Clicky

Jump to content
mesersmith

Care este firmware-ul oficial?

Recommended Posts

Vreau sa pun si eu prin Odin update-ul la 4.1.2 si am o mica nelamurire.

Acum eu am asta:

2013-01-04 15.35.48.png2013-01-04 18.36.19.png

Faza este ca am cautat pe sammobile versiunea mea actuala si nu o gasesc.

Ce sa inteleg? Ca nu exista?

Ca voiam s-o dau jos si s-o tin in pc, sa instalez 4.1.2 si in caz de probleme si necesitati de garantie, s-o pun la loc sa nu-si dea seama aia de la service.

Ca ma gandesc ca daca pun orice alta varianta oficiala, pe undeva banuiesc ca exista o concordanta intre imei si firmware-ul cu care a venit, asa incat ma gandesc ca nu pot sa pun ce-mi trece prin minte.

Intrebarea ar fi care dzeu e versiunea mea pe http://www.sammobile...irmware/?page=7  ?

Guest Deio

Nu instala firmware cu Odin, ca o sa ai Triangle Warning si Flash Counter va creste.

Inainte de a-ti schimba firmware-ul, voi cauta sa vad daca iti gasesc firmware-ul acela care il ai tu.

Edit:

Ti-am gasit firmware-ul original:

http://www.hotfile.com/dl/178518871/7f32fdb/N7100XXALJ3_N7100OXFALJ5_COA.zip.html

Dar nu instala firmware custom sau flash cu Odin, pentru ca iti va creste Flash Counter-ul si daca pui firmware Custom, vei avea un triunghi galben la fiecare start. E modul de protejare al lui Samsung.

Exista totusi un program pe Market, care se numeste Triangle Away.

Poate am sa va povestesc cand am timp, ce inseamna Flash Counter si cum poate fi prevenit, pana la un punct.

Legal, Samsung nu poate sa se atinga de utilizator, decat daca defectul este provocat de firmware custom.

Stai puțin că nu știu dacă am explicat corect ce vreau. Din păcate, nu stăpânesc zona asta și nu știu cât de bine explic.

Nu vreau să pun custom rom. Åži probabil n-o să pun prea curând.

Vreau să pun 4.1.2 oficial de pe sammobile, dar se pare că trebuie să-l pun cu odin pentru că am făcut root și prin kies n-o să-mi mai vină niciodată.

Deja am counter-ul la 1 de la root.

Cam asta era ideea.

Din câte am înțeles, csc-ul pot să-l las pe ăsta dacă pun un alt rom oficial, nu?

Scris de pe cel mai tare patefon din lume, Note2

Guest Deio

Da asa este, chiar si cu root creste Counter-ul. Poti cu Triangle Away sa il scoti.

CSC inseamna Customer Sales Customisations, sau Consumer Software Customisations, pot exista aplicatii specifice unor regiuni. Ii mai zice si Country/Carrier Specific Code. Ma omoara denumirile astea :))

Poti sa ai ce CSC vrei, desi cel mai bun este chiar pentru carrier-ul (operatorul) pe care ai telefonul. Exista si ROM-uri care nu modifica CSC sau ROM-uri Multi CSC, poti sa iti alegi CSC-ul din ele cu codul: *#272*IMEI# , unde IMEI-ul il obtii cu *#06#. Atentie ca schimbarea CSC-ului face factory reset!

Asta este firmware-ul oficial: http://www.hotfile.com/dl/188303161/d41198d/N7100XXDLL7_N7100ATODLL2_ATO.zip.html

Cel mai recent. Open Austria ATO. Poti sa ii faci flash cu Odin. Dar iti va creste Flash Counter la 2.

Guest Deio

Codul este: *#272*IMEI#

Se ruleaza din aplicatia telefon, ca si cand suni. IMEI-ul trebuie sa fie corect, altfel nu se executa. Atentie ca face factory reset!

Nu toate firmware-urile au Multi CSC, depinde si de unde ai telefonul.

Stai putin, face factory reset daca rulezi acel cod? Eu ma gandeam ca doar iti returneaza numele CSC-uliu.

Sa el ia dracu...ce confuze sunt toate denumirile astea si ordinea in care trebuiesc facute...

Deio, flash counter-ul creste doar la rom-uri custom. Rom-urile oficiale Samsung pot fi flashuite de cate ori vrei cu Odin, nu creste contorul.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Legat de garantie:

-eu am un anumit csc si sunt convins ca exista pe undeva un tabel care spune ca nu stiu ce telefon cu nu stiu ce imei, a fost vandut cu acel css, corect?

Adica daca eu as schimba csc-ul, sigur si-ar da seama cei de la garantie, nu?

Apoi, pentru acel csc, se potrivesc doar anumite rom-uri, corect? Sau nu are nicio inportanta?

Ca eu sa pun 4.1.2, trebuie sa pun unul care sa se potriveasca la csc-ul meu, nu?

Multumesc Deio pentru link-uri, insa o sa incerc sa imi dau si eu seama cam cum naiba se socotesc lucrurile astea, ca sunt o multime de chestii care trebuiesc invatate si aplicate corect, pentru ca nu vreau sa-mi pierd garantia din cauza unor softuri.

Cu alte cuvinte, daca nu as fi facut root, mi-ar fi venit update-ul prin kies. Care anume rom ar fi venit, cel din al doilea link al tau? Adica acel DLL7? Parca asta era ala cu batery drain, nu?

@Sp1tfire: Asta am vrut sa zic si eu. Nu are treaba. Si triunghiul galben nici nu apare la Note 2, chiar daca ai counter-ul crescut. Eu am counter crescut caci am custom rom si CWM dar triunghiul nu e. Singurul triunghi apare cand intri in download mode si este pentru a te avertiza ca urmeaza sa faci ceva ce poate sa iti faca rau device-ului, gen custom rom/recovery etc., care duc si la pierderea garantiei.

Edited by steff195

Guest Deio

Tocmai ca de acel triunghi vorbeam. Mie nu imi apare triunghiul galben in Download Mode si nu imi spune Custom Binary. Flash Counter e 0 la mine. Chiar si cu root il cresti cu o unitate. De aceea ziceam de aplicatia Triangle Away. Il faci ca din fabrica :) Referitor la ce zice Sp1tfire, e adevarat, doar ROM-urile custom cresc counter-ul, cele oficiale care au semnatura digitala, nu. :D

Man, eu vorbesc ca imi apare triunghiul chiar inainte sa intri in Download mode efectiv, vorbesc de momentul dupa ce ai apasat cele 3 taste, cand iti apare daca sa continui sau sa renunti, atunci el apare, e pus sa te avertizeze. Eu si daca ii dau counter-ul la 0 cu Triangle Away, imi pun tot la "stock" si imi reseteaza toate alea pe official, daca apas cele 3 taste sa ajung in "Download mode" tot imi spune "Warning, a custom software can harm your device.." si e triunghiul de avertizare sub. Daca ii dau sa continue, ajung la ecranul cu counter-ul si status-urile alea, si acolo nu am niciun triunghi.

O sa incerc mai pe seara sa pun niste poze, sa ma fac inteles mai bine. :)

Steff, tu te-ai jucat la greu cu rom-uri si cu alte softuri.

Daca ar fi sa ai probleme cu telefonul si ai vrea sa pui la loc softul cu care a venit telefonul sau unul din update-urile care ar fi venit pe kies, de unde stii care ar fi acela si care ar fi update-urile?

Sa inteleg ca ai facut back-up la rom-ul original cu care a venit telefonul inainte de a te apuca tu sa te joci pe el?

Eu asta nu pricep, pentru ca rom-uri oficiale sunt cu zecile, dar am convingerea ca poti pune orice rom daca ti-l accepta csc-ul, insa nu poti sa te duci la garantie cu orice rom. Ma refer aici numai si numai la variante oficiale.

O alta nedumerire este fisiereul pe care l-a pus Deio ca fiind rom-ul oficial si original cu care a venit telefonul meu.

De ce nu exista pe sammobile? Intelesesem ca acolo sunt practic toate rom-urile oficiale lansate de la inceputuri. Nu e asa?

Nu-s chiar toate, dar in mare parte sunt. Dupa cum arata CSC-ul tau ar fi un Open Europe, desi nu bag mana in foc. Dar daca stii exact ce regiune reprezinta CSC-ul tau atunci trebuie sa gasesti rom-ul pe care il ai instalat .P.S. OXF este CSC pentru tarile baltice din ce-am sapat eu pe net si al tau pare a fi OXF.

Edited by Sp1tfire

Guest Deio

M-am zapacit de cap. Triunghiul galben (yellow triangle) apare altfel la start-up, daca exista o modificare in firmware. Triungiul galben de avertizare apare inainte de Download mode care nu persista daca ai firmware oficial.

Triangle Away scoate avertizarea ee la Start, nu Download Mode.

Iar CSC -ul lui Messersmith e Cosmote Romania, acela primul postat. N7100OXFALJ5

Cosmote sau libere de retea au acelasi CSC, dar din cate stiu eu CSC-ul pentru Cosmote e COA pentru terminalele Samsung. Pe cand la mesersmith nu vad nicaieri COA.

Am inteles cum e cu csc-urile. Si da, COA pare a fi.

Am mai avut discutia asta si pe un alt forum si COA a reiesit si de acolo ca ar fi.

Mda, se pare ca la Note2 au alt sistem, la celalte terminale Samsung primele 3 litere sunt exact cele care trebuie COA, CNX, ORO, etc. Nu mai trebuie sa faci investigatii de nebun sa afli :D

@Deio: Deci, uite cum e la Note 2. Cel putin la mine. :D

Apas cele 3 taste sa intru in download mode si imi apare asta. Aici e triunghiul de care spuneam, cel de avertizare.

post-1768-0-42932200-1359299323_thumb.jpg

Asa, dau "continue" cu tasta volum sus, si apare ecranul cu counter-ul & stuff, asa:

post-1768-0-30025400-1359299437_thumb.jpg

Deci, se vede ca am counter-ul la 1, si restul e "custom", deci daca am asa ar trebui sa am si triunghiul celebru, dar nu e. Nici aici, nici la start, nici in alta parte. Asta incercam sa zic, ca nu iti apare acel triunghi decat cand sa intri in "Download mode" si ca Triangle Away nu are decat de resetat acel counter, nu sa scoata si vreun triunghi.

Acum, ca sa nu mai umplu acest topic in plus, revin la ce m-a intrebat Mesersmith: man, eu nu am facut backup la nimic. Mi-am luat de pe SamMobile rom-ul care corespundea cu ce aveam eu initial pe telefon, de Elvetia (N7100XXALJ3_N7100AUTALJ2_N7100XXALJ2), si il tin acolo, in caz de vreo problema. Vad ca intre timp a aparut si 4.1.2 pentru Elvetia. Nu am mai verificat.

Edited by steff195

Intr-adevar, la o listare doar dupa numele telefonului, N7100, nu iese si rom-ul meu.

Insa daca il cauti dupa tara, iese.

LE: si din ce vad, este exact ce mi-a dat Deio. Deio, de unde ai fisierul ala? Tot de pe sammobile?

ScreenShot002.jpg

Pai trebuie căutat și după țară și operator. :)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2