Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Si eu ma joc numai pe tableta, dar am vrut una buna care sa tina cat mai mult. Oricat de bun ar fi un telefon, nu se compara cu ecranul mare.

Dimpotriva, mie mi se pare mahnit ecranul de pe tableta comparativ cu cel de pe telefon. Si da, nu se compara, este infinit mai slaba experienta mea pe tab 2 decat pe note2.

Guest Deio

Iti spun eu de ce ti se pare :)):)) Nu te-ai jucat un joc Retina adevarat pe iPad. Androidele palesc, v-am scris si pe forum diferentele. :)

Sa iti spuna si Gastarbeiter :P

Pe ipad-ul meu 2, vad niste retina... Dar m-am obisnuit si nu l-as da pe unul nou, poate ipad mini 2!

On: astept galaxy-ul si htc one ca sa le compar, si sa-mi aleg unul din ele. :P

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Depinde de ce esti interesant la comparatie intre HTC One si S4, pentru ca fiecare are atuuril sale. M-am uitat azi la HTC One arata foarte bine, dar daca m-am obisnuit cu Samsung, cu ecranul Amoled, meniul, chiar daca e foarte prost ma refer la acel "lag", tine mult de gustul fiecaruia cum vede fiecare telefon. Mai rau e cand ti se pune pata, din fericire S4 are doar cateva minusuri, carcasa ca material si acel touch wiz, ma refer la felul in care se misca..altfel nu stiu ce m-as fi facut sa fi stat prost si la alte capitole treceam cu greu la alta firma..

Eu zic ca ar trebui stabilita o linie de demarcatie intre telefon si tableta. Adica procesoarele sa fie diferite. Nu degeaba Apple pune cel mai bun GPU pe iPad si nu pe iPhone. Sincer experienta oferita pe un ecran de 3,5-5,5 inchi la gaming este foarte diferita fata de 7, 7,99, 8, 9, 10, 11 inchi. La tablete ar trebui puse cele mai bune GPU-uri disponibile dar chiar si procesoare, iar pe telefoane un procesor dual-core cu un proces de fabricatie bun (32 sau 28 nm), si telefoanele ar fi ceea ce ar trebui sa fie. Dar noi visam cu ochii deschisi si la anul ne trezim cu un drac de telefon cu 20 de nuclee :))

Pregatiti-va de asteptat daca vreti procesor Exynos: http://www.talkandroid.com/155676-report-says-70-of-first-10-million-galaxy-s-4s-to-have-snapdragon-600-processors/ Eu tind sa cred ca nu va mai fi deloc, la fel cum si versiunile de 64 GB ale telefoanelor anterioare au disparut in ceata, dar urmeaza sa vedem.

Am citit si eu articolul, sa vedem ce va face HTC, care a anuntat doar 1 milion de telefoane in primele 6 luni.. pe cand Samsung produce 10 milioane pentru a le vinde in prima luna. Adica Samsung se va descurca cumva. Astept review-uri cu S4.. daca ati citit si vazut in afara de cel de pe PhoneArena sa le postati aici.

Ar fi o idee, sa vedem ce face in privinta aceasta Samsung :)). Iata un review al camerei si comparatia cu HTC One, iPhone 5 si S3, realizat de mobilereview.com

http://www.mobile-review.com/review/samsung-galaxy-s4-camera.shtml

Comparatie intre iPhone 5 si S4 la filmare:

Motorola Razr chiar au avut un design frumos, presupun ca in acelasi stil va fi si Motorola X. Daca apare in mai, probabil va fi un concurent serios pentru Samsung si HTC. Mai ales ca cei de la Motorola s-au axat pe o capacitate mare a bateriei.

Chiar daca nu sunt "fan" Samsung...incepe sa-mi placa S4...chiar daca este doar plastic.Nici cu HTC One nu imi este rusine,este un telefon frumos,performant...dar exista un dar... pt mine.Din punctul meu de vedere S4 ca si design este mai reusit decat S3.

Nu stiu daca s-a postat dar vad ca si cei de la gsmarena a facut un preview si vad ca procesorul Snapdragon se descurca de minune.

Deja ma intreb oare cum o fi cu Note 3?

Ha ha, incep sa iasa la iveala minciunelele. Unde e filmarea aia la 60 fps full hd? gsmarena au un exemplar in teste si nici vorba de filmare la 60 fps.

Minciunile cui Sp1tfire? Eu am vazut pe youtube, ca 90% din filmarile cu S4 sunt de la New York, unde scria pe acea placuta mica de langa telefon Full HD 60fps. La inceput au scris GSMArena la specificatii 30fps, dupa 1 saptamana aparuse 60fps, acum apare din nou 30fps :)).

Feri uita-te si la review-ul facut de PhoneArena: http://www.phonearena.com/reviews/Samsung-Galaxy-S4-Review_id3280

Uita-te atent in poza postata scrie Full HD 60 fps, probabil cand va venii varianta finala se va auzi ok (deoarece cei de la PhoneArena spun ca sta foarte prost la acest capitol) si in convorbiri si va filma si la 60fps.., doar nu scriau ei de nebuni si in specificatile facute chiar de ei.

post-111-0-59347900-1364239472_thumb.jpg

Pai tocmai, minciunile cui? Nu-ti aduci aminte cum jubilai pe-aici ca filmeaza la 60 fps full hd? E un articol pe gsmarena. Citeste-l. Deci filmare la 60 fps nix, Exynos nix. Fac si ei ca Sony: PS4 stie sa faca de toate, dar nu exista inca, n-avem nici macar un singur model facut. Sau un exemplu mai bun, fac precum ZTE: avem procesor X, ba nu, Y, sau poate Z, nu suntem siguri :D

Edited by Sp1tfire

Eu nu cred ca erau asa de "prosti" sa scrie singuri in specificatii 60fps, postasem poza asta intr-o comparatie iphone 5 cu S4 si mai demult. Aceasta poza e de la prezentarea S4-ului, probabil va filma 60fps cand va aparea pe piata.

Probabil va avea si procesor Exynos, nu contest, dar cand te lauzi cu ceva ar fi bine sa si existe. De ce n-au dat un model de test care sa filmeze la 60fps sau un model de test cu procesor Exynos? Fac si ei ca HTC. Am lansat HTC One, dar dupa o luna de la lansare nu-l gasesti pe nicaieri. Macar HTC One exista, S4 cu procesor Exynos sau cu filmare la 60 fps inca e SF :D

Ai citit acel articol Qualcomm anunta ca poate filma Full HD 60fps, acelasi procesor il au si LG Optimus G Pro si HTC One.. si filmeaza doar Full HD @ 30fps.

Si HTC One a laudat telefonul sau(nu ca nu ar avea de ce) si o sa vina in aprilie, plus presimt ca dupa 1 saptamana, 2, Orange nu o sa il mai aiba de vanzare... daca chiar sunt adevarate probleme pe care le are One. LG anul trecut cu 2 luni inainte de S3 a anuntat telefonul lor si a fost adus LG 4X HD dupa S3 la vanzare..

Eu zic sa mai asteptam o luna si vedem sigur atunci. Ce e ciudat de exemplu Note 2 filmeaza Slow si Fast Motion S3 nu :).

Poate gresesc eu, dar la prezentare a spus ceva Samsung de Exynos 5 Octa? Daca gresesc sa imi spui.. eu nu tin minte, asa ca daca au aruncat altii vorbe ca vine si cu Exynos e treaba lor.. La lansarea oficiala nu a aparut nimic sa specifice ca va avea procesor Exynos S4...m-am uitat la prezentare. Poate nu am fost eu atent si mi-a scapat.

Asteptam si vedem. Iti spun eu de ce nu s-a vorbit de procesor. Pentru ca habar n-au daca le iese treaba cu Exynos-ul sau nu. In cel mai rau caz il pot integra intr-o tigaie Dry Cooker made by Samsung, daca pe telefoane nu merge. La fel si cu 60 fps. Daca le iese bine, daca nu, raman cu 30. Probabil n-au vorbit nici de fps la lansare, dar au facut greseala de a posta specificatiile langa telefon. Eu n-am vazut lansarea sa stiu ce au vorbit sau nu, dar incepe sa fie cusuta cu ata alba povestea.

Din ce am citit eu, până la vară nu o sa prea vedem Exynos pe S4.

De fapt nu știu de ce trebuie sa fie neapărat Exynos pe S4.Ce are S600?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Nu am cum sa ma abtin sa postez pozele facute cu S4, pentru ca sunt dupa Nokia 808 PureView cele mai ok.. Samsung Galaxy mereu a avut o camera buna, dar asta e foarte buna (pe timp de zi). Sa vedem doar iPhone-ul cu ce poate venii pentru anul acesta.. Ca pe S3, iPhone 5 si HTC One (care nu vreau sa supar, dar pe timp de zi au zgomot mai mult ca S3 si iPhone 5 telefoane de anul trecut..). Am vazut si pozele pe timp de noapte.. foarte ciudat, poze asa bune ziua si poze "dezastros" de proaste noaptea.. sub S3.. nu au zgomot, dar nu ai pic de detaliu si par miscate.. daca erau 1, 2 ziceam ca depinde cum s-a facut poza, dar in toate...

Intregul review al camerei telefonului S4, aici (dar e in rusa):http://www.mobile-review.com/review/samsung-galaxy-s4-camera.shtml

Iar in pozele "identice" sunt : Sus S4, jos stanga S3, mijloc HTC One si dreapta jos iPhone 5. 

post-111-0-22308200-1364250828_thumb.jpg

post-111-0-97766100-1364250848_thumb.jpg

post-111-0-28696800-1364250858_thumb.jpg

post-111-0-73689400-1364250863_thumb.jpg

post-111-0-12126900-1364250869_thumb.jpg

post-111-0-01436600-1364250875_thumb.jpg

Tot de mobilereview.com e facut si filmuletul asta. La minutul 6:00 vedem ceva interesant, telefonul este i9500, adica ar fi cel cu Exynos. Lag apare.. dar pe baterie scrie ca este pentru testare, deci nu varianta finala. Poate pana la vanzare vor rezulva acele "probleme".

Edit: Ce au scris cei de la GSMArena la preview-ul lor:"The Samsung Galaxy S4 unit we're using for this preview hasn't got its hardware and software finalized, so we'll leave the image quality discussion for the review. Still, we snapped a few comparison shots between the Galaxy S4 and the Sony Xperia Z to give you a feel for the image quality."

Deci si acel lag poate de acolo, oricum mai e mai putin de o luna si il vom putea butona sau vedea in review-uri prin varianta finala a sa.

Din ce am citit eu, până la vară nu o sa prea vedem Exynos pe S4. De fapt nu știu de ce trebuie sa fie neapărat Exynos pe S4.Ce are S600? Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Nu e dea ajuns ;) . E doar quad-core. Si oamenii vor octa-core. Atat de tare au fost prostiti ca acum nu se mai satura de miezuri la procesor. Nu conteaza autonomia, durata de viata a telefonului, utilitatea reala a acestuia, ci conteaza cate miezuri are. Iti dai seama ca toti stramba din nas cand aud quad-core, hai ba nene ce faci ne pacalesti?? Si doar dau like pe facebook, vorbesc o ora la telefon, mai dau un mesaj, mai asculta o manea, si cam asta. Acum se adauga cu noul Exynos noi optiuni: posibilitatea de a gati, ceainic, termos, si de ce nu bomba :). Eu cred ca pana la urma si-au cam furat-o cu Exynos Octa, prin incapatanarea lor magareasca de a face ceva absolut inutil, si anume de a baga miezuri sub capota. Cred ca Octa va veni pe Note 3, si vreo tableta ce o vor mai scoate ei. Pt S4 e bun si Snapdragon 600, chiar foarte bun zic eu.