Clicky

Jump to content
mesersmith

Cred ca s-a predat de tot telefonul.

Recommended Posts

Asta-i viata, mergem inainte. Nu am ce face.

Nu e un capat de tara, doar ca e deranj. In plus, nu am cum sa bag cartela intr-un alt telefon, pentru ca e micro SIM.

Asa ca o sa stau fara telefon cateva zile sau cat o dura experienta asta.

Guest Deio

Exista USB JiG sau J-Tag, cu el pot vedea multe :)

Poate nu o fac, desi pot sa o faca. Cu asa ceva repari si un Hard Brick

Eu nu am 4.1.2, am 4.1.1, pentru ca am revenit la rom-ul cu care venise telefonul.

Se poate ca de aici sa i se traga... plus putin ghinion. Oricum, daca s-a intamplat din senin, asta e.

Legat de service, nu cred ca sta nimeni sa vada root sau nu, counter, etc... din moment ce se stie ca e o problema cu sudden death, mai ales daca le spui ca aveai 4.1.1., care nu avea fix-urile incluse.

Edited by steff195

Sper sa aud de bine, sa nu ai probleme cu garantia. E ciudat ca s-a intamplat din senin, sa nu se fi ars ceva in telefon din cauza curentului nepotrivit, dar spui ca nu se mai aprinde deloc, desi avea niste baterie.

Cand am avut S II-ul am patit lafel. Am facut update prin Kies... o porcarie..de fapt nu eu am facut.. In timpul instalarii am ramas blocat la un anumit procent, acea persoane nepricepandu-se a incercat sa reia si s-a facut update-ul. Mi-a adus telefonul, toate bune si frumoase pana a inceput sa faca figuri, cu telefonul langa mine se aprindea ecranul si imediat se inchidea si tot asa.. si ma miram de unde se ducea bateria foarte repede.. asta am observat avand telefonul langa mine, altfel nu cred ca imi dadeam seama, ca nu facea mereu.

Dupa cand am dorit sa bag alta cartela in el.. si cartela normala la loc nu mai aveam semnal si aparea mod avion. Dupa cateva zile sa nu se mai deschida deloc :)). Telefonul acela fusese luat de la un magazin online mai micut.. l-am dus a ramas la ei 1 saptamana, problema: placa de baza, care a fost schimbata.

Acum sper sa nu ai acelasi ghinion.

Jumătate de oră. Atât a durat.

Placa de bază și conectorul de la antenă.

Detalii nu am, la recepție era o blondă care nu a știut să răspundă la nimic din ce-am întrebat.

N-a mai contat, bine că am scăpat.

Revin când ajung acasă, acum sunt în service încă.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Ma bucur sa aud ca ai rezolvat. Ar fi interesant de aflat ce a cauzat decesul subit al telefonului.

Sent from my Android phone

Am incercat cu cel de la masina.

Nimic.

Daca nu as fi avut root, nu mi-as fi facut griji.

Asta e, vedem.

Ciudat este ca o data la exact 7 secunde, imi clipeste...cred ca e senzorul de proximitate. Acolo sunt doi senzori, iar la mine clipeste cel de langa difuzor.

O insemna si asta ceva, dar nu stiu ce.

Poti sa mergi cu el linistit la service, root-ul nu mai afecteaza garantia, zilele trecute citisem un comunicat de presa de la orange care punea accentul pe asa ceva :)

In cazul in care gasesc acel comunicat iti las link...

Nu uita, esti cetatean european si ai drepturi!

Pai omul s-a dus direct la service, si normal ca se misca repede. E foarte bine ca n-au facut nazuri. Totusi nu inteleg ca un tocmai multlaudatii de la Samsung sa aiba bad-uri la chipurile eMMC, si probleme cu buguri serioase pe partea software (exynos bug). Ma asteptam la un Sony, la un HTC, LG, dar nu la Samsnung. Oricum este foarte bine ca s-a rezolvat.

Messer sa-l stapanesti sanatos :):D

Dupa ce m-am uitat prin telefon nitel, compar datele de la about cu un print screen.

Totul este absolut identic.

Ma uit si la versiune nucleu si chiar mi se pare al dracului de ciudat.

Totul este absolut identic, inclusiv ora de la versiune nucleu.

Suspectez ca nu au schimbat nicio placa de baza, asa cum au spus si cum scrie in certificat.

2013-01-04 15.35.48.png

Dacă ti-au pus softul cu care ți-a venit telefonul este normal să arate la fel acolo.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Pai de ce zici ca te baga in ceata? Data si ora e cea la care a fost emis kernelul. Daca ti-au schimbat placa de baza, ala e kernelul incarcat pentru rom-ul stock.

Sent from my Android phone

Mai e rootat telefonul? E foarte posibil sa-ti fi schimbat placa de baza. Nu poti vedea un serial, un cod, nimic? Ai scapat foarte repede si ieftin.

Telefonul nu mai e rootat si nu am niciun serial si chiar daca l-as putea vedea, neavandu-l pe cel de dinainte de a se strica telefonul, nu as avea cu ce sa-l compar.

Eu tot ma mir cum naiba a crăpat în halul ala telefonul. Totuși e un Samsung.

Eu la Nexus-uri fac undervolting, over/underclocking, custom rom-uri & kerneluri și mult mai multe și nu are nici pe dracul nici unul dintre ele.

Am avut experiente de soft brickuri dar nicidecum de unul hard.

Bine că s-a rezolvat...acuma te mai bate gându sa pui un rom/kernel pe el? :D

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk HD

Edited by Tyler Durden