Clicky

Jump to content
seba14

Google Nexus 7

Recommended Posts

buna...vreau sa va intreb despre nexus 7 daca este o alegere buna in comparatie cu celelalte tablete de 7 inch...pe mine ma intereseaza mai mult display-ul, jocurile si netul...si care tablete vi s-au parut mai fluente in utilizarea de zi cu zi(chiar si cele de 10.1 inch)?

Guest Deio

Stai sa inteleg. Tu doresti o tableta de 7", da? Te referi in continuare la Nexus 7? Daca da, atunci Nexus 7 este cea mai buna tableta la 7" din punct de vedere al pretului si al performantei. Nu vei gasi alta tableta mai buna la pretul asta, de 7".

Guest Deio

Cu 600 lei in plus fata de Nexus 7, gasesti Asus Transformer TF300T, care are doar ecran mai mare, in rest e la fel.

Cu 1000 lei in plus, gasesti iPad 3 sau chiar 4, fara 3G, deci deja o tableta premium cu procesorul cel mai rapid la ora actuala. Si asa vrei sa te joci, nu exista experienta de jocuri mai placuta decat iPad, pentru ca sunt mii de jocuri cu rezolutie Retina.

Cu 800 lei in plus, gasesti Nexus 10, dar nu exista jocuri 2560x1600.

Deci, ai de ales :)

raman la nexus 7 deoarece este si mai portabila decat asus si cred ca daca e de la google primeste si updaturi mai rapide...ador acel Jelly Bean:D...iar iPad nu vreau deoarece nu il poti personaliza cum personalizezi un nexus....cu witgeturi si alte dalea....multumesc pentru raspunsuri!

Salutare,

am o intrebare, cum setez conturi multiple in jelly bean, pe nexus 7.

Ma puteti ajuta, multumesc.

"Salutare,

am o intrebare, cum setez conturi multiple in jelly bean, pe nexus 7.

Ma puteti ajuta, multumesc."

Am rezolvat...

Edited by Danielms

Guest Deio

Settings - Users - (Add User) pentru un utilizator nou. Owner este "sefu" :))

Salutare,

Am o intrebare, pe telefon am Polaris Office, pentru deschis si editat doc. xls...

Pentru Nexus ce "Office" recomandati, am observat ca nu pot edita, pot doar sa vizualizez un doc. xls...

Multumesc

In general, aplicatiile de genul asta (editare documente Office) nu sunt gratuite. In cel mai bun caz, le poti vedea, dar nu le poti edita. Eu am cumparat o suita din asta, am si Polaris Office pe telefon si pe tableta (a fost preinstalat).

Salutare

Am o întrebare, de ce nu funcționează tastatura ca si cea de pe telefon (gen swiftkey) ca sa pot scrie prin gesturi.

Mulțumesc

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Nu, pe telefon am tastatura de la samsung (swipe), dar am inteles ca odata cu jelly bean, tastatura google  este asemanatoare ca si tastatura samsung (swipe). De exemplu pe telefon, dupa ce am facut update, nu mai folosesc tastatura swipe pentru ca acum tastatura care este integrata functioneaza ca si tastatura swipe, chiar imi place mai mult.

Acum eu ma asteptam sa mearga si pe tableta, dar nu imi merge cand plimb degetul pe ecran de la o litera la alta. Eram curios daca nu functioneaza la mine sau asa trebuie sa fie normal.

Multumesc.

Nu cred ca tastatura default Android are optiunea de swipe. Samsung are parteneriat cu cei de la Swipe si vine preinstalata pe langa tastatura Samsung. Pe Nexus sunt mai multe tastaturi instalate sau doar tastatura Android?

Totusi din ce ai postat tu acolo ar fi trebuit sa mearga. Pe ce limba ai setata tastatura? Poate swipe-ul nu merge pe romana.

Incearca sa selectezi †Activati tastarea gestuala" ( de aceea multi nu isi au device-urile in limba romana). Pentru ca vad ca acea casuta nu este neagra, cred ca ar trebui sa functioneze si pentru noi. Daca nu merge, incearca in limba engleza, sa vezi daca de vina e lipsa de suport pentru limba romana sau tableta.

Nu cred ca tastatura default Android are optiunea de swipe. Samsung are parteneriat cu cei de la Swipe si vine preinstalata pe langa tastatura Samsung. Pe Nexus sunt mai multe tastaturi instalate sau doar tastatura Android?

Totusi din ce ai postat tu acolo ar fi trebuit sa mearga. Pe ce limba ai setata tastatura? Poate swipe-ul nu merge pe romana.

Salut,

Ai dreptate, am setat limba engleza si merge, dar iti recomanda cuvinte in engleza, nu ajuta.

Macar stiu ca nu este o problema la tableta mea...

Multumesc

Si nu poti descarca dictionarul cu cuvinte romanesti ? Nu poti seta limba de scriere romana ? Nu poti seta scriere amestecata (adica sa-ti propuna cuvinte din doua dictionare) ? Daca nu poti toate astea, iti propun tableta mea :D