Clicky

Jump to content
steff195

Crestere volum Note 2 (ringtone/incall/speaker/headphones)

Recommended Posts

Datorita faptului ca Note vine din fabrica cu nivelul volumului dat destul de jos, va voi prezenta intr-un singur post cum puteti creste volumul Note 2.

Cerinte:

Aveti nevoie de root.

Custom recovery (CWM sau, dupa caz, TWRP, care sa permita flashuirea de zip-uri)

Functioneaza atat pentru rom-uri odexate cat si deodexate.

De asemenea, recomand a se pune cele de mai jos dupa ce s-a pus un rom, pentru a evita eventualele conflicte cu alte mod-uri de sunet testate/puse inainte pe telefon.

In continuare va trebui sa instalati doua fisiere: unul pentru marirea volumului (fisierul default_gain.conf), iar celalalt (megabassbeats) pentru adaugarea de ceva bass sunetului.

La primul trebuie sa inlocuiti fisierul original cu cel pus mai jos folosind un file explorer, iar cel de-al doilea se flashuieste din recovery, sa zicem ca folosim CWM, caci e cel mai folosit.

Fisierele atasate (default_gain.conf) au fost modificate si au volumul crescut pentru urmatoarele categorii:

- ringtone-uri;

- in timpul convorbirii;

- difuzor;

- casti.

Parametrii standard sunt setati la 50db. Parametrii cei noi au fost setati in limita a 60db. Aveti grija sa nu ascultati muzica la valori setate mai tare! Va poate strica auzul si chiar telefonul!

Fisierul original il gasiti aici, daca uitati sa faceti backup: FISIER STOCK

Instalarea fisierului pentru marirea volumului, default_gain.conf:

Aici aveti 3 variante, descarcati-l pe cel dorit, in functie de preferintele voastre:

- Descarcati fisierul pentru: ULTRA VOLUM (60db)

- Descarcati fisierul pentru: VOLUM MEDIU (58db, fata de 60 la Ultra)

- Descarcati fisierul pentru: VOLUM NORMAL (55db, putin mai tare decat cel stock )

1. Faceti un backup la fisierul default_gain.conf original pe care il gasiti in system/etc, copiati-l undeva. Daca nu, il aveti mai sus.
  2. Cu un root explorer (eu folosesc Solid Explorer) copiati si inlocuiti fisierul standard din locatia mentionata (system/etc) cu cel ales dintre cele trei de mai sus. Daca a fost inlocuit cu succes, resetati telefonul. Nu uitati sa schimbati permisiunile in RW- RW- RW-.

Daca nu reusiti sa inlocuiti acel fisier, dati restart la telefon si incercati din nou.

IMPORTANT: Problema sunetului in speaker in timpul convorbirii (pentru interlocutor, cand acesta nu auzea nimic) a fost REZOLVATA... ca aceasta sa functioneze trebuie neaparat sa modificati permisiunile dupa cum e scris mai sus. Altfel nu va functiona. Testat personal!

Acum ati terminat aceasta prima faza, sunetul e crescut, dar parca totusi e prea subtire, lipsit de vlaga. Pentru aceasta trebuie sa instalati si al doilea fisier MegaBassBeats. Acesta se pune pe telefon, indiferent de memorie aleasa. Se intra in CWM si se da intai, din meniul Advanced „Wipe Dalvik Cacheâ€, dupa care reveniti la meniul principal si se da „Install from internal... sau external", dupa caz. Dupa instalare se reseteaza telefonul.

Gata!

Edited by steff195

Te duci in system/etc si la fisierul default_gain.conf dai pe properties:

post-1768-0-97656000-1361112672_thumb.png

dupa aceea dai pe change:

post-1768-0-11214100-1361112774_thumb.png

iar acum bifezi casutele pana vezi -rw-rw-rw-

post-1768-0-90561300-1361112860_thumb.png

Dupa aceea restart.

La mine era deja facuta schimbarea, de aceea se vede in screenshot2 -rw-rw-rw- deja.

Testat si aceasta a treia varianta.

Sunetul este foarte tare si clar.

Chiar putin mai tare decat la prima varianta, aceea cu cele doua fisiere.

Dar cand e prea tare, ai de unde sa dai mai incet.

Am pus si fisierul de bass si e mult mai bine.

Puteti sa credeti ca telefonul acum se aude mai tare decat laptopul, pe casti? Pe aceleasi casti.

Si am sunet absolut criminal pe laptop, cu surround, 5.1, dolby si ce-o mai avea pe acolo...

Trebuie sa mai testez cum e cu difuzorul in convorbire, daca merge sau nu microfonul.

LE: works great.

Thanks, Steff.

Nu e a 3-a varianta. Sau, ma rog, poti sa ii zici si asa... :)

E de fapt fisierul de basi din prima, iar in loc de primul fisier, acela cu volume hacks, am pus doar fisierul de volum default_gain.conf. Cu 3 optiuni, pentru diferite urechi. :D Fisierul volume hacks continea si acest default_gain.conf, dar erau unele valori adaugate in plus fata de astea, de aceea problema cu speaker-ul. Eu am testat si faza cu difuzorul in convorbire, si toata lumea ma auzea. :)

Probabil e o masura de precautie atat pentru utilizator cat si pentru telefon. Am mai intalnit si la alte telefoane Samsung. Ca ma gandesc ca nu ii durea mana sa lase volumul "oleaca" mai ridicat. :)

Eu vazand ca fisierul Ultra pe care il folosesc e prea tare fata de cum era in volumehacks, desi era tot la 60 volumul (imediat spun si cauza) incat isi pierde din claritate de la un anumit nivel, iar cel Mediu e ok, dar parca nu are puterea dorita, am investigat un pic... si stiam ca vechiul fisier default gain.conf inclus in volumehacks avea in afara volumului care era setat la 60, ca la acest Ultra, avea insa volumul la acele dac-uri dat la 98, iar la cel Ultra de acum e tot la 60 insa cu dac-urile la 100... de aia si distorsiunile, asa ca am modificat toti parametrii care aveau 100, i-am dat la 98, ca la volumehacks si rezultatul chiar ma multumeste acum, nu mai am acele probleme, se cunoaste diferenta. Pe scurt, am volumul tot la 60 dar dac-urile la 98.

Edited by steff195

Nu, e la 60 si dac-urile la 100. Eu mi le-am modificat la 98, ca asa stiu ca era la volumehacks, un alt mod audio, si rezultatul mi se pare mai bun.

Dar daca e, poti folosi oricare din variante fara sa mai modifici nimic.

Poti transfera pe pc si deschizi cu Word-ul, de exemplu, caci ai functia "Replace with" si nu trebuie sa inlocuiesti manual fiecare camp, si apoi poti da replace automat tot ce e 100 cu 98. N-ai de ce sa-ti faci griji, caci alte valori in afara de cele schimbate la 100 nu sunt, am studiat chiar fisierul original pentru asta. In fisierul original dac-urile sunt la 96, in rest nimic cu 100. Salvezi, pui pe telefon, umbli la permisiuni sa vezi daca sunt cum explicam in primul post, reset si gata.

Salut all,sunt noul posesor de note2 acum am observat ca in timpul unei convorbiri se aude incet fata de s3 care l-am avut intrebarile mele sunt urmatoare.

1 Daca telefonul are garantie si fac treaba asta pierd garantia?

2 Cum pun aceste fisiere ceva explicati mai ca la incepatori...

3 Care din cele 3 variante merge mai bine?

Multumesc.

1. Da.

2. Trebuie sa ai telefonul rootat, ca sa ai acces la fisierele din sistem, pentru a putea inlocui acel fisier default gain.conf. Trebuie de asemenea sa ai custom recovery, precum CWM, ca sa poti flashui MegaBassBeats. Am scris pe topicul de Modding cum se pune CWM.

3. Oricare din ele merg la fel de bine. Depinde de urechea ta pe care o preferi.

Nu stiu de ce, dar la mine nu a mers sa cresc sunetul cu fisierul gain.

Cred ca e ceva de la root-ul vechi.

Cert este ca, desi am pus fisierul si am restartat, sunetul a ramas la fel.

Din pacate, nu pot sa pun varianta cu odin din cwm, pentru ca nu-mi mai merge speaker-ul si uneori e necesar.

Nu stiu de ce, dar la mine nu a mers sa cresc sunetul cu fisierul gain.

Cred ca e ceva de la root-ul vechi.

Cert este ca, desi am pus fisierul si am restartat, sunetul a ramas la fel.

Din pacate, nu pot sa pun varianta cu odin din cwm, pentru ca nu-mi mai merge speaker-ul si uneori e necesar.

Trebuie setate permisiunile, altfel schimbarile nu se iau in considerare. :D

Varianta cu Odin din CWM? Cum adica? Ori e prin Odin, ori e prin CWM, nu poate fi dintr-una intr-alta. Oricum, nu ai nevoie decat de default_gain, si de megabassbeats. Primul se inlocuieste manual cu un explorer, al doilea din cwm. Niciunul dintre ele nu are nicio treaba cu speaker-ul. Chiar e scris in primul post asta. A fost inainte problema asta, dar de la un alt fisier. 

Stai ca le-am incurcat eu un pic.

Doar de cwm am vrut sa scriu, odin-ul era pentru root si pentru ca l-am facut tot acum, le-am incurcat cand am scris postul.

Ma refeream la prima varianta, cea pe care o pusesem atunci si care chiar mergea excelent, dar bloca speaker-ul.

Acum am vrut sa pun doar acel fisier default_gain si desi l-am pus, nu s-a simtit nimic.

Stiu de permisiuni si le-am setat. Imi spune ca l-a copiat, ba chiar ma intreaba daca il inlocuiesc pe cel vechi. 

Ceva se intampla, dar nu prea stiu ce.

O sa mai incerc, poate nu am facut eu ceva bine la Solid Explorer.

Dupa ce il inlocuieste, atunci setezi permisiunile si apoi restart. Ma gandesc ca n-ai mai avut nevoie sa faci asta de ceva timp, si poate ai omis vreun pas. ;)

Eu folosesc si acum varianta asta, doar cu cele doua fisiere de care ziceam in postul precedent, si merge ca uns. :)

Edited by steff195

:)) Oh nu, nu sunt fisierele mele, le-am gasit si eu pe xda si le-am postat aici, sa ajut.

La 4.3 insa, recomand doar inlocuirea acelui fisier default_gain.conf cu unul, de preferat, stock dar editat de voi personal, in Notepad, cu parametrii aflati in fisierul default_gain pe care l-ati ales (de ex. mediu, maxim..) Am zis de preferat sa introduceti voi parametrii manual si nu sa il inlocuiti pur si simplu, pentru ca la 4.3 sunt unele campuri in plus si punand pe telefon un default_gain din cele date (care erau pt 4.1.2), riscati sa nu va mearga vreo chestie astfel eliminata din sistem.

Fisierul MegaBassBeats la mine n-a mai mers pe 4.3, imi dadea niste erori (fc-uri), asa ca am renuntat sa-l mai flashuiesc.

Daca mai sunt nelamuriri, postati aici. ;)

Edited by steff195