Clicky

Jump to content
mesersmith

Cred ca s-a predat de tot telefonul.

Recommended Posts

O să pun și rom-uri, deocamdată o să-i fac root din nou, că nu se mai poate trăi fără.

Apoi o să-l las cu stock o perioadă să văd cum se comportă, mai ales galeria și apoi o să pun un stock 4.1.2.

După aceea, probabil voi pune Alliance și, de ce nu, și omega.

Stați liniștiți, eu sunt convins că a fost o coincidență nefericită și că nu joaca mea cu un root și un rom stock l-ar fi stricat.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

O să pun și rom-uri, deocamdată o să-i fac root din nou, că nu se mai poate trăi fără.

:D Si cand ma gandesc cat a trebuit sa te convingem... :P

Apoi o să-l las cu stock o perioadă să văd cum se comportă, mai ales galeria și apoi o să pun un stock 4.1.2.

Eu zic sa pui de acum un stock 4.1.2., nu conteaza ce regiune, eventual versiunea pentru tara pe care o ai acum pe telefon (originala), asta daca nu vrei sa schimbi regiunea... ca sa elimini sansele de a avea probleme cu SOD sau exynox bug. Eu inclin sa cred ca de la alea ti s-a tras. Cel putin faza cu placa de baza. Cea de-a doua faza cu contactele la antena mi se pare cel putin ciudat sa intampini asa ceva, doar n-ai dat cu el de pereti, sa se desprinda alea. Ma rog...

Stați liniștiți, eu sunt convins că a fost o coincidență nefericită și că nu joaca mea cu un root și un rom stock l-ar fi stricat.

Asa zic si eu, nu e de la manipulare. :D Oricum, daca aia nici nu au intrebat de root, sau counter, inseamna ca nu mai trebuie sa te preocupe acest aspect, asa ca nimic nu trebuie sa te mai sperie acum. :P Ready 4 whateva! ;)

Edited by steff195

Observ, prin comparatie cu vechea placa de baza, o diferenta in legatura cu galeria.

Deci, pe vechiul telefon(vechea placa de baza), pusesem 4.1.2. stock.

Probleme diverse, toate legate de galerie, imi blocau telefonul, uneori fiind obligat sa-l restartez.

Renunt la 4.1.2 si pun 4.1.1

Toate merg bine, doar galeria merge bine cateodata, alteori se blocheza, se inchide si ma anunta ca s-a inchis, etc.

Acum, cu placa noua, am tot 4.1.1 si galeria merge asa cum stiam eu ca trebuie sa mearga si cum mi-a mers mie la inceput, adica criminal.

Mi se pare foarte ciudat, ca dupa ce am pus la loc 4.1.1 stock, galeria tot prost a mers. Si nu inteleg de ce. Inainte de a trece la 4.1.2, mergea galeria foarte bine. Chiar nu inteleg.

Din cate stiu, si niste telefoane din seria Lumia au avut SDS, mai exact Lumia 920 in Statele Unite ale Americii. La cateva commenturi pe phonearena despre 920 niste utilizatori se plangeau ca au patit SDS. Normal ca telefoanele au fost inlocuite cu altele noi, ca doar sunt in State, dar si chipurile eMMC de pe Lumii sunt fabricate tot de cei de la Samsung. Deci problema este de la ei, fabrica chipuri cu bad-uri. Deci e clar ca ceva nu e in ordine cu chipurile lor. Sa speram ca o sa-si rezolve problemele

Wow...

Daca dau la spatiul de stocare, imi spune ca am...24.58Gb.

Asta inseamna ca mi-au pus placa de 32Gb

Restul e ocupat de sistem, probabil...

Da.

Culmea e ca eu m-am mai uitat o data la spatiul ala, am sesizat ca e o valoare ciudata acolo, dar nu stiu ce alta setare cautam si am zis ca revin si am uitat. Apoi, am verificat imei-ul si fiind acelasi, ii suspectam ca nu au schimbat nicio placa.

Si mai era si softul absolut identic cu ce avusesem, inclusiv ora si secundele la build number.

Dar cred ca au pus exact acelasi soft si au bagat si acelasi imei.

Si da, a meritat cu varf si indesat. :P

LE: am facut eu curatenie. Postasei de trei ori.

Am patit-o si eu si nu poti sterge de pe Tapatalk.

Steff, tie cat iti arata la spatiu total disponibil?

La N900 eu am 32 gb, memoria interna si la total size am 27,22 GB. Din ce mai stiu si eu, memoriile au o capacitate aproximativa. La un stick de 32 calculatorul vede 27 dupa formatare. La Android de exemplu ai sa zicem 27 GB, 2-2,5 sunt luati de sistem cu aplicatiile adiacente. La mine Maemo ocupa din memorie doar 227,9 MB :P.

Cred ca placa de baza de 32 GB, ti-au pus-o pt ca nu o pot identifica, au doar niste combinatii de cifre care identifica respectiva versiune 16 GB, 32 GB, 64 GB. Era si mai frumos daca iti puneau una de 64 GB :)

Sorry, folks...

Faramati-va si voi patefoanele si duceti-va la service...poate o sa faca si cocosul vostru oua... :P :P :P

Cand voi va bucurati ca nu v-au picat telefoanele voastre, eu ma dadeam de ceasul mortii ca nu stiam daca ma prind aia cu mata-n sac...pardon, cu root-ul in telefon. :P

Da. Cand mi-a picat telefonul, am citit in draci xda-ul si alte site-uri si nu-mi amintesc sa fi auzit de unul pe 32.

Dar erau si multe postari in care nu se spunea de care este.

Atunci e clar de ce nu i-a interesat daca e rootat sau nu.

Ce bine ar fi sa se petreaca ca la masini, sa le recheme pentru schimbat piesa care e clar cu probleme, nu sa asteptam si sa aprindem lumanari.

Atunci e clar de ce nu i-a interesat daca e rootat sau nu.

Ce bine ar fi sa se petreaca ca la masini, sa le recheme pentru schimbat piesa care e clar cu probleme, nu sa asteptam si sa aprindem lumanari.

se intampla si la masini, acum cativa ani era cu toyota cu pedala de acceleratie, acum un an cu porsche. deci te cheama cu ea daca sunt pb de fabricatie

Eu am acum 0xf0 și soft-ul ăla îmi spune că e ok. Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

si modelul care e? ala cu bube? sau e altul? modelul cipului Edited by root_cert

Pai aia am zis si eu, sa fie ca la masini, sa le recheme.

In alta ordine de idei, vad ca ai avut post dublat. Au revenit problemele cu postarea ?

Eu am din cel expus la SDD. Eu personal nu ma stresez foarte tare caci mi-am zis ca daca si cu asta am probleme cum am avut cu One X, ma pun cu ciocanul pe el si imi iau ceva basic gen Nokia 1100. :D Macar atunci nu mai am pretentii si ma astept sa ma tina de cat am dat pe el. Pai nu se poate ca la astfel de telefoane high-end sa te confrunti cu nici macar o problema de fabricatie, la cate departamente au fabricantii, ar trebui ca totul sa iasa perfect din fabrica. Totul trebuie testat pe indelete, pentru a-si da seama daca intervin probleme pe parcurs. Stiu ca e graba asta de a scoate repede ceva nou si mai ales treaba cu concurenta, dar pana la urma de ce atata graba, caci, daca livrezi un produs cu probleme ai pierdut lupta cu concurenta din start.

Ma rog, eu zic sa nu amplificam discutia despre asta, a fost doar un caz deocamdata (ma refer la forumul asta), si acolo nu stim exact motivul. Sa nu se creeze ideea preconceputa ca Note 2 e un telefon cu probleme. :)

Edited by steff195

De acord cu asta, dar eu pur si simplu nu mai aveam rabdare. Imi dadusem One X-ul cu ideea in cap sa imi iau One X+, dar pana sa apara ala am pus ochii pe bestie. :D Vorba expresiei : "Larger than life!" :) Si am zis ca renunt la Htc pentru a nu risca sa fiu dezamagit din nou, mai ales faptul ca doar la cateva luni de la lansarea One X au lansat +-ul, e ca si cum pe mine cumparator relativ recent de One X ma trimiti undeva dupa ce ti-am dat banii si am mai avut si probleme cu el; pentru suportul slab... De Note 2 nu sunt dezamagit pana acum, poate putin de fabricatie (ma refer la rama lucioasa precum chestiile chicioase ce si le pun unii pe la masini, capacul spate nu faptul ca e din plastic ma deranjeaza, ci ca e asa lucios, aduce a chinezarie + scartait)...Dar, deh... nu poti avea totul... chiar si asa telefonul a meritat cumparat. ;)

Edited by steff195

vezi ca bateria scartaie, asa e la mine, coltul stanga jos al bateriei in telefon, o apesi cu mana si scartaie ea.

capacul pus fara baterie nu mai scartaie nimic . la mine cel putin