Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Cred ca Samsung chiar au ascultat de utilizatori in ultimul update pentru S4 (momentan valabil doar pentru Germania):

- rezolva problema scrisului denaturat

- bara de notificari transparenta cu orice wallpaper, nu doar cu cele incluse, ca pana acum

- mutarea aplicatiilor pe card extern.

Cred ca Samsung chiar au ascultat de utilizatori in ultimul update pentru S4 (momentan valabil doar pentru Germania):

- rezolva problema scrisului denaturat

- bara de notificari transparenta cu orice wallpaper, nu doar cu cele incluse, ca pana acum

- mutarea aplicatiilor pe card extern.

Au atenuat lag-ul?Cat de putin acolo...E un pas inainte, au raspuns la valul de critici de pe forumuri.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta

Nu zice nimic de lag, cred ca ala va fi etern :))  Nu am instalat update-ul, ca eu am firmware de Romania si momentan zic pas la flashuitul cu Odin.

A reusit cineva sa deschida aplicatii cu Google Now?Am intampinat problema asta pe S4 si pe Nexus 4.Daca spun ceva de genul: "open Facebook", ma trimite automat in browser, si nu ca in zecile de videoclipuri in care Google Now  executa orice instructiune.

Ceva pareri?

chiar imi place ideea si as fi interesat sa-mi iau asa ceva pentru note 2 dar din pacate momentan nu au scos nimic oficial :(

Mi se pare cam inutil. Incarca in ritmul incarcatorului usb la calculator. Adica vei plange pe langa el cateva ore bune, pana se incarca full. Singurul avantaj ar fi ca il poti folosi usor, fara sa mai scoti cablul sau incarcatorul din el. Confortul asta nu cred ca merita 100 de dolari sau euro.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Samsung nu rateaza nicio ocazie sa mai jupoaie cumparatorii de cateva sute de dolari.Iti trebuie cantar wireless, brățări pentru puls si acum un kit wireless special ca sa beneficiezi de toate functiile.Deci cu toate aceste accesorii+ husa cred ca ajungi cu un cost final de vreo 3700-3800 de lei.

Edited by Mihnea

Nu cred că încălzește pe nimeni faptul că un telefon este testat astfel.Cu ce mă ajută pe mine ca ei îl testeaza la temperaturi mari, doar nu il uit in cuptor.

Telefonul ala are lag, scârțâie din toate incheieturile, iar la prima cazătură serioasă pe asfalt, il iei pe foraș acasă.E doar o reclama...:P

Pot sa fiu de acord 100% cu tine ca are lag in dialer si in mesaje. De scartait nu scartaie, poate existau soricei unde l-ai testat tu (daca l-ai testat), iar la prima cazatura naspa pe asfalt ii spui amin-amin la orice telefon. De-aia exista carcase, sa-l protejam. Al meu daca nu avea carcasa, la cazatura pe care a luat-o pe gresie, ii spuneam la revedere. Nu mai beneficiez de look-ul premium al device-ului, asa cum sustin unii pe aici (fie vorba intre noi, nici n-are look premium fata de HTC), dar prefer sa rad dupa o cazatura, decat sa-mi dau cu tesla in partile moi ca am vrut sa vad look-ul premium si sa-l tin fara protectie.

Din pacate.. sunt de acord cu Mihnea.. Tinandu-l in husa din prima zi (S3-ul) nu aveam treaba cu scartaitul.. Dar l-am scos din husa si l-am strans mai tare pe toate partile si pe langa camera si margini si... scartaie. Cred ca si S4. Oricum la cazaturi sau altele, depinde de noroc si depinde in ce tii telefonul (o husa mai inalta decat ecranul poate ajuta un pic).

Razvane, poate S3 scartaie. Mihnea vorbeste de S4. Te asigur ca al meu nu scartaie deloc la momentul actual. Daca va scartai in viitor, habar n-am, dar momentan scartaitul e basm cu Praslea cel Voinic.

Rezistă pe dracu. Nu rezistă deloc în apă. E un test cu care cică se măsoară în cât timp intră apa în el, nu dacă intră.

Eu nu cred o boabă din ce spun ăstia în testele astea.

Într-adevăr, apa va intra mai dificil în spații mici, dat că nu intră deloc...neeee.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Util testul... Foarte multa lume intra doua minute cu telefonul in apa... Urmeaza testul "cat rezista in spatiu" , unde vor da telefoanele unui cosmonaut. Dupa aceea vor testa care rezista mai bine la caderea din avion si care rezista la arderea timp de doua minute cu bricheta. Chestii uzuale care se pot intampla oricui in viata de zi cu zi...

Edited by Bizaaa

am si eu cateva intrebari pentru posesorii de S4 , nu de alta dar maine trebuie sa iau decizia finala daca raman "blocat" in iOs sau trec la Android definitiv

ma intereseaza cum functioneaza urmatoarele aplicatii:

-microsoft office 7(ala din play store sau.......tot varianta din play dar fara bani)

-aplicatia nativa de mail.am vazut ca in sfarsit au rezolvat problema cu afisarea e-mail-ului in pagina , nu mai trebuie sa dai zoom out sa poti vedea tot mail-ul

-plug-inul pentru apeluri video/voce la yahoo messenger(la S2 si S3 aveam o problema ciudata-daca era ecranul stins si ma suan cineva chiar daca raspundeam sau inchideam apelul continua sa sune pana ii dadeam restart la telefon-cred ca se stie la ce ma refer)

-skype - camera e tot rasturnata in momentul cand tii telefonul normal?stiu ca trebuia sa tin telefonul intr-o parte ca imaginea mea sa se vada corect

- a-ti reusit sa transmite-ti muzica de pe telefon prin BTH la un casetofon de masina cu player-ul implicit? eu am incercat si nu vroia(doar radio online mergea sa il transmit).Exista vreo setare ceva care mi-a scapat prin meniul lui?in meniul de bluetooth erau activate streaming de sunete caci se auzeau click-urile.tot legat de BTH au reusit sa faca aplicatiile native sa se opreasca sau sa micsoreze volumul muzicii in momentul cand primesti o informatie , de exemplu de ala gps?

in utilizarea de zi cu zi nu e "prea mica" rezolutia pentru dimensiunea ecranului?parca imi aduc aminte ca uneori ma "chinuiam" sa citesc o pagina web sau un mail.

volumul "in casca" in timpul apelurilor e destul de tare in medii zgomotoase? mai bun ca la S3?fata de S2 cred ca e mai bun caci astea 2 le-am avut si stiu sigur ca la S3 era mai puternic decat la S2.

aplicatia watch on cat de bine functioneaza?stiu ca la tv-ul meu samsung(vechi de 2 ani) l-a gasit imediat si functiona bine dar ma intereseaza daca ati incercat si alte marci(gen sony , yamaha) sau alte tipuri de device-uri de prin casa.Citisem prin topic-ul lui One ca se poate comanda si aerul conditionat  sau alte chestii de genul asta.

cat de des reusiti sa il blocati , isi da restart-uri singur  , te lasa balta cand ti-e lumea mai draga?

intrebarile de mai sus sunt ceva de genu "daca am uitat ceva puteti completa voi"  :mellow:

L.E. 

functia mirroring dispaly(parca asa ii zice) functioneaza doar prin acel dongle samsung sau functioneaza si direct cu televizoarele compatibile DLNA sau alta tehnologie de genu.

de exemplu daca ma duc la un prieten si ala are "televizor destept" , sony sa zicem" pot sa ii arat direct de pe telefon poze , videoclipuri etc.stiu ca la s3 si note 2 aveam o aplicatie sau ceva de genu in telefon care ma lasa sa fac asta  dar mergea greu tare.

Edited by razvanrudy