Clicky

Jump to content

Intimitatea la extreme ?!?

Recommended Posts

Cine suntem, ce facem, unde ne aflam, cu cine vorbim, suntem intradevar niste persoane "demne" de "urmarit" ?

Aud tot mai des expresii de genul "Cred ca ne asculta cineva ?", vad oameni care scot bateria din telefon cand vorbim de Mitica (vecinul de la 3 :) ), observ indivizi care nu raspund la telefon pentru simplu fapt ca numarul nu se afla in agenda (desi timpitul are anunt pe net pentru vanzarea masinii :) ) si atunci stau si ma intreb, am ajuns un popor de paranoici ?, cat conteaza pentru noi intimitatea proprie ?

Inainte de '89 erau persoane care "vedeau" un securist la 5 oameni, acum sunt oameni pentru care "Teoria Conspiratiei" este a doua Biblie, avem oare motive de ingrijiorare ?, contam fiecare ca individ indiferent ca lucram la Senat sau la spalatoria auto din coltul strazii ?

Cum e mai bine, sa fi "vizibil" pentru cineva care vrea sa te gaseasca (un vechi amic, coleg de generala :) , o ruda din America cu o mostenire neasteptata :) , s.a.m.d) sau sa "stam" in umbra ?

Pai lucrurile se impart in doua: sunt oameni care au motive sa se ascunda si sunt oameni care au principii, confirm carora, au sau nu ceva de ascuns, considera ca nu trebuie sa fie ascultati, urmariti, etc.

Eu clar fac parte din a doua categorie si, chiar daca nu am nimic de ascuns, parca am o problema daca tu ai lucra la baietii care se ocupa cu asta, si m-ai asculta.

Evident, multe dintre lucrurile care sunt la moda, suporta un efecct de avalansa, amplificandu-se de zeci de ori.

Mutat la Cafenea, ca aici ii sta bine ;)

Intimitatea nu are legatura cu interceptarea convorbirilor. Interceptarea tine de autoritati si motivele lor pot fi mai mult sau mai putin juste, dar oricum nu ne putem ascunde de ele.

Pentru mine intimitate ar fi ca Xulescu, care are numarul meu privat, sa nu-l dea altuia. Intimitate ar fi ca, chiar daca am anunt in ziar cu numarul meu, sa nu ma sune unul care vrea sa ma convinga sa-i dau bani pe care el sa-i joace la Bursa. Intimitate ar fi ca, atunci cand un golan o suna pe fiica-mea minora si ii zice golanii la telefon, eu, ca parinte, cand ma duc cu inregistrarea convorbirii sau SMS-ul primit la Politie sa nu primesc raspunsul "Doar daca era amenintare cu moartea se va sesiza Procuratura.".

Pe de alta parte, nu ma deranjeaza ca Google stie pe unde umblu. Real sau virtual. Real pentru ca vreau ca la o cautare sa nu-mi serveasca parcarea de acasa, ca pe aia o cunosc, o vreau pe aia din orasul unde sunt. Virtual pentru ca vreau sa stie ce ma intereseaza si sa nu-mi serveasca reclame la ciorapi daca pe mine ma intereseaza in 90% tehnologie. Dar, toate astea sa se faca cu acordul meu.

Chiar imi savuram a 'nspea cafea :), corect ce spui, personal nu ma consider ca fiind "de urmarit", e adevarat ca datorita naturii serviciului meu ar exista si aceasta posibilitate si nici nu fac parte din categoria celor care nu raspund la telefoane "straine" de agenda, am cont pe Facebook in care am atasate poze ale familiei, dau Check In pe Foursquare, sunt un tip care prefera ca lumea sa stie pe unde am umblat (in caz de Doame-Doamne :) ) decat sa fiu o enigma, am Cerberus pe telefon deci nimic n-o impiedica pe nevasta-mea sa vada pe unde umblu :).

E adevarat ca nici mie nu-mi convine ca cineva sa-mi foloseasca numarul de telefon intrun anunt care ofera spre vanzare dispozitive de impachetat fum :) insa imi dau seama ca ar putea s-o faca oricine a avut vreodata o tangenta cu mine, deci e o chestie necontrolabila.

As fi chiar bucuros ca Politia sa-mi urmareasca telefonul furat, pe baza IMEI-ului sau a datelor culese de Cerberus si asta fara 'nspe mii de aprobari pentru simplu fapt ca nu cred ca pe cineva ar interesa discutia mea cu soacra-mea despre cu se pun muraturile :)

Problema intimitatii depinde de fiecare persoana, in parte. Depinde de fiecare cum o percepe. Sunt oameni paranoici, care isi intoxica viata cu teorii ale conspiratiei, dar si teoriile astea sunt lanstate tocmai cu scopul asta de a intari sentimentul de frica ce il simt oamenii. Desi cred ca e un pic off-topic, recent am vazut un interviu cu George Maior, in care spunea ca activitatea SRI, este atent puricata de cei din Parlament. Ascultarile telefoanelor sau inregistrarea convorbirilor se face doar cu manda judecatoresc. Mie nu mie teama de ascultari, pentru ca in primul rand nu fac afaceri la lumina lunii, nu am nimic de ascuns. Normal ca Parlamentarilor le este frica ca de dracu de cei de la SRI, si cand ii suna cutarescu pt mita cutare, sau spaga cutare, sau atentia cutare, spun ca nu vorbesc la telefon. Ce ma deranjeaza in schimb cu intimitatea personala, este faptul ca pe gajegurile astea noi ai posibilitatea sa urci in norisor, poze, contacte, melodii, si alte lucruri. Sper ca ati auzit de patriot act, in care fiecare serviciu de cloud este obligat sa predea date serviciilor americane de spionaj NSA, CIA, pentru a se asigura ca nu exista amenintari pe teritoriul lor. Aici nu mai vorbim de securitate, vorbim de un ABUZ, la scara globala.

Edited by ionel

"vad oameni care scot bateria din telefon cand vorbim de Mitica (vecinul de la 3 :) )" - crede-ma ca telefoanele se asculta si cu bateria scoasa.

Telefoanele se asculta si fara mandat judecatoresc,chiar acum daca te suna X,acea convorbire iti poate fi ascultata, dar nu de tanti Y care lucreaza in sistem ci de anumite softuri mult mai bine inteligente decat tanti Y,dar telefoanele sunt doar varful Iceberg-ului,sunt metode mult mai complexe de spionaj si nu ma refer la o mana de oameni,ma refer la mase. Intimitatea va fi un cuvant care in cativa ani o sa dispara din vocabular..

Nu stiu de ce va faceti probleme, doar traim in eram informatiei rapide, tu te informezi, ei se informeaza, toata lumea se informeaza fiecare cu ce poate si cum poate. Joaca aste este de cand lumea, doar ca acum este la vedere si mult mai bine pusa la punct. Singura solutie pentru a evita sa fi ascultat sau urmarit de X sau Y este sa renunti la tehnologie. Esti dispus sa faci un astfel de sacrificiu pentru o amarata de intimitate?... :D Eu am intimitatea mea, in casa, in ganduri si suflet ;)

Nu stiu de ce va faceti probleme, doar traim in eram informatiei rapide, tu te informezi, ei se informeaza, toata lumea se informeaza fiecare cu ce poate si cum poate. Joaca aste este de cand lumea, doar ca acum este la vedere si mult mai bine pusa la punct. Singura solutie pentru a evita sa fi ascultat sau urmarit de X sau Y este sa renunti la tehnologie. Esti dispus sa faci un astfel de sacrificiu pentru o amarata de intimitate?... :D Eu am intimitatea mea, in casa, in ganduri si suflet ;)

Pai da, eu ma informez, ei se informeaza, insa cum si cu ce?

Eu am acces la un amarat de telefon si la un laptop, ei au acces la tot ce inseamna tehnologia insasi operatorului, care e obligat prin lege sa furnizeze orice informatie daca ii este ceruta.

Stii cum e asta? Ca si cu vanatorii, pe care ii urasc profund, cu toate matele mele, in frunte cu criminalii de Tiriac si Nastase, mama vanatorilor.

Adica nu pot numi sport atunci cand eu am tehnologie de ultima ora si urmaresc un animalut si-l impusc cu nu stiu ce luneta cu night vision, etc. Daca esti smecher fii ca Rahan sau mai stiu eu ce oligofren, ia un cutit si du-te si te bate cu ursul.

Asa si cu ascultatorii nostri. Fratilor, daca sunteti smecheri si fiecare ne informam cum ne vine pe chelie, renuntati la tehnologiile care va sunt puse la dsispozitie si ascultati-ma cu un telefon sau un laptop si cu softurile de care dispun si eu.

Nu acelasi lucru trebuie sa fie cand vine vorba de securitate reala a tarii, atacuri teroriste, cibernetice, spionaj, etc.