Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Daca va merge sa pui android pur pe s4 telefonul va fi cel mai rapid din toate punctele de vedere. Stock samsung e frumos dar lent.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Edited by ionutzvip

Pentru flash-ul romurilor custom iti recomand canalul de Youtube Cursed4Eva.O sa iti pun un videoclip mao jos unde vei vedea cum se instaleaza CyanogenMod

Intra pe canalul lui pentru ca acolo prezinta si alte romuri pentru S4, cum se rooteaza si cum instalezi CWM

Functiile noi, pe masura ce apar, se introduc prin update-uri, la care Samsung nu exceleaza, dar sta destul de bine.

De exemplu, am vazut air view pe un S2.

Apoi, despre iPhone nu discut pentru ca nici nu stiu si nici nu agreez vreun model. 

In ceea ce priveste bateria, la ora actuala, de la Samsung, Note2 cred ca sta cel mai bine.

Cu lag-urile alea, e o poveste lunga la modelele Samsung si scapi de ele doar daca renunti la Touch Wizz, care este o mare batalie de batjocura. Inca de la inceput, am renuntat la el si am cumparat un launcher serios. Cand dai 500 de euro pe un telefon, ce mai conteaza inca 10 pe un launcher ca lumea? In plus, sunt si unele gratuite, dar mie nu mi-a placut niciunul, asa ca am cumparat.

Pentru numarul pixelilor sau densitatea acestora, nu am vazut niciun S4 ca sa am cu ce compara, dar Note2 consider ca se vede mai bine decat un S3, asta ca sa-ti faci tu o idee.

Mie Note 2 nu mi se pare deloc mare si daca zici ca ai si maini mari, chiar nu o sa ai o problema.

In alta ordine de idei, vad ca suntem al dracului de offtopic.  :P :P

Daca vrei sa continuam discutia, fa un topic separat ca sa nu poluam aici degeaba.

ce launcher ai? imi poti spune si mie te rog? e luat din google play? 

Ce tot ii dati cu off topic? cred ca orice chestie legata de problemele S4, de setari si de orice solutie menita sa imbunatateasca experienta telefonului sunt foarte ON TOPIC. orice comparatie cu Note 2, ifon sau one e bine venita.de ce sa facem 100 topicuri?

Chiar, a descoperit cineva cum putem sa mutam muțim sunetul de la fotografiere sau macar sa il dam mai incet? (fara a folosi optiunea de mute general)

Edited by Innoxius
Unde sa-l mutam ? :))

Daca i-a placut omului :D Stie 3D. Eu l-am avut pe HTC Touch HD cu Windows 6.1. Pentru telefonul ala se merita ca nu existau launchere pentru Windows 6.1, ci doar puteai sa modifici icoanele, dar pentru Android sunt deja prea multe, iar SPB 3D costa o caruta de bani si nu se mai lucreaza la el de foarte mult timp. SPB au fost cumparati de Yandex, iar Yandex si-au facut propriul launcher pe modelul SPB, numai ca este disponibil doar in limba rusa.

Desi suntem offtopic si desi exista un topic special cu SPB shell, iti spun doar ca nu stiu un alt laucher care sa faca ce stie sa faca acesta.

Daca vrei, Mihnea, putem sa dezbatem pe topicul potrivit.

Spit, stiu ca au fost cumparati cei care-l faceau si stiu ca nu s-a mai lucrat deloc la el, insa are cateva functii de care nu ma pot lipsi.

Ce tot ii dati cu off topic? cred ca orice chestie legata de problemele S4, de setari si de orice solutie menita sa imbunatateasca experienta telefonului sunt foarte ON TOPIC. orice comparatie cu Note 2, ifon sau one e bine venita.de ce sa facem 100 topicuri?

Chiar, a descoperit cineva cum putem sa mutam muțim sunetul de la fotografiere sau macar sa il dam mai incet? (fara a folosi optiunea de mute general)

Pai da, tot ce e legat de problemele sau informatiile cu si despre S4 sunt ontopic, restul nu. Asta era ideea.

Pt posesorii de s4. Daca faci o poza cu sunet si o trimiti pe alt android se aude sunetul sau merge doar pe s4?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Pe un alt telefon apare fara sunet sigur, asta din articolele pe care le-am citit. Posibil ca trimisa pe un alt S4 sa apara cu sunet. Personal n-am incercat pentru ca mi se pare o mare prostie. Spre deosebire de Zoe de la HTC, care e de vis.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk 2

La cum se tine Samsung de cuvant, am mari dubii. Eu cand l-am cumparat aveam 9,5 GB liberi, dar am inteles ca Orange si Vodafone si-au bagat ghearele in ROM si au adaugat aplicatii. Deci luat de la operatori va avea mai putin spatiu. Daca ar merge inlaturate aplicatiile branduite fara root ar fi bine, dar nu stiu cum le-au pus operatorii. Incluse in ROM sau adaugate dupa. Acum mai am 3 GB liberi cu 90 de aplicatii instalate (inclusiv cele default care pot fi actualizate din Google Play) din care 12 sunt jocuri.

Eu am avut 9.15 gb spatiu liber...Legat de poza cu sunet, pe laptop sigur nu merge, inca nu are nici un cunoscut S4 sa ne trimitem astfel de poze sa vedem daca merg.

Ce-i asa incredibil la el? A dezactivat S-Voice si a micsorat timpul pentru animatii. Vad ca oricum foloseste Go Launcher, altfel cu TouchWiz lag-ul ar fi fost la el acasa, orice i-ar fi facut.

"Astfel de trucuri ca sa mearga telefonul bine".... Lol :) dati 600 de euro pe el si-i trebuie tot felul de modificari ca sa "mearga bine".... Asta spune multe despre telefonul asta...

corect

eu sunt la primul samsung. mi s-a parut interesant:D...mai stii astfel de trucuri ca sa mearga telefonul bine?

Poti sa scoti animatiile de tot din optiunile dezvoltatorului.Dar asa e mai...

O alta varianta e un ROM custom.Am pus eu un videoclip cu instalarea unui rom cu vreo 1-2 pagini in urma daca te intereseaza

Bun videoclip.Sper sa faci un review bun si corect.Eu insa astept in continuare cu nerabdare review-ul Mobilissimo, care intarzie destul de mult:(

Sent from my GT-P7300 using Tapatalk HD

Păi căcăcioșii aia de la Samsung România le-au trimis un telefon prototip pentru câteva zile și credeau că e gata review-ul, că doar na ei cred că  Mobilissimo e vreo publicație de mâna a doua ca www.scuipăîndâmbovița.ro și face review în două zile. 

Sincer mă cam doare la vasile de Samsung și de S3S-ul lor de tătă flegma :).

PS: Scuzați limbajul :D

spuneti-mi si mie va rog. m-a exasperat o eroare din e-mail pe mai multe android-uri nu doar pe SGS4. am anexat la e-mail-ul samsungului 2 conturi de e-mail. si din senin apare eroarea cu failed to sign in....si incorrect pasword. cand la un e-mail cand la celalalt. face de cateva ori asa apoi isi revine. ce se intampla? care e treaba cu eroarea asta?

Are pana la urma macro S4? Eu unul nu am gasit.. Stiu ca sunt acolo cu "masurarea": centrat, spot, matrice, dar nu cred ca are nicio treaba. Eu nu am gasit :D, deci cum mai poti face poze macro pe S4 ?