Clicky

Jump to content

Kosovo si Tinutul Secuiesc

Recommended Posts

Am o motiune pentru un concurs de debate, aceasta suna cam asa:"Acest parlament crede ca Romania ar trebui sa recunoasca independenta Kosovo".

Spuneti-mi si mie o parere, de ce ati fi contra / pro.

Daca da, ati fi de acord ca Romania sa acorde independenta secuimii?

Motiv pro / contra.

Ma scuzati ca nu are legatura cu forum-ul, e un concurs la scoala si tin sa precizez ca nu am nimic de castigat, e doar ceva extra scolar, invatam sa ne documentam. Multi nu vor sa ma ajute spunandu-mi ca ei imi spun si eu am castiguri financiare..

Am apelat la dvs. deoarece sunteti mai batrani ca mine..

va multumesc,

Cosmin

Potrivit presedintelui UDMR, Marko Bela, Romania ar trebui sa recunoasca mai repede independenta Kosovo. Bela a declarat ca independenta Kosovo este o consecinta fireasca a schimbarilor intervenite in Balcanii de Vest si o consecinta fireasca a istoriei contemporane a fostei Iugoslavii si, prin urmare, declararea independentei nu ar trebui sa constituie o surpriza. El a mai aratat ca, in cazul in care celelalte partide se vor pronunta in continuare impotriva recunoasterii independentei Kosovo, Romania va avea o opinie separata fata de majoritatea tarilor UE.

chiar n-a cerut-o nimeni? sa fim seriosi..

Covasna si Harghita, adica locuitorii lor vor autonomie, nu independenta.

e logic ca daca noi am recunoaste statul Kosovo, si ungurii din tara de pe planeta mea ar fi indreptatiti sa ceara autonomia.

stiu ca e diferenta intre cei 2 termeni, vreau doar o parere.

de ce ati fi pro / contra..?

Nu mi-ai raspuns la intrebarea "Cine a cerut independenta secuimii ?"

m-am corectat, am precizat autonomie.

http://www.romaniali...lor-285145.html

http://www.gandul.in...omania-10347589

http://www.ziare.com...ecuiesc-1203317

stiu ca-s ziare romanesti, de 2 lei si fara dovezi valabile dar daca o stire e din cel putin 3 locuri verificata, aceasta este valabila..

Edited by candreifx

Autonomia e altceva, cu totul altceva. In concluzie, jumatate din dezbaterea de care zici e lipsita de baza. Atata timp cat nu exista o cerere OFICIALA, ca in cazul Kosovo, o dezbatere pe aceasta tema nu isi are obiectul.

A, ca cineva, oricine, in nume propriu, a zis ca ar vrea el si familia lui, asta nu poate constitui un subiect de dezbatere decat in familia lui. Banui ca se cer argumente pro sau contra LOGICE, ori astea, pararea mea, pot fi aduse doar la un subiect de natura OFICIALA, in acest caz.

De ce nu ar fi intrebarea a doua "Ati fi de acord cu independenta Cadrilaterului ?", ca nici pe asta n-a cerut-o nimeni in mod oficial, dar poate gasesti niste romani de acolo care vor asta ?

Intro era a globalizarii, in vremuri in care se doreste o "singura" Europa, e pueril sa ceri autonomia unui anumit teritoriu, e de prost gust si nefondat.Categoric ..... CONTRA.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Autonomia e altceva, cu totul altceva. In concluzie, jumatate din dezbaterea de care zici e lipsita de baza. Atata timp cat nu exista o cerere OFICIALA, ca in cazul Kosovo, o dezbatere pe aceasta tema nu isi are obiectul.

A, ca cineva, oricine, in nume propriu, a zis ca ar vrea el si familia lui, asta nu poate constitui un subiect de dezbatere decat in familia lui. Banui ca se cer argumente pro sau contra LOGICE, ori astea, pararea mea, pot fi aduse doar la un subiect de natura OFICIALA, in acest caz.

De ce nu ar fi intrebarea a doua "Ati fi de acord cu independenta Cadrilaterului ?", ca nici pe asta n-a cerut-o nimeni in mod oficial, dar poate gasesti niste romani de acolo care vor asta ?

nu cere doar un individ acest lucru, sunt mai multi..

vreau doar o indrumare, nu stiu.. -_-

Categoric contra. Si eu am lucrat la cazuri de debate, dar nu chiar la unele chiar asa de sensibile si pe gustul meu, ci la cazuri mult mai puerile care nu mai conteaza.

CONTRA:

Recunoasterea autonomiei tinutului Kosovo ar atrage dupa sine, nu numai dezaprobarea Serbiei, vecinul nostru de la sud-vest, ci si alte probleme extrem de deranjante. Facem referire in principal la liderii minoritatilor nationale care in dorinta de a castiga incredere in ochii comunitatilor pe care le reprezinta, se vor agita cu cereri pentru o autonomie a minoritatilor mai mare. Nu putem vorbi de cererea adresata de o intreaga comunitate/entitate minoritara cum e in Kosovo ci doar de lideri agitatori, care se fac si ei ca isi fac treaba si isi indeplinesc misiunea pentru care au fost votati, sau grupuri de extrema dreapta din tarile vecine, tineri fara ocupatie, care isi fac o profesie in a otravi mintea conationalilor lor cu idei imperiale de mult apuse. Vremea imperiilor a trecut demult si a fost inecata in mult sange in cele doua razboaie mondiale.

CONTRA:

Si in plus situatiile sunt complet incompatibile. In Kosovo a existat razboi un razboi civil extrem de violent, intre albanezii kosovari si cetnici(sarbi) cu pierederi umane si materiale de ambele parti, cu atrocitati infioratoare, savarsite de ambele armate, in numele unei dreptati strambe. Nu putem vorbi la fel despre Romania, unde nu s-au raportat cazuri de violenta extrema, revolte, intre cele doua comunitati, decat in 1990 bineinteles cu participarea tacita a agentilor KGB(vezi ca fiecare argument trebuie dovedit astfel e invalid) Kosovo cere ruperea de Serbia si alipirea la Albania, in timp ce in Romania este ceruta o autonnomie teritoriala, nu o dezmembrare a tarii noastre. In Kosovo exista doua curente unul unionist albanez si unul extremist sarb care se confrunta de foarte multe ori.

PRO:

O autonomie teritoriala, pentru secuime nu ar dauna integritatii teritoriale a tarii. Bineinteles ca ne-ar ajuta foarte mult si pe noi ca tara, mai ales pe romanii din Ucraina(Bucovina de N)-cucerita de rusi de rusi in 1940, luata din nou de romani din 1941-1944, supusi unei campanii violente de deznationalizare din partea autoritatilor ucrainene, care si-ar putea cere cere la randul lor o autonomie mai larga, romanii de pe Valea Timocului din Serbia etc. Tu esti negator sau afirmator?

Edited by Innoxius
Unit posturi. Ionel, editeaza, nu adauga dupa postarea ta.

Negator, dar fiind un concurs la scoala trebuie sa fac si in postura de negator dar si de afirmatori.

e o motiune de la un concurs de la Sf. Gheorghe, concurs organizat de unguri..

stiu de faza cu dovezile, deocamdata doar caut motive pe care sa ma axez, sa caut dovezi. am pana acum vreo 20 de argumente pro / contra dar mi-as dori cat mai multe sa am de unde alege si sa includ si posibilitatea de a combate adversarul, cat mai multe, cu atat acopar o arie cat mai larga.

Eu n-o sa ma refer deloc la proiectul tau, pentru ca nu stiu cu ce se mananca, insa o sa ma refer in cateva randuri, la situatia din Romania, din cele trei judete.

Am convingerea ca nu cetatenii maghiari in romania sau ce-or fi ei in Kosovo, ar avea o problema cu autonomiile de nu stiu ce fel.

Problemele apar din partea unor lideri cu probleme de frustrare mentala sau psihica, care nu au ce face si, ca orice om care nu stie sa faca un lucru ca lumea, dar vrea sa se bage in seama, se face critic. Muzical, literar, de fotbal, etnic si asa mai departe.

Eu am locuit in Brasov cativa ani buni si aveam foarte multi amici si prieteni unguri si nu existau probleme de ordin etnic intre noi.

Dar veneau doritorii de ciolan si ii starneau pe maghiari impotriva romanilor si uneori nu mai puteai sa te intelegi cu ei. Si pe buna draptate.

Stim cu totii foarte bine ca daca vine unul cu dar oratoric si putere de convingere mari, si-ti vara pe urechi tot felul de infectii, evident ca daca esti mai slab de duh, te poate starni impotriva semenului tau.

Eu nu cred ca sunt reale probleme in Romania, ci doar niste inflamatii ici-colo, starnite de Bello si altii ca el, in ideea de a bucateli o tara care pana la urma, i-a crescut, i-a educat si i-a facut oameni, pentru ca puteau sa se nasca in Somalia sau in Burkina Faso si poate acum aveau frunze de palmieri in loc de chiloti si ar fi alergat dupa maimute.

Da, sunt si astfel de cazuri.

Dar ce te faci cand romani autentici nu stiu sa vorbeasca romaneste, in timp ce cetateni de etnie maghiara, vorbesc si scriu romaneste de te ung la suflet?

Tu ai vazut pe forumurile romanesti cum scriu romanii si in special, cei tineri si foarte tineri?

Imi creeaza impresia ca au facut scoala in wc-urile publice si nu intr-o institutie de invatamant din europa.

Evident, nu toti, dar ma invart deseori si in real si in virtual, printre tineri si sunt siderat de cat de putine lucruri stiu si in ce fel se exprima, oral si in scris. Catastrofe.

Asa incat, asta ca cetatenii de etnie maghiara care nu vorbesc romaneste...mi se pare mai de inteles decat sa inteleg niste loaze, care desi sunt romani, vorbesc mai prost decat ungurii.

Fiind un subiect sensibil, v-as ruga (ca si coleg de forum, nu moderator) sa discutam strict despre ce scrie in primul post. Nu cred ca e locul unde sa incepem cu pareri despre unii si altii, ce ne deranjeaza la unii sau la altii si sa ajungem la Ip si Garzile maniste.

Da. Si n-are rost sa ne inflamam noi aici sau sa ne suparam unii pe altii pentru o problema care, asa cum ai zis si sunt de acord, e una strict politica si tine de dorinta unora de a justifica voturi. Asta in loc sa rezolve probleme reale.

• 4 weeks later...