Clicky

Jump to content
mesersmith

Ce mai stiti de aparitia ICS pe Note N7000?

Recommended Posts

Asa am ajuns sa gasesc acest forum, cautand o stire despre momentul aparitiei ICS pt Note si am gasit asta:

http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/samsung/android-40-ics-vine-pe-samsung-galaxy-s-ii-galaxy-note-incepand-cu-1-martie_12273.html

Ati mai auzit ceva despre asta? Ca eu am tot cautat si nici vorba ca ar aparea f curand.

Guest Deio

Asa am ajuns sa gasesc acest forum, cautand o stire despre momentul aparitiei ICS pt Note si am gasit asta:

http://stiri-telefoa...rtie_12273.html

Ati mai auzit ceva despre asta? Ca eu am tot cautat si nici vorba ca ar aparea f curand.

Samsung a promis in Aprilie a.c. Dar se pare ca s-a razgandit. Oare de ce? Pentru ca in Mai iese SGS III. Ar fi prosti sa scoata ICS pe Note, ar avea de pierdut potentiali clienti pentru S III. Asa ca amana update-ul pana prin iunie. Adica Q2.

Asa fac toti. E normal din punctul lor de vedere, dar pe mine ma dezgusta tactica aceasta. Si noi suntem clienti si le-am dat bani la Samsung.

"Oficial" se pare ca ar fi ceva probleme cu implementarea lui ICS pe Exynos. Dar eu nu cred astfel de "dume". S III va avea tot Exynos si este pregatit sa iasa cu 4.0 din cutie.

Sa-i ia naiba, o data ce esti clientul lor si te-au agatat, nu-i mai intereseaza sa-ti ofere suport.

Am tot cautat pe net informatii despre asta si nu am gasit nimic, doar ca au amanat.

Stiu pe cineva care a pus 4.0.3 si cica ar avea probleme cu el, bug-uri, etc.

Guest Deio

Eu nu stiu nici macar de vreun beta. Poate te referi la CyanogenMod. Acela e doar pentru cei care au sange rece. Am avut si eu asa ceva. Dar nu recomand nimanui mod-ul acela.

Aveam niste poze cu varianta asta de soft. Cand o sa intre amicul respectiv pe mess, o sa-i cer din nou pozele si o sa le postez.

Nici eu nu stiam sa existe. Si da, cica ar fi beta.

Guest Deio

Aveam niste poze cu varianta asta de soft. Cand o sa intre amicul respectiv pe mess, o sa-i cer din nou pozele si o sa le postez.

Nici eu nu stiam sa existe. Si da, cica ar fi beta.

Am gasit. Cred ca este vorba despre asta:

• [ROM][14-APR][4.0.4] ICS Stunner - Beta 5.0 "Beast Re-Defined" Este pe XDA, sunt si eu membru de multi ani. Dar nu il recomand pentru ca este incomplet si instabil. Daca era vorba doar de o tableta, da, dar ca telefon nu vrei sa te lase in mijlocul unui apel sau sa faca alte dandanale.

Si la LG au promis update la ICS in Q2....dar din pacate inca nimic.Probabil pana nu va aprea pe piata 4x...nici vorba de update.

Asa ca nu sunteti singurii....

Edited by feribalint

Stiu ca nu suntem singurii, dar e frustrant, pt ca am platit f multi bani pe jucariile noastre si ar putea si producatorii astia sa aiba putina grija de clientii lor.

Adica, daca vom migra de la o marca la alta din cauza suportului, o fi bine pt ei? Ma indoiesc.

Exista un review pe GSMARENA in care ICS pe SGS II la unele chestii e mai bun si la altele mai prost ca Gingerbread.. De exemplu pozele am observat ca sunt mai neclare si culorile mai slabe decat pe Gingerbread.. Eu consider ceva important .. pozele pe smartphone mai ales daca le facea binisor .. sa scada nivelul de calitate .. mai bine raman pe Gingerbead..

Guest Deio

Exista un review pe GSMARENA in care ICS pe SGS II la unele chestii e mai bun si la altele mai prost ca Gingerbread.. De exemplu pozele am observat ca sunt mai neclare si culorile mai slabe decat pe Gingerbread.. Eu consider ceva important .. pozele pe smartphone mai ales daca le facea binisor .. sa scada nivelul de calitate .. mai bine raman pe Gingerbead..

Exista un bug si mai mare la ICS pe SGS II. L-a observat colegul meu care detine telefonul. Lui ii folosea foarte mult "Autofit" la Gingerbread. Facea scroll apoi fara sa fuga in stanga si in dreapta pagina. La ICS partea asta a disparut. Cand faci Autofit si dai scroll, pagina o ia pe unde apuca, nu poti face scroll drept. Altfel, ii place foarte mult ca se misca mult mai bine.

De ce crezi asta? Pt ca ar fi o prostie sa nu apara.

Nu toata lumea stie cu Odin. Multi baga usb-ul si tipa Kies-ul ca e un nou update.

Mai simplu decat atat se poate?

Guest Deio

Nu toata lumea stie cu Odin. Multi baga usb-ul si tipa Kies-ul ca e un nou update.

Depinde si de unde ai telefonul. Mai mult, depinde de unde l-a cumparat vanzatorul tau. Si depinde si de codul "CSC". "Customer Sales Code"

Eu unul nu vreau sa fac update prin Kies pentru ca acele soft-uri sunt facute/modificate/exploatate de hackeri... exista riscuri mari

Guest Deio

Eu unul nu vreau sa fac update prin Kies pentru ca acele soft-uri sunt facute/modificate/exploatate de hackeri... exista riscuri mari

M-ai bagat in ceata. Kies e softul lui Samsung, iar Odin e programul de service autorizat Samsung, e programul lor intern de service. ROM-urile oficiale au coduri. Cele neoficiale au nume dat de "Cook-eri", de alea sa te temi, dar doar daca nu stii nimic despre persoana care l-a scos. De aceea nu iti pui un ROM neoficial pana nu vezi ca si l-au pus si altii.

Din cate stiu si eu, kies-ul ia de pe serverele Samsung update-urile, in functie de ce telefon simte conectat la el, de operatorul in care e inregistrat SIM-ul, precum si in functie de ROM-ul pe care il vede.

Nici vorba de softuri preparate, virusi sau alte bazaconii.

Si nici nu am auzit sa fi fost sparte vreodata serverele Samsung si sa se fi virusat ROM-urile.

Edited by mesersmith

Un utilizator de pe XDA a spus ca le-a scris un email celor de la HTC in legatura cu update-ul la ICS pentru Evo 3D. A primit raspuns ca update-ul va apare prin mai-iunie, daca nu ma insel.

Ice Cream-ul Sandwich de pe SGS II ma face sa cred.. ca deja vor sa trecem la SGS III. Normal ca vor asta, dar totusi ICS-ul pentru Samsung Galaxy S II este sub asteptari.

Azi am vazut ca s-au agitat din nou spiritele pentru Evo 3D. Se pare ca s-a lansat un update la ICS pentru Evo 3D GSM (ca al meu), versiunile internationale, nemodificate de furnizorii de telefonie mobila. As instala ROM-ul stock numai ca sa vad cum se misca ICS curat :) Sa pot face comparatie cu ROM-ul modificat pe care Leedroid il va lansa oricum :D

Guest Deio

Am editat titul ca sa nu inducem eroare cu privire la ICS pe alte terminale, este vorba de Note N7000

Eu am ICS pe SGS II si am vazut ceva "ciudat" pe de o parte e bine pe de alta nu. Stim ca pe S II, parca si pe Note ca e cam lafel.. doar alta marime, nu exista un led pentru notificari. Ai primit un mesaj, un apel si nu sti daca ai pe silentios telefonul sau cand vi si te uiti la el nu iti atrage nimic atentia:d. Acum pe ICS am observat la mine ca se aprinde ecranul cand primesc mesaj. Parca pe Gingerbread nu facea asa ceva.

Asa e, nu exista acel led, dar parca am vazut in Go Sms Pro cum ca exista o astfel de setare.

In settings/notification settings/default notification/screen on for reminders trebuie bifat.

Edited by mesersmith

Eu nu am Go Sms Pro, l-am avut si l am sters.. Dar vad ca se aprinde la primirea mesajelor:d. Sincer ca baterie nu mi am putut da seama cam cat de ok este ... pentru ca nu utilizez telefonul lafel de mult niciodata si l am incarcat cand la 40% cand la 30%, dar intr-o noapte mi-a luat 4% (dar putin somn pe mine vreo 6 ore). Vorbes despre un SGS II.

Edited by Razvann

Eu nu am Go Sms Pro, l-am avut si l am sters.. Dar vad ca se aprinde la primirea mesajelor:d. Sincer ca baterie nu mi am putut da seama cam cat de ok este ... pentru ca nu utilizez telefonul lafel de mult niciodata si l am incarcat cand la 40% cand la 30%, dar intr-o noapte mi-a luat 4% (dar putin somn pe mine vreo 6 ore). Vorbes despre un SGS II.

Mie unul imi consuma 2-3% pe noapte.. Tu dormi si mai putin ca mine... Daca stam la telefoane seara si nu ma lasi sa dorm eu unul recuperez :))