Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Pai na, acuma trebuie si tu sa recunosti ca diferenta intre S3 si S4 e mai mica decat intre One si... alte One. Iar One e pe masa, S4 doar in vitrina. :D

incepusem sa cred ca nu mai este nimeni interesat de S4 

Stai linistit, este interes si pt S4, doar ca acum tătă lumea stă cu ochii pe HTC One, si pe un eventual review.

Despre Tegra 4 cred ca va fi o nebunie :). Ecrane 1080P si jocuri optimizate pe Tegra Zone...va fi foarte bun. Le-a dat fum celor de la Qualcomm si lui Snapdragon 800 intr-un benchmark. :). Eu sper sa fie bun Tegra, ca in rest dor nuclee si cam atat.

Pai da, e nebunie mare cu ecranele, procesoarele si cam tot ce se perinda prin fata noastra :). Eu 1366x768 la TV si sunt multumit.

O  sa vedeti la review-uri destul puncte forte pentru Samsung fata de HTC One..Daca ecranul, bateria, procesorele si camera sunt mai bune pe Samsung.. deja sta altfel treaba. Presimt ca la acestea va sta mai bine decat One. O sa inceapa unii ca e Pentile ecranul.. desi nu este in totalitate..Astept review-urile. Eu sunt singurul fan S4 de aici asa ca trebuie sa tin stacheta sus pentru toti :)). Numai cand il vad lafel de mare cat HTC One si e un lucru care imi place si sunt 0,3 inchi in plus.. destul de vizibili. Mie imi plac telefoanele cu ecran mare, daca e si mai mic telefonul cu atat mai bine. In sfarsit ecran luminos pe S4. Eu unul nu mai am rabdare si astept comparatia dintre cele doua.

Razvann, mai ai si alte criterii de alegere a unui telefon in afara de: ecran luminos si o camera care sa cuprinda toata Casa Poporului in poza de la 2 m distanta ? :D  Daca numar in cate postari ai mentionat ecranul luminos si camera ma ia somnul ^_^ Fiecare cu gusturile lui, dar parca prea bati moneda doar pe astea doua caracteristici. Chiar nu te intereseaza si altceva cand alegi un telefon ? Chiar ar fi interesant un poll sa vedem care sunt criteriile avute in vedere de membrii mobilissimo, atunci cand achizitioneaza un telefon.

P.S. Nu vreau sa creez flame, afirmatiile de mai sus au fost postate in gluma :unsure:

Edited by Sp1tfire

Asa au zis si la S2 si S3. Dupa ce il va cumpara lumea in draci, eu cred ca vor oferi suport pana la urma.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Guest Deio

Pe drac esti mic :))

Dar, asa este, este nevoie de SDK, daca Samsung vor dori, poate il vor oferi. Dupa ce isi fac plinul, evident :D

Abia astept sa vad cum ii scartaie balamalele :D.

Razvann mai ai timp sa te razgandesti,cine stie poate noul Nexus o sa iti placa mai mult ca S4.

Eu cred ca anul acesta cine vrea telefon de top trebuie foarte bine sa studieze piata ca modelele sunt toate foarte bune si foarte asemanatoare la specificatii.

Sursele si driverele complete nu le vor avea niciodata, dar vor face publice bucati incat sa poata fi creat un CM functional cu mici bug-uri, cum exista si acum pentru Galaxy-urile precedente.

Eu astept ca Samsung sa scoata ulei de ungere a incheieturilor lui S4, ca plasticul ala sa nu mai scartaie. Pana atunci, S4 nu este bun pt mine :)).

Da si viitorul Nexus e o varianta..HTC nu imi place. Sincer pana acum 2 ani nu ma pasionau deloc telefoanele cu touch, deci de atunci citesc zilnic si am inceput sa invat. Doar ca HTC Sense-ul laudat de foarte multi pe mine nu ma atrage..chiar daca HTC One arata bine si are multe lucruri pro pentru a fi cumparat.

Iata niste benchemark-uri facute cu S4 cu Snapdragon 600 si cu HTC One. Facute de cineva care are telefoanele in teste, deci posibil ca variantele finale sa scoate alte scoruri. 

Oricum irelevante aceste teste, dar ne mai delectam privirea :)).. am vazut ce scoruri mici scot Nexus-urile, dar ce bine functioneaza.., dar desi toti spun ca nu conteaza, toti le urmaresc. E si ca un fel de reclama a fura ochii..

Nu stiu daca este adevarat, dar e foarte interesant.. Se stie asta, ca, costul de productie e mult mai mic decat platim noi, dar diferenta este foarte mare. S4 ar fi produs cu doar 244 de dolari si se vinde cu 650 de euro. 

http://www.incont.ro/mobile-si-telecom/samsung-produce-cu-244-de-dolari-modelul-galaxy-s4-pretul-de-retail-650-dolari.html

post-111-0-61841500-1363721088_thumb.png

post-111-0-52718600-1363721099_thumb.png

post-111-0-36694100-1363721148_thumb.png

post-111-0-96624500-1363721157_thumb.png

Edited by Razvann

Pai tu crezi ca de unde vine profitul??? De pe Marte?? Normal ca ei fac totul ca sa aiba costuri reduse de fabricare si pret mare de comercializare, de aia au pastrat si designul si plasticele.

Din cate inteleg de la acea persoana care are in teste S4.. ar venii la noi varianta cu Snapdragon. Sper sa se insele. Am vazut ca si in Suedia a aparut la vanzare varianta cu Qualcomm Snapdragon 600..Eu unul nu cumpar acea varianta :)).

Posibil, avand in vedere ca acum avem si noi LTE. In tarile europene unde nu exista LTE probabil va fi versiunea cu Exynos

Tarile europene fara 4g(lte) O_o, de cand ma stiu tarile nordice europene aveau cele mai tari retele mobile, acum de cand a apus Nokia nu mai stiu sigur...

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Pai ce Exynos 5410 parca se numeste procesorul nu are LTE ? 

Revin la "pasiunea mea, pozele cu smartphone-ul" .. :)) Am avut dreptate la faza cu cadrul prins de pozele facute de S4..mult mai mic decat ce prinde S3.

Nu este varianta finala a S4-ului, desi ma indoiesc ca sunt mari diferente. Pozele sunt mai clare pe S4, mai mult detaliu, dar parca si un pic, dar un pic mai mult zgomot. In alte poze comparativ am vazut asta.

post-111-0-32050400-1363739296_thumb.jpg

post-111-0-60824000-1363739308_thumb.jpg

Imi place mult telefonul chiar nu ma deranjeaza faptul ca este tot din plastic , asa cum a zis si cineva pe aici consider ca in primul rand se zgarie mai greu fata de mult prea laudatul HTC one(sa fac o compartie cu alt smartphone) care este din acel aluminium ,si chiar si asa daca se zgarie costul pentru capacul din spate sau alta component va fi muult mai ieftina fata de o carcasa din aluminium. Iar acele functii noi cu care vin S4 , care sper sa vina si pe note2 la urmatorul update, chiar ma atrag , cam asta zic ca se cauta in momentul asta la un telefon, cel putin eu unu asta caut , sa vina cu anumite inovatii(functii) noi care nu se pot gasi pe un alt telefon cel putin eu asta vad ceva inovator nu o carcasa premium, nu o camera mega pixeli ( pana la urma este un telefon si atat timp cat face o poza buna este mai multe decat perfect , cine vrea poze f buna si extra clare sa foloseasca o camera profesionala, zic eu ) si nici super performante, ca si in lumea autoturismelor unde deja nu se mai cauta sa se puna nu stiu cati cai putere si nu mai stiu eu ce fel de design sf, acum se caut sa se implementeze cele mai noi inovatii , self parking, city safety system, auto brake etc. cam asta zic eu ca sunt in momentul de fata cele mai importante un la smartphone , invoatiile care sunt inplementate in el . S4 a venit cu anumite functii foarte intersante , air gesture, drama shot, air view, s health , smart pause si muuulte altele care pentru mine sunt un maree pluus .

Edited by fLu

Pai vedeti ? De aia camerele de pe telefoane sunt cum sunt. Pentru ca nu aveti pretentii de la ele. "Daca vrei... ia un DSLR". Pai, dupa principiul asta, daca vrei sistem de operare si aplicatii, i-ati un laptop. Asa se spunea acum cativa ani. Si azi HP da de inteles ca se va lasa de laptoape.

Eu chiar vreau camere bune pe telefoane. Am DSLR, in cazul in care sariti cu sfaturile. De ce nu ar fi si pe un telefon care are putere de procesare mai mare decat un netbook o camera buna ? Prin buna nu inteleg jdemii de pixeli, ci chiar asta, o camera buna.