Clicky

Jump to content
Guest Deio

Surface Pro, sau contra?

Recommended Posts

Guest Deio

Titlul este intentionat asa :P ca sa nu repet cuvantul "Pro" de doua ori.

Ma gandeam ca mi-ar place o tableta cu Windows 8. Ma gandeam ca mi-ar place Microsoft Surface Pro, daca pretul nu ar fi de cocaina. Poate 10 rate mi-ar surade, dar din cate informatii am acum, pretul de distributie este de 900 euro + TVA, nu iau in calcul adaosul niciunuia din comercianti, de unde as putea sa il achizitionez. Evident ca pretul acesta mai scade, daca un retailer cumpara 100 sau 1000 de bucati. Dar nu cu mult, ~100 euro la 1000 de bucati.

Speculez, ca nu am vorbit inca cu toti distribuitorii :D

Anyway, sa ne invartim in jurul sumei de 1000 euro, plus un adaos, aceasta tableta minunata, ireparabila, m-ar costa 5000 lei sau 500 lei pe luna in 10 rate daca m-as decide sa o cumpar si sa beau doar apa plata anul 2013 :)). Deh, ca voi toti fumatorii de pe acolo, am si eu un viciu, Cola. Care ma cam costa pe luna niste banuti. Da ce sa fac daca e asa dulce :P

Bine. Azi, toata ziua m-am uitat pe Youtube. La Mobi, la altii, cautam tablete cu Windows 8. M-am tot invartit in jurul cozii si am ajuns la 2 tablete mega importante, cele mai frumoase si mai dotate:

- Samsung Ativ Smart PC Pro.

- Microsoft Surface Pro.

Primul nu stiu mare lucru, decat din reclame si ceva unboxing-uri. Nici Surface Pro nu am avut in mana ca nimeni nu a binevoit sa si-o cumpere, altfel trecea si prin mana mea :D.

Dar Surface Pro, pare mai Microsoft decat Samsung. Doar e produsul lor, nu? Si stiu ca este un hardware optimizat din greu sa functioneze impecabil. Redmond knows best.

Numai ca pe langa pret, ma dezamageste faptul ca are autonomie asa de mica. Spatiul de stocare nu era problema mare, as alege-o pe cea cu 128GB si raman cu ~85GB stocare, mai mult ca suficient pentru textele mele pentru articole si review-uri :). Mai merge si de-un film noaptea cu casti pe urechi, sa nu se auda explozii sau puscaturi :))

Iar faptul ca are Pen Wacom, e splendid, mai scriu una alta si i-as da la al mic sa mai picteze uneori.

Deci singurul deal break, sau factor decisiv, ramane autonomia, care pare a fi de 3-4 ore, cu imposibilitatea de a o prelungi, cum o faci la un Transformer TX300, pe care o sa il vedeti la MWC 2013 :rolleyes: . Sau la alte tablete gen Acer Iconia W510.

As vrea sa pun mana pe un Surface Pro, eventual daca Mobi il va avea in teste, am sa rog sa vad si eu cum se prezinta, un hands-on :P. In viitorul apropiat.

Ca sa imi fac o opinie si sa ma conving ca are autonomie asa slaba.

Nu stiu ce sa zic,dar pretul e exagerat de mare. In plus,aplicatiile ne-Metro-ite (alta explimare n-am gasit :P) mu se pupa deloc cu touch-ul. As vrea sa te vad cum dai click dreapta,apoi selectezi o optiune dintr-un meniu contextual miiic de tot, Nici cu unghii false nu poti :D

Nu cred ca merita.Mai bine iei un Nexus 7 si pui Ubuntu pe ea ;)

Am vrut sa vorbesc de Chrome book-ul anuntat de Google, care va fi si mai scump. Nu as da din principiu atat de multi bani, trebuie sa se compare macar in autonomie cu TF300-le meu (la folosire intensa tine cam o zi jumatate). Nu as folosi-o altfel decat tableta pe care o am deja. Pentru mine e un "nu" hotarat.

Guest Deio

Chromebook-ul nu e o idee rea, dar pretul e prea mare si stocare doar de 32GB. Cloud nu ma incanta :)

In locul tau,as astepta sa se inmulteasca si sa se imbunatateasca aplicatiile Metro,ca sa nu fiu dezamagit.

Nop,Cbook e laptop costisitor. Sau grijuliu. Sigur nu-l pot lua dupa mine in roaming,ca ma stoarce de bani :D

Guest Deio

Oricum nu am bani de Surface Pro, e coca de scump.

Poate prind un Samsung Ativ Smart PC Pro la un pret bun, cand va aparea si la noi. Sigur va fi la un pret mai mic decat Surface.

Sau ma orientez la ceva cu Atom, bateria tine bine. Vreau sa ma uit la seriale online si pe Android merge rau cu Sopcast. Lag, etc.

Si vreau sa scriu articole in Word.

Eu mi-as lua mai degraba un netbook si as instala un SO calumea. Nici pe tableta nu ma vad lucrand la chestii serioase. Cum ar fi sa scriu cod web pe tastatura touch? :D

Eu am fost uimit in mod pozitiv de Asus Vivo SmartTab, dupa ce am vazut review-ul de pe Mobilissimo. Mi se pare destul de ieftina in comparatie cu Surface Pro. Are si 3G :). In locul tau nu m-as arunca asa de repede, la o tableta pe care cand o pui la lucru se incinge de poti sa o folosesti pe post de Dry Cooker :D.

Guest Deio

Nu e bun, trebuie sa fie neaparat cu ecran IPS. Altfel nu se justifica inlocuirea unei tablete si m-am saturat de ecrane slabe.

Vad ca Quickmobile are Surface Pro la 4500 lei, varianta cu 64GB, sa vad cu cat o fi cea cu 128GB.

Am sa fac un articol prin alt thread, in care am sa povestesc in general despre tablete Windows 8. Cred ca e cazul sa deschidem un subiect larg despre ce vrem de la ele. :)

Guest Deio

Deocamdata stiu ca visez cu ochii deschisi, dar chiar mi-ar place o tableta buna cu Windows 8.

Exista doar cele optiuni spuse de mine mai sus. Compromis portabilitate/autonomie/pret. Un Ultrabook este ideal, dar e anevoios in pat noaptea sa il tin pe mine. O tableta Atom nu mai vreau, am avut 3 deja, nici una nu face fata. Doar autonomie buna au, in rest, da-le ceva de lucru sau ruleaza un video si isi dau cu stangul in dreptul.

Sau renunt definitiv la ideea de tableta cu Windows 8, nu e pentru mine :)).