Clicky

Jump to content
steff195

Samsung Galaxy Note II Modding

Recommended Posts

- La faza cu transparenta, asa am vrut eu sa nu fie complet transparenta, ca mi se pare ca arata de parca icoanele alea plutesc in deriva pe acolo.

- Eu citisem ceva pe la Omega pe thread ca nu s-ar apuca sa il faca, tocmai ca are multe apk-uri chinezesti, dar se pare ca pana la urma il scoate. Bravo lui!

- Trebuie putina rabdare cu Jet-ul pana (te) inveti ce si cum pe acolo, dar dupa aia satisfactia e garantata. Ce as mai pune eu, ar fi niste optiuni sa poti elimina din categoriile de sus, daca ar fi dupa mine as lasa doar "Folders", e felul meu preferat de a naviga dupa muzica, ca un file explorer. Oricum, mie mi-a placut calitatea sunetului foarte mult. Ce mi-a mai placut e ca desupra/dedesubtul copertii albumului daca apesi apar/dispar acele butoane, care arata chiar bine, cel putin alea de deasupra, cele cu eq, efecte, lyrics...

Mai vorbim.

Edit: am scos fragmentul scris despre huse, sa fie totul ok, si sa respectam thread-urile.

Edited by steff195

Steff, legat de Jet Audio...wow...

Chiar e deosebit de tot ce am mai intalnit pana acum.

Am luat varianta free, dar o sa cumpar si varianta pro.

Mie la orice melodie incerc nu imi merg versurile, zice ca nu sunt versuri pentru piesa respectiva. Am incercat si la piese celebre, ca ma gandesc ca la alea trebuie sa gaseasca, dar tot nu vrea.

Aaaa... vad ca mai sunt pe play si altii care se plang de asta... sa speram ca se rezolva la vreun update.

Unde ai văzut Alcatel? Ca am postat niște accesorii de la fostul telefon LG..... :)

Chiar credeți ca ar trebui în topic separat pt accesorii doar pt Note 2?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Ca tot vorbeam zilele trecute de acel player JetAudio Plus, ca e ok ca program, dar ca i-ar mai lipsi niste optiuni, iata ca azi dau peste versiunea 2.0. (de la 1.9.3.) si care, culmea, are o parte din acele optiuni dorite, si totodata un changelog cu destul de multe schimbari. Cel mai mult imi place ca s-a schimbat meniul "Preferences" intr-unul mai bine organizat si acele grid view la "Albums"(cam ca la PowerAmp). Mai sunt si altele, dar mai multe cititi AICI.

Si inca ceva, Wanam a scos 2.7. cu ZSDMA6. Ce lipsa de suport din partea lui. :P

Edited by steff195

Steff, spune-mi un lucru, te rog. Daca stii, evident.

Eu acum am csc COA, asa cum s-a mai discutat, adica OXFALJ5.

Este 4.1.1.

Intrebarea mea este daca update-ul pe baza acestui csc, va avea acelasi csc.

Adica, acum am versiunea PDA N7100XXALJ3 si csc N7100OXFALJ5, update-ul pentru acest csc, va avea acelasi csc?

Se va schimba doar pda-ul si csc-ul va ramane acelasi sau se va schimba si csc-ul?

Intreb asta pentru ca nu stiu ce update la 4.1.2 ar fi venit prin kies daca nu as fi facut root.

Ca daca as afla asta, l-as pune cu odin.

Ma refer strict la variante stock.

Sa le ia dracu daca inteleg.

Daca venea update-ul prin kies, se schimba csc-ul?

Rom-ul stock de pe sammobile contine si csc-ul in acel .tar file?

Ca tot vorbeam zilele trecute de acel player JetAudio Plus, ca e ok ca program, dar ca i-ar mai lipsi niste optiuni, iata ca azi dau peste versiunea 2.0. (de la 1.9.3.) si care, culmea, are o parte din acele optiuni dorite, si totodata un changelog cu destul de multe schimbari. Cel mai mult imi place ca s-a schimbat meniul "Preferences" intr-unul mai bine organizat si acele grid view la "Albums"(cam ca la PowerAmp). Mai sunt si altele, dar mai multe cititi AICI.

Si inca ceva, Wanam a scos 2.7. cu ZSDMA6. Ce lipsa de suport din partea lui.

Am scos si eu Jet Amp de pe un site (versiunes 2.0.0)

Steff te rog sa ne zici babeste si pe intelesul novicilor, ceea ce gasesti interesant si folositor la acest player.

Merci.

Sent from my GT-N7100 using Xparent ICS Tapatalk 2

Pai parca ziceai ca iti placea. Acum de ce ma intrebi pe mine? Nici eu nu sunt expert, sa stii, daca insinuezi ceva.

Fiecare poate sa isi dea seama singur daca ii place un program sau nu, dupa nevoile sau asteptarile sale.

Mie unul imi place. Daca eu, care am licenta cumparata pe PowerAmp zic ca imi place, inseamna ca trebuie sa fie ceva, altfel foloseam PowerAmp-ul in continuare, cum facusem si cand testasem si alte programe audio si nu mi-au placut.

Pe scurt, imi place file browser-ul, imi plac setarile de sunet si calitatea reiesita, imi place acel panou cu egalizator/efecte/timer de deasupra copertei albumului, la ultima versiune imi place ca poti folosi grid view la Albums, ca la PowerAmp...

Ca o concluzie, eu doar am zis sa impartasesc aici ce mai descopar, poate cuiva ii e de folos, daca nu ii place, nu e nevoie sa foloseasca. Simplu. :)

Pai parca ziceai ca iti placea. Acum de ce ma intrebi pe mine? Nici eu nu sunt expert, sa stii, daca insinuezi ceva.

Fiecare poate sa isi dea seama singur daca ii place un program sau nu, dupa nevoile sau asteptarile sale.

Mie unul imi place. Daca eu, care am licenta cumparata pe PowerAmp zic ca imi place, inseamna ca trebuie sa fie ceva, altfel foloseam PowerAmp-ul in continuare, cum facusem si cand testasem si alte programe audio si nu mi-au placut.

Pe scurt, imi place file browser-ul, imi plac setarile de sunet si calitatea reiesita, imi place acel panou cu egalizator/efecte/timer de deasupra copertei albumului, la ultima versiune imi place ca poti folosi grid view la Albums, ca la PowerAmp...

Ca o concluzie, eu doar am zis sa impartasesc aici ce mai descopar, poate cuiva ii e de folos, daca nu ii place, nu e nevoie sa foloseasca. Simplu. :)

Nu,nu ,nu insinuez nimic.Sunt chair pasnic si si "necertaret" de felul meu :)

Imi place calitatea si mie si egalizorul dar nu stiu faza cu grid-ul la Albums,nu stiu la ce sa ma uit sa apreciez.Poate am ramas cu sechele de la PowerAmp care era destul de incalcit.

Si la rom nu intelegeam rolul unor chestii pana nu ma documentam.De aceea zic,daca te pricepi asa bine,si se vede ca ai folosit dej playere,sa impartasesti novicilor ca mine ceea ce crezi ca e interesant.

Merci .

mesersmith, CSC-ul nu se schimba la update-ul ptin Kies sau OTA. Inteleg ca tu ai un firmware COA root-at. In momentul cand va aparea update pentru COA, iti va aparea si tie ca ai update OTA, dar nu se va instala pentru ca ai root. Asa ca il vei pune cu Odin. Nu te afecteaza cu nimic, iti va ramane acelasi CSC.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Exact asta intrebam, pentru ca am citit sute de pagini cu astfel de lucruri si asa reiesea.

Voiam doar o confirmare de la cei care s-au mai jucat cu asa ceva.

Stiu ca nu ma afecteaza, voiam sa-mi dau seama cum sa caut pe smmobile update-ul.

Dincolo de asta, ma asteptam sa apara deja.

LE: inainte de root, daca-i dadeam sa caute actualizari noi, imi spunea imediat ca nu sunt. Acum sta si cauta si nu mai raporteaza nimic. Probabil ca din cauza root-ului nu mai stie de capul lui.

De ce nu instalezi un 4.1.2 direct cu Odin?Pana ajunge acest update la Cosmote sau Orange........va mai trece ceva timp :)

Eu cred că da, pe considerentul că telefonul ăla a fost vândut cu un anumit csc și că lucrul ăsta e notat undeva în vreo aplicație samsung la care au acces cei din service.

Dacă e așa cum am înțeles eu, cum că la update-urile prin kies nu se schimbă csc-ul, ci doar versiunea de rom, asta înseamnă că la un telefon la care nu se face root și nici nu se umblă la el cu odin sau altceva, csc-ul va rămâne veșnic același, update-urile prin kies nemodificându-l.

Din păcate, nimeni dintre cei care știu asta, nu au confirmat sau infirmat, așa că ia informația asta cu titlu de presupunere.

Scris de pe cel mai tare patefon din lume, Note2

@mesersmith, si nu numai:

Astazi, avand putin timp liber, si stiind de nelamurirea ta cu CSC-ul, am zis, ia sa ma apuc sa pun vechiul rom oficial de 4.1.1. pentru Elvetia, caci ti-am zis, cu CSC-ul asta a venit telefonul si dupa aia sa vad daca, dupa ce fac totul oficial, inclusiv counter, plus acelasi CSC, primesc notificare de update. De aia am si ales un rom mai vechi, ca sigur trebuia sa aiba update.

Am flashuit, dar problema e ca dupa ce imi trece de animatia de boot, ramane pe acel scris Samsung, care palpaie. Am stat si am asteptat destul, am crezut ca dureaza mai mult la rom oficial, dar nimic. Ramane asa. Pun CWM din nou, bag un custom rom rapid, si vad (dupa cum banuiam) ca totul e in regula cu telefonul. :) Dar, totusi, nedumerit, mai incerc o data flash-ul cu rom-ul oficial, desi, si inainte se flashuise ok. Tot nimic. Incepusem sa ma gandesc la faza cu CSC-ul, caci eu tot flashuisem diverse rom-uri cu diverse CSC-uri, si ca nu imi mai vrea CSC-ul meu.

Ma apuc sa descarc 4.1.2. asta N7100XXDLL7_N7100AUTDLL2_N7100XXDLK7_HOME.tar, ultimul update pentru Elvetia, si dupa o lunga asteptare cu acea descarcare de pe hotfile, incerc din nou. Termina de flashuit, booteaza, trece si de faza asta, si acum rasuflu usurat. Adica nu era cine stie ce chestie sa ma ingrijoreze, puteam folosi custom-uri in continuare, dar ma stresa ideea ca nu mai pot deveni "legit". :D Dau repede pe *#1234# si vad la CSC: AUT :)

post-1768-0-99217200-1360005412_thumb.png

Deci, raspunsul la intrebarea ta mesersmith, e ca CSC-ul e inclus in rom-ul oficial. Daca nu era, nu imi aparea AUT. Eu inainte aveam cu totul altceva, mi se pare ca ceva pe Tailanda (pe asta era facut ultimul custom al lui Wanam), si dupa flash mi-a aparut Elvetia iar.

Mi se parea mie si inainte ca asa e, dar nu mai stiam sigur, caci nu mai flashuisem demult rom-uri oficiale, dar acum pot confirma, dupa ce am testat personal.

Legat de faza cu 4.1.1., ca nu vroia sa "demareze", :) am stat si m-am mai gandit si parca sa zic ca citisem undeva fugitiv ca nu te-ai mai putea intoarce la 4.1.1. dupa ce ai trecut pe 4.1.2. din cauza unor schimbari la bootloader, nu stiu prea multe in acest sens... am citit doar fugitiv si nu prea am dat importanta, caci nu prea ma tenta ideea sa revin la 4.1.1.

Cam asta ar fi. ;)

Edited by steff195

Multumesc Steff.

Asta inseamna ca in tar-uri sunt si csc-urile.

Sunt curios daca un telefon la care nu s-a umblat deloc, va avea acelasi csc la primul update facut prin kies sau ota.

Ma gandesc ca da. Dar nu a confirmat nimeni.

Ma intereseaza aspectul asta pentru ca vreau sa pun 4.1.2 numai pe cel care mi-ar fi venit prin kies, ca sa fiu "legal" si, in caz de probleme sa trebuiasca sa fac numai unroot si sa nu mai stau sa caut rom-uri, sa le instaleze, etc, pentru ca e posibil ca in functie de problema pe care as putea-o avea, sa nu mai permita telefonul asta.

La update-ul oficial prin Kies sau OTA nu se schimba CSC-ul, pentru simplul fapt ca nu-ti poate aparea un update cu alt CSC.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Steff,as vrea sa incerc rom-ul lui Wanam.Care din acestea doua sa le downloadez ?

Eu vreau sa fac toate wipe-urile (data,dalvik) si format sistem,sa nu ramana nimic de la Omega .

Primul cred ca zice ca pot sa il pun fara wipe,asta in cazul in care am avut tot Wanam inainte.Dar al doilea,care e faza cu DO NOT FLASH IT WITH A WIPE DATA ???

Deci,care sa-l instalez?

Merci.

Si m-ar interesa daca are cineva un tutorial simplu cu link-uri catre IGO Primo (asta am inteles ca merge bine cu Note 2).Eu sunt multumit de Navigon dar as incerca si IGO !

Edit:

Las editarea nu corectez,poate ii intereseaza si pe altii.

Primul e rom-ul lui Wanam iar al doilea e mod-ul cu cele 23 toggles-uri care le puteti folosi sub bara de la notification.

Daca azi nu scoate Omega rom pe baza de ZSDMA6,pun Wanam.

Edited by narcis1974