Clicky

Jump to content
Mihnea

Galaxy S4 - Discutii generale

Recommended Posts

Samsung pregateste lansarea viitorului Galaxy S4 in Times Square din New York pe data de 14 martie, intr-un eveniment inedit, transmite presa internationala.

Evenimentul de prezentare al viitorului varf de gama al Samsung, care va avea loc la ora locala 19:00, va putea fi urmarit din Romania in data de 15 martie de la ora 2 dimineata.

Exista si cateva nelamuriri in privinta specificatiilor,se vehicula ca noul membru al familie Galaxy va fi echipat cu noul Samsung Exynos octo core ,insa acest lucru este nesigur din cauza unor probleme se supraincalzire si stabilitate.

Deocamdata se stie concret ca va fi echipat cu o camera de 13 MP,2GB RAM,ecran Full HD de 4.99".

Ce asteptari aveti de la noul flagship Samsung?Personal cred ca Samsung va trebui sa vina cu ceva revolutionar pentru

a concura cu Xperia Z si bineinteles cu HTC One.

Sigur va veni.Personal stiu ca in procent de 80% il voi achizitiona. Chiar daca  despre xperia z sau htc one  se spune ca vor fi concurenti redutabili nu cred ca vor avea vreo sansa..... :D

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Edited by ionutzvio

Eu astept materiale premium,cablu de date sa fie functional,deja chiar nu imi pasa daca pun opt nuclee sau 4,performanta exista pe modelul actual s3.In procent de 40% cred o sa il achizitionez,dar o sa vedem,nustiu cum de nu au aparut poze scapate pe internet,macar ceva ca anul trecut si tot trebuia :ph34r:

S-a cam spus tot, nu am alte asteptari de la S IV, o sa aiba acelasi design urat cu buton fizic si nu vor schimba cu nimic design-ul. Azi am citit un articol pe PocketNow.com in care se vorbea despre lucrul asta, ca toate telefoanele dispozitivele Samsung arata la fel.

Ma astept la un asistent vocal mai bun si mai rapid.S voice executa greu,iti e mai usor sa faci tu acele lucruri.As vrea o camera mai buna cu functii noi ca Photosphere si captura full hd la 60 fps.Astea ar fi la capitolul software,la design as vrea sa se renunte la acel plastic ordinar si sa se opteze pentru aluminiu pe spate sau sticla speciala.

Eu astept acelasi plastic "ieftin" pe care poti face omleta dupa ce rulezi un joc solicitant timp de 5 minute :D Nu cred ca vor schimba nici designul, nici materialele folosite. Astept mai degraba sa vad pe viu un HTC One.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Sa castige titulatura de telefonul anului 2013, desii sunt multi fani HTC One, dar se mai intampla..(adica sa castige Samsung, desi HTC One X era mai frumos, mai destept, mai bun, mai "colorat", sunt un pic ironic) Va aduce cu siguranta chiar daca sunt 2, 3, noutati fata de ce au adus HTC One si Xperia Z. Daca va avea Amoled, daca bateria va tine peste cele 2 mentionate, cu siguranta vanzariile vor decurge poate lafel de bine ca si pana acum. Sa speram la o camera buna.. nu ca ce de pe Xperia Z, nu ca cea de pe LG Optimus G Pro si nici ca cea de pe HTC One... ma refer la capitolul fotografiere, la capitolul filmare am inteles ca ar fii foarte buna cea de pe HTC.

Edited by Razvann

Guest Deio

Cred ca pentru mie pas S4. 5" este prea mult. Denota ca Note 3 va fi si mai mare ca Note 2 si asta inseamna un device mai anevoios de manevrat cu o mana.

Il tot scuipam pe HTC, dar au ramas la o marime "mai umana" si daca restul au scapat pompa in telefoane, poate ma orientez la HTC. Sau Nokia, dar mai am de asteptat cu Windows pana apar aplicatii. Si nu imi place Live Tiles, prefer Widgeturile oricand. Si ca pot sa imi personalizez ecranul si root cu diverse aplicatii.

Adica stacheta deja e prea sus. 5". Pai daca tampitii de la ZTE si Huawei scot noptiere portabile, Samsung sa nu fie mai prejos, scot si ei?

Ce are S3? Nu e un telefon bun?

As reface S3 cu alte materiale. Aluminiu, magneziu, as pune ecran FullHD ca "se cauta", as pastra Exynos 5250 si l-as perfectiona, cu noul Mali T658 nu T604 si l-as face un telefon dorit.

As schimba design-ul putin ca sa nu injure cumparatorii si as pune functii pe el garla. Asa as inchide gura multora.

Ce avem noi aici si ce se va lansa in 14 martie, e total diferit. Noi dorim ceva de calitate, ei vor lansa ce vor dori ei, bazat pe retardatii de la marketing-ul lor si cei care le dau feedback prost.

+1.

Am vazut ca aparut Asphalt 7 Heat si pe Windows Phone 8 :P

Eu nu am asteptari de la S IV, pentru ca nu-mi place deloc Samsung, dar as spera ca pentru binele clientilor sa aduca ceva cu adevarat inovativ.

Se pare ca lingaii s-au mutat de la Nokia la Samsung. Isi fac singuri procesoarele, ecranele, si pot face si carcase de aluminiu. Ce-au facut anul trecut a fost o cacealma in adevaratul sens al cuvantului.

Edited by ionel

Ecran de maxim 4.8 " ca la S3 actual, dar edge to edge, rezolutia poate sa ramana la 720p ca 1080p nu inseamna mare lucru la o asa dimensiune de ecran, doar taste capacitive fara buton fizic home, o carcasa dintr-un policarbonat mai bun sau chiar aluminiu, procesor Quallcomm 600 sau S4 Pro fara discutie, ca sa nu prajesti oua pe telefon dupa ce te joci 5 minute, 2 GB ram, memorie interna fara bube in genul celor de pe S3 (sudden death) si o baterie de 2700 - 3000 mAh. Cam asta ar fi ce si-ar dori cu adevarat userii de la noul S4. Dar evident cum zicea si @Deio, una e ce se doreste si alta ce va scoate Samsung.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Ca să ma gândesc vreodată să achiziționez un S4 acesta ar trebui să aiba:

-ecran de maxim 4,8 inchi

-puțin mai alungit pentru o manevrare ușoară cu o singură mână

-ecran 720 p cu laminare superioară că eu m-am cam săturat de ecranele lor cu tehnologie veche de câțiva anișori când mai cercetau și ei, și nu se băteau cu pumnii în piept

-o carcasă unibody din policarbonat sau de ce nu aluminiu, fara acel glossy

-un procesor dual-core, cu 2xCortex A15+Mali T-658 GPU

-un soft fără vreo intervenție din partea lor de genul TouchWiz, Nature UX, sau cum naiba le-o mai zice

-o baterie cu capacitate mare de peste 3000 mah.

-un soft stabil, și rapid

-preț convenabil pt simt deja că ăsta o să treacă de 3000 de lei

Ecran de maxim 4.8 " ca la S3 actual, dar edge to edge, rezolutia poate sa ramana la 720p ca 1080p nu inseamna mare lucru la o asa dimensiune de ecran, doar taste capacitive fara buton fizic home, o carcasa dintr-un policarbonat mai bun sau chiar aluminiu, procesor Quallcomm 600 sau S4 Pro fara discutie, ca sa nu prajesti oua pe telefon dupa ce te joci 5 minute, 2 GB ram, memorie interna fara bube in genul celor de pe S3 (sudden death) si o baterie de 2700 - 3000 mAh. Cam asta ar fi ce si-ar dori cu adevarat userii de la noul S4. Dar evident cum zicea si @Deio, una e ce se doreste si alta ce va scoate Samsung.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Deja se pare ca procesorul folosit va fi acelasi ca in HTC One. Daca renunta la butonul ala urat de Home, trec de la o probabilitate de 20% la 55%. Cred ca materialele vor fi aceleasi, vor un telefon usor. Daca pun si o baterie sanatoasa, procentul creste si mai mult. Pot sa aleaga 1080p, nu ma supar nici cu 720p cat are S III acum.

De la S4 se asteapta mai mult decat se astepta de la NOTE 2.

Din ce am vazut pe internet design-ul lui s4 o sa fie unul “mai slab“ decat al lui HTC One .

Sper ca anul acesta sa fie multi competitori care sa le dea peste nas celor de la Samsung .Presupun ca marea majoritate a pasionatilor de smartphone-uri s-au saturat ca cei de la Samsung sa ia unele particuliritati de la rivali si sa le puna pe un singur device .

Concluzia mea este ca as opta mai mult pentru Xperia Z si HTC One de care sunt convins ca o sa fie lideri detasati pe piata , dar eu astept sa vad ce suprize o sa mai apara pe piata “mobilelor“(telefoanelor) , de ex: “phablet“-ul celor de la Acer , care anul trecut au reusit sa surprinda cu Acer S500.

Edited by Bogdan Gabriel

De la S4 se asteapta mai mult decat se astepta de la NOTE 2.

Din ce am vazut pe internet design-ul lui s4 o sa fie unul “mai slab“ decat al lui HTC One .

Sper ca anul acesta sa fie multi competitori care sa le dea peste nas celor de la Samsung .Presupun ca marea majoritate a pasionatilor de smartphone-uri s-au saturat ca cei de la Samsung sa ia unele particuliritati de la rivali si sa le puna pe un singur device .

Concluzia mea este ca as opta mai mult pentru Xperia Z si HTC One de care sunt convins ca o sa fie lideri detasati pe piata , dar eu astept sa vad ce suprize o sa mai apara pe piata “mobilelor“(telefoanelor) , de ex: “phablet“-ul celor de la Acer , care anul trecut au reusit sa surprinda cu Acer S500.

cum sa-ti dai like singur? <_<

scuzati off-topic-ul.:D

Bogdan Gabriel de unde stii cum e design-ul S4-ului? Ca sunt tare curios sa il vad si eu. Eu citesc pe 10 site-uri zilnic si nu am vazut niciun design.. am vazut 2 poze pe intuneric,in care se vede doar forma, ca ar fi ca a S2-ului. Eu unul vreau si de 5 inchi, pentru ca S3 sincer cateodata ma descurc greu cu el... dar ma gandesc ca fiind 5 inchi cu marginile subtiri va fii la aceeasi dimensiune. Se si stie dimensiunea S IV ului 140cm*70 sau 71 latimea si grosimea 7.7 daca nu ma insel.

Edited by Razvann

Bogdan Gabriel de unde stii cum e design-ul S4-ului? Ca sunt tare curios sa il vad si eu. Eu citesc pe 10 site-uri zilnic si nu am vazut niciun design.. am vazut 2 poze pe intuneric,in care se vede doar forma, ca ar fi ca a S2-ului. Eu unul vreau si de 5 inchi, pentru ca S3 sincer cateodata ma descurc greu cu el... dar ma gandesc ca fiind 5 inchi cu marginile subtiri va fii la aceeasi dimensiune. Se si stie dimensiunea S IV ului 140cm*70 sau 71 latimea si grosimea 7.7 daca nu ma insel.

Am dat search pe “gugal“ la imagini , am mai urmarit si pe alte site-uri specializate , dar in general am vazut ca din fata telefonul arata excelent (din pacate pentru unii prezinta un buton fizic de home , cum au avut in general ultimele modele aparute) , iar in spate modul cum este facut , aspectul acela este intr-un fel ca la iphone 5 in rest am vazut/citit ca butoanele de volum, on/off/stand-by si jack-ul audio si portul micro-usb se afla in zonele obisnuite de utilizatorii de Samsung-uri de ultima generatie. Este rotunjit ca si celelalte modele dar tot imi dadea senzatia de telefon “patratos“ in imaginile vazute.

Iar dimensiunile mi se par enorme pentru un telefon. Adica gama galaxy note reprezinta intr-un fel “phablet“-ele insa S4 nu cred ca vrea sa fie un “phablet“ . Se pune prea mult accent pe marimea display-ului telefonului, avand in vedere ca utilizatorii acestora prefera in ultimul timp modele ce se rezuma la la o diagonala de 4.3“ - 5.0“/5.5“.

PowerVR SGX 544MP GPU and Exynos Octa 5410 CPU,hmm daca o sa fie si de calitate la exterior,al meu e. Mereu zic ca ma indrept spre alta firma(Apple),ajung in magazin ma joc cu noul Samsung si parca imi schimb impresia,ori sunt orbit de faptul ca am la suflet firma cu toate lipsurile ei,11 zile si vedem cu ce ne innoim. B)

Primul teaser cu SIV. Pare a avea un spate metalic sau un plastic stralucitor :))

[media=]http://www.youtube.com/watch?v=dIEfNaNCkKM&feature=player_embedded[/media]

post-1-0-27415200-1362397692_thumb.png

http://www.sammobile...or-galaxy-s-iv/

Pai da, e bun si plasticul. O sa vedem pe net cum o sa se scurga procesorul OCTA-CORE, din el cum se scurge galbenusul din ou cand fac omleta. Ce sa le faci, costuri cat mai mici de productie si cat mai mari pt client, ca doar clientul este sac fara fund :).

We are introducting to you the most expansive plastic phone. You will have a heart attack when you will see the price. You can make pankakes after 5 minutes of gaming, you can make a tea after 10 minutes of internet browsing. :))). Ar trebui sa ma angajeze la ce reclama buna le-am facut. :))

Cel din video nu ar fi viitorul S IV? La secunda 17 daca nu gresesc.

Iata un screenshot de la S IV (nu se stie normal daca este adevarat)

NU POT POSTA POZA...