Clicky

Jump to content
Razvann

Cat trafic de internet consumati pe luna pe smartphone-ul vostru?

Recommended Posts

cam 500mb / luna de la Orange cu refill, si extraoptiunea net news. Pentru Android e o aplicatie foarte buna, Onavo, care iti comprima datele (cred ca ceva in genul cu face blackberry) si imi salvez asa cam 25-50% din trafic. Asta daca esti de acord ca toate datele tale sa treaca prin serverul lor :)

Nici o problema. Acum cand l-am testat cu speed-test-ul, mi-a dat undeva la 2 megabiti/s si download si upload. Dar depinde mult de zona.. pe hsdpa+ am prins uneori download aproape de 10.. upload-ul cred ca tot cam pe la 1-2 oscila. Pentru mine e mai mult decat suficient... Web surfing, email, messenger, uneori chiar si update-uri la aplicatii. La streaming youtube nu ma bag.. ala consuma mult prea mult :D

...Pentru Android e o aplicatie foarte buna, Onavo, care iti comprima datele (cred ca ceva in genul cu face blackberry) si imi salvez asa cam 25-50% din trafic. Asta daca esti de acord ca toate datele tale sa treaca prin serverul lor :)

Si nu iti incetineste traficul lucrul asta?

Flaviu, folosesti pentru net doar Net News sau si altceva? Eu am de la nelimiteaza-te.ro 1,5GB, dar nu depaseste 3,5 si upload in 5,6 teste am doar 360 de fiecare data.. si mi se pare ca se misca foarte greu. Sa imi spui si mie ce fel de optiune ai, si ca minute si ca net ca sunt curios, ca nu sunt multumit deloc de viteza asta...

Si nu iti incetineste traficul lucrul asta?

Deloc. Sau cel putin eu nu vad vreo diferenta.

Flaviu, folosesti pentru net doar Net News sau si altceva? Eu am de la nelimiteaza-te.ro 1,5GB, dar nu depaseste 3,5 si upload in 5,6 teste am doar 360 de fiecare data.. si mi se pare ca se misca foarte greu. Sa imi spui si mie ce fel de optiune ai, si ca minute si ca net ca sunt curios, ca nu sunt multumit deloc de viteza asta...

Nu cred ca sunt diferente de viteza la orange.. poate doar daca treci de o anumita limita (cativa gb). Normal ca nu se misca la fel ca si wifi-ul de acasa.. dar nu mi s-a parut niciodata incet. Am un delfin de 7, extraoptiunea NetNews (50MB inclusi) si fac refill-uri de 100 MB (50 de centi). Ca minute.. am o oferta speciala pentru Bucuresti unde mi se dubleaza minutele si mesajele in retea.. acum am 1200 minute si 1200 mesaje in retea si 135 minute nationale. Abonamentul asta plus vreo 4-5 refill-uri pe luna ma duc undeva la 50 RON... eu zic ca e destul de buna oferta... probabil ca la young mai ai ceva avantaje, nu stiu sigur.

Edited by flaviu

Gata Flaviu, am inteles. Ai abonament, eu cartela si am vorbit cu cei de la Orange si mi-au spus ceva "suparator", pe cartela merge cu maxim 3.6, pe abonament pana al 7,2. Si pana la urma e adevarat, din 7 8 teste, in afara de aseara cand mergea foarte prost ca erau foarte multe telefoane probabil pe net in apropiere, toate testele mi-au aratat in jur de 3,5, deci pana in 3,6.

Problema mea e la viteza de upload, in toate testele doar 365kbps.. mi se pare jalnic. La Cosmote mergea mult mai ok. Am spus sa fac trecerea pe Orange pentru semnal mai bun, atat in tara, cat si la metrou deoarece mai merg din cand in cand.. Plus ca la Cosmote mai face figuri cu semnalul. Nu stiu ce sa mai fac si cu Orange-ul asta.. mi se pare ciudat sa dai viteza mai mica celor care au cartela, si dau in jur de 14 euro pe toate optiunile net + voce..

La Vodafone as incerca, dar nu am rude, cunostinte cu care pot vorbi + daca stie cineva, eu unul nu am vazut sa ofere mai mult de 500 de MB trafic la cartela ...