Clicky

Jump to content

Windows Mobile 6 sau Android 1.6 ?

Recommended Posts

Din punct de vedere al aplicatiilor si jocurilor care dintre aceste doua sisteme de operare este mai bun? Eu am in prezent un telefon cu android 1.6 si nu accepta prea multe jocuri si aplicatii... telefon cu windows mobile 6 nu am avut pana acum

Edited by Hip-R

WM6, normal. 6 e mult mai mare decat 1,6 :)

Dar, asa cum spunea aditzu226, ambele sunt depasite. Cu totul alte generatii. Imi dau seama ca problema principala sunt banii. Alte sfaturi de genul second-hand sau rate fara dobanda sau luat cu abonament nu-ti dau pentru ca nici eu nu le agreez si sunt sigur ca le-ai intors pe toate partile.

Problema nu e atat SO, cat vechimea lui, care duce implicit la telefoane vechi, probleme cu piesele, uzura a bateriei.

Dar daca as avea de ales in cazul tau, as alege WM6, chiar WM6.5

Si eu am ales alternativa SH pt Nokia N900, si la 350 de lei...si am primit un telefon hmm ce pot sa zic...controversat. Bateria era dusa, din pacate era umflata ca o gogoasa, dar eu nu am observat...tinea doar 6 ore si asta cu utilizare moderata. Am schimbat-o cu una noua care prind cam 2 zile asta cu utilizare moderata. M-a ajuns putin doar 35 de lei+bateria veche. Insa softul este excelent, chiar daca e o reptila pana la urma urmei. Ce sfat iti dau eu: daca reusesti sa strangi maxim 500 de lei iti poti lua un Galaxy Ace 1(ca-s o gramada), un Nokia N8, un LG Optimus Sol, ceva care cat de cat sa mai aiba aplicatii si suport. Android 1.6 e o reptila, mai reptila si ca Maemo 5, cu o gramada de limitari, doar Windows Mobile 6.5 este o alternativa cat de cat. Dar asta depinde si de banii tai. Asa ca stai cu ochii pe anunturi si mare atentie la achizitionare. Ti-o spune Stan Patitul :)):D

Normal ca wave e mai bun :) , pentru ca are frecventa procesorului aproape dubla. Camera cu 2 MP mai mult , mai multe functii(pentru camera). Eu detin un wave care a incasat multe trante sanatoase, si arata urat de la zgarieturi dar ma mira ca nu i sa spart ecranul.

Mai astept putin si apare android 4 pentru el :)) .

In plus htc-ul ala e urat rau fata de wave deci sfatul meu esta ca mai bun e wave-ul. ;)