Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=90pTlvy9Tn8 Iata prima reclama a S4-ului pentru UK din ce am inteles. Astept sa vad care versiune este mai ok din pricina bateriei si o sa ma gandesc si un pic la vitezele de net unul avand LTE si celalalt doar HSDPA, desi nu cred ca pana la viitorul Galaxy S vor ajunge la viteze de 75mbps.. poate doar in anumite zone, dupa schimbandu-l pe acesta cu acela probabil :)).

Iata cum se descurca S4 vs iPhone 5 vs Xperia Z vs S3 vs HTC One vs Nokia 920 la capitolul camera foto & video si pe noapte si pe zi:

http://www.phonearena.com/reviews/Camera-comparison-Samsung-Galaxy-S4-vs-HTC-One-Sony-Xperia-Z--iPhone-5-Nokia-Lumia-920-and-Galaxy-S-III_id3285

Am inteles ca Samsung a trimis invitatie pentru prezentarea S4-ului pentru 17 aprilie. Sunteti prezenti acolo, Mobilissimo ?

Sincer eu aștept un review făcut de mobilissimo pt S4. Sunt sigur ca vor fi obiectivi ;) De asta imi place sa vad review-uri facute de ei.Cola este la rece iar popcorn asteapta sa dau comanda la microunde......

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Iata ce poza a postat persoana aceea de care spun ca are S4 in teste. Ce viteze :o si se spunea ca nu se ajunge la vitezele astea deja pe telefon. Deci e chiar un pic peste cat poate S4 cu Exynos. De fapt chiar acolo. Oricum cifrele astea nu le am nici pe router. Nu depasesc 32 mbps, dar e posibil sa fie si de la router, dar oricum viteze foarte bune. Asteptam hands-on ul cu telefonul saptamana viitoare. Si e posibil dupa sa il butonam si noi daca nu saptamana viitoare, dupa 28..

O sa il inteb in ce retea si ce tip de abonament are.

post-111-0-78952000-1365804939_thumb.png

Iata un review scurt cu S4, foarte interesant (deja se misca mult mai ok ca cele prezentate la New York), astept sa vina cat mai repede si la butonat cu el:

Iata ce spune cineva pe xda care are S4-ul in teste:

Ca tot se spunea de calitatea convorbirilor ca ar fi proaste (dar era un telefon care nu era in varianta finala), ne gandeam daca mai are lag-urile acelea, iata ce spune:

I can't post any pictures with it because in Romania it's not released yet and, if start posting pics & videos I might lose the privilege of getting the things before everyone else does next time However, having the Galaxy Nexus, S3 & S3 Mini in the past before they were released should prove enough

Now, for your questions:

Call quality - from my point of view, it's good. The headset is loud, the speaker is ok. I'll see how I can hear the other person as well, forgot to ask until now.
S-Health - seems interesting. Will test it more and present it in a video.
Screen compared to S3 - there is a difference that I've noticed in whites, for instance, I'll try to present it with some pics. The brightness is similar. Will check them both in sunlight and see where they stand.
I'll play some games (MC4, Real Racing 3, GTA III) and film them. Mainly they are ok, no lag encountered so far.
I will take night shots, day shots, film videos, check the camera modes and post them.
When the phone is on Autobrightness, you still have a slider (+5 / -5) that allows you to change the brightness a bit. The mode will still be auto, but you can adjust it a bit.
The UI is very snappy, haven't noticed any lag in it. It seems faster & better optimized than the S3.
It gets pretty warm on the bottom - rear under heavy usage. Will check for the battery percentage. To get an idea - last night ~ 7PM it had somewhere around 50%, wifi on, 3g on, talked a bit on it, browsed the internet on 3g and in the morning it had 17%. But I'll keep an eye on this, because battery life is important to me as well
Haven't had a chance to test it with gloves on (kinda warm here, 26 degrees or so ), but I will and post a movie.
Can't crash it on a wall. I can scratch the screen with a key if it helps, though
Haven't noticed any ink spots so far.

Ce am vazut foarte ciudat la S4, dar era in Rusa, scria 9GB cred.. Din 16 doar 9 sau chiar 8 si ceva, mi se pare foarte putin..Poate din cauza limbii nu am inteles, dar comparand cu al meu acolo scrie cati GB sunt disponbili din cei 16 care ii primeste telefonului (pentru telefoane cu 16GB). Nu se va misca lafel mai ales din cauza Ram-ului.. 1GB pe S3 e putin.., desi pe S2 ajungea.

Axl666 la ce te referi ca diferente vor si la ecran si la luminozitate? Adica diferentele per total intre S3 si S4 sau doar pe partea asta cu fluiditatea, ecran si atat?

Pai tona aia de aplicatii S Share, S cucu-bau, etc. trebuie sa ocupe si ele loc undeva. Daca la S2, care era cam chel, neavand atatea aplicatii Samsung, erau liberi 12 GB, nu ma mira ca la S4 sa fie liberi doar 9 GB.

E imperceptibila diferenta intre S3 si S2 la cum se misca. Ma joc cu S2 al unui coleg care tocmai l-a updatat la 4.1.2 si vad ca se misca super fluid comparativ cu S3-ul meu.

Sent from my Android device

Stiu ca era undeva o stire cum ca ROM-ul de pe S4 ocupa 1,5 GB (cel mai mare de pana acum), in timp ce Rom-ul Stock de pe Nexus 4 ocupa doar 330 MB. Bineinteles, cred :D , ca au dimensiunile astea cripate in .Zip .

Nu inteleg de ce la Galaxy S4 la Appearence impression e trecut Gourgeous, iar la One Concise+ mai jos zice ca e cheap.

Oricum se observa culorile mai naturale ale lui One, precum si structura RGB a pixelilor la imaginea acea cu logoul.

iar imaginea facuta cu S4 la interior are mai mult noise in conditii de luminozitate scazuta+ lumina mai multa ce intra in senzor.

P.S. Multumim ca ai avut amabilitatea de a ne traduce textul :D

Am auzit ceva de genul ca s-ar umbla cu S4 pe strazi  :D:)), ati vazut, auzit asa ceva ? Pare ceva anormal si nerealizabil sau cineva la ofera "pe sub mana". Din ce am inteles in multe review-uri, spuneam butoanele par mult mai ok, sper sa se apropie de iPhone.. Am inteles ca, carcasa desi e din plastic pare foarte ok. Deci construit foarte bine telefonul, acum asteptam si telefonul. Maine avem imagini de la prezentarea sa, asteptam multe poze, pareri, un mic hands-on facut de Mobilissimo :D.

La ce ora este prezentarea?

Iata inca un review cu S4:

http://translate.google.com/translate?sl=bg&tl=en&js=n&prev=_t&hl=bg&ie=UTF-8&eotf=1&u=http://news.smartphone.bg/review/revyu-na-samsung-galaxy-s-4-naj-ba-rziyat-smartfon-sa-zdavan-nyakoga/

Eu am spus ce se aude prin alte parti, normal nu trebuia luat in considerare, dar m-a miram ca nu doar 1 persoana a spus. Poate sunt persoane care au telefonul in teste, oricum mai e putin si vine si in magazine. La Cosmote vine la pretul de 2699, adica mai exact Germanos, dar asta inseamna acelasi pret si la Cosmote.

Poate ne aduce Mobilissimo in seara asta, cateva filmari de la eveniment :D. Un live streaming era bun :)), ce frumos ar fi fost. Oricum tind sa cred ca in cateva zile il vom butona si noi cei mai putini norocosi.

Brand new audio chipset in the GT-I9500 (Exynos 5 Octa)
The Galaxy S4 equipped with the Exynos 5 Octa (Exynos 5410) CPU will also carry a Wolfson WM5102 audio chipset for unequaled audio fidelity.

Cica S4 cu Snapdragon nu are acelasi chipset. Ciudat.., bateria pare mai buna pe Exynos, chipset audio foarte bun, cifre in benckemark-uri mai bune..

A sosit S4 ! Samsung Galaxy S4 la inaltime si la propriu si la figurat(sa speram). Iata cati bani are Samsung pentru marketing agresiv.. si-a facut aparatia cu elicopterul.

post-111-0-14746300-1366219811_thumb.jpg

post-111-0-10936100-1366219822_thumb.jpg

post-111-0-47124400-1366219824_thumb.jpg