Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Guest Marius18

Daca asa va arata S4 atunci clar multi vor alege HTC One. Serios acum arata ca un telefon chinezesc ieftin. Suntem in 2013 eu ma asteptam la materiale premium sau cel putin policarbonat mat. Acest telefon o sa atraga numa amprente pe el deci va imaginati cum va arata. 

stie cineva daca , cand si unde v-a fi o prezentare live a evenimentului???

m-am prostit la cap , parca as astepta prezentarea iPhone 5.doar atunci am fost atat de nebun incat sa urmaresc o lansare de naura asta LIVE.

Ca și vânzări nu mă îndoiesc că noul Galaxy S va fi peste HTC One! Doar din punct de vedere tehnic am dubii că-l va întrece!

Nu cred ca Samsung a scos toti asii din maneca......

Eu unul prefer sa astept ziua lansarii,pt ca doar atunci o sa vedem exact cum va arata telefonul si specificatiile exacte.

Pana atunci sunt doar speculatii...unele aruncate poate chiar de Samsung.Pana la urma este si asta o strategie de marketing...bine gandit.

Guest Deio

Pai bineinteles, nu mai tineti minte articolele de pe Mobilissimo in care se spunea diversele procesoare si "scapari", unde ziceam ca Samsung, ca si Apple mai fac din astea ca sa vada reactiile oamenilor?

Apple, la lansarea unui telefon nou, da prototipuri in teste la operatori, in carcase ale generatiilor precedente, ca in cazul in care cineva il fura, sa poata sa il recupereze imediat, din lipsa de interes :)).

Aduceti-va aminte de Gizmodo si alte chestii, de acum cativa ani :P

La ce zicea Deio mi-am amintit cum s-au dus militienii peste Murtazin sa-i confiste prototipul de Nokia, cum s-au razboit ei in declaratii, ca acum sa se laude respectivul ca l-au bagat in nu stiu ce incapere la MCW, impreuna cu altii alesi pe spranceana si cum a vazut el minunea minunilor.

Feri are dreptate. Eu astept lansarea, poate imi trage peste ochi cu o camera mai speciala, cu suprafete oleofobice, cu o baterie de 2 zile sau cu mai stiu ce balaur cu 7 capete :D

Guest Deio

Vise frumoase, as vrea si eu, baterie mai buna, deja mi-e lehamite la 2 zile sa o incarc si folosesc telefonul doar ca telefon si WhatsApp uneori, chiar mi-ar place sa uit sa il incarc :))

Din ce am inteles de la cineva care are telefoanele pentru a le verifica inainte..le dau in mai multe variante sau design-uri pentru a nu ajunge doar cel real in imagini. Cineva din Romania care primeste telefoanele in teste spunea de S II ca l-a primit cu un procesor si cu totul alt material decat plastic. Si la S3 au fost ceva diferente..iar la S4 a putut spune doar ca are Qualcomm, adica primise in teste varianta americana. Nu stiu daca e fan HTC, dar si anul trecut le-a recomandat tuturor stiind telefoanele inainte de aparatie (ma refer la aparitia S3-ului, HTC One X deja se stie cum este si cum arata) sa cumpere HTC One X, sa nu mai astepte dupa S4.

Acum lafel a venit cu aceeasi recomandare.. Dar eu unul tot cu Samsung m-am ales. Fiecare cu preferintele sale. Oricum e ciudat, ba are Amoled, ba nu are... ba Exynos, ba nu... ba e patrat, ba e rotunjit. Asa ca ori apar alte poze pana la lansare, ori asteptam pana joi.

Se poate verifica acel IMEI din poza daca este al unui S IV? Auzeam la cineva ceva ca ar fi al unui iPhone sau era o gluma :).

EDIT : Am verificat si eu pe un site si la acel IMEI, mi-a spuca ca este un iPhone 4. Nu este relevant, dar ciudat :)).

Daca aveti un link pentru a privii live joi spre vineri lansarea sa il postati, multumim.

Edited by Razvann

Eu am verificat si pe alt site si mi-a aparut IMEI de iPhone 4, am citit de la cineva asta si am zis sa verific si eu.

Nu stiam asta cu verificatul si nu stiu cat de bun e site-ul, dar acesta este : http://www.imei.info/?imei=004999010640000

Edited by Razvann

Plus ca in America ar venii cu procesor Qualcomm probabil de 1,9 ghz, iar acolo este 1,8 Ghz probabil Exynos care este pentru Europa.

Si cum mi-am amintit ca spunea acea persoana care testeaza telefoanele.. toate au venit in alte carcase.. Poate sa fie pus intr-o carcas asemanatoare cu S3, pentru a nu fi deconspirata forma, design-ul materialele... viitorului S4.

Edited by Razvann

asteptari de la S4???????sa incercam ............

- procesorul poate ramane cel quad-core eventual tactat la 1800-2000 , cred ca ar prinde mai bine decat cel octo(sa nu uitam insa ca e posibil sa fie probleme cu disiparea caldurii)

- display-ul cred ca e ok la 5' mai ales daca respecta modelul xperia z

- rezolutia de 1080p nu ma incanta(nu zic ca ar fi rau) , prefer un 720p cu ppi de minim 350-400.

- design-ul cred ca ar trebui sa ramana caracteristic lui  S2 si S3.este o caracteristica specifica fiecarui brand , fiecarei linii de produse(exact ca la maisni).Aici ar fi multe de spus.............

- constructie , implicit materiale - aici cu siguranta vreau altceva , aici pierd foarte mult , ceva gen Htc One , Xperia Z sau chiar Lumia 920.Consider acest aspect ca fiind cel mai mare minus al lor si daca nu scot altceva vor pierde.

- baterie macar ca cea de pe Note 2.Daca v-a fi in jurul a 2300-2500 mAh iar vor pierde enorm in favoarea Htc One si Xperia Z

- water proof si dust resistant - consider un avantaj enorm al lui Xperia Z pentru aceasta caracteristica si daca as fi in situatia sa aleg intre Xperia Z si One pe langa multe alte aspecte , acesta ar inclina f mult balanta in favoarea lui Z-et

- imbunatatiri substantiale pe partea senzorului foto.nu neaparat in numar de Mp ci mai mult pe partea de software , prelucrare a imaginilor.

-TouchWiz-ul , daca ar fi dupa mine sa renunte complet la el , dar stiind ca nu se poate acest lucru macar sa il integreze mai bine in sistem , sa nu mai fie atat de..............nu stiu , dar e aiurea , e primul lucru care scap de el.

Chestiile de soft pentru folosirea ochilor pt diferite functii..............in afara de Smart Stay...nici unul din ele nu este cu adevarat util.In 2-3 saptamani or sa inceapa sa devina enervante si le voi dezactiva. Garantat.

Conform si titlului , astea ar fi asteptarile mele de la S4.

Acum asteptam si om vedea cate din ele le vom regasi si in produsul final.

Edited by razvanrudy

Sincer,eu nu prea am asteptari prea mult pe partea hardware unde,dupa parerea mea este mai mult decat suficient.Eu vreau un Android mai fluid,un TouchWiz putin regandit si o baterie mai buna.Ecran de 5' este perfect.

Cum adica daca e bateria de 2300-2500mAh e rau si castiga la asta One sau Xperia Z, din cate am auzit ecranul consuma mai putin si pare ca si pe alb, de aceea ar avea si culoarea de fundal pe alb (inainte Amoled-ul consuma mult pe alb). Si de unde stim cat consuma cele 2 procesoare ? LG Optimus G Pro tine dupa testele GSMArena cu o ora vorbit, o ora net si o ora de film.. tot atat ca S3 50 de ore...

Sigur va tine mai bine pe S4, camera nu va fi ca cea de pe Xperia Z si LG Optimus G Pro care sunt ok, dar nu depasesc nimic de anul trecut.. adica S3, iPhone 5...Asa ca dupa ne miram cum ajunge S4 la titlul de telefonul anului 2013..Va aduce cu siguranta cel putin 3, 4 noutati care ceilalti nu le au....

Edited by Razvann

Guest Marius18

Si totusi sar putea sa nu fie asta S4, uitati-va in partea drepta sus in imagini si o sa vedeti ca este un telefon dual-sim cu design bazat pe cel de la S3.

Design-ul nu o sa fie nici pe departe ca S3/S2/S1

Va avea ecran 1080p,o sa fie Samoled

Camera o sa fie ceva peste standardele actuale,cu mai multe leduri (o fi pom de craciun)

Va avea buton fizic

Procesor Exynos 5410 cel putin pentru Europa

O sa fie fabricat in aceleasi culori ca S3

Toate pozele dupa internet inclusiv la acele carcase sunt falsuri grosolane.

Carcasa se spune ca este mult mai buna ca la S3

Mi-a soptit o pasarica la geam azi dimineata.Acum sa vedem cat de adevarat o sa fie,dar a mai ciripit pana acum si a fost ok.. :D 

Edited by gabyzzuu

@Razvann banuiesc ca te referi la afirmatia privind bateria

Daca stai si gandesti putin logic si faci comparatie intre S3 si Note 2 vei intelege exact de ce am afirmat acel lucru.ia in considerare doar display-ul si bateria.Apoi gandestete la toate aspectele privind S4(ce am zis eu ca imi dorec) , Experia Z si One.Logic (doar logic)vei ajunge la aceeasi concluzie ca si mine.

Si cand sm afirmat ca va pierde in fata celor 2 ma refer la un procent de 5-10% maxim

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Guest Marius18

E clar S4 este cel din screenurile postate mai sus mai ales dupa ce am vazut imaginea din linkul postat de Innoxius. Arata nasol rau telefonul acelasi design ca si S3, iar plasticul ala arata oribil sincer sa fiu.

Guest Deio

Nici nu ma asteptam la altceva. Samsung sunt notorii la materiale slabe, dar "briz briz-uri" software si diversele "functii", care dupa 2 saptamani le scoti ca devin iritante.

Eu nu folosesc Smart Stay ca ma enerveaza, nu functioneaza mai deloc.

Singura linie de telefoane Samsung care mi-a placut si care am detinut mai mult timp fara sa dau inapoi telefoanele, a fost Note. Dar daca Note 3 anul asta ajunge la 6", cand imi termin rata la prezentul, am sa ma orientez la alt brand. 6" e prea mult chiar si pentru mine care imi plac ecranele mari.

Adica S3 a fost dragut, dar ca si la masini, S3 e Touareg si Note 2 e Cayenne. Sunt sigur ca ma aprobati (nu toti :P ) mai ales cei care detineti Note.

S4 va fi frumos, dar Note 3 va fi si mai si, pacat de marime, prea mare daca 5.9" va fi real. Eu l-as face de 5.7", insesizabil, dar mai ingust si cu ecran AMOLED. Ca sa nu para chiar asa urias :))

Sun curios de prezentare si eu, sa vad cu ce vor lua ochii lumii si cu ce reclama anti-Apple vor veni mai nou. Ma gandesc ca va fi bazata pe Smart Scroll, ca iPhone nu poate asta si or sa isi bata joc iar de ei, cum au facut si anii trecuti.

Marketing defectuos.