Clicky

Jump to content
Guest Deio

In cautarea tabletei (aproape)perfecte...

Recommended Posts

Nu ma omor dupa 3G,pot si fara el.....

Stiu ca Nexus ar fi cea mai buna alegere....dar ma omoara displayul,pare totusi mic.Mentionez ca tableta il folosesc mai mult pt browsing,2-3 jocuri......

Guest Deio

Nexus 7 iti spun si eu, daca vrei la 7". Vine cel cu 3G si 32GB, e in tranzit inca, pe la sfarsitul lunii, nu lumii :)) ar fi prin tara.

Un Nexus 7 3G de 32 GB imi face si mie cu ochiul. Daca nu dau de vreo oferta mirobolanta de Black Friday, cred ca fac si eu o precomanda la quickmobile.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Vezi ca la Nexus 7 non-cellular zicea cineva pe site ca sunt probleme cu memoria raportata sau disponibila. Dar nu mai stiu daca la varianta de 16 sau 32.

Guest Deio

Am un Nexus prin dulap, as putea incerca niste teste, nu inteleg care e problema cu spatiul, se refera la faptul ca din 13GB liberi, daca ai ocupat 11.5GB spre exemplu, tableta incepe sa aibe lag?

Trebuie investigat, dar nu prea am timp.

Eu cred totusi ca se refera la faptul ca la Android aplicatiile rezidente si multe widgeturi nu se pot inchide automat, iar RAM-ul are de suferit, lag-ul ar aparea din golirea memoriei de lucru si eliberare pentru aplicatia rulata in momentul respectiv.

Android nu are fisier de Swap ca Windows sau Linux, foloseste RAM cat mai mult. La mine la Note 2 sau la Note 10.1, din 2GB RAM, 1.2GB sunt ocupati mereu din te miri ce.

Poate gresesc.

Din ce am citit fugitiv prin articolele care mi-au cazut in mana, era problema de spatiu, nu de memorie RAM. In momentul in care umpli tableta si iti mai raman mai putini de 2 GB, o ia razna. Au testat si pe cea de 8 si se pare ca pe aia nu facea.

Eu am cea de 16 gb wi-fi only și nu am problema cu spațiul. Ruleaza fluid și cu 200 de mb liberi.

Sent from my Paranoid Nexus 7

salutare!

si eu sunt in cautarea tabletei perfecte...pentru mine

am ajuns la urmatoarele, in ordine:

1. samsung nexus 10

2. asus infinity 700

3. Ipad 4

vreau sa o folosesc doar acasa, sa inlocuiasca oarecum laptopul la browsing, filmulete(youtube, vplay), filme, chiar si unele jocuri.....deci, nu ma intereseaza 3g, durata bateriei, dimensiunea si greutate...cel mai mult ma intereseaza DISPLAY-ul, sa se vada cat mai bine si mai HD

din pacate nu am avut ocazia sa "butonez" niciuna din cele de mai sus (in magazinele in care am fost toate erau inchise ori nu se gaseau)...singura tableta pe care m-am jucat putin in magazin a fost Ipad 2 si am ramas impresionat de calitatea display-ului si de felul cum se misca

va rog sa-mi spuneti, cei care ati pus mana pe respectivele tablete, care se vede mai bine? care are display-ul cel mai frumos, culori vii, etc.....eu banuiesc ca Ipad 4, insa tare as vrea sa ma insel deoarece as prefera un android pt mai multa libertate

Edited by motz

Guest Deio

Nexus 10 nu am prin preajma, poate pun mana pe el, dar nu ma incanta, desi are rezolutie mare, nu are suport digital. Jocuri 2560x1600 nu exista. De fapt, nici fullHD nu exista inca. Doar Retina 2048x1536.

Nu are slot de SD card.

TF700T am avut doar cateva zile, dar suficient sa imi fac o parere. Este foarte bun. Lipsa aplicatiilor il face supra evaluat insa. Nu am beneficiat deloc de rezolutia 1920x1200. Filme nu ma uit pe tableta, e ridicol.

Ma mai uit la seriale online, uneori, foarte rar, dar nu necesita rezolutia asta. Si TF700 nu are autonomie decat 5-6 ore browsing continuu.

iPad 4 iti va oferi cea mai placuta experienta de jocuri. Procesorul A6X este de doua ori mai rapid ca precedentul, nu vei mai avea lag.

Momentan am un Note 10.1 N8000 cu care ma uit la seriale si internet, iar pentru jocuri utilizez iPad 3, diferentele sunt uriase la jocuri. Sunt niste jocuri 2048x1536 de iti iau ochii la grafica. Si sunt sute de jocuri cu rezolutia asta.

merci de raspuns Deio!

dintre cele 3 tablete, cea mai mare incredere o am in ipad 4..sunt convins de calitatea si performantele sale, insa tare nu ma impac cu sistemul ala de operare (am avut iphone 3gs si tare ma mai enerva itunes-ul ala, nu aveam rabdare sa sincronizez, sa copiez prin el etc.)

si mai este o problema: nu vreau sa dau mai mult de 2500 lei pe o tableta (nu cred ca se merita la ce am de gand sa o folosesc), iar cu banii astia iau un ipad 4 16gb...nu e cam putin 16gb? fara card...?

Guest Deio

Eu am cu 16gb si nu l-am umplut cu atatea jocuri. Jocurile nu ocupa asa mult, doar filmele si pozele, depinde de cantitate.

Tf700t are slot SD, deci beneficiezi de spatiu extins. Si ai si Tegra Zone, sectiunea unde se pot cumpara jocuri bune pentru Tegra3.

Daca poti face compromisul cu spatiu, atunci marul e al tau.

Altfel, Transformer e solutia. Si daca vrei si mai mult spatiu si 2 porturi USB si baterie extinsa, atunci dockingul e 400lei, il cumperi cand ai bani si transformi tableta in netbook.

salutare!

ieri mi-am cumparat google nexus 10...prima impresie: imi place foarte mult designul si materialul din care este facuta, iar android 4.2 e super! totul se misca impecabil!

problema e cu aplicatiile...nu prea gasesc ceva sa-mi placa...nu gasesc niciun "book reader" decent (cum e ala de pe ipad 3)

am comparat-o cu ipad 3(al unui prieten) si mi-am dat seama ce greseala am facut...trebuia sa-mi iau ipad 3 sau 4

e mult mai frumos si mai mare display-ul pe ipad 3...se vad mai bine pe ipad 3 site-urile, cartile, aplicatiile etc...aplicatii, jocuri mai multe si adaptate pentru ipad....trebuie sa caut mult un joc/aplicatie pentru nexus 10 in play store care sa fie de calitate

ma gandesc sa returnez tableta si sa iau ipad 4...nu stiu ce sa fac...sa mai am rabdare in speranta ca or sa se schimbe lucrurile si o sa apara si aplicatii bune pentru nexus 10?!.... desi mi-a ramas gandul la displayul de la ipad 3/4...ce bine se vad site-urile si aplicatiile pe el, iar ibooks e un mare + !!!

Edited by motz

Treaba cu aplicatiile si jocurile pt Nexus 10 este intradevar o problema. O sa mai dureze pana o sa apara. Daca o poti returna si iti poti primi banii inapoi atunci un Ipad 4 este o alegere foarte buna. Are un procesor nou si au schimbat si conectorul :D.

Guest Deio

De unde ai cumparat Nexusul? Poate au politica de retur.

Si pe mine m-a tentat Nexus 10, dar tot aceleasi piedici m-au oprit sa il caut.

Am tot scris si criticat pe Google ca un hardware bun este tras in jos de un software slab.

de pe evomag.ro...pe site scrie/chiar si cel de la magazin mi-a spus ca o pot returna daca nu-mi place....eu intrebasem daca o pot vedea inainte si mi-a zis ca nu se poate (am fost la ei la magazin)

am observat ca azi ca nu o mai au in stoc...asta inseamna ca se vand destul de bine

Edited by motz