Clicky

Jump to content
Razvann

Ce sistem de operare preferati si de ce?

Recommended Posts

Mi-a placutf tare win mobile si nu mai vroiam sa mai aud de altceva. La vremea aia aveam Omnia si mi se parea dzeul telefoanelor mobile.

Apoi mi-am luat Galaxy s2 si lucrurile s-au schimbat. Androidul devenind sistemul care-mi place cel mai tare si pot spune ca am butonat si alte sisteme de operare.

windows-phone-logo-red_thumb.png

Poate sunt singurul care prefera acest OS in locul altora, dar nu imi este rusine sa recunosc.

De ce? Pentru ca doresc un telefon care include un OS, care sa isi indeplineasca functiile de baza dar sa ma tina si "entertained". WP7 e simplu, stabil - in adevaratul sens al cuvantului si intuitiv. Chiar daca nu este posibila schimbarea radicala a interfetei (gen Android prin diferite teme/launcher-e), schimbarea culorii a tile-urilor (rosu/albastru :) ) este de-ajuns. Da, nu este dual/quad-core dar se misca extrem de bine cu unul singur, asa ca de ce as avea nevoie de mai multe procesoare? Doar ca se le arat prietenilor mei asta (oricum ei nu stiu diferenta si chiar nu ii intereseaza, pe ei i-ar deranaja daca nu ar avea Angry Bird sau stiu eu ce)? Eu cred ca da clasa altor sisteme de operare datorita interfetei Metro si a numeroaselor funtii pe care le are.

Ce nu-mi place? Mi-as dori aplicatiile foarte populare de pe iPhone, dar apar si ele la scurt interval dupa lansarea pe iOS si ca rezolutia sa fie mai mare (gen Full HD), dar asta va veni cu Apollo.

Dar nici un sistem de operare nu este perfect, de aceea exista multiple alegeri. Eu am ales Windows Phone 7.

Edited by Adrian

Eu - androidul desi are destule minusuri fata de IOS.. raman fidel. Fiecare sistem este cu bune si cu rele... Pacat de Meego..

Mereu mi-am pus intrebarea daca este mai stabil IOS decat Android dar tot nu stiu :))

Guest Deio

Folosesc Android (telefon si o tableta) si IOS pe iPad2. Ce nu are unul, are celalalt.

Am ales sistemul de operare cu mult timp in urma: Android. Stiu ca iOS este mai stabil, insa m-as simti inchis folosing o asemenea platforma mobila. Am ales Android pentru ca este open source, este foarte customizabil, aplicatiile sunt in mare parte gratuite, exista cel putin 4 variante de Android (cea cu Sense de la HTC, AOSP - cea de la Google, MIUI si CyanogenMod), fiecare dintre ele foarte diferite. Am ales Android si pentru ca nu vreau sa dau mai multi bani pe un dispozitiv care face acelasi lucru.

FRATILOR, ASTAZI, cei de la orange service, mi-au instalat ANDROID 4.0.3. DECI A APARUT si varianta pentru orange.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

4.0.3 care din ele:d? Eu am LPQ, tu? Esti multumit de el.. Mie mi s-a intamplat avandu-l de o saptamana aproape 2 sa faca mici figuri in rest merge ok, dar nu mi se pare mare diferenta sincer..

Unde ma uit... Care din ele? Mi l-au pus aia de la service orange... Deocamdata, in timpul convorbirii nu ma mai aud cu interlocutorul, dupa vreo 15min... Mi s-a intamplat de 2 ori...

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Eu voi ramane la sistemul de operare Blackberry si Windows Phone, Android m-a dezamagit , si nu stiu ce considerati voi printr-un sistem stabil dar ce pot spune Android nu-i sistem stabil poate acum noua versiune va fi ceva mai bun,o gramada de crash-uri aplicatii care nu se inchid chiar daca dai log outcare trebuie date kill dar gusturile nu se discuta , dar da de ce zic ca raman la BB este pentru securizarea prin criptare a datelor si o comprimare foarte buna a lor la care nu i va bate nimeni, notificarile apar instant exact in momentul publicarii, de multe ori mailurile veneau mai repede decat pe pc cu Messengerul deschis desi am o conexiune de internet de la RDS , iar WP vine cu ceva nou, inovativ live title-urile care iti fac viata mai usoara plus facebook-ul integrat in telefon...simplu si usor de folosit , desi au inca anumite restrictii care nu-mi plac ca numi pot customiza tonurile de la mesaj dar sper ca la Apollo sa dispara aceasta problema

Hai sa-ti spun parerea mea. Eu am debutat cu Android pe HD2 (un dispozitiv care nu are Android nativ) si de cele mai multe ori cand s-a busit o aplicatie a fost din vina mea, a utilizatorului. Da, nu e la fel de stabil ca iOS, insa parerea mea este ca Blackberry nu are complexitatea lui Android. Windows Phone e la fel de simplist in interfata ca iOS. Android stie sa faca cum trebuie managementul aplicatiilor (cel putin de la Gingerbread). Rapiditatea notificarilor nu e chiar asa de importanta. Vad ca ai un telefon cu WP7 si un Blackberry. Eu vorbesc in cunostinta de cauza :) Am avut Android permanent pe HD2 de prin februarie 2011, m-am jucat cam vreo jumatate de an inainte cu Android rulat de pe card. Eu spun sa ii mai dai Android-ului insa o sansa :)

Nu pot sa uit cat de mult mi-a placut windows-ul.

Apoi, cand am vazut cum se misca Android-ul, am uitat complet de windows si nici nu vreau sa mai aud de el, decat daca devine usor de utilizat si de customizat asa cum e android-ul. Dar nu cred ca sunt sanse in sensul asta.

Din cate am mai tras si eu cu ochiul la Android, crash-urile sunt in destul de mare masura datorate dezvoltatorilor lenesi sau incompetenti. Cand ai o masa asa de mare de potentiali utilizatori, daca ai scule care fac dezvoltarea mai usoara, oricine se crede mare si tare in domeniu.

Si sa acuzi SO pentru toate crash-urile aplicatiilor third-party e ca si cand ai acuza Mercedes pentru toate accidentele cauzate de soferi idioti.

Edited by Innoxius

Hai sa-ti spun parerea mea. Eu am debutat cu Android pe HD2 (un dispozitiv care nu are Android nativ) si de cele mai multe ori cand s-a busit o aplicatie a fost din vina mea, a utilizatorului. Da, nu e la fel de stabil ca iOS, insa parerea mea este ca Blackberry nu are complexitatea lui Android. Windows Phone e la fel de simplist in interfata ca iOS. Android stie sa faca cum trebuie managementul aplicatiilor (cel putin de la Gingerbread). Rapiditatea notificarilor nu e chiar asa de importanta. Vad ca ai un telefon cu WP7 si un Blackberry. Eu vorbesc in cunostinta de cauza :) Am avut Android permanent pe HD2 de prin februarie 2011, m-am jucat cam vreo jumatate de an inainte cu Android rulat de pe card. Eu spun sa ii mai dai Android-ului insa o sansa :)

am avut si un samsung galaxy mini ... de asta pot zice pro si contra despre android si mie cel putin mi-a lasat un gust amar ...

Din cate am mai tras si eu cu ochiul la Android, crash-urile sunt in destul de mare masura datorate dezvoltatorilor lenesi sau incompetenti. Cand ai o masa asa de mare de potentiali utilizatori, daca ai scule care fac dezvoltarea mai usoara, oricine se crede mare si tare in domeniu.

Si sa acuzi SO pentru toate crash-urile aplicatiilor third-party e ca si cand ai acuza Mercedes pentru toate accidentele cauzate de soferi idioti.

bun si ce consideri u un sistem de operare bun? sa nu aiba nici un fel de crash, sa primesti notificarile/mailurile in timp real nu dupa 2-3h ca au delay, deci eu nu acuz ca androidul nu-i bun sub nici o forma , nu-i bun pentru mine ca utilizator in ceea ce am nevoie nu ma satisface, plus marele dezavataj papa net la greu si nu o zic numai eu ci o zic si multi utilizatori android de pe alte forumuri pe care am citit, nici asta nu vreau sa dau 15-20 euro pentru net cand , la fel de bn la Blackberry dau 7 euro , si las 20 aplicatii care se conecteaza la net in permanenta si consum maxim 150mb pe luna , iar la WP tot are un consum redus de internet din 700mb/luna consum maxim 300mb , deci eu am vb din pct meu de vedere ca utilizator ce mi displace la Android. Adevarul ca are o sumedenie de aplicatii interesante pe care pe Blackberry sau WP lipsesc, cum ar fi lipsa adobe flash-ului dar se poate trai si fara el, dar nu am timp sa stau sa butonez telefonul si sa ma joc pe el si sa-mi descarc jocuri si sa stau cu el toata ziua in mana ... am nevoie sa-mi fac treaba si atat.

bun si ce consideri u un sistem de operare bun?

Eu am spus ca nu poti pune toate crash-urile pe seama sistemului de operare.

Eu nu mai comentez nimic, oricum Marius o tot tine pe a lui. Am inteles punctul tau de vedere, incearca sa il intelegi si pe al nostru. Vad ca esti impotriva Android-ului indiferent de argumentele pro aduse, Galaxy S Mini nu e tocmai varful de lance, e un telefon slab dpdv hardware. Ca sa poti folosi Internet-ul la BB, trebuie sa activezi o optiune speciala de Internet. Incercati sa nu o dati in flame-uri, pentru ca voi sterge astfel de posturi.