu o recenzie la LG?

Chiar am rămas surprins de cât de bun este.

Am si eu o nelamurire dar poate puteti sa ma lamuriti , am vazut recenzia la htc one, sony experia z ,m-am jucat si putin pe s4 si am vazut ca lipseste ceva , si anume photo sphere ?! De ce nu a fost implementata ? Sincer as fi vrut functia asta :( poate chiar mai mult ca htc zoe , drama shot , sound and shot si ce mai e pe s4 , htc one sau pe restu . Imi place mult ideea de photosphere si m-as fi jucat cu ea muult decat cu restu :(.