Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Cine nu ar vrea sa fie doar atat, pentru inceput. Germanos sau Cosmote ca tot aia sunt aveau Omnia 2, daca nu ma insel la 1999lei (oricum foarte scump si nu intelegeam cine l-ar fi cumparat) cand Galaxy S era sub si au tinut Omnia 2 la pretul ala si pana a aparut S2 :)).

E posibil sa fie 28 dupa aparitia sa.. desi am inceput sa o ia razna un pic, ne cam iau de prosti.. am inteles ca oameniilor le place tehnologia, dar nu sa scumpeasca de la an la an..

Pai intai a fost mai ieftin la Germanos in noiembrie era 2699, daca nu ma insel. Cand m-am uitat in ianuarie la pret mi-am luat soc :)). Sincer operatorii astia au devenit mari pisicheri. Tin de preturi in draci, prefera sa le tina pe stoc decat sa lase la pret. La Cosmote aduc doar Samsung, Nokia 808, 920 nu au adus. La Germanos e cel mai scump HTC One X si tot asa. Sper ca sa nu aduca acum telefoanele noi la preturi de cocaina columbiana.

Explicati-mi si mie cifrele astea la ce se refera? La difuzor la ce ? Adica voce, db, care voce, music, care muzica? Toate auzite la difuzorul din spate? sau se refera si la cel frontal din timpul convorbirii? Adica nu inteleg cum la cifre HTC One e la nivelul S4-ului si tot ei spun ca se aude mai tare. Asta nu inteleg, la ce se refera fiecare.

Articolul de unde am luat tabelul:http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s4-review-914p7.php, eu unul nu inteleg, adica cifre mai ok pe S4, de exemplu la ringing phone (eu inteleg ca inseamna cat de tare se aude cand esti pe o sonerie) si dupa spun tot ei in acest review ca HTC One se aude mai tare ?

untitled modified.bmp

Htc e mai bun la partea de redare sunet (film, joc, muzica) iar Samsung tipa mai tare cand iti suna telefonul sau alarma:lol:

Oricum la muzica e importanta fidelitatea cu care e redata, nu e musai sa se auda tare si sa distorsioneze sunetul.

Sent from my Android device

Eu oricum nu mai cetesc dupa geesemarena. Sincer deja ma lasa cam rece cu graficele lor cu constatarile lor, la fel si cei de la Phonearena. Pe gsmarena ma uit doar la ce are telefonul in cutie, in special ce fel de casti are(sunt un mare meloman mai ales la casti), si la ce dotari are, in rest nu stau niciodata sa-mi pierd timpul cu 12 pagini de review. Singurul telefon unde am facut acest sacrificiu a fost 808 Pureview pt ca eram curios, si fiindca in iunie nu era review in .ro :P. In rest eu zic sa asteptam nitel ca nu-i bai, pt ca stiti vorba aia: Cu rabdarea treci marea. Eu mai degraba il cred pe Alex de la Mobilissimo daca spune ca x telefon este foarte bun in convorbiri, decat niste grafice sofisticate, cu care eu personal imi prind urechile :D

Stiu ca majoritatea celor de aici au pareri subiective, insa nu putem influenta cu nimic a ceea ce este S4 sau Htc One, ne agitam cam mult pentru 2 telefoane pe care inca nu le-a pus nimeni la treaba cu adevarat.

Si despre Note2 se povestea pe gsm arena cum ca e slab la sunet.

Va pot spune ca sigur nu e asa.

Ba mai mult, dupa ce pui fisierele lui Steff, treaba sta cu totul si cu totul altfel.

Lasati-i incolo cu testele lor, ca deh, nu trebuie sa aiba si ei activitate? Daca nu ar publica toate aceste teste, discutii, nebunii, ce s-ar intampla cu traficul lor?

Eu personal, nu citesc nimic de acolo.

deci incepe sa se adevereasca povestea cu octa-core-ul din ce in ce mai mult 

v-a fi disponibil exact cum e disponibil S3 de 64gb

doar pentru anumite piete si muuuult mai tarziu

nu am gasit nicaieri sa mai fi postat aceasta informatie asa ca :   http://www.sammobile.com/2013/03/25/70-of-the-first-galaxy-s4-devices-will-use-the-snapdragon-600-processor/

Un telefon superb ca si aspect ..seamana cu S3 si ce? telefonul arata foarte bine si integreaza perfect interfata touchwiz care acum se integreaza perfect fata de anii precedenti...Felicitari samsung!

Un telefon superb ca si aspect ..seamana cu S3 si ce? telefonul arata foarte bine si integreaza perfect interfata touchwiz care acum se integreaza perfect fata de anii precedenti...Felicitari samsung!

Se integreaza zici?Daca ai urmarit hands-on-uri pe youtube puteai vedea ca "agata" foarte des.Procesor Quad core Snapdragon 600,Octa Core,2 GB RAM,ecran Full HD si amarata aia de interfata agata intr-o veselie...Nu vi se pare ca se bat cap in cap?Multi utilizatori Samsung au renuntat la Touchwiz, nu ne mai intereseaza cifrele seci cu nu stiu ce procesoare si N GB Ram pentru ca nu exista aplicatie/joc care sa iti faca telefonul sa gafaie nici cu un Dual Core puternic.Nu zic ca nu se potriveste cu aspectul telefonului, ba din contra dar macar sa il faca sa zboare, sa se simta prezenta  PROJECT BUTTER! Daca dai atatia bani pe un smartphone cred ca poti emite pretenitia de a se misca fluent prin meniuri... :)

Edited by Mihnea1207

Skoob, faptul ca S4 e un S3 mai mare, diminueaza din motivele pe care un posesor de S3, le-ar avea sa treaca la S4.

Atat. S3-ul mie mi-a placut foarte tare si-mi place si acum. Note2 la fel.

Si S4 o sa-mi placa, eu nu am spus niciodata ca-i urat, ci doar ca e la fel ca S3-ul si ca asta o sa se simta in vanzari. Cel putin asa cred, posesorii de S3 nu am motive sa treaca la S4.

Eu am trecut de la Note1 la Note2 tocmai pentru ca era altceva. Asta spuneam si de S4 in raport cu predecesorul.

Mie personal îmi place S4.Arata mai bine decât S3.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Skoob, faptul ca S4 e un S3 mai mare, diminueaza din motivele pe care un posesor de S3, le-ar avea sa treaca la S4.

Atat. S3-ul mie mi-a placut foarte tare si-mi place si acum. Note2 la fel.

Si S4 o sa-mi placa, eu nu am spus niciodata ca-i urat, ci doar ca e la fel ca S3-ul si ca asta o sa se simta in vanzari. Cel putin asa cred, posesorii de S3 nu am motive sa treaca la S4.

Eu am trecut de la Note1 la Note2 tocmai pentru ca era altceva. Asta spuneam si de S4 in raport cu predecesorul.

Nu e vorba de design...nu inteleg ce a-ti vrea de la un telefon ...intradevar se simte diferenta intre policarbonat si aluminiu/sticla dar sticla aluneca foarte tare si aduna mult prea multe amprente...cat despre aluminiu..oricum folosesti carcasa care il acopera...Samsung in schimb ofera mereu calitate clientiilor fata de HTC ...aud mereu ca HTC One e fenomenal...fenomenal prin ce? ...prin faptul ca are un ecran mai mic dar este mai mare si ca greutate si ca marimi ca S4? ...prin faptul ca are un senzor foto care nu impresioneaza deloc fata de concurenta...au vandut un senzor de 4 MB zicandu-va ca are tehnologie "ultra pixel" ? ...la ce ne trebuie aceasta "tehnologie" cand astepti 3-4 secunde sa se deschida camera pentru ca interfata lor de multe ori nu raspunde cum ar trebui?...ma scuzi dar nu accept sa ma gandesc la HTC ONE atata timp cat are un pret cat S4 tinand cont de problemele avute cu modelele precedente?

Nu e vorba de design...nu inteleg ce a-ti vrea de la un telefon ...intradevar se simte diferenta intre policarbonat si aluminiu/sticla dar sticla aluneca foarte tare si aduna mult prea multe amprente...cat despre aluminiu..oricum folosesti carcasa care il acopera...Samsung in schimb ofera mereu calitate clientiilor fata de HTC ...aud mereu ca HTC One e fenomenal...fenomenal prin ce? ...prin faptul ca are un ecran mai mic dar este mai mare si ca greutate si ca marimi ca S4? ...prin faptul ca are un senzor foto care nu impresioneaza deloc fata de concurenta...au vandut un senzor de 4 MB zicandu-va ca are tehnologie "ultra pixel" ? ...la ce ne trebuie aceasta "tehnologie" cand astepti 3-4 secunde sa se deschida camera pentru ca interfata lor de multe ori nu raspunde cum ar trebui?...ma scuzi dar nu accept sa ma gandesc la HTC ONE atata timp cat are un pret cat S4 tinand cont de problemele avute cu modelele precedente?

Skoobule, sigur ma confunzi. Eu nu suport HTC-ul, nu ma pricep la ele, le stiu doar de pe raft.

Unde am zis eu ceva de htc? Unde am povestit eu de sticla, marmura, beton sau ce mai spui tu acolo?

Eu am spus un singur lucru: S3-ul mi-a placut si-mi place. S4 e la fel ca si design. Ia zi tu, pe baza acestor doua cunoscute, poti sa extragi necunoscuta? Imi place S4 sau nu?

Mai citeste o data ce am scris. Am spus doar ca fiind la fel, motivatia detinatorilor de S3 de a trece la S4 nu prea mai e. Poate doar la Razvan. :P

O sa spun ceva, nu stiu cati sunt de acord, dar eu de asta vreau S4. Diferenta intre S2 si S3 mi se pare mai mica, decat intre S3 si S4. O fii aceasi forma, semana tare.., dar mereu mi-am dorit ca ecranul sa iasa in evidenta, S4 are cele mai mici margini de pe un smartphone de top cel putin. Camera de pe S4 este mult mai ok (la video, poate un pic mai slaba si ca S3.. plus ca prinde mai putin cadru, lucru trecut negativ si de GSMArena) decat pe S3. Intre S2 si S3 la camera, avandu-le pe amandoua nu era mare diferenta, un pic, dar un pic de detalii in plus si prindea mai mult cadru. Bateria de pe S4 lafel este mult mai ok, comparativ S2 cu S3..,sa speram ca dispare si lag-ul, pe care il urasc sincer.. la un astfel de telefon. Mi-as lua altceva,dar nu imi plac.. nici ca ecran, nici ca interfata (cu lag-ul ei care poate dispare), etc. Deci consider ca trecerea de la S3 la S4, daca iei un pret bun si nu dai foarte multi bani diferenta, adica sub 1000-1100 lei, merita (cand te gandesti sunt multi bani.., dar daca vrei sa ai tot ce e mai de top platesti, cam mult, dar trebuie sacrificiu financiar in primul rand).

Bateria este foarte buna, aproape de calibrul lui Note II, care este foarte buna( stiu ca zicea cineva ca a incercat sa ii omoare bateria, insa nu areusit, deoarece dupa 16h si jumatate mai avea 10% baterie). Lag-ul ar fi putut exista deoarece avea soft-ul de proba, nu cel final. Insa lag-ul lasa de dorit in zona de camera.

Bateria este foarte buna, aproape de calibrul lui Note II, care este foarte buna( stiu ca zicea cineva ca a incercat sa ii omoare bateria, insa nu areusit, deoarece dupa 16h si jumatate mai avea 10% baterie). Lag-ul ar fi putut exista deoarece avea soft-ul de proba, nu cel final. Insa lag-ul lasa de dorit in zona de camera.

Nu stiu daca avea softul de proba.Tu crezi ca Samsung a mai imbunatatit partea de soft dupa prezentare?Eu nu cred, Samsung ii da forja acum cu productia pentru a face fata comenzilor.O imbunatatire sigura la aspectul software va veni odata cu Key Lime Pie.Dar pana la lansarea lui mai sunt cateva luni si poti sa mai pui ceva timp in care Samsung se straduieste sa il ingreuneze cu aplicatii nefolositoare care nici macar nu se pot scoate :(

Iar key Lime Pie-ul il va primi undeva prin septembrie. Cea cu soft-ul  de proba am preluat-o de la marile site-uri. Aplicatiile se rezolva cu metode mai "neortodoxe" :)

Edited by Mihai