Clicky

Jump to content
Cosmineus

Problema Incarcare

Recommended Posts

Dragilor, am o mare problema legata de incarcare. Bag mufa si nu se incarca! Uneori merge (cam una din 20 de incercari). Uneori intra in modul de andocare de capul lui desi nu am dock si asta in timp ce e in buzunar. Sunt sigur 100% ca nu este de la incarcator deoarece am incercat diverse ( al lui original, cel de la S1 original, cablu de date, incarcator auto). A mai patit cineva ceva similar? Telefonul nu a fost lovit in nici un fel.

Am observat ca multi se plang ca se incarca foarte greu. Eu eram fericit daca se incarca si asa.

Eu am patit la Nokia N900 care il am, sa se incarce, doar din anumite pozitii. La fel si pateam cand il conectam la USB, pana am ajuns sa nu se mai incarce deloc. Problema era.... ca mufa USB era dezlipita de pe placa de baza. M-a costat 30 de lei inlocuirea si acacum nu mai am probleme. La tine s-ar putea sa fie un bug software, fa-i un hard-reset, ca ar fi imposibil sa fie dezlipita mufa.

Mufa murdara, sau cu ceva umiditate si praf amestecate.

Ia un spray de contact si da putin in mufa aia, dar nu mult, sa nu se duca in zona afisajului.

Apoi, cu o periuta de dinti freaca energic in interiorul mufei.

Eventual, daca ti se pare ca e murdara tare, da cu spray pe periuta si apoi freaca energic.

Din ce stiu de pe un forum cand detineam S II, multi aveau problema aceasta. Ori trebuie schimbata acea placuta sau ce este.. desi nu cred ori de cele mai multe ori trebuie curatata acea mufa. Se curata cu alcool izopropilic, sper ca nu gresesc. Sa nu folosesti altceva, spirt sau altceva.

Sper ca nu am gresit denumirea produsului. Cauta pe google, parca acool izopropilic se foloseste pentru curatarea componentelor si de pc si pentru acea mufa.Sper ca ti-am fost de ajutor, dar inainte sa cauti tu sa fii sigur si asteptam sa ne spui daca s-a rezolvat si cum, mai ales fiind detinator de S3 sunt tare curios.

Și eu am pățit (și încă pățesc) la fel. La început se conecta la calculator doar din anumite poziții, ba trebuia sa îl dau mai la dreapta, ba da pun un pic sau un creion sub îmbinarea dintre telefon și mufa etc. Acum însă nu mi se mai conectează de loc la USB. De încărcat cu încărcătorul original nu mai merge. Merge doar cu încărcătorul de la Galaxy Fit al sorei mele. Credeți ca trebuie "spălat" sau lipita mufa cu placa de baza?

Incearca cu ce am zis eu alcool izopropilic, dar intai citeste pe net ca eu asa tin minte ca se numeste. Daca nu functioneaza trebuie sa il duci la un service.

Și eu am pățit (și încă pățesc) la fel. La început se conecta la calculator doar din anumite poziții, ba trebuia sa îl dau mai la dreapta, ba da pun un pic sau un creion sub îmbinarea dintre telefon și mufa etc. Acum însă nu mi se mai conectează de loc la USB. De încărcat cu încărcătorul original nu mai merge. Merge doar cu încărcătorul de la Galaxy Fit al sorei mele. Credeți ca trebuie "spălat" sau lipita mufa cu placa de baza?

Eu zic ca la tine s-a dezlipit mufa USB de placa de baza. Si daca are un mic joc, iti mananca zilele. Eu la al meu vedeam ca mufa trebuia sa atarne in jos, adica trebuia sa-l tin chiar pe marginea noptierei si exista riscul sa cada. Odata l-am lasat la incarcat noaptea si dimineata era mort :)) asa de bine se incarcase. L-am desfacut duminica, sa vad ce mama naibii avea si era dezlipita mufa USB. S-a rezolvat la service cu 30 de lei. Acum nu mai are probleme. Si faza cu incarcatorul am patit-o si eu, telefonul se incarca doar cu un incarcator de Samsung Wave Y, si nu vroia in ruptul capului cu incarcatorul lui sau cu cel de la Cedar. Deci e mufa.