Clicky

Jump to content
Guest Deio

In cautarea tabletei (aproape)perfecte...

Recommended Posts

Guest Deio

I-am pus azi si Windows 8.1 ca era disponibil in Store si tine parca mai bine putin bacteria. Oricum per total la utilizare medie are o zi intreaga. Asta e ceva nou la o tableta Windows si Core i5 :rolleyes:

Guest Deio

Drac sa o pieptene la 7000 lei iti iei Asus Transformer T300 de mai sus si iti mai ramane pret de inca un telefon Note 3 sau Lumia 1520 :D

Nu merita prostia aia 7000 si ceva de lei. Are si procesor mai slab ca T300, grafica mai slaba, singurul punct mai tare e SSD-ul de 256, dar T300 are si slot SD card si nu cred ca iti pui filme BluRay.

Plus ca e problema la piese si accesorii. Si service, macar T300 il fac eu, dar HP-ul ala il face bunica, in Romania numai Cordon la Bucuresti il repara.

Guest Deio

Eu nu ii inteleg pe HP, ce e cu pretul ala de cocaina? Asta nu e produs de business, Spectre nu e Elite, care e gama business, sau Probook, ci Envy, gama consumer.

Si nu e mare doar la noi, ci si in $ e urias, asa ca multi aleg altceva. Doar acolo unde e standard de firma, acolo nu au de ales.

Guest Deio

Pe T300 ai port USB 3.0 Type A, deci pt internet mobil poti pune DiGi Mobil care e gratuit. Stiu ca nu e incorporat, dar sa dai aproape dublu pentru specificatii similare. Mai ales ca pe T300 l-au ieftinit putin :D

Chiar la asta ma gandeam acum. Sa iau un modem pe USB sau router WiFi. Am SIM de la Voda de 18 GB de care sunt multumit.

Ai avut-o in fata ? Cum e glare-ul ecranului, deranjant tare ?

Guest Deio

Ca la orice ecran de sticla. Nu reflecta prea mult lumina totusi, pot lucra ok pe ea. Poti sa te duci in Mall sa o vezi. :D

Da. L-am vazut si e OK. Doar o problema pe care mai trebuie sa o studiez: dock-ul cu tastatura (si bateria incorporata) nu se alimenteaza prin locul unde se impreuneaza, ci are un cablu USB si faci legatura USB tableta - micro-USB dock. Ceea ce presupune ca, in acele momente, as avea nevoie de un cablu USB 3.0 in Y daca vreau sa folosesc si pentru altceva USB-ul tabletei. Daca Y-ul merge si pentru un modem 3G, e super. Daca nu, solutia ar fi hotspot portabil. Oricum, una peste alta ies mult mai ieftin decat cu HP-ul.

Guest Deio

Merge cu cablu Y. Docking-ul nu comunica direct cu tableta ci prin bluetooth, asta nu o stiau nici baietii sa iti spuna :P
Bateria din docking e mica, cam cat una de telefon, suficienta sa iti asigure cateva zile autonomie totusi, asa ca nu ai neaparat nevoie de cablu decat sa incarci acumulatorul, dar se incarca foarte repede oricum.
Mai tatoneaza terenul si vezi, nu e un produs rau. Pe mine ma fascineaza autonomia tabletei, la ~ 7 Ah cat e bateria interna, duce ore bune pana zice pas.

Iara eu ala suparatu' si carcotasul :D Naiba sa ii pieptene pe producatori, habar nu au sa faca o tableta decenta la care sa tina bateria cat de cat. Bineinteles ca e vorba de Samsung Note 10.1 SM-P605 :))

10% pe noapte? unde naiba se duc aia, in Nirvana? Si daca zic ca iPad-ul "pierde" 1% la 2 zile in standby, iar imi aud urechile flacari din partea unor iubitori excesiv de devotati :D

De cand am Note-ul mai mult nu il folosesc decat il tin in priza. Asa ceva, 6 ore timp de incarcare si tot atatea de autonomie. Fain.

In rest, e splendida, 32GB intern, stylus, ecran superb, culori, calitate constructie, performanta foarte buna, desi la rezolutia asta cam scartaie unele chestii.

Ca si companion, ar fi fost perfecta daca nu trebuia sa o bag la incarcat zilnic si abia ma folosesc de ea. Mai mult stau pe PC si pe T300-le cu Windows, la care ma mai uit la Voyo la seriale sau online.

Cred ca o recunoasteti din avatar :P Acela sunt eu cu tableta in brate :))

Guest Deio

Da, pai ecranul spune totul, 2560x1600 fata de 1280x800, iti dai seama cate LED-uri sunt pe lateral sa ilumineze panelul :P

Dar pe mine ma enerveaza nu autonomia de 6 ore ci standby-ul prost care absoarbe lent bateria cand nu face nimic, am doar mail-ul de Google si nimic altceva. Nici FB nu am, ca eu nu exist :))

Astfel in 3 zile e gata :((

Tocmai, in standby indiferent ca este ecran HD sau Full HD nu trebuie luminat panelul.....Al meu in stanby a prins 9 zile linistit daca nu si mai mult.

Sigur ruleaza ceva de nebun in fundal,incearca sa vezi cu BetterBatteryStats.

Guest Deio

Da, Android System, consuma 75% din Stats :)) Nu pot vedea exact ce consuma ca nu am root. Nu pot pune root din cauza porcariei de Knox. Samsung din lacomie au inchis orice posibilitate de a pune root fara a pierde garantia.

Customizare la Android? Pe dracu! :ph34r:

Da tap pe Android System si o sa-ti apara cam ce contine. Nici eu nu am root la tableta,dar pot vedea ce consuma cu ajutorul aplicatiei ce ti-am recomandat.

Guest Deio

La Samsung sunt ascunse detaliile daca vrei sa vezi ce parte din Android OS iti consuma bateria. Cel putin la mine la Galaxy Note telefon si tableta. Am avut si o aplicatie Battery Stats Monitor, care imi spunea ca toate aplicatiile consuma si ca dorea sa "optimizeze" :))

LOL, pai normal ca Browser e rezident, Gmail si un joc 3D, dar la CPU time e 0%. E drept ca e si 3G tableta si consuma modemul care nu pot sa il opresc pentru ca e absurd. La iPad are si LTE si nu consuma aproape nimic in standby. Dar vin mailurile si Twitter, etc.

Bateria la Note 10.1 P605 e 8220mAh, dar e prea mica. Si mereu e aceeasi problema cu Android, face el ceva acolo in fundal in servicii de consuma asa bateria. Degeaba implementeaza astia tot felul de tehnologii inutile gen BigLittle si 4+1 Core Nvidia, sunt nefolositoare. Android trebuie programat la tabla din nou, de la inceput. Nu este gandit sa ai un produs la care sa te poti folosi de el mai multa vreme. E gandit ca sa il incarci zilnic.

Pana si Windows incepe sa devina mai econom. Serios. Windows 8.1 la tableta cu Atom tine 10 zile lejer in standby si imi vin mailurile, scoate sunete cand vine un mail nou si sta in sleep.

Deci se poate :P

Mai inca ceva. Macar sa fi facut naibii adaptorul de 5V 3Ah, ca la 2Ah iti ia 6 ore sa il incarci. iPad-ul il incarc in 4 ore si ma tine 13, macar daca Samsung-ul s-ar incarca mai rapid, nu m-ar deranja asa mult autonomia. Dar trebuie sa il las peste noapte la incarcat si a doua zi dupa amiaza e dub 50% iar, chiar daca nu fac mare lucru cu el, decat mail sau mai citesc in pauze cate o stire.

De la 4.4 Google a restricționat accesul la statistici avansate, de acum ai nevoie de root, chiar și de Xposed. Dacă intru acum în Gsam imi arata la Wake usage 70% consumat de kernel.

Mali T628 e cam subtire în comparație cu Adreno 330, mai ales pe rezoluția aia. E de evitat varianta Exynos, zic eu.

Plănuiesc sa îmi iau și eu o tableta, sa vedem ce mai apare. Dacă următorul Nexus 10 va veni și cu 3/4G posibil sa o iau in calcul.

Deio, eu nu am văzut pana acum tableta perfecta. Una cu un format plăcut, hardware puternic, 4G, sistem fără limitări, suport software longeviv. Android-ul e încă nefinisat, dar odată cu Key lime Pie lucrurile se vor schimba cu siguranță și e posibil sa avem parte și de astfel de produse. Eu pariez pe Asus.

Trimis de pe Nexus 5

Guest Deio

SM-P605 e cu Qualcomm pentru ca la resolutia asta de 2560x1600 se plangeau multi ca se misca prost cu Exynos. Mai ales GSMArena si Engadget, asa ca am evitat-o tocmai de asta. Mali GPU nu e asa performant, e lasat in urma de concurenta. Acum vom vedea noile generatii anul asta, dar nici restul nu vor dormi :P

Nu vad de ce ar cumpără cineva Exynos-ul. Samsung ăștia sunt niște m****i. Nu publica la timp codul sursa pentru release-uri, iar dacă te interesează custom ROM-urile asta nu e tocmai plăcut. Octa Core pe naiba, la cum e Touchwiz de optimizat cred ca sta doar pe A15.

Trimis de pe Nexus 5