Clicky

Jump to content
scorpilici

Sfat: De pe ce site sa cumpar

Recommended Posts

Pai pentru ca cineva s-a incumetat sa cumpere de la ei, eu stiam in mare despre ce e vorba. Mare aberatie partea cu actualizarea. Ma intreb si eu asa, in ,,nestiinta" mea, oare actualizarea aia  de ce apare pe telefon daca trebuie facuta in service? De ce sta la indemana cumparatorului? Pentru a-l trimite in service la actualizare, v-ati prins voi. Poate asa va lamuriti cum sta treaba cu 99% din magazinele ce practica preturi dubios de mici.

Am comandat si eu o camera la pret mult mai mic decat pretul pietei de la Debo.ro, dar stiam ca ei le aduc din afara, luate la reducere de oriunde. A mea e din Franta, eu am stiut in ce ma bag. Nu mi-a placut niciodata site-ul, care se foloseste de preturi mici si vorbe goale sa vanda cat mai mult la cati mai multi fraieri. As scrie cu Odin pe acel S II un JellyBean curat, insa nu stiu daca asa scapi de codul de retea. Oricum ar fi, telefonul trebuie decodat, e pacat sa nu-l poti folosi, chiar daca ei te-au tras in piept. Nu voi cumpara niciodata de la ei si le voi face reclama negativa cu orice ocazie.

Eu am cumparat telefoane doar de pe quickmobile.ro. Toate au venit cu sigiliul rupt, pe motiv ca verifica integritatea accesoriilor si a telefonului.

Nu stiu de unde le aduc, dar ultimul tel. achizitionat, LG 2X, era de prin Singapore cu o gramada de softuri ale operatorului de acolo.

Plus de asta daca faci update de soft il faci barba ta, pierzi garantia. Trebuie sa trimiti tel la ei, cel putin asa era acum 2 ani, nu am mai verificat de atunci.

Ma bate gandul sa cumpar de pe online-tel.ro, vad ca unii oameni sunt multumiti, preturile de la promotii sunt foarte atragatoare. Din ce am mai citit, au garantie la producator Samsung 2 ani si ca tel. sunt pentru piata din Lituania, sunt pro

duse in Vietnam, iar bat. in China(interesat pt. un S4).

Si eu am cumparat multe electronice si comp. calc. de pe diverse site-uri(e-mag, evomag, altex, domo, pcgarage, stascomp.) etc., toate au fost ok, pana ajungi la garantie.

Acum si Altex au politica de returnare de 30 zile daca, cumperi online.

Am primit cadou de craciun 2012 un s2 cumparat de la telefonultau. Nu mai tin minte daca era sigilat sau nu dar stiu ca avea root facut, stock rom si stock recovery, iar in download mode afisa 1 la flash counter. Avea bloatware-ul caracteristic orange (orange tv, orange wednesday etc) si bootanimation cu logo-ul oranga. In plus incarcatorul era cu 3 poli compatibil cu prizele din united fucking kingdom.Probabil ca l-au luat de pe la orange uk si au flashuit cu odin cf autoroot. Ma gandesc ca au facut asta pentru a-mi revoca garantia in caz ca se intampla ceva.

I-am pus triangle away si acum am miui iar counterul e la zero, la binary afisand "official". :))

Ideea ramane aceeasi. Telefonultau e de evitat.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

A venit randul meu sa fac putina reclama negativa in ceea ce priveste "telefonultau.eu". Am achizitionat de la ei un HTC One X in 2012, care dupa un an si jumatate a inceput sa aiba probleme cu semnalul wi-fi, ca dupa aceea sa-mi apara si niste pete galbene pe ecran. Pana la urma, anul asta am zis sa-l trimit la ei, sa-l repare. La inceput oamenii au fost foarte cooperativi. Trimiteti telefonul la noi, costurile de transport le suportam noi. Toate bune si frumoase. L-am trimis, iar dupa doua saptamani deja il primisem inapoi. Am deschis cutia, numai sa vad ca la imbinarea carcasei cu ecranul, era o indoitura de toata frumusetea. Petele de pe ecran inca erau, acestia rezolvandu-mi doar problema cu wifi-ul. Am vorbit cu ei si mi-au spus sa-l trimit din nou pentru solutionarea problemelor. Au mai trecut inca doua saptamani pana sa ma sune o duduie sa-mi spuna ca piesele de care este nevoie, nu se mai gasesc pe piata si mi-a spus ca pot sa-mi aleg un nou telefon de la ei de pe site ca inlocuitor, care sa fie in limita pretului HTC-ului meu. Prea frumos sa fie adevarat, nu? Ei bine, chiar asa a fost. I-am comunicat alegerea, urmand sa fiu contactat a doua zi pentru a-i spune adresa si ce mai trebuia. Bineinteles ca nu am fost sunat, asa ca am sunat eu dupa doua zile. Supriza! Trebuie sa trimiteti si cutia telefonului insotita de accesorii la noi, mai intai. M-am conformat. Dupa alte doua zile, am fost sunat din nou de duduie, sa ma anunte ca modelul ales de mine nu e pe stoc si ca va mai trebui sa astept. Am spus ok... mai pot sa rabd cateva zile. Chiar daca eram de mai bine de o luna fara telefon. Am mai insistat cu un telefon la ei, in care mi s-a spus ca nu venise pe stoc. Dupa alte doua zile, sunt sunat inapoi. "Am vorbit cu superiorii mei si am facut comanda de un nou HTC One X". Mi-a picat fata. Am intrebat-o cat dureaza pana mi-l aduc. Mi-au spus ca o saptamana. Dupa doua saptamani in care i-am sunat in fiecare zi, fara ca macar sa-mi raspunda, am reusit sa dau de ei dupa ce am sunat de pe alt numar. Le-am batut obrazul pentru neseriozitatea lor (Deh, de parca le-ar pasa) si mi-au spus ca in doua zile ar trebui sa-mi vina. Intr-un final m-a sunat curierul sa-mi spuna ca am un colet. Si ce colet... mi-a fost de-ajuns sa deschid cutia sa-mi dau seama ca imi trimisesera un telefon reparat si dat ca nou (refurbished). Cheita de la microSIM lipsea cu desavarsire, iar accesoriile erau toate negre, comparativ cu albul telefonului, care pe spate avea o folie albastra care o gasesti numai pe acele piese comandate de pe net. Cateva certuri la telefon sa-mi spuna ca telefonul este nou-nout si ca am eu probleme la ochi. Am facut si plangere la ANPC. Toate astea se intamplau prin aprilie. Zilele astea am primit si raportul final de la protectia consumatorului.

"Va informam ca nu dispunem de mijloacele tehnice necesare in vederea efectuarii unor investigatii referitoare la vechimea telefonului. CJPC Prahova concluzioneaza reclamatia dvs. ca fiind nesolutionabila, fapt pentru care va sugeram sa va adresati instantei de judecata".

Am ramas cu un gust amar, dar ce sa-i faci. Macar am incercat. Nu mai am acum timp sa ma "cert" cu ei, pentru ca-mi bate BAC-ul la usa. Suntem destui care am patit-o cu ei, dar daca impartasim experienta, macar n-o sa mai fie lume care sa fie in situatia noastra. Asadar, NU recomand sa cumparati de la ei.

Edited by Stefan P.