Clicky

Jump to content

Sugestii/pareri in vederea deschiderii unui magazin online

Gabriel

Recommended Posts

Buna seara,

Numele meu este Gabriel, iar in aceasta seara as dori sa cer parerea voastra, a utilizatorilor si cititorilor Mobilissimo.

In perioada urmatoare am sa deschid un magazin online cu vanzare de telefoane, tablete, accesorii si laptopuri.

Acum tot ce mai e nevoie e parerea voastra, deoarece am vazut zilele trecute un topic care facea referire la un magazin online mai nou, se pare.

As dori sa stiu ce v-ar face sa va creasca increderea intr-un magazin online nou?

Vreau sa mentionez ca o sa ofer garantie, livrare gratuita in orice colt al tarii si cele mai mici preturi posibile.

Asadar astept parerile voastre, va multumesc si va rog sa va abtineti de la offtopic.

O seara buna!

Cu stima, Gabriel B.

Problemele cu magazinele online incep....cu garantia.

In primul rand as avea mai multa incredere daca s-ar acorda garantia originila/oficiala si nu la un service obscur de cartier.

Eu am cumparat anul trecut de la vanzari-gsm un telefon(LG Optimus 2x)care era la cel mai mic pret la acea ora.Acum constat cu stupoare ca acea firma nu mai exista....deci adio garantia cu toate ca legal ar mai trebui sa beneficiez inca un an.Sper sa nu am probleme cu telefonul.....

Mai pot avea incredere in magazine no-name?

Daca garantia este asigurata asa cum trebuie iti doresc succes.

Un lucru sa nu uiti "Clientul nostru,stapanul nostru"

O intrebare indiscreta.....

De unde achizitionezi telefoanele,tabletele...etc. De la producator/importator sau de pe piata externa?

Da, garantia trebuie sa fie oferita cat mai transparent si la service-uri autorizate. Trebuie sa ai i firma, nu doar site. E bine sa ai niste numere de telefon si adrese de email la care sa se raspunda. Plata online (printr-un serviciu gen PayU sau oricare altul) e un plus. Securizarea tranzactiilor este iarasi necesara.

livrare gratuita in orice colt al tarii si cele mai mici preturi posibile.

Deja mi s-a ridicat o spranceana. Daca nu era si cuvantul "posibile" mi se ridicau doua :)

Stiu, lumea se uita dupa preturi mici, asa cum legea ii obliga pe cei care fac licitatii sa aleaga pretul cel mai mic. Ideea e ca, cei care cunosc cat de cat domeniul si implicit preturile, isi vor pune intrebarea "cum ? de unde pretul asta SI livrare gratuita ?" Pe acestia va trebui sa-i convingi prin seriozitate mai mult decat pe cei care se vor arunca din prima.

Cand deschizi sa ne spui si cum se numeste :D .Ca sa am incredere intr-un magazin nou trebuie sa gasesc asa scris la "comenzi si livrari":"Pachetul se poate verfica la destinatie,daca produsul este defect sau prezinta urme de uzura plata transportului va fi suportata de noi".Imi place partea cu transport gratuit,multe magazine online au un pret mai scazut ,dar daca te uiti atent nu este inclus transportul.Pe unele site-uri am vazut ca ajunge si pana la 45 de lei...

Edited by Mihnea1207

Daca garantia este asigurata asa cum trebuie iti doresc succes.

Un lucru sa nu uiti "Clientul nostru,stapanul nostru"

O intrebare indiscreta.....

De unde achizitionezi telefoanele,tabletele...etc. De la producator/importator sau de pe piata externa?

Asa e, lucrez la un magazin online si stiu ce inseama asta, De pe intern momentan

Da, garantia trebuie sa fie oferita cat mai transparent si la service-uri autorizate. Trebuie sa ai i firma, nu doar site. E bine sa ai niste numere de telefon si adrese de email la care sa se raspunda. Plata online (printr-un serviciu gen PayU sau oricare altul) e un plus. Securizarea tranzactiilor este iarasi necesara.

Asa e, lucrez la un magazin online si stiu ce inseama asta, plata, operatori call-center, plati online, cu toate ca 90% din comenzi din pacate vor fi ramburs

Si firma, este si firma :)

Deja mi s-a ridicat o spranceana. Daca nu era si cuvantul "posibile" mi se ridicau doua :)

Stiu, lumea se uita dupa preturi mici, asa cum legea ii obliga pe cei care fac licitatii sa aleaga pretul cel mai mic. Ideea e ca, cei care cunosc cat de cat domeniul si implicit preturile, isi vor pune intrebarea "cum ? de unde pretul asta SI livrare gratuita ?" Pe acestia va trebui sa-i convingi prin seriozitate mai mult decat pe cei care se vor arunca din prima.

Daca am afirmat asta inseamna ca stiu ce vorbesc!

Cand deschizi sa ne spui si cum se numeste :D .Ca sa am incredere intr-un magazin nou trebuie sa gasesc asa scris la "comenzi si livrari":"Pachetul se poate verfica la destinatie,daca produsul este defect sau prezinta urme de uzura plata transportului va fi suportata de noi".Imi place partea cu transport gratuit,multe magazine online au un pret mai scazut ,dar daca te uiti atent nu este inclus transportul.Pe unele site-uri am vazut ca ajunge si pana la 45 de lei...

Asa e, din pacate ei practica niste preturi exorbitante pentru livrare, cand in realitate pretul de livrare e jumatate (include si asigurarea coletului si rambursul)!

Asa e, lucrez la un magazin online si stiu ce inseama asta, De pe intern momentan

...............................................

Este forte greu sa tii preturi bune cu comenzi de pe piata interna. In general importatorii nu asigura service pentru tabletele cumparate prin societate. Daca este vorba despre producatorii autohtoni treburile stau putin diferit, dar concurenta este prea mare si sunt altii care au deja un mare capital de incredere.

Mai mult se poate discuta doar pe privat...

Daca am afirmat asta inseamna ca stiu ce vorbesc!

Eu n-am zis ca nu stii ce vorbesti. Ai pus o intrebare si ti-am raspuns. E drept ca mai pe larg. Iti raspund si pe scurt, ca poate nu m-ai inteles: preturi mici + livrare gratuita oriunde in tara la un magazin nou nu-mi ofera incredere.

Salut,bine ar fi daca ai avea si un magazin fizic,bine ar fi daca ai avea o varietate mare de modele,un site bun,usor de utilizat,un forum integrat,posibilitatea ca lumea sa isi exprime parerea despre site si produs,reclama multa.Bafta multa.Sa ne spui si noua site-ul.

Pe lângă problemele specificate de colegi, site-ul trebuie să aibă un design bun și user-friendly, informații despre produse, firmă și transport. Multe magazine noi sunt categorizate din start ca fiind slabe/îndoielnice din cauza design-ului. Ca urmare branding-ul va fi foarte greu de făcut, posibilii clienți preferând să migreze către un site mai serios sau are deja un renume în online.

Eu n-am zis ca nu stii ce vorbesti. Ai pus o intrebare si ti-am raspuns. E drept ca mai pe larg. Iti raspund si pe scurt, ca poate nu m-ai inteles: preturi mici + livrare gratuita oriunde in tara la un magazin nou nu-mi ofera incredere.

Am inteles ideea, multumesc pentru raspuns!

Salut,bine ar fi daca ai avea si un magazin fizic,bine ar fi daca ai avea o varietate mare de modele,un site bun,usor de utilizat,un forum integrat,posibilitatea ca lumea sa isi exprime parerea despre site si produs,reclama multa.Bafta multa.Sa ne spui si noua site-ul.

Chestia cu magazinul fizic e mai costisitoare acum, pentru inceput, ma gandeam sa dau pe online prima data darorita experientei acumulate pana acum pe un post de operator la un magazin online....

Pe lângă problemele specificate de colegi, site-ul trebuie să aibă un design bun și user-friendly, informații despre produse, firmă și transport. Multe magazine noi sunt categorizate din start ca fiind slabe/îndoielnice din cauza design-ului. Ca urmare branding-ul va fi foarte greu de făcut, posibilii clienți preferând să migreze către un site mai serios sau are deja un renume în online.

Am inteles, sunt webdeveloper am cunostinte in webdesign si si pentru mine crede-ma ca un template si un site foarte bine pus la punct inspira foarte mult profesionalism, atentie la detalii si nu in ultimul rand incredere.

va multumesc tuturor pentru raspunsuri, mai astept si altele.

• 3 weeks later...