Clicky

Jump to content
Guest Deio

In cautarea tabletei (aproape)perfecte...

Recommended Posts

Guest Deio

Nu neaparat. Comanda cantitati mici ca sa le ruleze sa nu stea pe stoc cu ele, se devalorizeaza repede.

Returneaz-o si schimba cu "tampad" generatia 4 :)). Nu o sa iti para rau, ti-o spune un posesor, dar am si Nexus 7 cu 3G, deci nu un fanboy :P

Fiecare tableta pentru scopul ei. Nexus o car peste tot cu mine in buzunare, iPad citesc si ma uit la seriale si jocuri T.D.

Cu cat stau mai mult pe ea cu atat imi place mai mult android 4.2...mai ales ca poti avea mai multe conturi de utilizator

Totul e bine si frumos pana o pui langa un ipad 3/4...atunci se vede diferenta

Si eu m-am jucat cu un Ipad 4 vreo jumate de ora suficient cat sa-mi fac o parere foarte buna buna despre el. Calitatea hardware/software este fara cusur. O fi el Android 4.2 mai eye-catchy dar totusi Android rupe te rupe in multe locuri. Nu ai jocuri care sa beneficieze de rezolutia uriasa a ecranului, aplicatii optimizate etc, etc. Eu zic ca si Deio daca poti sa te duci spre Ipad 4

pana la urma am pastrat nexus 10 pentru ca m-am obisnuit cu ea...imi place foarte mult jelly bean si merge foarte bine pe nexus 10

si ca sa fie totul bine o sa urmez sfatul lui Innoxius si nu o s-o mai pun langa ipad :)

ideea e ca daca n-ar exista ipad 3/4, cu siguranta nexus 10 ar putea fi tableta perfecta....si daca nu ar exista nexus 10 (si inca cateva tablete pe android), atunci ipad 4 ar fi tableta perfecta

Guest Deio

Este alegerea ta, important este ca tie sa iti placa, iar daca te-ai obisnuit cu ea, atunci stii sa o stapanesti.

Hai sa raspund si eu, ca am cu ce ;)

Pentru mine tableta perfecta e cea pe care o am acum, Smart Tab II 7 (Lenovo). Nu e nici HD, nici super-rapida, cu spatiu cat sa nu zici ca n-are (2 GB disponibil), dar imi fac treaba cu ea. Am pe ea tot ceea ce imi trebuie (WiFi, 3G, card, camere fata/spate, GPS), e ultraportabila, ieftina (da, platesc 18 GB / luna, dar ii folosesc din plin), navigatie, 6 ore de lucru, software de business cat cuprinde. Tableta perfecta pentru un self-employed mobil.

Guest Deio

Da' tre' sa ma inveti si pe mine sa imi platesc facturile, e o idee buna :) Daca se introduce si plata impozitelor online cum am vazut la Oradea, ar fi extraordinar

Guest Deio

Ziceai ca iti poti plati facturi si sunt interesat, se pot plati utilitati sau e ceva particular anume, pentru ca am vazut ca se extinde partea asta cu aplicatii pe Android.

A nu, e ca la Radio Erevan :) Ma refeream la facturi emise de mine. Acum le fac din Excel, cu un macro VBA (emis factura si tipar sau trimis automat pe e-mail). Am vazut ca in Google Drive se pot scrie script-uri si o sa fac acelasi lucru acolo. Ma suna nea Vasile ca are bani sa-mi plateasca sau sunt la el la birou si zice "Gata, batem palma, fa-mi factura de avans", nu-i mai spun "Stai sa ajung la birou",ca poate cheltuie banii pe prostii. O fac si o trimit din Drive pe e-mail. Sunt si aplicatii cloud pe bani pentru facturi, ERP, CRM, care se integreaza cu Google Apps for Business, dar nu se merita ca-s pe stilul american, n-ai ce face cu ele in RO.

Offtopic.....

Pai poti face plata si online la impozit.Singurul dezavantaj......trebuie sa mergi pana la primarie cu un "cont de email" ca sa iti dea o parola.

Iata un prtscreen de pe site-ul primariei Timisoara ;)

Untitled.jpg

Se pare ca Apple vrea sa ne faca o surpriza placuta: iOS 6.1 Beta 5 hints at 128GB iOS devices, 128GB iPad reference spotted elsewhere Deja tabletele musca serios din cota laptop-urilor. Daca vor apare si cu stocare de sute de GB, cred ca nu mai au scapare.

Guest Deio

La pretul la care o sa fie, gasesti un Surface Pro. :D (~900 euro pentru modelul de baza Core i5 cu 64GB SSD -lansare in 9 februarie 2013)

128 GB suna foarte tentant, se intampla pentru ca jocurile Retina ocupa cate 1GB sau chiar mai mult. Ce te faci cu un iPad de 16GB? 10 jocuri bune si l-ai umplut. Sau te organizezi, daca spatiul e limitat.

Asa e, totusi pe un laptop nu e vorba numai de jocuri. De fapt, nu e vorba mai deloc de jocuri, cu exceptia laptop-urilor foarte puternice.

Eu de exemplu, nu am cum sa renunt la laptop in favoarea tabletei, chiar daca sunt foarte mobil cu tableta, ma rog...cu note2, ca tableta nu apuc s-o vad decat in mana altcuiva.

Mai e ceva vreme pana cand vom putea folosi tabletele pentru orice, deocamdata cele mai multe softuri sunt pentru windows...dar n-o sa mai fie multa vreme...

Ziceai ca iti poti plati facturi si sunt interesat, se pot plati utilitati sau e ceva particular anume, pentru ca am vazut ca se extinde partea asta cu aplicatii pe Android.

Da, din cate am inteles, exista la Raiffeisen un serviciu pentru persoane fizice prin care se pot face plati direct de pe telefon.

Se numeste Smart Mobile si o gasesti aici.

Pentru plati la furnizori, nu am folosit-o, dar am inteles ca merge.

Guest Deio

Daca ar avea si BRD asa ceva, mi-as plati utilitatile de pe telefon, ATM-urile nu merg mereu si am vazut si coada si la ATM destule randuri. S-au mutat de la ghisee la ATM-uri.

Pai poti sa-ti faci card la Raiffeisen sau sa astepti pana isi vor face si cei de la BRD o aplicatie de banking.

Daca e card de salariu, e mai dificil in cazul in care firma ta are cardurile de salarii numai la BRD.

BRD nu are nicio aplicatie Android ? Eu folosesc 24Banking de la BCR si pot plati de pe telefon orice. Evident trebuie sa ai optiune de internet banking de la BCR si un card care sa permita plati pe net, dar tot e mai simplu decat sa merg pe la ghisee.

Guest Deio

BRD sunt in epoca de caramida. E card de salar si nu pot face nimic. Chiar mi-ar place sa platesc de pe telefon utilitatile.

Referitor la tablete, azi am pus mana pe un convertibil Lenovo ThinkPad S230U Twist, ~5500 lei, pret de cocaina dar e superb. Laptop - Ultrabook si il faci tableta rasucind ecranul, ca la Yoga.

Era al unui client, trebuia sa il personalizez si nu am putut sa il tin. Dar mai pun eu mana si pe altele si le prezint pe aici :D