Clicky

Jump to content
Razvann

Ce sistem de operare preferati si de ce?

Recommended Posts

La sisteme de operare cel mai mult imi place Android urmat de WP.

De IOS sunt total dezamagit, pt. ca nu prea ai ce face cu el, te plictisesti f. repede.. (Si am testat versiunea de pe iphone 5 ).. Si mai sunt si f. scumpe.

Numai pe astea le-am testat suficient cat sa imi fac o parere

Edited by denis

Guest Deio

Nu ai testat suficient IOS :))

La telefoane nu e asa de mare diferenta, pentru mine telefonul e telefon, indiferent de ce tip de OS are in spate. Trebuie sa isi faca treaba ca telefon in primul rand. Sa fie 24/7 stabil. IOS face asta. :)

La tablete, e diferenta de la cer la pamant. Am scris si pe forum, daca dai o cautare, o sa gasesti multe informatii utile.

Oricum cel mai important este sa iti placa tie, nu altuia. Sa cauti mereu sa iti gasesti telefonul potrivit, indiferent de software-ul din spate. Sa aibe suport si aplicatii utile.

Eu prefer Maemo 5 de pe N900. Am libertate totală, își gestionează extrem de bine resursele și nu-mi face probleme. După ce acest telefon își va da sufletul voi cumpăra pe fiul său, adică pe N9. M-am jucat de mai multe ori cu N9 și mi-a rămas sufletul la el și la interfața deosebit de bine organizată.

Depinde de necesitatile fiecaruia. Pe smartphone prefer android cu toate ca uneori customizarea ma oboseste. Nu am fost un adept iPhone din cauza ecranului mic. Ca si tableta folosesc iPad. Cu aplicatii potrivite poti face multe lucruri interesante si pe iOS. Nu te plictisesti niciodata. Eu descopar in fiecare zi ceva nou. Cine vrea stabilitate si putine batai de cap in legatura cu fisierele sa aleaga iOS. Cine vrea sa se joace toata ziua cu widgeturi si fisiere sa aleaga Android. Despre WP prefer sa nu spun nimic. Astept Ubuntu Phone. Am inteles ca va apare in curand.

Cei mai mulți utilizatori de telefoane nu știu ce-i aia customizare sau mai știu eu ce aplicații, nu știu de care.

De aceea a prins foarte tare iPhone-ul.

Pe vremuri, mă întrebam de ce producătorii de mașini nu pun multe gadget-uri electronice pe mașinile lor.

Răspunsul a venit imediat observând că cei mai mulți dintre șoferi sunt pe o altă stradă cu butoanele și butonatul.

De aici și ideea de stabilitate la mărul stricat, pardon, mușcat. Cum naiba să nu meargă bine când are meniu de nokia 1100?

Aici am fost răutăcios. :P

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Eu aleg Nokia cu WP8, de ce sa-mi i-au ceva (Android/iOS) ce are toata lumea ?

Nu ma consider mai bun ca altii, doar vreau sa fiu diferit, altfel viata mi s-ar parea plictisitoare, sa fiu in rand cu toata lumea.

Sau poți încerca HTC 8X.Are un prieten de al meu. Telefonul este ok, se mișca foarte bine..... doar ca este WP.

WP fara aplicatiile de la Nokia, zic pas. Si dpdv al design-ului Nokia mi se pare ca are cele mai reusite telefoane, gustul meu.

Daca e sa-mi cumpar HTC o sa aleg cu Android. Imi mai place si Blackberry dar e pretul prea mare.

Edited by n_iulian

Aici nu mă bag, nu le am cu WP

De aici și ideea de stabilitate la mărul stricat, pardon, mușcat. Cum naiba să nu meargă bine când are meniu de nokia 1100? Aici am fost răutăcios. :P Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

da are doar "app drawer" si atat. ca sa nu mai zici ca softul e optimizat si super optimizat. ca doar ei centreaza eu dai cu capul (fac si softul si si proiecteaza terminalul). 

e cam la fel cum era cu jocurile pe console, unele titluri de pc aveau cerinte de spargeai banca sa iei un sistem care sa-l ruleze insa pe console mergeau bine

Guest Deio

Diferenta dintre console si PC e calitatea si efectele reale, pe care consolele nu le au. Grafica de pe console e desene animate pe langa un joc PC detaliat la maxim :) Este astfel facuta sa ruleze, dar nu sa si arate la fel.

In momentul de fata,tehnologia a luat-o "razna" intr-un sens bun.2013 este un an in care sistemele de operare mobile s-au raspandit intr-un ritm alert.Unele aparute recent,altele cu cativa ani in spate,toate incercand sa ofere utilizatorilor tot ce e nevoie pentru a le face viata mai usora.

Trebuie sa fiu atent la toate detaliile fiecarui sistem de operare pentru ca fiecare in parte va incerca sa ofere ce nu are celalalt.La momentul actual,liderii sunt iOS-ul si Android-ul.

Pentru cine va citi acest articol,voi relata pentru fiecare in parte ceea ce imi place si ceea ce imi displace pentru a putea ajuta poate o persoana care este indecisa.

Voi incepe cu iOS-ul.Cred ca nu este nevoie sa ofer informatii inutile,ci voi trece la subiect.

iOS-ul este un sistem de operare foarte bine optimizat,simplu,intuitiv si fluid,datorita faptului ca este facut doar pentru produsele Apple.De aceea nu ii trebuie multe resurse hardware pentru a-si pastra fluiditatate.Aplicatii din Store-ul lor sunt si ele optimizate la un nivel inalt,fie ca este vorba de tablete sau telefoane.Am am avut ca telefon iPhone 4S si pot spune ca toate aplicatiile ruleaza fara nicio problema sau pic de lag.Meniul este simplist,cu icon-uri sugestive,mod de blocare/deblocare bine cunoscut prin swipe.Cam acestea ar fi punctele forte pe scurt la o prima impresie cand iti vei lua pentru prima data un iPhone.

Ca puncte slabe,pot mentiona optiunile camerei care sunt limitate.Sunt prezente 2-3 optiuni de baza,ceea ce este destul de deranjant.Desigur Store-ul este plin de aplicatii care vor rezolva acest mic inconvenient,dar totusi cand cumperi un astfel de telefon te astepti ca optiunile pentru camera foto/video sa fie multiple.Un alt punct slab ar fi limitarea sa catre configurarea meniului,daca sunteti interesati de asa ceva.Daca va doriti simplitate si fluiditate in aplicatii,acesta este sistemul de operare care va va multumi pe deplin fara nici cea mai mica obiectie.Daca nu,veti avea alta posibilitate pe care o s-o mentionez mai jos:Android-ul.

Android-ul,adversarul de temut al iOS-ul este un S.O complex,ii poti modifica aproape orice,pentru a-ti fi cat mai pe plac,insa marele dezavantaj este faptul ca ruleaza pe foarte multe device-uri,ceea ce va dauna pe plan soft anumite gadget-uri ce nu sunt bine optimizate.Insa sunt cateva telefoane/tablete care pot scoate tot ce e mai bun din Android:seria Nexus desigur(de Google),Asus si Samsung.Aceste,dupa parerea mea,releva tot ce e mai bun in Android.

Punctele forte sunt multitudinea de aplicatii si widget-uri prezente in sistemul de operare,faptul ca il poti modifica foarte usor cu anumite luncher-e care ii vor schimba infatisarea.Dar ca sa functioneze cum trebuie,necesita specificatii hardware de top.In momentul acestea,sunt pe piata tablete quad-core care sunt foarte puternice,insa dupa parerea mea hardware-ul reprezinte doar 10% in alegerea unui telefon sau a unei tablete.80% este reprezentat de soft,iar ceilalti 10% de design si materialele carcasei.

Ca o concluzie.sistemul meu preferat pentru orice device mobil este iOS-ul pentru ca eu sunt interesat de simplitate si fluiditate,sa pot sa lucrez fara probleme,aplicatii sa fie cat mai bine optimizate.Nu sunt fanboy,dar pentru necesitatile mele,acest S.O este ceea ce trebuie.Nu pun la indoiala potentialul Android-ului,eu fiind chiar suprins de puterea sa,insa cred ca iOS-ul este putin peste,datorita numarului mic de device-uri compatibile.

Android-versus-iOS.jpg