Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

N-are lag acolo, absolut nimic, poate ai ceva probleme la telefon, ai facut update-ul ala de 75 de mb?

nu mi a facut nici un update ca cica nu e nevoie....asa mi a zis kies ala

acum faza e ca am un card de 64Gb....poate asta creeaza ceva probleme...e posibil...l am si umplut cu prostii de test..filme muzica...

Am avut ocazia sa testez astăzi un S4 la Vodafone. Cu excepția micului lag la contacte/dialer/mesaje în rest este ok. Inclusiv la cameră funcționa fără lag și se mișca perfect. După ce am intrat odată în dialer după aia nu mai era lag. Din păcate nu l-am putut simți foarte bine în mână deoarece era legat......

Și ca sa fiu cârcotaș....... nu aș da Note 2 pe S4.....mai ales dacă vom avea parte de multe funcții care acum sunt pe S4.

Probabil m-am prea obișnuit cu N2 :)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Chiar sunt si eu foate curios de acel lag.In acele 5-7 minute cat am avut ocazia sa "butonez" S4 nu mi s-a parut ca ar fi ceva deranjant.Probabil lag-ul apare cand instalezi aplicatii multe si ruleaza multe in background.Sistemul nu cred ca gestioneaza bine resursele.

Off topic:Apropo de aplicatii.Stie cineva cum le opresc definitiv?De exemplu:Facebook si Y Mail! ruleaza in continuu in background chiar daca eu am dat log out si le-am inchis fortat din setari.Nu mi se pare in regula ca aplicatia sa consume resurse chiar daca nu sunt logat. <_<

Nu puteti compara cu telefoane din magazin care nu au instalate aplicatii, care nu au poze multe si nici card.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

Te-am rugat, dacă ai posibilitatea sa postezi un filmuleț cu problemele tale.

Când am timp o sa pun și eu un filmuleț la cum merge Note 2......

PS. Telefonul pe care l-am testat avea 500 de ore de funcționare de la ultimul restart ;)

Am cautat pe XDA despre problema.Sunt utilizatori care spun ca lag-ul isi face aparitia cand Smart scroll si Smart Stay sunt activate.Asa este?Am vazut pe cineva care a primit un update de firmware(UAME2) care rezolva multe probleme  "I updated to UAME2 firmware. It fixed a lot issues I was having! It's a Lot smoother now."  :huh: 

Update-ul ME2 nu rezolva nimic din problemele inititale. E doar efectul placebo. Acelasi lag, acelasi scris distorsionat cand faci scroll.

@Feri, l-ai da daca ai folosi S4 timp de o saptamana sa zic, eu am avut un soc cand m-am dus in magazin dupa vreo saptamana si am testat S3 si Note 2, dar la primul contat nu ti pare nimic diferit, nici la ecran nu vezi diferente....Lag-ul o sa se rezolve si scrisul ala distorsionat...

Am mai auzit eu d-astea si pe vremea lui S2. Posesorii de S2 inca mai asteapta sa se rezolve pata roz de la camera si ecranul cu tenta de galben. O sa apara S6 si noi vom astepta sa fie rezolvate problemele de la S4 :D

am descoperit ca rama intermediara de plastic, pe care necunoscatorii o cred metalica/aluminiu, a inceput sa scartzaie cand e atinsa mai ales pe partea de deasupra ecranului, exact ca la telefoanele cheap de pe vremuri care scartzaiau din incheieturi.

@Feri, l-ai da daca ai folosi S4 timp de o saptamana sa zic, eu am avut un soc cand m-am dus in magazin dupa vreo saptamana si am testat S3 si Note 2, dar la primul contat nu ti pare nimic diferit, nici la ecran nu vezi diferente....Lag-ul o sa se rezolve si scrisul ala distorsionat...

Nope ;)

Mai repede pe un Note 3,ca tot m-am obisnuit cu dimensiunile mari :)

Al meu sta excelent, cand incepe sa imi faca asa, il trimit la garantie si daca tot asa il trimit inapoi, iar il trimit pana ajung de 3 ori apoi imi cer banii....

Nope ;)

Mai repede pe un Note 3,ca tot m-am obisnuit cu dimensiunile mari :)

Stai sa vedem cum e, daca are 6 inchi pentru mine e "dinozaur" deja.Daca ar avea 6 inchi si dimensiunile actuale, atunci da, imi vadn S4 si imi iau Note 3 :D

Al meu sta excelent, cand incepe sa imi faca asa, il trimit la garantie si daca tot asa il trimit inapoi, iar il trimit pana ajung de 3 ori apoi imi cer banii....

foarte interesant ai punctat :) imi dai idei bune

Eu am returnat un telefon dupa 31 de zile si perioada maxima era de 10 zile, tocmai din cauza ca pocnea plasticul la mijloc, trebuie sa stii si cum sa vorbesti, nu eu sunt sclavul lor, ei sunt sclavii mei, eu dau banii.

Chiar m-am interesat despre returnarea banilor.Cand e vorba de lag sau altă problemă software, nici vorba de înlocuit, ce să mai vorbim de returnarea banilor.Telefonul e trimis la service unde se va flashui din nou romul stock cu Odin.Da, după 3 reparatii se decide dacă produsul ÎÈšI VA FI INLOCUIT SAU NU!Nu știu la ce te refereai cand spuneai ca trebuie sa ști cum să vorbești.Degeaba îi aburești pe angajații de acolo, ei nu fac decât să ambaleze telefonul și să trimită coletul.Evaluarea se face de altcineva..

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Edited by Mihnea

Eu am avut un L9 care l-am returnat, e adevarat ca garantia nu era la producator, dar totusi...Eu nu concep ca un telefon la banii astia sa pocneasca.Am dat 1150 de lei pe el si 2 saptamani a fost ok, apoi a inceput sa pocneasca capacul din spate la o strangere usoara.Ce sa zic de S4, care costa 2700 de lei, ma duc cu el la ei si le dau in cap cu el.Adica sa il trimit o data in service ca scoate sunete capacul, sa il trimita inapoi tot asa? Asa e, se trimite alt telefon daca nu pot rezolva problema, dar eu ziceam ca daca se intampla asta de 3 ori, poti sa ceri banii, oricum pe carticica cu garantia ai numai 3 spatii pt service :) .Clar ca pentru lag nu il schimba, oricum la S4 or sa mai apara update-uri care mai rezolva lag-ul, trebuie sa avem si noi rabdare, e foarte proasta, probabil nici touchwiz-ul nu se intelege foarte bine cu 4.2.2...

Un singur lucru avea de facut samsung. Sa se concentreze pe soft / os. Atat. Exact asta nu a făcut. S a grabit sa mai faca niste miliarde. Putea sa scoata si o bucata de sapun pe care scrie s4 si tot se vindea in 10mil de exemplare in primele sapt.

Oricat as fi ras la inceput cu ceilalti ca ifonu e un telefon pt fetitze si baietzei, pitzipoance si cocalari, trebuie sa recunosc ca oamenii de la apple au fost atenti la fiecare detaliu înainte sa scoata un nou produs. Nu prea au venit cu gimmick uri.

Poți pune un filmuleț pe Youtube sa vedem și noi acel lag?

Uite pun eu un filmulet cu Note 2....ca sa arat acel lag pe care il am doar la dialer/contacte/mesaje.dupa ce le-am accesat odata nu mai este deloc lag,decat doar daca le inchid de tot.In rest se misca foarte bine.

Scuze pt calitatea imaginii, l-am filmat cu 2x și văd că autofocusul face figuri....