Clicky

Jump to content
mesersmith

Cine suntem? Cu ce ne ocupam?

Recommended Posts

Dupa 1 an si putin de Mobilissimo am descoperit si eu topicul asta :)

Numele meu este Denis, am aproape 15 ani si sunt din Galati.

Sunt pasionat de animale exotice, in special de serpi si tarantule.

Am terminat anul asta clasa a 8-a la CN Al. I. Cuza. Si eu am dat minunatia aia de Evaluare Nationala, nu mi s-a parut chiar asa de grea. Sper sa intru la un liceu pe profilul Stiintele Naturii.

Urasc materiile geografie, religie, latina si istorie, in schimb prefer matematica si biologia.

Cam atat despre mine. 

Cred ca eu sunt singurul care a postat pe topicul ăsta fără să se prezinte :))

Mă numesc Iulian,sunt din Craiova, mai am puțin și fac 16 ani și în curând o să fiu boboc la liceu. :D

Îmi place muzica pop/dance/electronică,urâsc muzica românească și aproape toate radiourile de la noi pentru că o promovează excesiv, urăsc geometria.

Vreau să fiu freelancer (motion graphics/ After Effects) sau să lucrez la radio. Am o pasiune ne obișnuită pentru radio imaging și sunt un fel de blogger în timpul liber. :)

Muzica românească și geometria chiar merită să fie urâte..a Eu ascult muzică românească doar de nevoie de câțiva ani și nu mare mi-a fost mirarea să dau peste niste piese plagiate. Mai ales domnul producătoru' lu' pește Adrian Sână se ocupă cu așa ceva...

Si "oache naidu"... Pff.

Geometria o urăsc că e cu desen, iar eu sunt antitalent :)

Geometria din generala e frumoasa si trebuie doar sa-ti imaginezi. Sa aflii arii, lungimi, lucruri care te ajuta cu adevarat in viata. Eu nu inteleg la ce ma ajuta geometria vectoriala, dar la fel ca si tine probabil voi intelege mai tarziu. In orice caz, mi-a placut geometria din generala, e chiar relaxanta fata de cea de la liceu. Daca nu iti place matematica ar trebui sa te orientezi spre un profil uman. Se intra cu medii mari la uman, dar sunt de parere ca fara matematica, fizica nu prea faci ceva in viata.

Si n-ai nevoie de ele la After Effects ?

Geometria o urăsc că e cu desen, iar eu sunt antitalent  :)

Edited by Innoxius

Si n-ai nevoie de ele la After Effects ?

:D eu sunt bata la matematica mai ales la geometrie,bine ca sunt la facultate acum si n-am nevoie de ele :).Dar ma pricep la after effects destul de bine :)).Asa ca nu prea conteaza

Edited by Clasic Costi

Dude, în AE, ca și în PS, se folosesc niște chestii numite 'fractali'. Ziceam ca e un termen inventat pe net. Mare mi-a fost surpriza când am învățat la fizica despre noțiunea asta!

Nu faci nimic fără putina imaginație în spațiu măcar... Niște matematică tot trebuie, din păcate.

Asta cu facultatea, dacă ești bun, ești cautat. Am un prieten care e programator, a învățat singur. Nici măcar bac-ul nu l-a luat ca nu l-a interesat. Acu mna, nu e văzut la serviciu ca unul care a terminat facultatea dar ținând cont ca a acumula totul pe cont propriu, ca nu are bac-ul luat...

Eu sunt contrariul.Am invatat After Effects si Vegas(la asta chiar ma descurc calumea) fara pic de matematica.Cu PS stau rau de tot dar o sa ma apuc si de ala soon :)

Edited by Clasic Costi

Și eu știu Photoshop.

Da nu trebuie sa știi mărimea lucrării? Nu folosești rigla în program ca sa poți așeza un element la locul dorit? Aia nu e matematica? Chiar și banală, matematica e peste tot. Nici mie nu îmi place dar trebuie sa recunoaștem ca informatica (programare) fără calcule nu se poate.

Bun asa. Mai ai un loc? Daca nu trebuie geometrie la After Effects.. ;)

Intrebarea era generala. Cred. Si raspunsul a fost general. Sa va povestesc de ce as angaja fara. Si nu tine de faptul ca, neavand facultate, il poti plati mai prost pentru aceeasi munca.

Prin 2002 aveam cam 7 ani de FoxPro. Trecusem prin toate etapele, de la analiza pana la implementare. Facusem chiar si vanzare de aplicatii. Si eram bun spre foarte bun, fara sa ma laud degeaba. 7 ani de FoxPro, 8 ore pe zi, visam Rushmore si optimizari si cand dormeam in concediu. Vorbim de vremuri cu procesor de 400 MHz, memorie de 64 MB (cine avea 128 MB era boier) si HDD de 5 GB. Si toate invatate singur.

O societate de asigurari din TM, in mare voga pe vremea aia, da anunt pentru programator de FoxPro. Masina si telefon mobil. Astea erau pe bune, pentru ca trebuia ca ce faci sa si implementezi / intretii la sucursalele din tara si Internetul era prohibitiv. Era serviciul perfect.

Imi depun CV-ul si urmatorul pas era proba de lucru, ca sa stie oamenii de-o treaba. Ne strangem vreo 15 baieti si fete, fiecare cu calculatorul lui, primim tema, 3 ore la dispozitie. Eu termin in 2 ore fara 5 minute. Cu tot cu optimizari la sange. Ma duc la nenea cu discheta (era cel care urma sa-i fie sef noului angajat) si ala, priceput in FoxPro, incepe sa se uite peste cod. Si se opreste la partea de optimizare, zice ca foarte bine, se vede ca ma pricep, la unele chestii ma si intreaba ce si cum am gandit, ca el n-a mai folosit asa ceva. La sfarsit imi spune incet ca "Aveti sanse mari. Foarte mari".

Ma duc acasa relaxat, fericit, vesel si ii spun nevestii ca sa se pregateasca, ca eu o sa cam fiu plecat prin tara.

Si vine ziua interviului. Ma duc, intru in birou la nenea care ma felicitase si ala imi zice ca ii pare rau, dar sincer rau, fara politeturi de salon, dar nu ma poate angaja pentru ca nu am studii. Daca aveam Calculatoare sau Informatica sau macar Matematica era OK, dar asa, inginer mecanic, nu permite politica firmei. Dupa ce reusesc sa ma reculeg si sa-mi adun fata de pe covor, il intreb resemnat "Bine, pai de ce m-ati mai chemat sa dau proba de lucru, ca doar am scris in CV ce facultate am terminat si am scris in scrisoarea de intentie ca tot ce stiu am invatat singur ?" "Stiti, domnisoara care a facut trierea CV-urilor este intr-o relatie mai speciala cu patronul. Si i s-a dat si ei ceva de lucru, mai usor. Atat a putut si ea".

De aia zic, eu as angaja fara facultate.

Nu țin minte să fi "completat" :) registrul (mea culpa dacă am facut-o), de vreo 15 ani mă ocup de înmatriculări auto (RAR, asigurări, finanțe, Primărie, etc) așa că dacă doriți vă pot ajuta cu info în acest domeniu.

Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk

Se pare că am stârnit o discuție aici. Poate verbul „a urî†e prea dur. Eu n-o urăsc de fapt și nici „bâtă†nu sunt, doar că îmi ia mai mult timp să mă prind de soluție decât atunci când e vorba de algebră pe care am considerat-o mereu mai ușoară și care chiar îmi place. Dacă mă lași ceva timp până la urmă rezolv și o problemă de geometrie. :)

Programare am făcut acum un an la Palatul Copiilor și momentan nu mă văd făcând asta pe viitor, dar cine știe.. ;) Pur și simplu vreau să îmi pot folosi și latura creativă ceea ce cu motion graphics pot face, însă în fața unui ecran în care trebuie să scriu cod e mai greu. Nu zic imposibil că mă iau programatorii de pe-aici la bătaie. Le respect munca, dar momentan nu cred că mi se potrivește. :)

Și la uman sunt OK, chiar voiam să urmez filologia dar mi-am dat seama că mate-info îmi oferă mai multe oportunități. Repet, nu urăsc matematica, poate peste ceva timp o să fiu OK și cu geometria așa cum mi s-a întâmplat la fizică după primul meu 6. Atunci am ajuns la concluzia că uneori nu îmi dau interesul destul.

Cât despre After Effects, am vorbit cu persoane ce se ocupă cu așa ceva. Unii au învățat singuri folosindu-se de tutoriale de pe net și acum au ajuns la un nivel ridicat și asta m-a ambiționat și pe mine. Chiar îmi place și vreau să fac asta. Eu sunt de părere că dacă nu îți place ceea ce faci mai bine te lași de meserie...

Scuze pentru postarea lungă și (probabil) plictisitoare. :)