Clicky

Jump to content
steff195

Samsung Galaxy Note II Modding

Recommended Posts

Pentru Disable Phone Number Formatting cu un root explorer deschizi feature.xml situat in System/csc si adaugi la final:

<FeatureSet>

<CscFeature_Common_DisablePhoneNumberFormatting>true</CscFeature_Common_DisablePhoneNumberFormatting>

</FeatureSet>

Salvezi, restart, si ai scapat de afisarea aceea sacaitoare cu spatii intre cifre la numerele apelate/primite. ;) Chiar si la mesaje.

Stiu ca tu folosesti in RO telefonul, dar ca sa se stie, nu merge daca ai telefonul setat pe US, pe US apar cratime intre cifre. Eu de aia il tin pe "bloody english". :D Si nu merge decat cu root. Asta pentru mesersmith. :P Inca un avantaj al root-ului. ;)

Edited by steff195

Pentru Disable Phone Number Formatting cu un root explorer deschizi feature.xml situat in System/csc si adaugi la final:

true

Salvezi, restart, si ai scapat de afisarea aceea sacaitoare cu spatii intre cifre la numerele apelate/primite. Chiar si la mesaje.

Stiu ca tu folosesti in RO telefonul, dar ca sa se stie, nu merge daca ai telefonul setat pe US, pe US apar cratime intre cifre. Eu de aia il tin pe "bloody english". Si nu merge decat cu root. Asta pentru mesersmith. Inca un avantaj al root-ului.

Am copiat ce mi-ai scris mai sus si am copiat in josul textului gasit in feature xml,dar tot asa afiseaza,cu pauze intre cifre.Unde gresesc ?

Fa-mi te rog un print-screen sa vad unde e copiat la tine.Acolo un spatiu daca lasi,strici ceva .Destul ca mi-am dezactivat simbolurile de pe tastatura.:)Asta nu e problema,ca mai instalez softul inca o data.

Pe mine ma dispera faza aia cu cifrele la apelare.Am copiat si in ithers.xml cum sugerau unii dar nimic.

Merci.

Sent from my GT-N7100 using Xparent ICS Tapatalk 2

Edited by narcis1974

<FeatureSet>

<CscFeature_Common_DisablePhoneNumberFormatting>true</CscFeature_Common_DisablePhoneNumberFormatting>

</FeatureSet>

Salvezi, restart, si ai scapat de afisarea aceea sacaitoare cu spatii intre cifre la numerele apelate/primite. ;) Chiar si la mesaje.

Stiu ca tu folosesti in RO telefonul, dar ca sa se stie, nu merge daca ai telefonul setat pe US, pe US apar cratime intre cifre. Eu de aia il tin pe "bloody english". :D Si nu merge decat cu root. Asta pentru mesersmith. :P Inca un avantaj al root-ului. ;)

Sa vezi ciudatenie: eu nu gasesc feature in System/csc.

Am orice altceva in acel folder, numai feature nu.

Am incercat cu mai multe file managere si vad cu toate aceleasi lucruri.

Încă este cel stoc, dar azi instalez Omega. Root i-am făcut aseară ;)

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

La mine e. :P La voi nu e caci probabil e rom-ul stock, si acest fisier nu a fost adaugat.

post-1768-0-52372700-1360396115_thumb.png

Pentru Narcis: pui la sfarsitul fisierului, dar vezi sa fie exact la sfarsit, eventual dai vreo 2 enter-uri, sa nu inserezi printre alte texte din greseala, poate de aia nu-ti merge si de aia nu mai ai simboluri pe tastatura. La mine alea pentru tastatura sunt chiar inainte de ce am pus eu... daca la tine e la fel se poate sa fie facut ceva la ele.

post-1768-0-84323700-1360396278_thumb.png

Si dovada:

post-1768-0-35654500-1360396301_thumb.png

Faza cu fisierul others.xml e pentru cei ce nu gasesc feature.xml. Dar daca tu il ai, acolo trebuie schimbat, nu in others. ;)

Edited by steff195

La mine e. :P La voi nu e caci probabil e rom-ul stock, si acest fisier nu a fost adaugat.

post-1768-0-52372700-1360396115_thumb.png

Pentru Narcis: pui la sfarsitul fisierului, dar vezi sa fie exact la sfarsit, eventual dai vreo 2 enter-uri, sa nu inserezi printre alte texte din greseala, poate de aia nu-ti merge si de aia nu mai ai simboluri pe tastatura. La mine alea pentru tastatura sunt chiar inainte de ce am pus eu... daca la tine e la fel se poate sa fie facut ceva la ele.

post-1768-0-84323700-1360396278_thumb.png

Si dovada:

post-1768-0-35654500-1360396301_thumb.png

Faza cu fisierul others.xml e pentru cei ce nu gasesc feature.xml. Dar daca tu il ai, acolo trebuie schimbat, nu in others. ;)

Am revenit.Dimineata am stat pana la ora 4.30 sa vad din ce cauza nu puteam modifica formatul numerelor in dialer.De asta imi place mie Androidul,iti faci de lucru cu el noapte de noapte.Concluzia :la cei cu rom stock nu apare feature.xml.Eu avand Omega imi apare.

Ce trebuia sa fac si am si facut...si acum totul e ok.Am folosit ES FileExplorer,editam,dadeam restart,in feature imi arata ca am modificat,dar nu imi aparea noua configuratie a numerelor in dialersi disparusera si caracterele secundare de pe tastatura.Dar...nu ii dadusem permission cum trebuie.Adica,dupa ce pui textul cu ajutorul editorului,dai salveaza,apoi pe feature.xml se tine apasat si apoi din proprietati se seteaza permisiunile dupa cum urmeaza:post-1795-0-39497400-1360430055_thumb.pngpost-1795-0-48108500-1360430058_thumb.png

Asta era rezolvarea care mi-a mancat dimineata :) (Uitati-va la ora editarii cu ES FileExplorer :) )

Steff,am vazut ca ai gasit de unde se modifica formatul la 24h .:) Eu mai stau sa vad update-ul la versiune 12 al lui Omega,dar daca mai descrii atat de detaliat ceea ce ti se pare interesant in Alliance,cat de repede il incerc si eu.

Man, imi pare rau ca a trebuit sa stai atat sa ii dai de cap. :) La mine nu a fost nevoie sa mai modific permisiunile, le am cum arata si la tine, se si vede cred in dreapta fisierului feature.xml (in prima imagine pusa de mine mai sus, la detalii), de aia nu am zis. Am salvat, restart si atat. Folosesc Solid Explorer. Oricum, bine ca ai rezolvat.

Legat de inexistenta acelui fisier feature.xml, am specificat si eu ca pe unele rom-uri gen stock nu apare.

Cat despre faza cu 24h, eu ma uitam pe la setarile de customizare incat am uitat de acea optiune banala. :) Se mai intampla, mai ales cand ai de-a face cu atatea, te zapacesti. :)

Poti sa incerci si tu rom-ul, decat sa astepti dupa Omega. Faci un Nandroid pe card si daca nu iti place, il pui la loc. Eu asa am facut, am Nandroid-ul pe card, in caz ca nu-mi placea. Nu e asa mare deranjul. :) Dar beleaua mare e ca imi place rom-ul. Inca il folosesc.

Edited by steff195

Si eu folosesc omega de peste o saptamana si sunt incantat de el. Nu i-am gasit hibe ca sa zic asa. O avea dar nu m-am lovit de ele. Nu l-am schimbat (desi ma atragea Alliance care il am si pe S2 si banuiesc ca e la fel de cool si pt note) deoarece imi place tema care o am pt el. Poate va pun niste poze daca ma invatati cum se face.

Vreau sa va intreb cate ceva de IGO. Altadata eram la curent cu el cand il foloseam pe windows mobile si chiar pe android dar de mai bine de 1 an l-am folosit ft rar si o versiune mai veche, cu harti mai vechi...

Asa...

M-ar interesa un link, torrent ceva pe privat daca nu e voie aici cu ultimele harti, poi si fisierele aferente (care mai nou apar cu ele. cele hnr, etc)

As mai vrea o lamurire. Am citit ca nu poti folosii harti de la mai multi producatori cu versiunea asta mai noua de igo?

Deci cum e?

Multumesc anticipat!

Daca ai igo de la Feri, ar trebui sa ai harti 2012, aprilie.

Altele nu stiu sa existe.

Nu stiu despre alte harti, dar stiu ca nici inainte nu mergea cu toate.

Adica, tu vrei sa spui ca-ti mergea pe igo hartile de la tom tom sau mai stiu eu ce?

Ca sa pui poze, sub fereastra in care scrii, apasa in dreapta butonul "more reply options" si acolo ai un un buton jos cu care poti atasa fisiere.

ScreenShot018.jpg

Ma refeream la producatori de harti pt igo:topmap, navteq si care mai sunt. Merge sa folosesti de la oricare dar daca ai pt aceeasi tara de la mai multi am inteles ca mai trebuie o aplicatie mapchanger cu care poti schimba de la care producator sa foloseasca. Ceva de genul. E cineva mai documentat?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Hai ca eu cred ca am cam farmat telefonul.

Imi mergea greu galeria si i-am dat un unroot din SU si apoi un factory reset.

Acum sta cu scrisul ala de la inceput unde scrie NOTE II, etc si atat.

Nu mai pleaca de acolo.

Imi amintesc ca aveam baterie vreo 30% si stiam ca nu da voie sa-i faci factory reset daca ai bateria descarcata.

Mie mi-a dat.

DIn ce vad, nu ma lasa sa intru cu Power, vol up si home.

Ma lasa doar cu vol down, dar nu am mai nimic acolo.

Idei?

A aparut update pentru Simplistic Control,pentru cei care il au.Probabil aveti notificare a in mail.

Hi again, I want to apologize for taking so long to update :) I hope this update makes it up for you!

Changelog V3.0.1 -> V3.5

Bugfixes:

• Torch Toggle Fix on Landscape which caused SystemUI FC
  • Toggles have been massively optimized (due to the removal of some junk code)
  • Fix "Hide Blocking Mode Notification and Icon" Option
  • Next Alarm Landscape Fix
  • Clock Fixes
  • PIN Unlock Bug is fixed, where the clock would be cut in half and would need a reboot to fix
  • AOSP Lockscreen ring is now centered in all DPIs
  • Fix for volume changing when skipping songs on screen off (also with FM support), should now support all players

New Features:

• Added Modes to WiFi and Bluetooth Toggles (With or without dialog)
  • Toggles Section Fixes for sorting, and many improvements
  • 2G/3G/Auto Toggle added
  • Ability to change colors of Toggles (Label, On, Off, Background)
  • Power Toggle Recode, removing that stupid dialog I created :P
  • Signal (Wifi and Network) AOSP Layout by default with Samsung green as connected color
  • Ability to change Signal Indicators Colors
  • Notification Panel Transparency (experimental)
  • No restart required when changing statusbar color/transparency
  • No restart required when changing statusbar transparency on ripple
  • Custom Battery Overhaul, read battery section in the second post for instructions on how to create batteries. The batteries you make now can also be uploaded to the Play Store, and people can download them, install, and choose the custom battery they like.
  • Random Lockscreen Ink Color on each wakeup
  • AOSP Clear and Settings Buttons in the notification panel
  • Brightness Bar color change
  • Toggle IME Switcher notification and icon
  • Show/Hide StatusBar on Lockscreen
  • SPenBoard Shortcut added to Simplistic Control
  • Toggle Ongoing and Notifications label in the notifications panel (toggle them off for an AOSP look)
  • TW Launcher page loop option added (Credits to my buddy mirko)
  • TW Launcher rotation option added (Credits to my buddy mirko)
  • PIN Quick Unlock option, enabling this will remove the need of the OK button from the Pin Unlock, to make unlocking faster. (credits to CM)
  • My own FM Radio and Music Controls for Ripple and Circle Lockscreen (Music works for stock and google music)
  • Full date can now be added to the clock view in the statusbar
  • QuickLaunch bar under the toggles and brightness bar, allowing you to launch apps or perform actions (Lock, Power, Collapse, Recents) directly from the statusbar, supports up to 12 shortcuts.
  • CRT-OFF (Credits to AOSP Android for code, sorg for workaround) Added
  • Hardware Buttons Section added, allowing you to choose actions or launch an app for:

- Back LongPress

- Menu LongPress (some apps can consume this, and conflicts may happen)

- Home DoubleClick

Actions included are: Global Search, Launch Assistant (S-Voice, Google Now), Kill Current Process, Show/Hide Multiwindow

Section also includes an option for controlling the delays of Home Double Click, and Home LongPress (Recents panel).

• MW Toggle is reverted back to its default functionality.

Edited by Mihai
Am scos spatiile libere (probabil screenshot-uri pe care nu le-a luat copy-paste-ul)

Pune un rom cu Odin. Telefonul nu are nimic. Nu te speria. Probabil ti-a sters tot si nu mai are ce boota, de aia ramane acolo.

Multumesc mult pentru asistenta de la miezul noptii :P

Iata ca am pus si primul rom cu ODIN...

Incet....incet te inveti..... :)

De ce nu bagi un custom rom?Incearca Omega sau Wanam ;) Inainte de instalare am facut full wipe din CWM.

Momentam am Omega si deocamdata nu am ce sa-i reprosez.

Am uitat.....

I-am schimbat si CSC inapoi pe CNX cu aplicatia CSC Select.

Deocamdata o sa raman la stock.

Ideea de a pune toata ziua rom-uri, imi displace total ca trebuie sa tot setez telefonul, sa-mi fac desktop-ul cu aplicatii, foldere, contacte favorite, etc.

Asta-mi ia ceva timp si daca as pune rom-uri toata ziua, imagineaza-ti cat de des as face setting-ul telefonului.

Tot nu am gasit un soft bun de back-up aplicatii.

Totusi, chiar nu exista nicio aplicatie ca lumea de back-up?

Titanium trebuie cumparat ca sa poti vedea cum face back-up.

Am inteles ca nu e stralucita si de asta nu am cumparat-o.

Daca am avea o aplicatie de back-up aplicatii, atunci poti instala ce rom vrei, ca doar pui aplicatiile cum au fost.

Ca pe langa faptul ca trebuie sa le reinstalezi, mai pierzi si eventualele date din aceste aplicatii.