Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Eu nu inteleg ceva, poate imi explicati si mie. Varianta cu Exynos nu prea a aparut nici macar ca scapare pe net (sau in 2, 3 articole, filmulete, maxim). Se spune ca din primele nu stiu cate Samsung-uri Galaxy S4 vor fi doar 30% cu Exynos 5 Octa, dar vad ca apare mai devreme decat varianta cu Snapdragon, si pe site-urile romanesti, parca si pe cele straine apare ca fiind mai ieftin ca cel cu Snapdragon. Nu ar trebui sa fie invers tinand cont ca au mai putine de vanzare cu acel procesor?

In UK e la precomanda la Vodafone, costa 69 de lire la abonament de 37 lire lunar sau moca la abonament de 42 de lire/luna sau 47 de lire/luna. Ca sa vedeti cam care-i diferenta intre Vodafone Romania si Vodafone UK, un S3 de 16 GB e moca la abonament de 33 de lire in Anglia, iar in Romania e 249 de euro la un abonament de 41 de euro (38,80 lire). Deci despre ce vorbim noi aici ? :rolleyes:

Orange sunt si mai rau.. Dupa ce am stat 5 luni cu un abonament de 12 euro, dar o viteza de internet praf.. si dupa sa aflu ca era cartela, noroc ca am avut inspiratia sa le cer alta cartela sim.. aveam viteza upload 0,35 si download 3,5mbsp si nu depasea aceste viteze.. Legat de telefoane, e bataie de joc si la Orange, S3 vine codat, decodarea costa 100 de euro.. Telefonul daca costa 500 de dolari am vazut de exemplu LG Optimus G, la abonament de 1 an, deoarece eu vreau peste un an sa iau alt telefon.. si poate iau la abonament sau ca pana acum (cum prefer eu) la liber din magazine online. De la 500 de euro, telefonul cu abonament de 23 euro, sper sa nu ma insel este 450 de euro, e bataie de joc. Sunt 23 de euro... nu 10. Sunt curios cu ce preturi va venii S4 si mai ales daca vine varianta cu 64GB ce pret o sa aibe.. "Prost" e cel ce mai cumpara de la ei.. dau 23 de euro pe un abonament internet am 1GB, dar minute si mesaje mai putine ca la cartela si mai dau si o groaza de bani pe telefon, mai bine iau la liber il pun pe cartela imi pun o extraoptiune de 1GB sau 1,5 si am si minute si nu stau luna de luna cu ei pe cap. Rusine operatorilor de telefonie din Romania !!! Am inteles ca toti fura, dar pana cand? Vreau si eu sa dau 50, 60 de euro sa iau un telefon la liber si sa am minutele celor din strainatate si internet.

Cu minutele si internetul suntem undeva peste medie. Sunt tari unde abonamentele sunt mai scumpe si au facilitati mai putine. Si pe afara e moda telefonului codat atunci cand il cumperi la pret redus cu abonament. Din ce stiu eu, doar Cosmote ofereau telefoane necodate la abonament. Problema e la pretul telefoanelor, iar ca sa-ti iei un abonament ieftin de sub 20 euro, reducerea la telefon e undeva sub 40 de euro. Cine are bani sa dea 400+ euro pe un telefon, sunt convins ca nu-i nebun sa-si faca un abonament de 20 de euro pe 2 ani, doar ca sa plateasca 399 euro pe telefon. Mai degraba si-l ia la liber. Din ce am observat, Cosmote are preturile cele mai decente la telefoane. RDS, daca ar avea o oferta nationala precum cea cu S3 si iPhone 4S, ar rupe gura targului. Nu putem decat sa speram ca se va inteti concurenta sau ca va aparea un operator nou pe piata ca sa mai beneficiem si noi de preturi decente la telefoane.

Acum cred mai Razvann ca te-ai lamurit de ce ar fi mai bun S4 cu Qualcomm, nu? Vad ca tipul explica destul de bine in postul sau despre ce este vorba. Eu zic ca inca nu este nevoie de 8-core si nici nu s-a creat continut, pt asa ceva. Eu zic ca un astfel de procesor este bun pt servere si pt tablete nicidecum pt telefoane. Din cate stiu big.LITTLE va fi utilizat pe scara larga abia din 2014 odata cu trecerea la ARMv8. Ceea ce vrea Samsung sa faca este mai degraba un experiment

Nici anul viitor nu cred ca va exista continut care sa dea gata un procesor Cortex A9 1.4 GHZ +, problemele intalnite tin mai mult de optimizare.Nu stiu de ce Samsung nu face un parteneriat cu un dezvlotator de jocuri pentru ca beneficiile sunt de ambele parti: dezvlotatorul isi vinde continutul iar utilizatorul nu intampina probleme in gaming.Vector Unit si Madfinger Games au parteneriat cu Nvidia , cel din urma lucreaza la DT 2 special pentru Tegra 4.Ar fi ok ca Samsung apps sa se transforme intr-un fel de Tegra Zone si sa renunte la acele nimicuri care nu folosesc nimanui.Iar despre continut, bineinteles ca nu exista pentru ca peste 50% din device-urile Android sunt low-end. 

Daca sunteti la masa puteti umbla pe S4 cu cu furculita, alt telefon, sau pixul din casa :))

Si iata 9 lucruri interesante despre S4 : http://www.phonearena.com/news/Samsung-Galaxy-S4-10-exclusive-or-little-known-features-review_id41541#5-Galaxy-S4-supports-blazing-5G-802.11ac-Wi-Fi, printre care primul telefon cu Gorila Glass 3, WiFi ac, am mai aflat ca in sfarsit se poate oprii sunetul atunci cand pozezi si telefonul nu este pe silentios sau vibratii si ca s-ar putea face poze si cu butoanele de volum desi nu prea am inteles cum, dar e ceva mai ok decat deloc sa zic asa.

N-am Note 2.., la S3 nu am asa ceva cu butonul de volum si nici filmarea Slow Motion. Sincer nu inteleg de ce.. Si cum functioneaza a face poze cu butonul de volum? Chiar mai facut curios, am butonat de cateva ori Note 2 in magazine, dar nu mi-a sarit in ochi chestia aceea. Oricum sunt niste chestii misto pe care S4 le are. Viteza aceea pentru wi-fi, ecran super senzitiv.. care l-a S3 mai facea mici figuri cu folia aplicata, adica prelua cateodata un pic cam greu comenzile.

Ma crezi că nici eu încă nu le-am descoperit pe toate pe telefon.....

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Acum am vazut 600 de euro la Orange, deci 2650 lei. Inseamna ca in magazinele online sa ajunge si pe la 2550-2600 lei la jumatea lunii mai?

In magazinele online ar trebui sa fie cam 2500, altfel n-o sa mai cumpere nimeni de la ei, cand vor fi destule la operatori. Probabil inca mai vand sau mai au comenzi pentru ca nu sunt in oferta operatorilor deocamdata. Trebuie sa fii nebun sa dai 3000 sau cat cer magazinele online, cand poti da 600 de euro la operatori.

Suna foarte bine oferta de la Orange.La precomanda iti dau cadou un acumulator extern de 9000 mAh.M-am interesat putin si un incarcator Samsung de aceeasi capacitate costa in jur de 200-250 RON, eu zic ca merita sa faci precomanda acum daca iti doresti S4.2 ani nu mai schimb telefonul, Nexus 4 pare deja expirat dar va reveni in top odata cu noua versiune de Android ;) .

Sa vedem cu ce oferte vin si cei de la Vodafone, poate vreo exclusivitate pe modelele de 64 GB. M-asteptam sa fie ceva bonus la precomanda, ramane de vazut daca si Vodafone ne surprind cu ceva. Pana una alta ne surprind cu lipsa telefoanelor :D

Ar mai fi ok daca ar face la operatori varianta de a platii in rate, dar daca iei telefonul la liber. Oricum la Orange ca pret este acceptabil pentru aparitie, sincer asteptandu-ma la 28-30 milioane. Faza este ca este codat in Orange, nu ca nu merge usor decodat + logo-uri si nebunii, dar ai probleme cu garantia pe urma.. Probabil si la Vodafone va venii cu acelasi pret.

Sunt cifrele scoase de S4 cu Exynos 5 Octa 1,6 ghz (care nu are LTE). Se pare ca exista si varianta coreeana se numeste SHV-E300S are Exynos 5 Octa 1,8 ghz si ce credeti are LTE !!! Foarte, foarte ciudat... De ce nu au venit cu varianta internationala cu 1,8Ghz si LTE si ne aduc varianta cu Exynos 5 Octa cu 1,6 Ghz si doar cu HSPDA (fara 4GLTE)... 

Se pare ca varianta coreeana SHV-E300S (S4) este primul telefon care depaseste 30000 in Antutu.

Se pare ca varianta cu Exynos dupa review-ul facut de cei de la mobile-review.com, ar tine bateria mai mult. Adica 12 ore jumate fata de 10 ore de vizionare a unui film. Ma pus pe ganduri.. Nu stiu ce sa aleg intre varianta cu Exynos si cea cu Snapdragon.. daca bateria tine mai ok si in acele teste Exynos este cel putin lafel de ok ca Snapdragon..

post-111-0-45257500-1365596545_thumb.jpg

post-111-0-70998400-1365596964.jpg

Iata 2 fotografii interesante, una in care apare comparatia intre ecranele de pe S3 si S4, albul in sfarsit arata a alb sau a mai alb pe S4.

Iar cealta fotografie dupa testul facut de Mobile-review.com apare ca bateria de pe S4 cu Exynos tine mult mai ok decat cea de pe S4 cu Snapdragon. Deja sunt cifre foarte bune cu Snapdragon, inseamna ca o sa ajunga aproape de cele ale Note-ului 2 ?! Ar fi "culmea" si m-ar pune tare pe ganduri pe care sa il achizitionez daca ar fi asa.

post-111-0-08007400-1365609454_thumb.png

post-111-0-04997900-1365609457_thumb.jpg

Sunt cifrele scoase de S4 cu Exynos 5 Octa 1,6 ghz (care nu are LTE). Se pare ca exista si varianta coreeana se numeste SHV-E300S are Exynos 5 Octa 1,8 ghz si ce credeti are LTE !!! Foarte, foarte ciudat... De ce nu au venit cu varianta internationala cu 1,8Ghz si LTE si ne aduc varianta cu Exynos 5 Octa cu 1,6 Ghz si doar cu HSPDA (fara 4GLTE)... 

Se pare ca varianta coreeana SHV-E300S (S4) este primul telefon care depaseste 30000 in Antutu.

Din totdeauna Coreea a avut versiunile cu LTE si procesor la o viteza mai mare. 

De curiozitate, vad ca la Antutu scria ARM v7. Inseamna ca a obtinut 28.000 cu Quad-Qore-urile slabe v7 ? Cred ca scorul asta e scos cu v15, dar...