Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Design-ul nu ai cum sa zici ca este penal chiar daca nu iti place,poti spune ca nu iti place dar penal nu este,mie imi place mai mult ca S2,chiar daca s2-ul l-am tinut mai mult decat o sa il tin pe acesta,acum daca Samsung o sa vina iar cu plastice si o sa bata iar tot dupa piata inseamna ca departamentul marketing este incredibil de bun..

Vad ca discutia a degenerat putin din cauza parerilor mele foarte radicale :D .Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva, sincer nu asta e intentia mea. Da pana la urma design-ul este ceva subiectiv, fiecare il priveste din perspectiva proprie, si nu pot impune ca un design ce imi place mie sa placa si altcuiva. Aici am gresit eu si am sarit calul cu afirmatiile.

Ce astept eu cu adevarat de la noul Galaxy: sa fie bun, sa-si merite banii, sa aiba o durata cat mai mare de viata. Nu marketingul conteaza intotdeauna in opinia mea, ca si Nokia avea marketing si nu mai inova si ati vazut cum au picat. La fel HTC care si-au dat cu stangul in dreptul, la  fel Sony, care dupa ce au cumparat Ericson pot sa-si puna afacerea in cui si exemplele pot continua.

Am ramas la opinia mea ca un quad-core sau 8-core pe un telefon este overkill pe un telefon, daca nu optimizezi softul asa cum ar trebui si ca Samsung are potential urias, doar ca nu vor sa-l foloseasca.

Pot sa faca orice, pt ca situatia le permite au bani, isi fabrica singuri componentele, adica sa faca un telefon de toata pomina, doar sa vrea si sa nu plece urechea numai la departamentul de marketing.

Edited by ionel

Guest Deio

E bine sa avem pareri diferite. Fiecare are o dorinta anume de la telefon, sau de la S4 care apare. Si eu mi-as dori sa arate ca un iPhone si sa aibe Android pe el :P Sau macar ca un Lumia 920 ca sunt mai inruditi la instructiuni ARM.

Da si mie mi-ar placea sa arate ca un Lumia, dar in asa fel incat sa nu-i dea in judecata Nokia, doar asa o idee. Si asa vad ca cei de la Nokia s-au aliat cu Apple sa interzica produsele de la Samsung. In mod bizar Lumia 520 mi s-a parut ca seamana sau aduce cu HTC 8S :), sau doar mi s-a parut mie.

Designul este ceva greu de infaptuit, pt ca trebuie sa multumesti multe categorii de oameni. S3 si Note 2 au un design asemanator cu Galaxy Nexus. Apple vinde cu acelasi design din 2007 si vinde a naibii de bine. Eu astept cu mare interes noul design al celor de la Nokia. Sa vad si eu vreo miscare de genul celei din 2011 cu N9, care m-a uimit. Eu zic ca asa trebuie sa faca si Samsung, sa utilizeze materiale premium de acum, si nu neaparat aluminiu ci o ruda a plasticului policarbonat.

Fata de anul trecut observ o oarecare temperare a zvonurilor care anul trecut au umplut netul ca noul S3 o sa arate asa, ba asa, deja se crease o asteptare, o isterie. Anul asta vad ca HTC a cam temperat elanul :) pt S4, pt ca na poate fi ceva mai bun cel putin la marketing si pozele de pe net, nu stiu cat de bun la performante, fiabilitate, ca n-a aparut.

Apropo de HTC one,ma uitam cat de bine sta in mana,cat de robust este,eu nu sunt obisnuit cu Sense dar mi se pare mai ok decat ce are Samsung si Nokia Lumia 920 este bun dar pacat ca atunci cand zici de Nokia incep sa apara "baietii" sa spuna ca marul nu are adversar.

Dincolo de design, Samsung sufera foarte tare si la alte capitole.

Launcher-ul de pilda, este expresia cea mai profunda a mahnirii si necajeniei cele mai profunde.

Eu de la Omnia incoace, niciodata, dar nici macar o data nu am folosit touch wizz-ul lor, pentru ca nu poate fi folosit.

Asa cum spuneam, si la Omnia puneam un fel de Sense de la HTC pentru win mobile, nu mai stiu cum se numea.

La fel fac si acum, am alte launcher-e.

Mie mi se pare un astpect foarte important pentru cei care nu stiu sa-si puna diverse softuri.

Am cunoscuti cu S-uri si Note-uri, care au telefoanele exact asa cum au venit. Nici acum nu-mi dau seama cum folosesc ei telefoanele cand sunt la volan. Evident, dincolo de faptul ca nu e voie...toti folosim telefoanele la volan.

Aici sper sa umble foarte tare Samsungul la noul terminal. Sunt convins ca nu vor face deloc asta.

Da, pacat ca se comporta asa. Ar trebui sa renunte definitiv la el, este totally useless, la fel cum sunt cam toate aceste UI-uri, doar incarca softul cu briz-brizuri, il ingreuneaza, ba chiar il pun si in genunchi, si cel mai important ingreuneaza update-urile. Sincer daca vor sa se bata in piept cu programatorii lor, sa faca aplicatii, jocuri optimizate si sa lase naibii orice vrajitor care nu face altceva decat sa le puna lor bete in roate. Dar noi umplem aici topicuri degeaba, ei fac tot ce le convine lor, nu fac nimic pt interesul clientului, cum nu face nici o firma de altfel, doar cascaval cat mai mare pe cat mai putina munca. Totusi speranta moare ultima :)

Edited by ionel

La mine n-a murit pana acum. Inca astept telefonul providential....si cred ca speranta se va stinge odata cu mine :). Inca astept telefonul perfect...dar nu exista asa ceva. Omul si tot ce creeaza el este supus imperfectiunii. :)

...iar eu nu vad de ce ar schimba designul, cand in sfarsit anul trecut Samsung au scos un Galaxy S frumos, nu doar puternic.

Sincer, vazand zvonurile cu acel design partatos ce au scapat pe net in ultima vreme, am simtit un soi de copasiune pentru fanii SGS!

Mai e si inclinatia Samsung, de a prelua modelul Apple de business. Poate au decis sa adopte si ei aceeasi tactica de 2 ani pentru modificarile majore in directia designului. S-ar putea ca SGSIV sa fie mai degraba update de hardware.

...iar eu nu vad de ce ar schimba designul, cand in sfarsit anul trecut Samsung au scos un Galaxy S frumos, nu doar puternic.

Sincer, vazand zvonurile cu acel design partatos ce au scapat pe net in ultima vreme, am simtit un soi de copasiune pentru fanii SGS!

Eu unul prefer designul patratos, nu mi-a placut design-ul SIII-ului. Chestie de gusturi, insa daca la primele 3 Galaxy-uri au venit cu designuri diferite, nu vad de ce ar lansa un SIV cu acelasi design ca SIII. Au destule telefoane replici de SIII, nu cred ca ar risca inca o copie de SIII.

Din cate observ - daca acesta va fi SGS4, Samsung se axeaza in special pe partea de software, in afara de specificatii. Tind sa dau crezare acestor fotografii si pot spune inca de pe acum, ca HTC va putea anul acesta concura cu Galaxy S IV! E bine... In definitiv, concurenta e motorul evolutiei!

Guest Deio

Si eu observ ca HTC incep sa miste, ca un mort care invie, zombalau din ala de mai vorbiram pe forum :))

Chiar ca anul asta devine interesant.

Dincolo de design, Samsung sufera foarte tare si la alte capitole.

Launcher-ul de pilda, este expresia cea mai profunda a mahnirii si necajeniei cele mai profunde.

Eu de la Omnia incoace, niciodata, dar nici macar o data nu am folosit touch wizz-ul lor, pentru ca nu poate fi folosit.

Asa cum spuneam, si la Omnia puneam un fel de Sense de la HTC pentru win mobile, nu mai stiu cum se numea.

La fel fac si acum, am alte launcher-e.

Mie mi se pare un astpect foarte important pentru cei care nu stiu sa-si puna diverse softuri.

Am cunoscuti cu S-uri si Note-uri, care au telefoanele exact asa cum au venit. Nici acum nu-mi dau seama cum folosesc ei telefoanele cand sunt la volan. Evident, dincolo de faptul ca nu e voie...toti folosim telefoanele la volan.

Aici sper sa umble foarte tare Samsungul la noul terminal. Sunt convins ca nu vor face deloc asta.

ce UI recomanzi?

Vine o confirmare legat de acest telefon, tot via sammobile:

SamMobile is able to confirm the Galaxy S IV DUOS, thanks to our insider for the information.The person who posted the images said that the DUAL-SIM version is, at the moment, only for chinese network provider “Unicorn”. The person person who posted the images had I9502ZNUAMB1 firmware installed and Samsung is currently testing I9502ZNUAMB5 firmware with I9502CHUAMB5 CSC.