Clicky

Jump to content

Ce inseamna EFS?Dar CSC?

Recommended Posts

Asa cum suna si titlul topicului probabil sunt multi(printre care ma numar si eu) care nu stiu ce inseamna aceste prescurtari/denumiri.Eu pana nu am avut Samsung nu m-am prea lovit de aceste "denumiri".

Ideal ar fi ca aici sa trecem toate aceste prescurtaturi utilizate....macar cele uzuale cu bune si rele..Daca aceste explicatii ar fi si in limba romana...ca nu toata lumea cunoaste termenii tehnici in engleza.

EFS nu mai stiu exact ce inseamna, dar stiu ce face, tine IMEI si cateva intrari inainte de ROM, ca de exemplu SIM lock.

Este bine sa ii faci un backup, daca pui ROM custom.

De CSC am mai zis prin forum, inseamna Customer Sales Customization, sau Customer Software Code si se refera la regiuni, valabil doar la Samsung. Mai inseamna si Carrier Sales Code, e nebunie, stiu :))

CSC spune provenienta telefonului, pentru Samsung e bine sa stie pe unde vinde si upgrade OTA.

OTA = Over The Air

Mod de actualizare al sistemului de operare de pe telefon, mai exact se face prin legatura wireless (WiFi sau GSM, se prefera WiFi datorita cantitatii mari de date traficate) spre deosebire de actualizarea prin USB legat la calculator, in acest caz facandu-se prin intermediul unei aplicatii proprietare instalate pe PC.