Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Alex Stanescu (pentru ca el este cel din spatele camerei), lucreaza si la TVR (Zon@ IT). Asa se explica partea cu filmatul. Atat ca acolo folosesc un narator. Deci nu se fura, exista o intelegere.

Bineinteles :)). Iti dai seama ca stiam. O sa ma duc, dar nu stiu daca astazi. Oricum dupa nu o sa imi mai placa telefonul personal :)). Si cel putin 2, 3 luni nu intra S4 in buzunar in locul acestuia de acum. Din ce am inteles, are iarasi lag, dar depinde unde. Unii zic prin meniu adica e posibil cu un soft sa fie remediat, dar ecranul toti il lauda si ciudat, ii este laudata si constructia (din plastic).

Glumesc acum, rusine Samsung ca nu m-au invitat. Eu "lupt aici" pentru ei si ei nu ma baga in seama :)).

Erwin, ce au facut cei de la Samsung ? Povesteste-ne. Totusi "nu are nicio vina telefonul", daca oamenii sunt "de nimic".

Candreifx GB e Buhnici cumva ? Pune un link.

da. l-ai pus tu. am zis sa nu-l postez eu sa nu fie cumva considerata reclama :D

Glumesc acum, rusine Samsung ca nu m-au invitat. Eu "lupt aici" pentru ei si ei nu ma baga in seama :)).

Eu doar sper, ca inainte si dupa lansarea lui Note3, Razvan sa fie in concediu...  :P

eu nu inteleg de ce prefera ei sa faca mai multe versiuni ale aceluiasi telefon. am inteles ca i9500 are octa-core si i9505 are quad-core, sau ceva de genul asta. dupa ce ca-s mii de modele android pe piata, mai impart si ei telefonul in mai multe modele.

cel octa-core,zic eu, este facut pentru niste manelisti infecti care vor sa arate ca au ei naveta spatiala in mana, persoane de felul celor care merg cu "bemveu' " (am incheiat citatul) cu muzica la maxim si fluiera dupa gagicute..

Problema lor este volumul mare de unitati vandute. Gandeste-te ca S4 e doar unul din terminalele lor din portofoliu. Practic nu au cum sa fabrice atatea chip-uri. Sa nu uitam ca au si contracte cu Apple...

Eh, nici chiar asa :D Exynosul e al lor, iar Snapdragon nu. E normal ca vor sa-si dezvolte linia lor de procesoare si sa rupa gura targului, dar momentan nu au ajuns la stadiul in care sa nu mai depinda si de altii. Plus ca pe telefoanele low si middle-end nu pun procesoare Exynos. Daca puteau sa produca in masa Exynosul octa-core si sa-l optimizeze pentru LTE sunt sigur ca nu mai puneau ei Snapdragon pe S4. Gandeste-te cat profit in plus ar fi adus un procesor facut "in casa" la zeci de milioane de unitati vandute ;)

Nici mie nu-mi place ca scot zeci de variatiuni ale aceluiasi telefon si sute de modele de la cel mai prost telefon la cel mai bun, dar in asta consta profitul si succesul lor. Daca ar fi avut doar linia Galaxy S, nu ar fi avut profit de miliarde de dolari.

Mesersmith pentu Note 3 te las pe tine "la butoane" :D. Cine stie poate (Note 3-ul) o sa ma faca. daca am S4 pana atunci sa il schimb , dar sa nu fie asa mare, desi sper degeaba (sub 5,8inchi nu cred ca va fi).. 

Vin cu pareri despre S4. L-am butonat si in Baneasa. Plasticul din spate arata mai bine, pare texturat dar nu e, cel putin cel pe alb (doar pe alb era expus). Dezamagitor, butoanele de volum, power "se misca" lafel ca pe S3.. Butonul Home presimt ca dupa 2, 3 luni cand apesi se va misca aiurea sau va scoate sunet ca S3.

Ce mi-a placut au fost marginile. E foarte compact sa zic asa, marginea laterala foarte mica, lafel si cele de sus si jos. Am verificat locurile unde aveam lag pe S3 si: nu mai este. De exemplu la widget-uri daca intri si dau rapid prin pagini se incarca imaginile dupa "5minute" pe S4 imediat. Daca stergi ram-ul se incarca un pic, dar un pic greu apelurile, contactele si mesajele imediat, dar oricum incomparabil cu S3 (mult mai rapid decat S3, la care ma tot uitam si nu se incarca..). Aplicatiile se deschid mai usor, ce nu am gasit e sa scot animatiile ca pe S3, nu am gasit setarea optiuni dezvoltator, eram curios cum merge fara animatii.

Functiile sale merg foarte ok, iar chestia cu ochii in browsering a se misca pagina sau a da cu palma de sus in jos/ jos in sus este destul de utila. Ceva ciudat mi s-a parut am intrat pe S3 si S4 pe internet setat luminozitate maxima si in telefon si pe net, fara sa fie niciun telefon (S3 si S4 pe automat sau economsire ecran) era mult mai luminat pe S3.. cred ca nu am setat eu ceva. In poze parea un pic mai luminat S4. Ecranul nu m-a fascinat asa de mult..albul este mai alb se vede, dar nu vad diferenta intre HD si Full HD (dar nu am umblat sa modific prin setari si nici nu am comparat multe poze).

Telefonul era la incarcat si era foarte, foarte cald lafel ca S2-ul butonat si bagat la incarcat in partea de sus a sa, langa camera (poate rezolva cu un update). 9,15 memoria interna cam putin fata de S3 care are 11 si ceva din 16.

Per total numai pentru acel 1 GB Ram in plus, pentru lipsa lag-ului (momentan sa nu faca Samsung surprize cu update-urile), baterie, camera mai buna si pe timp de zi si de noapte, pentru un ecran mai mare in aceleasi dimensiuni as trece de la S3 la S4.

Eu nu vă înțeleg cu lag-ul ăla. O sa încerc sa filmez ca eu nu am lag, numai dacă închid de tot contactele, dialerul sau mesajele. Lasă-l sa ruleze în fundal. Problema lag-ului nu este hardware ci software/launcher. Cat am avut CM 10.1 pe telefon..... nici urma de lag. .. chiar dacă închideam complet aplicațiile de mai sus.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Am, este prezent pe S3 si nu doar la mine cel putin stiu inca 4 persoane care il au. Chiar si S3 de cand l-am butonat am scris si anul trecut cand am pus mana pe el ca se incarca mult mai greu decat S2 cand se sterge ram-ul si dupa se intra in apeluri, contacte si mesaje. Daca intrii mereu merge bine, dar lag-ul de la widget-uri l-am vazut si pe Note 2, cele expuse si pe 2 Note-uri. Adica esti in meniu pe aplicatii setezi de sus widget-uri alegi sa misti paginile de la stanga la dreapta si dai 5, 6 la rand cat de repede poti sa vezi ca imaginea apare mult mai greu decat scrisul (oricum se misca mai ok un pic la chestia asta, dar tot e prezent pe Note 2 fata de S3).

Pe S4 se misca impecabil. Probabil ("problema" cu lag-ul pe S3) e din cauza Nature Ux-ului si ca Note 2 are 2GB Ram si procesor un pic mai mare, iar S4 are Nature UX 2.. Are o mica intarziere cand stergi ram-ul, dar foarte mica, in rest se misca impecabil (cel putin acum fara aplicatii multe pe el, desi are  2GB Ram nu ca S3 din 800 am 700 ram ocupat..), parca agata un pic de tot cand dai cateva pagini intr-o directie si dupa imediat te intorci. Dar asta se rezolva prin soft. Asta ar fi cel mai mare castig, ca se misca foarte bine si sper sa raman cu parerea aceasta.

Pentru cei care au S3 pot sta pe ganduri.., daca au bani merita :)), daca nu nu cred ca merita efortul, desi bateria poate fi un castig, camera. HTC One nu e telefon urat, dar mie nu imi place interfata si ca iconitele apar micand in sus si in jos si nu stanga, dreapta ca pe Samsung. 

Eu nu vă înțeleg cu lag-ul ăla. O sa încerc sa filmez ca eu nu am lag, numai dacă închid de tot contactele, dialerul sau mesajele. Lasă-l sa ruleze în fundal. Problema lag-ului nu este hardware ci software/launcher. Cat am avut CM 10.1 pe telefon..... nici urma de lag. .. chiar dacă închideam complet aplicațiile de mai sus.

Asta zic si eu problema de soft. Adica interfata face figuri.. eu nu pot sa inteleg 1 an de zile ce a facut Samsung (de ce nu au rezolvat, ca se plang o gramada de oameni deci nu sunt singurul sau mai sunt 3, 4 insi). Deci Note 2 are "lag" doar la widget-uri cand intri in ele si misti paginile rapid intr-o directie pictogramele acelea apar greu. Da, daca ruleaza in fundal si nu sterg ram-ul nu mai este acel lag, dar fiind doar 830 de Ram si in mare parte am 600-700 ocupati mai sterge singur de pe fundal si asa ajung sa stau 2 secunde sa se incarce phone, contacts.. 

La Note2 a aparut lag-ul la contacte odata cu noul update la 4.1.2, care, dupa parerea mea, este un gunoi de rom.
Cat de curand, o sa trec la un custom rom, ca ma enerveaza asta stock.
Povestea cu lag-ul la widget-uri nu are cum sa ma deranjeze, pentru ca e o chestie care apartine Touch wiz-ului pe care il dispretuiesc, pur si simplu.
Folosesc alt launcher si nu am situatia asta.
O sa incerc sa lansez acum TW-ul sa vad daca este sa nu acest lag prezent.

LE: am lansat mizeria de TW si am verificat ce spui tu, cu lag-ul la widget-uri.

Nu exista acest lag.

Este un pic la început când intri, dar chestia asta am văzut și pe alte terminale de marcă ;)

Nu stiu cum sa filmez ecranul, ca as pune aici sa vedeti ca nu am lag-ul la widget-uri, dar a aparut la contacte.

Feri, ce rom mai conduci acum?

Prezentarea si mai ales aducerea S4-ului cu elicopterul, locatia, etc. a facut sa ajunga stire si pe PhoneArena:

http://www.phonearena.com/news/Samsung-flies-the-Galaxy-S4-in-with-a-helicopter-to-launch-it-in-Romania_id42076

Iata poze cu viteza 4G de la portocalii (a prins si 35mbps download, dar nu am facut poza atunci), destul de ok. Ma gandesc ce sa aleg intre Exynos si Snapdragon ca Exynos duce doar pana la 43,2mbps care ar fi de ajuns, dar la upload nu stiu pana la cat.. doar pana la 5mbps sa fie ? Nu am vazut nicaieri cifre la cat poate ajunge upload-ul pe S4 cu Exynos..

Si mai jos niste poze facute cu S4, dar nu prea am focalizat calumea, nu par sa fi iesit chiar foarte bine. Le-am facut cam in graba. Alte setari si alte nebunii pe S4 inca nu am descoperit cum sa focalizeze cel mai ok :)). Nu mai focalizeaza lafel de repede daca misti ecranul si dupa il fixezi pe ceva sau poate era setat ceva pe acolo sa nu fi fost cumva macro..

post-111-0-69472200-1366317785_thumb.jpg

post-111-0-08724200-1366317789_thumb.jpg

post-111-0-19681100-1366317792_thumb.jpg

post-111-0-56632500-1366318752_thumb.jpg