Clicky

Jump to content
Hip-R

Conectare HTC Magic la PC

Recommended Posts

Salut! Mi-am luat de curand un HTC Magic cu android 1.6 Incrc sa il conectez la PC prin intermediul cablului de date si nimic.... Nu imi apare nici o notificare ca telefonul ar fi conectat la pc. Cand bag cablul de date doar se incarca bateria, atat. Am descarcat JDK si SDK manager in PC. Acum ce trebuie sa fac?

Nu am manual fiindca am cumparat tefonul de la un prieten.... Nu este nou. Nu, eu vreu pur si simplu sa fac Stocare in Masa (adica sa iau fisiere de la pc cu ajutorul cablului de date) si eventual PC suite.... Dar atunci cand introduc cablul de date nu imi apare nimic. Doar se incarca bateria telefonului. Nu merge nici sa instalez un Hardware nou, nu il gaseste. Nu stiu ce ar trebui sa fac...

Am citit manualul. Atunci cand introduc cablul de date (USB) pe langa faptul ca se incarca bateria (datorita faptului ca telefonul are mufa comuna si la incarcator si la USB) ar trebuii sa imi apara o iconita pe ecranul telefonului care confirme ca USBul este conectat insa mie nu imi apare acea iconita. Asta insamna ce telefonul are un defect?

Am incercat sa il conectez si la un alt PC insa rezultatul e tot acelas.

Alte dispozitive (de ex. stick USB) ti se conecteaza ? Incearca si cu alt cablu. Ce sistem de operare ai ? Eventual incearca sa te uiti in Device Manager pe PC daca nu iti apare ceva semne de exclamare pe acolo.

PS. Nu adauga un post nou daca ultimul e al tau, editeaza-l pe cel vechi.

Daca conectez un telefon obisnuit (fara android) prin USB functioneaza, de asmenea si cititorul de carduri .Am Windows XP sp3. M-am uitat in Device Manager si nu apare nimic / Da, ar trebuii sa imi apara o casuta pe telefon cand introduc USBul de unde sa aleg stocare in masa dar mine nu imi apare. La inceput am crezut ca trebuie inslalat un program la PC. Daca problema e la cablul de date atunci de ce imi incarca bateria cand il conectez?!

Eu acum vad ca ai android 1.6

De ala nu am avut......deci nu stiu cum sa te ajut.Primul meu android a fost cu 2.2

Si m-am uitat si peste manualul din link dar nu spune nimic de conexiune telefon->pc

Eu cred ca nu ai driverele potrivite.

Nu stiu care este echivalentul Kies-ului la HTC, dar sigur va intra un coleg si iti va spune asta.

Instaleaza acel program pentru ca in mod normal ar trebui sa vina cu driverele dupa el...

Apoi, poti sa te conectezi prin el sau pur si simplu ca si mass storage in explorer.

Ciudat. Chiar si daca nu are driverele, nu ar trebui sa sesizeze totusi ca a conectat o posibila memorie de masa ? Si sa caute apoi drivere si sa zica ca nu a gasit ?

Oricum, baga un ochi aici http://www.htc.com/ro/support/news.aspx?p_id=267&p_name=htc-magic la Afla mai multe si vezi ce zice, apoi instaleaza HTC Sync

Am instalat HTC Sync... nu imi detecteaza nici un driver. Incep sa cred ca telefonul are un defact.

Este primul meu telefon cu android si pot spune ca versiunea 1.6 este foarte proasta, nu accept mai nimic (doar aplicatii si jocuri puierile asemanatoare cu cele java). Am avut inainte un telefoan cu symbian si era mult mai bun decat android 1.6

Edited by Hip-R

Păi normal că e slab 1.6, acum s-a ajuns la 4.1.2. Nu crezi că e ceva distantă?

Până să decretezi că e telefonul e defect, asigură-te că nu ai ceva probleme cu pc-ul, cu windows-ul, etc.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2